ΜΠΑΣΚΕΤ

Με το δεξί οι Γυναίκες Έσπερου στο ειδικό τουρνουά ανόδου στην Α2 Εθνική

Published

on

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η γυναικεία ομάδα των Νέων Έσπερου στο ειδικό τουρνουά ανόδου στην Α2 εθνική, επικρατώντας με χαρακτηριστική ευκολία (54-30) του Σπαρτιατικού εκτός έδρας.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ολυμπιάδα Λεχαίου Άσσου νίκησε δύσκολα στην έδρα της τον ΑΓΣΙ 54-49, ενώ ρεπό είχε ο Απόλλων Χαλκίδας.

Μίλτος Σπυρόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Προμηθέας: Έχασε από τον Πανερυθραϊκό, θα παίξει για 7-8 στο Rising Stars

Published

on

Ούτε με τον Πανερυθραϊκό ο Προμηθέας μπόρεσε να νικήσει στον πρώτο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 του φάιναλ-8 στο Rising Stars της ΕΟΚ που διεξάγεται στα Καλύβια της Βοιωτίας.

Έχασε με 70–57 κι έτσι το πρωί της Κυριακής στο τελευταίο του παιχνίδι θα διεκδικήσει την 7η θέση της τελικής κατάταξης με αντίπαλο τον Άρη.

Ο Πανερυθραϊκός με καλύτερη εικόνα στην τελευταία περίοδο ξέφυγε στο σκορ, φθάνοντας δίκαια στη νίκη.

Τα 10λεπτα: 14-12, 19-18, 19-15, 18-12.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Σκροπολίθας): Ντούβας 2, Σοϊλεμετζίδης 9 (0/4τρ.), Γκούμας, Λαμπρογιώτας 8 (6ριμπ.), Βλάσσης 14 (2/2τρ., 6ριμπ., 5 ασίστ), Βασιλείου 5 (1), Θεοδωρίδης 4, Κατσιγιάννης, Δενδής 6, Κουτρούμπας 2, Παπαλεξανδράκης 7.

Continue Reading

NATIONAL LEAGUE 1

Αίολος Αγυιάς: Με Πανελλήνιο για ακόμα 20 λεπτά και με στόχο το ροζ φύλλο

Published

on

Ο Αίολος Αγυιάς ηττήθηκε την Τετάρτη (28/2) από τον Εθνικό στον Πειραιά με 64-58 για την 19η αγωνιστική.

Τουλάχιστον κράτησε την υπέρ του διαφορά από τη νίκη στην Πάτρα, μιας και ο Εθνικός διεκδικεί επίσης την είσοδο στα πλέι-οφ.

Σήμερα (2/3-17:00) υποδέχεται στην Αλεξιώτισσα τον Πανελλήνιο για την επανεκκίνηση του αγώνα. Θυμίζουμε ότι το ματς είχε διακοπεί στο ημίχρονο, καθώς ο Κολσούζογλου με κάρφωμα στην προθέρμανση ράγισε την μπασκέτα.

Το σκορ είναι 39-32 υπέρ των Αχαιών και η νίκη είναι μονόδρομος στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα της Πάτρας, προκειμένου να εισέλθει στα πλέι-οφ του 2ου ομίλου της Β΄Εθνικής.

Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής:

Σάββατο 2/3

Κατσιμήδειο 16.00 Τρίκαλα Basket-ΓΣ Σοφάδων

Ιωαννίνων (Ν) 17.00 Βίκος Ιωαννίνων-Νήαρ Ηστ

Γρεβενών 17.00 Πρωτέας Γρ.-Νίκη Βόλου

Κυριακή 3/3

Διστόμου 13.00 Εθνικός Λιβαδειάς-ΝΕΟ Ληξουρίου Κούλης Χαρ.-Κούλης Κ.-Σκουλαρίκης (Χουγιάζος)

on

Προμηθέας και Άρης μάχονται σήμερα (16:45- ΕΡΤ3) στο “Δ.Τόφαλος” για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Οι Αχαιοί μετρούν 10-8, με τον Άρη να βρίσκεται στο 11-7 και η νίκη είναι μονόδρομος για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, στο κυνήγι της 4ης θέσης.

Στον 1ο γύρο ο Προμηθέας είχε περάσει νικηφόρα από το Nick Galis Hall με 77-73 και θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Άρη, που φέτος διανύει εξαιρετική πορεία σε πρωτάθλημα και Eurocup, με ηγέτη τον Βασίλη Τολιόπουλο.

Η προϊστορία

Σε 14 αναμετρήσεις έχουν συναντηθεί Προμηθέας και Άρης, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν την μερίδα του λέοντος (6-8). Στην Πάτρα πάντως, τα πράγματα είναι διαφορετικά, με τους «Αχαιούς» να έχουν 5 νίκες σε 7 ματς.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ22 hours ago

Παναχαϊκή: Οι “κοκκινόμαυροι” φίλαθλοι έδωσαν δυνατό παρών στη σημερινή προπόνηση (pics)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ21 hours ago

Γ. Γκιουζέλης: «Το παιχνίδι με το Μαρούσι είναι πραγματικός τελικός»

ΑΘΛΗΜΑΤΑ23 hours ago

Συγχαρητήρια Τάκη Πετρόπουλου για τις επιτυχίες πατρινών Τοξοβόλων

ΜΠΑΣΚΕΤ24 hours ago

EuroLeague: Εξαντλήθηκαν σε μερικά λεπτά τα εισιτήρια που διατέθηκαν μέσω διαδικτύου για το ντέρμπι των “αιωνίων”