ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κύπελλο Ελλάδας: Θεαματικό το πρώτο… πιάτο της 3ης φάσης

Η Καλαμάτα επικράτησε 1-0 της Προοδευτικής και προκρίθηκε στην 4η φάση του Κυπέλλου, ενώ η Καλλιθέα «άλωσε» την Ηλιούπολη (1-2) και πήρε το εισιτήριο, επίσης.

Published

on

Καθάρισε την Προοδευτική και έφυγε για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας η Καλαμάτα! Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου λύγισε με 1-0 τους Κορυδαλλιώτες, με τον Βασιλόγιαννη να πετυχαίνει στο 55ο λεπτό το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Διπλό πρόκρισης για την Καλλιθέα, η οποία πέρασε με 2-1 από την έδρα της Ηλιούπολης και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Ο Λουκίνας στο 18’ έδωσε προβάδισμα στην Καλλιθέα, με τους γηπεδούχους να απαντάνε πέντε λεπτά αργότερα με τον Βασιλείου. Ο Κυνηγόπουλος στο 52’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να το διατηρήσουν ως το φινάλε.

Η Βέροια από τη μεριά της λύγισε τα Χανιά (2-1) στην παράταση και προκρίθηκε. Ο Παπαχρήστος είχε ανοίξει το σκορ στο 43’ για τους γηπεδούχους, αλλά ο Λεμονής στο 50’ έγραψε το 1-1 που έμεινε ως το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Στο έξτρα ημίωρο, ο Φασίδης ήταν ο λυτρωτής για τους γηπεδούχους και… τιμωρός για τους φιλοξενούμενους!

Τεράστια πρόκριση για τη Νίκη Βόλου! Οι Βολιώτες λύγισαν τον Ηρακλή, που είχε δύο αποβολές στην παράταση, στα πέναλτι με 5-4, με την κανονική διάρκεια και την παράταση να λήγει χωρίς σκορ (0-0).

Ο ΟΦ Ιεράπετρας πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, επικρατώντας 5-4 του Τηλυκράτη Λευκάδας στη διαδικασία των πέναλτι. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν 1-1, οι δυο ομάδες ούτε στην παράταση μπόρεσαν να κάνουν κάτι και έτσι οδηγήθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα.

Πρόκριση και για τον Άγιο Νικόλαο στα πέναλτι που νίκησε 4-3 την Επισκοπή, με το ματς να έρχεται ισόπαλο 0-0 τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όσο και στην παράταση.

Κύπελλο Ελλάδας – 3η φάση
Τετάρτη 28/9
Απόλλων Λάρισας-Εργοτέλης ΜΑΤΑΙΩΣΗ
Άγιος Νικόλαος-Επισκοπή 4-3 πέναλτι (0-0)
Καλαμάτα-Προοδευτική 1-0
Βέροια-Χανιά 2-1
Τηλυκράτης Λευκάδας-ΟΦ Ιεράπετρας 4-5 πέναλτι (1-1)

Super League 2: Στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου Κηφισιά και Ιεράπετρα

Επικράτησαν με 2-0 της Καλλιθέας και 2-1 της Προοδευτικής αντίστοιχα, στην αυλαία της 4ης αγωνιστικής.

Published

on

Σαρωτική η Κηφισιά, νίκησε 2-0 την Καλλιθέα για την 4η αγωνιστική της Super League 2.

Στην κορυφή η Κηφισιά με 3×3! Η τρίτη νίκη σε ισάρριθμους αγώνες ήρθε με την Athens Καλλιθέα που είχε δύο αναγκαστικές αλλαγές πριν συμπληρωθεί το 15λεπτο.

Ειδικότερα ο τραυματισμός του Ρώσση πριν καν συμπληρωθεί λεπτό στο ματς ήταν σοβαρός καθώς υπέστη κάταγμα επιγονατίδας και μεταφέρθηκε με φορείο στο νοσοκομείο.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και σκόραρε με απευθείας φάουλ του Ταλάλ και με πέναλτι του Κουϊρουκίδη.

