ΜΠΑΣΚΕΤ

Με νίκη έπεσε η αυλαία του Ευρωπαϊκού για τις Νεάνιδες

Την 11η θέση κατέκτησε η Εθνική Νεανίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ κατηγορία) που διεξάγεται στην Αυστρία, καθώς στο τελευταίο παιχνίδι κατάταξης, νίκησε το Λουξεμβούργο με 55-62.

Το Λουξεμβούργο είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ με 10-4 (5΄38΄΄), όμως ένα σερί 0-10 από την ελληνική ομάδα της έδωσε το προβάδισμα με 10-14 (2΄17΄΄) και στη συνέχεια με 14-19. Ακολούθησε η δεύτερη περίοδος όπου οι δύο ομάδες έδειχναν ισοδύναμες, με την Εθνική να προηγείται στο σκορ (23-28, 2΄49΄΄) χωρίς όμως να μπορεί να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας.

Ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα η ελληνική ομάδα συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα και σε κάποιες στιγμές να το διευρύνει (41-48). Δείχνοντας την απαιτούμενη προσοχή στην άμυνα και έχοντας σε ακόμα μια καλή μέρα στην επίθεση τις Κριμίλη, Πράπα και Κούκη η Εθνική κατάφερε να κλείσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά.
Δεκάλεπτα: 14-19, 29-32, 43-48, 55-62

Διαιτητές: Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Ινατσίεφ (Λευκορωσία), Ιγνατίου (Κύπρος)

Λουξεμβούργο (Ντζόρτζια): Ζανπιέρ 3, Μρέσες 6, Νάρεμπεργκ 15(1), Σμιντ 6, Σιμόν 16, Μπέλσγια, Ντε Ροντ 2, Νάιλς 6, Ζακ, Σκάιλ, Βάγκνερ 1, Γουίντερσντορφ.

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου 2, Γιαννουσίου, Καρακασίδου, Κασδαγλή 2, Εζέτζα, Γασπαράτου 6, Κατσαμούρη 3, Κούκη 12, Κριμίλη 18(2), Κριμιτζά 4, Πράπα 15(1).

BASKET LEAGUE

«Ήταν καθοριστικό το τρίτο δεκάλεπτο»

Ο Βαγγέλης Αγγέλου τόνισε στις δηλώσεις του μετά την ήττα από τον Προμηθέα, πως ο Άρης στο τρίτο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει στον ρυθμό των γηπεδούχων, ενώ στάθηκε σε κάποιες καθοριστικές φάσεις στα τελευταία λεπτά.

Αναλυτικά:

«Καταρχήν, συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη του. Ήταν ένα παιχνίδι από αυτά που δεν μπορείς να προβλέψεις την εξέλιξή τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, με αυτό το 21-6 να μας ‘πληγώνει’ και αυτό θα πρέπει να αναλυθεί.

Προσπαθήσαμε να ελέγξουμε τις παραμέτρους του αγώνα και τα στοιχεία που κάνουν το παιχνίδι του Προμηθέα πιο επιθετικό, τη σχέση ασίστ-λάθη που ήταν 19-11, το επιθετικό ριμπάουντ, με τον αντίπαλό μας να είναι η πρώτη ομάδα στην κατηγορία στα κλεψίματα. Όλα αυτά θεωρώ ότι τα ελέγξαμε.

Προσπαθώντας, όμως, να βρούμε στα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου και στις αρχές της τρίτης περιόδου ένα rotation για της ομάδα μας, δυστυχώς δεν καταφέραμε τίποτα. Όχι μόνο γιατί εμείς δεν ήμασταν καλοί, αλλά γιατί ο Προμηθέας ήταν ίσως πιο αποφασιστικός. Στο δεύτερο ημίχρονο, αποφασίσαμε να παίξουμε πιο γρήγορα και να ρισκάρουμε, όμως πολύ δύσκολα μπορείς να πας σε έναν τέτοιο ρυθμό σε όλο το ματς.

Στα τελευταία 3-4΄, που συμβαίνουν τα πάντα, πήραμε τέσσερις αποφάσεις αντίθετες. Χάσαμε δύο αμυντικά ριμπάουντ, χάσαμε δύο βολές, κάναμε και δύο κακές επιλογές στην επίθεση. Αυτά είναι έξι κατοχές, που ενώ μπήκαν κάποια μεγάλα σουτ, στο τέλος αυτές οι επιλογές μας στοίχισαν. Εμείς βγάλαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Είναι λογικό και ο Προμηθέας να έχει κάποια κούραση από τις συνεχόμενες υποχρεώσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη».

