Connect with us

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Μεγάλες νίκες για Σταροχώρι, Νιφορέικα, βρήκε ρυθμό η Αργυρά (+πρόγραμμα)

Published

on

Άνοιξε η αυλαία στην 7η αγωνιστική της Β΄ΕΠΣΑ κατηγορίας με 5 αναμετρήσεις και δύο ντέρμπι στον 1ο όμιλο, που κατέληξαν εν τέλει στις φιλοξενούμενες ομάδες, που πέτυχαν σπουδαίες νίκες.

Το Σταροχώρι “άλωσε” την έδρα του δυνατού Λέοντα Αλισσού με 2-0, με 2 γκολ στο πρώτο μέρος και συνεχίζει αήττητος στην κορυφή με 6-1-0, ενώ η Δόξα Νιφορείκων με γκολ των Χρυσανθόπουλου (71΄) και Καρέλα (80΄) πέρασε από την έδρα του Ατρόμητου Λάππα, αποδεικνύοντας ότι είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα, παρότι νεοφώτιστη. Ο Φαραϊκός μετά από καιρό νίκησε ξανά, λυγίζοντας τα Καμίνια με Ξυπολιά και Αρκούδη.

Στον Β΄όμιλο η Αργυρά βρήκε πατήματα και πήρε με μεγαλειώδη εμφάνιση την 3η σερί νίκη της, ξεπερνώντας το εμπόδιο του νεανικού Δρέπανου, με γκολ των Φούντου (2), Παναγόπουλου και Παπαλεξόπουλου. Η Φλόγα Ροδιάς “έκαψε” τον ΠΑΟΚ Πατρών με 6-0 και συνεχίζει την εξαιρετική πορεία της. Τα γκολ σημείωσαν οι Μητρόπουλος, Χριστόπουλος και Μετζάι, αφού άπαντες σκόραραν από 2 φορές.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της Κυριακής:

Ά Όμιλος

Λέων Αλισσού-Σταροχώρι  0-2

Ατρόμητος Λάππα-Δόξα Νιφορεϊκων  0-2

Φαραϊκός-Καμίνια  2-0

Κυριακή 10/11

Γήπεδο Πετρωτού, Ώρα 10.00Πετεινοί-Αστραπή, Κονιδάρης

Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ώρα 11.00Δάφνη-Αχαϊκός, Αρκουμάνης

Γήπεδο Πετρωτού, Ώρα 12.15Παναχαϊκός-Αστέρας Μιντιλογλίου, Τηλιγάδας

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Ώρα 12.15Πολύτεκνος-Καλλιθέα, Καραβασίλης

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 18.00Περιβόλα-Ίκαρος Πετρωτού, Σπυρόπουλος

 

Β’ Όμιλος

ΠΑΟΚ Πάτρας-Φλόγα Ροδιάς  0-6

Αργυρά-Δρέπανο  4-1

Κυριακή 10/11

Γήπεδο Ρίου, Ώρα 12.00Άνω Καστρίτσι-Αχιλλέας Καμαρών, Μαχαίρας-Μουστάκας

Γήπεδο Ροδιάς, Ώρα 15.00Απόλλων Αιγίου-Αστέρας Τέμενης, Ντάβλα

Γήπεδο Ρίου, Ώρα 15.00Αετός Ρίου-Ζαβλάνι/Αίας, Πράνταλος

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 15.00Ολυμπιακός-Απόλλων Εγλυκάδας, Μιχαλόπουλος

Γήπεδο Αγυιάς, Ώρα 15.00Πανιώνιος/Αχιλλέας-Αναγέννηση Ψαθοπύργου, Μέρμηγκας

Γήπεδο Αβύθου, Ώρα 15.00Άβυθος Αιγιαλείας-Φοίνικας Ζήριας, Παπαδόπουλος

Διαφήμιση

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β.Παντελής: «Πάντα ζητούμενο η νίκη»

Published

on

Μετά από το σύντομο πέρασμα του από τον Αχαιό Σαραβαλίου και την Α΄κατηγορία ο Παντελής επανήλθε στα γνώριμα λημέρια του Σταροχωρίου και ήδη έχει πάρει θέση βασικού στα πλάνα του Νίκου Λαγογιάννη.

