ΠΟΛΟ

Λύγισε η ΝΕΠ αλλά έχει μέλλον! (pics)

Published

on

Η ΝΕΠ κρατούσε σφιχτά τη νίκη στα χέρια της μέχρι και 6 περίπου λεπτά πριν το φινάλε, αλλά δεν τα κατάφερε μπει με το «δεξί» στο πρωτάθλημα της Α1 εθνικής Πόλο Γυναικών.

Συγκλονιστική ήταν με το «καλημέρα» η πρεμιέρα της ΝΕΠ στο δύσκολο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου που συμμετέχει στον Β’ όμιλο κλήθηκε να αντιμετωπίσει για την πρώτη
αγωνιστική εντός έδρας την ομάδα της ΝΟ Λάρισας.

Η ΝΕ Πατρών παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο και βρισκόταν πολύ κοντά στη μεγάλη νίκη μέχρι και έξι περίπου λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης με το ΝΟ Λάρισας, καθώς το υπέρ της 6-3 δεν έδειχνε πως μπορούσε να ανατραπεί. Ωστόσο, όλα γίνονται στον αθλητισμό και οι Θεσσαλοί κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» από την Πάτρα.

Ο ΝΟΛ με σερί 5-0 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πέτυχε την πολυπόθητη για εκείνον ανατροπή και έφυγε με το τρίποντο της νίκης από την αχαϊκή πρωτεύουσα με 8-6. Μεγάλη πρωταγωνίστρια στην ανατροπή για τη Θεσσαλική ομάδα ήταν η Μελίνα Καριπίδου που πέτυχε τέσσερα από τα πέντε γκολ της στην τελευταία περίοδο συμβάλλοντας καθοριστικά στο σημαντικό αποτέλεσμα της ομάδας της.

Η ΝΕΠ που είχε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης το προβάδισμα προηγούμενη με 1-3 γκολ (5-2), βρέθηκε μπροστά με 6-3 στις αρχές της τελευταίας περιόδου χάρη σε τέρμα της Μπιτσάκου. Ωστόσο, δυο γκολ της Μελίνας Καριπίδου και ένα της Αναστασίας Πατούνα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με 2:54 να απομένουν. Σε εκείνο το σημείο η ψυχολογία των Θεσσαλών ήταν στα ύψη, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν φτάνοντας σε ακόμα δύο γκολ με τη Θεσσαλονικιά περιφερειακό.

Τα οκτάλεπτα: 6-8 (3-1, 1-1, 1-1, 1-5)

ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Ντάσιου, Λούδη Ε., Γεωργίου, Παπαδοπούλου Αφ., Μπαλάτσα Ν., Μιχαηλίδου Κ. 1, Μοίραλη, Μπιτσάκου 3, Μανιάτη, Λυκοθανάση 2, Μιχαηλίδου Δ., Ζαφειράκη, Κιούρκα.

Τα αποτελέσματα (Σάββατο 28/9): ΝΕΠ-ΝΟ Λάρισας 6-8, Πανιώνιος-Νηρέας Χαλανδρίου 11-12.

Η Βαθμολογία: Νηρέας Χαλανδρίου 3, ΝΟ Λάρισας 3, ΝΕΠ 0, Πανιώνιος 0.

Επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 12/10): Νηρέας Χαλανδρίου-ΝΕΠ 13.45, ΝΟ Λάρισας-Πανιώνιος 17.00.

Μπιτσάκος: «Μας στοίχισε η διάρκεια…»

Μετά το τέλος του αγώνα της ΝΕΠ, δηλώσεις στην «Match» και τον Κυριάκο Δημητρόπουλο παραχώρησε ο κόουτς της ομάδας, Δημήτρης Μπιτσάκος.

Ο έμπειρος προπονητής σχολίασε με τη δική του ματιά την αναμέτρηση, στάθηκε στα θετικά και τα αρνητικά της ομάδας του, ενώ προέβλεψε μεγάλες «μάχες» στον όμιλο. «Ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια από τα κορίτσια μας και για δυόμιση οκτάλεπτα θεωρώ πως παίξαμε υποδειγματικά.

Άπό εκεί και πέρα όμως μας κόστισε πως δεν είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι μας και πρέπει αυτό σίγουρα να το βελτιώσουμε ώστε να κρατάμε μέχρι το τέλος τον ίδιο ρυθμό. Επιπλέον, για εμάς έπαιξε ρόλο και η αποβολή της Λυκοθανάση με τρεις ποινές αλλά ξαναλέω η διάρκεια ήταν το καθοριστικό μειονέκτημά μας».