Η Καλλιθέα είχε δοκάρι με τον Κυνηγόπουλο, αλλά μέτρια παρουσία απέναντι σε μια Κηφισιά που κυριάρχησε ολοκληρωτικά.

Με το τρίποντο αυτό μάλιστα προσπέρασε την Παναχαϊκή στην κορυφή μαζί τον ΟΦΙ και έχει κι ένα ματς λιγότερο, αυτό με τον ΠΑΟ Ρουφ που αναβλήθηκε.

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Σωτηράκος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Παναγιώτου, Πέιος (87′ Νοικοκυράκης), Ποζατζίδης (77′ λ.τ Να’α), Παπασάββας, Ταλάλ (66′ Καλλέργης), Κουϊρουκίδης (77′ Γκίνη), Τετέι (87′ Ιατρούδης).

Καλλιθέα (Βόκολος): Στρέζος, Ρώσση (5′ λ.τ Βασιλούδης), Μανθάτης, Ευαγγέλου, Κύργιας (16′ λ.τ Χατζηδίμπας), Μπουλούλης (54′ Λάσκαρης), Σαντάνα, Ντεμέτριους (54′ Νίλι), Κυνηγόπουλος, Κωστανάσιος (54′ Τσιντώνης), Λουκίνας.

Πήρε «τρίποντο» κορυφής ο ΟΦ Ιεράπετρας με Προοδευτική!

Παρουσία περίπου 600 φίλων του ποδοσφαίρου η ομάδα της Ιεράπετρας επιβλήθηκε με 2-1 της Προοδευτικής, σε μία αναμέτρηση που έγινε σε βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της συνεχόμενης βροχόπτωσης και δυσκόλεψε πάρα πολύ τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο και οι δύο ομάδες ευτύχησαν να σημειώσουν από ένα τέρμα, ωστόσο στην επανάληψη ο ΟΦ Ιεράπετρας είχε την υπεροχή και στο 73′ με κεφαλιά του Μηλιώτη πήρε τη τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα και σκόρπισε ενθουσιασμό τους φίλους της ομάδας του!

ΟΦ Ιεράπετρας (Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ίτσιος, Στάμου, Ντέτλερ, Τσορνομάζ, Κατάλντι (88′ Κόλα), Μηλιώτης (85′ Χιμένεθ), Μπλανκ Καζάου (76′ Γκομπερβίγιε), Αντερέγκεν, Βουό (88′ Παπαδάκης).

Προοδευτική (Μάγγος): Αστράς, Καρρίκι (30′ λ.τ Αλεξίου), Σινγκ (61′ Παντελίδης), Ποτουρίδης, Φαζός, Μεγαρίτης (61′ Γιόβιτς), Πίσσας, Παυλίδης, Νταβιώτης (71′ Γκαργκαλατζίδης), Γιαννιτσάνης (71′ Τσακίρης), Ευθυμίου.

Continue Reading

ΔΙΕΘΝΗ

«Καθάρισε» την Ελβετία και τσέκαρε το εισιτήριο η Βραζιλία!

Τα βρήκε σκούρα απέναντι στην καλοστημένη Ελβετία αλλά μια γκολάρα του Καζεμίρο έλυσε τον γόρδιο δεσμό (1-0) και η «σελεσάο» εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Published

on

Η Βραζιλία το βράδυ της Δευτέρας επικράτησε 1-0 της Ελβετίας, την κέρδισε για πρώτη φορά σε Μουντιάλ στην τρίτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, και βρίσκεται ήδη στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου ενώ η ομάδα του Τίτε έκανε και ρεκόρ καθώς έφτασε τα 17 ματς αήττητη σε παιχνίδια στον όμιλο, κάτι που δεν είχε καταφέρει καμία άλλη ομάδα έως τώρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Καζεμίρο στο 83′ με ένα τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο ολοκλήρωσε μια υπέροχη επίθεση της “σελεσάο” με τρεις πάσες με τη μία.