Ο νεαρός αθλητής μίλησε στην «Match» για την αγχωτική επικράτηση επί των Καμινίων και αποκάλυψε τον στόχο της ομάδας του αγωνιστική με αγωνιστική.

«Ήταν ένα σκληρό ματς και κερδίσαμε δύσκολα, αφού σπαταλήσαμε ευκαιρίες και δεν κάναμε εύκολη τη δουλειά μας.

Είναι σημαντικό ότι περάσαμε στην 2η θέση της βαθμολογίας, αλλά το ζητούμενο είναι να είμαστε συγκεντρωμένοι κάθε αγωνιστική. Σκοπός είναι το τρίποντο κάθε εβδομάδα και στο τέλος θα δούμε τι έχουμε καταφέρει και αν πετύχαμε».

Διάβασε Περισσότερα

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β’ κατηγορία (19η): Διπλό ανόδου η Δόξα Νιφ., τρένο χωρίς φρένα ο Αετός Ρίου (το πρόγραμμα)

Published

on

Με δύο μεγάλα ντέρμπι άνοιξε η αυλαία στην 19η στροφή της Β΄ΕΠΣΑ κατηγορίας σε 1ο και 2ο όμιλο.

Η Δόξα Νιφορείκων λύγισε με ανατροπή τον Εθνικό/Πολύτεκνο (2-1) και έκανε ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην Α΄κατηγορία, ενώ η Περιβόλα νίκησε τον Λέοντα Αλισσού με 5-3 σε παιχνίδι που θύμισε Πρέμιερ Λιγκ και παρέμεινε ζωντανή για τα πλέι-οφ.

Στον 2ο όμιλο ο Αετός Ρίου με γκολ του Γιώργου Πολυζωγόπουλου έκαμψε την αντίσταση της Αργυράς στο Προάστιο και έπιασε προσωρινά το Άνω Καστρίτσι στην 2η θέση, αποδεικνύοντας ότι θα κυνηγήσει με αξιώσεις την άνοδο.

Τα αποτελέσματα- το πρόγραμμα της 19ης και οι βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος

Περιβόλα- Λεών Αλισσού 5-3  (6΄Λαζανάς, 27΄Μπαρούνης, 68΄, 80΄Παντελής, 89΄Μπενέτος/ 28΄, 87΄Στουπάκης, 64΄ Γ.Σέρμπος)

Εθνικός/Πολύτεκνος- Δόξα Νιφορείκων 1-2  (7΄ Θοδωρή/ 37΄Νταλάπας, 63΄Ανδρικόπουλος)

Κυριακή 16/2

Καμίνια- Σταροχώρι (11:00- Βραχνείκων- Αθανασόπουλος)

Καλλιθέα- Αστραπή Ψαρ.  (12:30- Πετρωτού- Σπυρόπουλος)

15:30

Αχαϊκός- Ίκαρος Πετρωτού  («Α.Κάνιστρας»- Ιωαννίδης)

Ατρόμητος Λάππα- Πετεινοί  (Λάππα- Μπλίκας)

Φαραϊκός- Παναχαϊκός (Ντα Λουζ Οβρυάς- Πράνταλος)

Δάφνη Πατρών- Αστέρας Μιντιλογλίου (Ζαρουχλείκων- Μπακόπουλος)

 

Β’ Όμιλος

Αργυρά- Αετός Ρίου  0-1  (28΄Πολυζωγόπουλος)

Κυριακή 16/2

Ολυμπιακός Πατρών- Άνω Καστρίτσι (10:00- «Κ.Ζάρρας»- Καραβασίλης)