Για το πώς πήγε η προετοιμασία της ομάδας, ο κόουτς Μπιτσάκος τόνισε:

«Ξεκινήσαμε αργά, δηλαδή αρχές Σεπτεμβρίου, προσπαθήσαμε να εμφανιστούμε ανταγωνιστικοί έχοντας και αρκετά νέα πρόσωπα μέσα στην ομάδα, και σε συνδυασμό με το ότι το πρωτάθλημα ξεκίνησε νωρίς, αυτό αποτέλεσε ανασταλτικό παράγοντα.

Παρόλα αυτά, θα βελτιωθούμε στη συνέχεια και θα είμαστε καλύτεροι».

Για το πώς βλέπει γενικότερα τον όμιλο της ΝΕΠ:

«Ακούγοντας και το ότι ο Νηρέας έκανε μεγάλη ανατροπή στη Ν. Σμύρνη, συμπεραίνουμε ότι θα είναι δύσκολος όμιλος, και θα έχουμε ενδιαφέροντα παιχνίδια. Εμείς τώρα παίζουμε δυο συνεχόμενα εκτός έδρας με Νηρέα Χαλανδρίου και Πανιώνιο, θα δουλέψουμε το ίδιο, θα δούμε το βίντεο και θα ανέβουμε και στην Αθήνα για κάποια φιλικά προετοιμασίας.

Δεν υπάρχουν για μένα «μαγικά», τα αποτελέσματα θα έρθουν μέσα από την δουλειά».

Δείτε και φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση μέσα από την κάμερα της “Match”:

ΠΟΛΟ

Δεύτερη ήττα για τον ΝΟΠ και… αντίο στα όνειρα ανόδου

Published

on

Τελος τα όνειρα για ανοδο στον ΝΟΠ ο οποίος δεν τα κατάφερε στην έδρα του Ηλυσιακού και γνωρίζοντας δεύτερη σερί ήττα, αυτή τη φορά με σκορ 7-4, θα παραμείνει στην Α2 Εθνική Ανδρών στο πόλο.

Περισσότερα σε λίγο…

Continue Reading

ΠΟΛΟ

Ο ΝΟΠ έτοιμος για το μπρέικ μέσα στην έδρα του Ηλυσιακού (20:00)!

Published

on

Όλοι στον ΝΟΠ εύχονται η απογοητευτική εμπειρία του πρώτου ημιτελικού με τον Ηλυσιακό να μετουσιωθεί άμεσα σε γνώση και πείσμα για τον σημερινό επαναληπτικό αγώνα που ξεκινά σε λίγη ώρα (20:00) και να οδηγήσει στην νίκη και την ισοφάριση στη σειρά!

Ο Βασίλης Λαμπάτος όλο το διάστημα που μεσολάβησε δούλεψε με τους παίκτες του τα λάθη του πρώτου αγώνα και στις τάξεις της ομάδας επικρατεί η πίστη πως μπορεί να έρθει το διπλό σε μια δύσκολη έδρα.

Στο πλευρό της Πατρινής ομάδας θα βρίσκονται και κάποιοι φίλοι της που θα μεταβούν στην πρωτεύουσα για το μεγάλο ματς…

ΠΟΛΟ

ΝΟΠ: Κατέθεσε ένσταση για την συμμετοχή του Γούντχεντ!

Published

on

Ο ΝΟΠ μπορεί να ηττήθηκε με 11-8 από τον Ηλυσιακό στον πρώτο ημιτελικό του «Α. Πεπανός» και τώρα να ψάχνει την ισοφάριση την Παρασκευή (20/5, 20:30) στο Ιλίσιο Κολυμβητήριο για να παίξει τον… τελικό ανόδου ξανά στην έδρα του την Κυριακή (22/5, 17:30), όμως στο χθεσινό ματς υπάρχει και… γ’ ημίχρονο.

Κι αυτό καθώς η Πατρινή ομάδα κατέθεσε ένσταση για αντικανονική συμμετοχή του Αμερικανού διεθνή, Ντίλαν Γούντχεντ (Dylan Woodhead), υποστηρίζοντας ότι ο Ηλυσιακός δεν είχε δικαίωμα να τον αποκτήσει και κατά προέκταση ούτε να τον χρησιμοποιήσει στο ματς.

Ένσταση για αντικανονική συμμετοχή του Γούντχεντ έχουν καταθέσει και οι ΝΟ Λάρισας και ΟΦΘ…

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.