Διάβασε Περισσότερα

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

«Χρειαζόμασταν πολύ το θετικό αυτό αποτέλεσμα»

Ο προπονητής του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς στάθηκε στο πόσο πολύ σημαντικό ήταν το θετικό αποτέλεσμα για ψυχολογικούς και αγωνιστικούς λόγους απέναντι στον Άρη, ενώ σημείωσε πως η ομάδα είναι πάνω από πρόσωπα.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Το σημερινό παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό για εμάς, καθώς μετά τις δυο ήττες που κάναμε, θέλαμε τη νίκη. Ειδικά στη Λήμνο πραγματοποιήσαμε κακή εμφάνιση, ενώ οφείλαμε να κερδίσουμε και στο παιχνίδι με την Οστάνδη. Ήμασταν ψυχολογικά πεσμένοι, οπότε χρειαζόμασταν πολύ το θετικό αποτέλεσμα. Θεωρώ ότι το κάναμε εύκολο το παιχνίδι για περίπου 30΄, ίσως σε αυτό συνετέλεσε και το ότι ο Άρης ήταν άστοχος.

Εμείς πηγαίναμε κατοχή-κατοχή και κάποια στιγμή φτάσαμε να προηγούμαστε με 20 πόντους. Στο τελευταίο 10λεπτο ο Άρης πέτυχε μεγάλα σουτ, το παιχνίδι πήγε στους 7 πόντους και χρειάστηκε να δείξουμε αποφασιστικότητα στο τέλος. Αν και κερδίσαμε σχετικά εύκολα, το ότι δεχτήκαμε 30 πόντους στο τελευταίο 10λεπτο, είναι κάτι που μας στενοχωρεί. Παρόλα αυτά η νίκη είναι νίκη και την χρειαζόμασταν.

Πλέον, πάμε πάλι σε μια δύσκολη σειρά παιχνιδιών ως τον Φεβρουάριο. Ελπίζω να βρούμε ρυθμό μέσα από τους αγώνες. Αναμένουμε να γυρίσουν και οι τραυματίες, αν και δεν προλαβαίνουν το παιχνίδι με την Ολίμπια Λιουμπλιάνας στην Σλοβενία για το Τσάμπιονς Λιγκ. Όλοι οι παίκτες είναι σημαντικοί.

Ο Κασελάκης είναι ένας από αυτούς. Θυμίζω ότι μας λείπει και αυτός και ο Κατσίβελης, ο Χολ έλειπε 35 ημέρες, το διάστημα της διακοπής απουσίαζαν οι 4 διεθνείς μας και είχαμε μείνει με -7 παίκτες. Θυμίζω και την απουσία του Έλις για περίπου έναν μήνα. Έχει επιστρέψει, πλέον, κανονικά και βρίσκει σιγά-σιγά πάλι τα πατήματά του.

Ξαναλέω: Πάντα η ομάδα παίζει, όχι τα πρόσωπα. Και ο Μέιερ έβαλε 33 πόντους με την Οστάνδη και όμως χάσαμε. Ο Όντουμ συνεχίζει μαζί μας στην Ευρώπη. Είναι πολύ καλός παίκτης, όμως για την Ελλάδα έχουμε περισσότερη εμπιστοσύνη στον Χολ, καθώς ήταν μαζί μας και πέρσι και ξέρει περισσότερο την ομάδα».

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

«Στο τέλος χάσαμε τη συγκέντρωση μας»

Έλλειψη συγκέντρωσης παρουσίασαν οι παίκτες του Προμηθέα στο τέλος, παρά την εκπληκτική τέταρτη περίοδο, όπως τόνισε μεταξύ άλλων στις δηλώσεις του ο καλαθοσφαιριστής της ομάδας, Νίκος Γκίκας.

Αναλυτικά όσα είπε στην κάμερα της ΕΡΤ:

«Υπήρξε έλλειψη συγκέντρωσης. Ο Άρης έβαλε δύσκολα σουτ, δύο του Φλιώνη και ένα του Χάρις. Το αφήσαμε κι εμείς είναι η αλήθεια, κάτι που δεν έπρεπε να το κάνουμε, γιατί ο Άρης είναι ομάδα που παλεύει μέχρι τέλους. Ελπίζω να μην ξαναγίνει. Είναι καλό αν μη τι άλλο που κερδίσαμε».