15:30

Πανιώνιος/Αχιλλέας- Αστήρ Τέμενης (Αγυιάς- Ασπρουλόπουλος)

Άβυθος Αιγιαλείας- Απόλλων Αιγίου (Δημητρόπουλο- Οικονόμου)

Φλόγα Ροδιάς- Ζαβλάνι/Αίας  (Ροδιάς- Ρουμπάνης)

Αναγέννηση Ψαθοπύργου- Απόλλων Εγλυκάδας (Ρίου- Χρονάς)

Φοίνικας Ζήριας- Αχιλλέας Καμαρών  (Καμαρών- Μέρμηγκας)

ΠΑΟΚ Πάτρας- Δρέπανο (18:00- «Α.Κάνιστρας»- Τηλιγάδας)

 

Οι βαθμολογίες (σε 18 αγώνες)

Α΄ όμιλος

1 Δόξα Νιφ. 47

——————————

2 Πολύτεκνος/Εθνικός Π.  39

3 Σταροχώρι 37

4 Ικαρος Πετρ. 35

5 Λέων Αλισσού 33

——————————-

6    Αστέρας Μιντ. 32

7  Ατρόμ. Λάππα 29

8  Περιβόλα 28

9 Αστραπή Ψαρ. 27

10 Πετεινοί 24

11 Φαραικός 21

—————————

12 Αχαϊκός 19

13 Καλλιθέα 13

14 Παναχαϊκός 11

15 Καμίνια 11

——————

16 Δάφνη Π. 4

 

Β΄ όμιλος

1 Αναγέννηση Ψ. 45

—————————–

2 Άνω Καστρίτσι 42

3 Αετός Ρίου 42

4  Φοίνικας Ζήρ. 34

5  Φλόγα Ρόδιας 33

—————————

6 Απόλλων Εγλ. 33

7  Αργυρά Π. 31

8 Πανιώνιος Αχιλ. 29

9 Άβυθος 21

10 Αχιλλέας Καμ. 19

11 Ζαβλάνι/Αίας 18

———————————

12 Αστήρ Τέμενης 14

13 ΠΑΟΚ Πατρών 14

14 Απόλλων Συν. 13

15 Ολυμπιακός Π. 11

—————————

16 Δρέπανο 11

Διάβασε Περισσότερα

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία: Μεγάλα ντέρμπι σε 1ο και 2ο όμιλο (19η αγωνιστική)

Published

on

Συνεχίζεται αυτό το σαββατοκύριακο το ενδιαφέρον και εντυπωσιακό πρωτάθλημα της Β΄ΕΠΣΑ κατηγορίας και από το πρόγραμμα δεν λείπουν τα ντέρμπι.

Στον 1ο όμιλο δεσπόζει η μάχη του Εθνικού Πατρών/Πολύτεκνου που φιλοξενεί το Σάββατο στο Προάστιο την πρωτοπόρο Δόξα Νιφορείκων. Οι γηπεδούχοι με νίκη θα μειώσουν στους 2 πόντους από την κορυφή, ενώ με «2» οι «μελανόλευκοι» θα κάνουν άλμα προς την άνοδο.

Στον 2ο όμιλο η Αργυρά περιμένει τον Αετό Ρίου στο ίδιο γήπεδο και μετά το Εθνικός- Δόξα Νιφ., σε ένα παιχνίδι που αναμένεται να κριθεί στο νήμα, αφού μιλάμε για δύο ποιοτικές και σταθερές ομάδες, που έχουν θέσει υψηλούς στόχους.

Την Κυριακή η πρωτοπόρος Αναγέννηση Ψαθοπύργου έχει δύσκολο εντός έδρας με τον φορμαρισμένο Απόλλωνα Εγλυκάδας, ενώ το Άνω Καστρίτσι που καταδιώκει την ομάδα του Βασίλη Φίλιππα θεωρείται φαβορί απέναντι στον Ολυμπιακό Πατρών. «Πόλεμος» στα χαμηλά στρώματα αναμένεται και στο ΠΑΟΚ Πάτρας- Δρέπανο, αφού αμφότεροι παλεύουν για την αποφυγή της τελευταίας θέσης, που ισοδυναμεί με απευθείας υποβιβασμό.