Η Βραζιλία ήταν συνολικά καλύτερη, είχε περισσότερες ευκαιρίες, πέτυχε ένα γκολ που σωστά δεν μέτρησε και μετά το 1-0 είχε και άλλες ευκαιρίες για να ανεβάσει και άλλο το δείκτη του σκορ αλλά δεν τα κατάφερε. Έχοντας πάρει ήδη την πρόκριση η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου το Καμερούν.

Στο πρώτο μέρος η Βραζιλία είχε την ελαφρά υπεροχή στο παιχνίδι χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητική προς την εστία του Ζόμερ. Η Ελβετία από την πλευρά της προσπαθούσε όταν έκλεβε τη μπάλα να φύγει ταχύτατα στο αποτέλεσμα αλλά χωρίς οι παίκτες της να απειλήσουν τον Άλισον.

Είναι χαρακτηριστικό πως το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με έξι τελικές, δύο στην εστία για τη Βραζιλία, ενώ η Ελβετία απείλησε μόνο μια φορά με τη μπάλα να μην πηγαίνει καν στην εστία του Άλισον.

Η καλύτερη στιγμή για τη Βραζιλία ήρθε από μια εξαιρετική έμπνευση του Ραφίνια που έκανε σέντρα με το αριστερό προς τον Βινίσιους στο 27′ με τον επιθετικό της Ρεάλ Μαδρίτης να προσπαθεί με τη μια να κάνει το σουτ αλλά βρήκε τη μπάλα με το μπούτι και ο Ζόμερ έδιωξε σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια αλλαγή για τη Βραζιλία με τον Ροντρίγκο να μπαίνει αντί του Πακετά στην προσπάθεια του Τίτε να κάνει την ομάδα του καλύτερη. Η “σελεσάο” ανέβασε τις γραμμές της και προσπάθησε στο 56′ να πάρει προβάδισμα αλλά ο Ρισάρλισον δεν μπόρεσε με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά τη σέντρα του Βινίσιους.

Στο 65′ η Βραζιλία πέτυχε γκολ με τον Βινίσιους αλλά αυτό σωστά ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR λόγω οφσάιντ του Ρισάρλισον στην αρχή της φάσης.

Στο 78′ ο Τίτε ενίσχυσε ακόμα περισσότερο την επίθεση της ομάδας του με την είσοδο των Ζεσούς και Άντονι στο ματς αντί των Ραφίνια και Ρισάρλισον.

Και πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η “λύτρωση” για τη Βραζιλία με τον Καζεμίρο. Ο Βινίσιους έδωσε στον Άλεξ Σάντρο, αυτός με τη μία πέρασε στον μέσο της Γιουνάιτεντ που έκανε ένα σουτ με τη μία και έστειλε τη μπάλα εκεί που ο Ζόμερ δεν μπορούσε να αντιδράσει με τίποτα.

Μετά το 1-0 η Ελβετία άφησε περισσότερους χώρους και η Βραζιλία θα μπορούσε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ. Στο 87′ ο Ροντρίγκο βρέθηκε σε θέση βολής στα αριστέρα, έπιασε το σουτ με τον Ζόμερ να δίωχνει σε κόρνερ. Ενώ και στις καθυστερήσεις ο Βινίσιους έδωσε υπέροχα στον Ροντρίγκο που έπιασε το σουτ με τον Ακάντζι με τάκλιν να διώχνει τη μπάλα.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Μιλιτάο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο (86′ Τέλες), Πακετά (46′ Ροντρίγκο), Κασεμίρο, Φρεντ (58′ Μπρούνο Γκιμαράες), Ραφίνια (72′ Άντονι), Βινίσιους, Ρισάρλισον (72′ Ζεζούς).

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Βίντμερ (86′ Φράι), Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τζάκα, Σόου (76′ Εμπισέρ), Βάργκας, Ρίντερ, Εμπολό (76′ Σεφέροβιτς).