Το πρόγραμμα της 19ης και οι βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος

Σάββατο 15/2

Περιβόλα- Λεών Αλισσού (15:30- Πετρωτού- Ντάβλα)

Εθνικός/Πολύτεκνος- Δόξα Νιφορείκων (15:30- Προαστίου- Καλύβας)

Κυριακή 16/2

Καμίνια- Σταροχώρι (11:00- Βραχνείκων- Αθανασόπουλος)

Καλλιθέα- Αστραπή Ψαρ.  (12:30- Πετρωτού- Σπυρόπουλος)

15:30

Αχαϊκός- Ίκαρος Πετρωτού  («Α.Κάνιστρας»- Ιωαννίδης)

Ατρόμητος Λάππα- Πετεινοί  (Λάππα- Μπλίκας)

Φαραϊκός- Παναχαϊκός (Ντα Λουζ Οβρυάς- Πράνταλος)

Δάφνη Πατρών- Αστέρας Μιντιλογλίου (Ζαρουχλείκων- Μπακόπουλος)

 

Β’ Όμιλος

Σάββατο 15/2

Αργυρά- Αετός Ρίου  (18:00- Προαστίου- Πράνταλος)

Κυριακή 16/2

Ολυμπιακός Πατρών- Άνω Καστρίτσι (10:00- «Κ.Ζάρρας»- Καραβασίλης)

15:30

Πανιώνιος/Αχιλλέας- Αστήρ Τέμενης (Αγυιάς- Ασπρουλόπουλος)

Άβυθος Αιγιαλείας- Απόλλων Αιγίου (Δημητρόπουλο- Οικονόμου)

Φλόγα Ροδιάς- Ζαβλάνι/Αίας  (Ροδιάς- Ρουμπάνης)

Αναγέννηση Ψαθοπύργου- Απόλλων Εγλυκάδας (Ρίου- Χρονάς)

Φοίνικας Ζήριας- Αχιλλέας Καμαρών  (Καμαρών- Μέρμηγκας)

ΠΑΟΚ Πάτρας- Δρέπανο (18:00- «Α.Κάνιστρας»- Τηλιγάδας)

 

Οι βαθμολογίες (σε 18 αγώνες)

Α΄ όμιλος

1 Δόξα Νιφ. 44

——————————

2 Πολύτεκνος/Εθνικός Π.  39

3 Σταροχώρι 37

4 Ικαρος Πετρ. 35

5 Λέων Αλισσού 33

——————————-

6    Αστέρας Μιντ. 32

7  Ατρόμ. Λάππα 29

8  Αστραπή Ψαρ. 27

9 Περιβόλα 25

10 Πετεινοί 24

11 Φαραικός 21

—————————

12 Αχαϊκός 19

13 Καλλιθέα 13

14 Παναχαϊκός 11

15 Καμίνια 11

——————

16 Δάφνη Π. 4

 

Β΄ όμιλος

1 Αναγέννηση Ψ. 45

—————————–

2 Άνω Καστρίτσι 42

3 Αετός Ρίου 39

4  Φοίνικας Ζήρ. 34

5  Φλόγα Ρόδιας 33

—————————

6 Απόλλων Εγλ. 33

7  Αργυρά Π. 31

8 Πανιώνιος Αχιλ. 29

9 Άβυθος 21

10 Αχιλλέας Καμ. 19

11 Ζαβλάνι/Αίας 18

———————————

12 Αστήρ Τέμενης 14

13 ΠΑΟΚ Πατρών 14

14 Απόλλων Συν. 13

15 Ολυμπιακός Π. 11

—————————

16 Δρέπανο 11

Διάβασε Περισσότερα
Διαφήμιση

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.