ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Μπαξεβάνος: “Στο πρώτο μισάωρο ήμασταν στο πνεύμα του Black Friday”

Published

on

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Σπύρος Μπαξεβάνος μιλώντας στην συνέντευξη Τύπου στο Πάγκρήτιο, έπειτα από την πρώτη φετινή ήττα με τον Εργοτέλη είχε ανάμεικτα συναισθήματα.

Ήταν απογοητευμένος από το νωθρό ξεκίνημα των ποδοσφαιριστών του, που βρέθηκαν από νωρίς με 2 τέρματα στην πλάτη, αλλά από την άλλη εξήρε την προσπάθεια μετά το 2-0 και την αντίδραση των “κοκκινόμαυρων”.

“Θεωρώ ότι η νίκη του Εργοτέλη ήταν δίκαιη. Στα πρώτα τριάντα λεπτά ήμασταν μάλλον στο πνεύμα του Black Friday και κάναμε εκπτώσεις στην προσπάθεια μας, μένοντας στα προηγούμενα θετικά αποτελέσματα.

Έτσι δεχθήκαμε 2 γκολ γρήγορα και κυνηγούσαμε στο σκορ, ωστόσο κρατάω την αντίδραση των παικτών μου μετά το 2-0. Είχαμε ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και ο αντίπαλος που βρήκε κενούς χώρους όσο πιέζαμε και θεωρώ ότι μπορούσαμε να πάρουμε κάτι καλύτερο.” ήταν τα λόγια του τεχνικού των “ροσονέρι” με την ολοκλήρωση του αγώνα.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Σ.Μπαξεβάνος: “Η Παναχαϊκή βλέπει παιχνίδι με παιχνίδι”

Published

on

Ευχαριστημένος ήταν ο Σπύρος Μπαξεβάνος μετά τη νίκη της Παναχαϊκής με 3-0 στην έδρα του Απόλλωνα Πόντου.

Αναλυτικά όσα δήλωσε μετά το τέλος του παιχνιδιού στην Καλαμαριά ο έμπειρος προπονητής:

“Ήταν μια πολύ σημαντική για εμάς μετά από άσχημα τελευταία αποτελέσματα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ για τη ομάδα μου η αν λυπηθώ για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, Ήταν λίγο περίεργα σήμερα για μένα απέναντι στην ομάδα που έπαιζα τα περιστέρα χρόνια ως ποδοσφαιριστής.

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου που προσπάθησαν μέσα στο κακό αγωνιστικό χώρο απέναντι σε παιδιά που πραγματικά πάλεψαν μέσα στο γήπεδο. Να ευχηθώ η ομάδα να λύσει προβλήματα και να βρει το δρόμο της.

Η Παναχαϊκή βλέπει παιχνίδι με παιχνίδι, στόχος μας είναι η εξάδα, βλέπουμε πως όλοι χάνουν και όλοι κερδίζουν και είναι σημαντικό να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως είναι ο Απόλλων Σμύρνης”.

Διάβασε Περισσότερα

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

“Τριάρα” η Παναχαϊκή μέσα στην Καλαμαριά

Published

on

Το δεύτερό της “διπλό” φέτος πανηγύρισε η Παναχαϊκή που για την 9η αγωνιστική της Superleague 2 επικράτησε με το εμφατικό 3-0 μέσα στην Καλαμαριά επί του Απόλλωνα Πόντου και επέστρεψε στις νίκες χάρη σε δυο τέρματα του Μαυριά και ένα του Σιατραβάνη και βρίσκεται πλέον στην 5η θέση της βαθμολογίας. *Αναγκαστική αλλαγή ο Σταμόπουλος. *Περίπου 30 “κοκκινόμαυροι” στο πλευρό της ομάδας!

Και τώρα πάει ανεβασμένη στο ντέρμπι! Η Παναχαϊκή δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Απόλλων Πόντου και τον “καθάρισε” εύκολα με τρία τέρματα. Μια νίκη που χρειαζόταν σε μεγάλο βαθμό η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου που ανέβηκε και βαθμολογικά.

Ο αγώνας

Αρκετή κινητικότητα παρουσίαζαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα και οι δυο ομάδες, με την Παναχαϊκή ωστόσο να έχει στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου την πρωτοβουλία κινήσεων. Πέρα από δυο επικίνδυνες στιγμές στις οποίες ο Σούλης κλήθηκε να δείξει τα εξαιρετικά αντανακλαστικά του (16′ και 40′) σε σουτ των Χασομέρη και Πορτουλίδη αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σε άλλο χρονικό σημείο.

Παρόλο που ο αγωνιστικός χώρος την δυσκόλευε σε μεγάλο βαθμό, η ομάδα του Μπεξαβάνου προσπαθούσε διαρκώς να φανεί απειλητική κυρίως με του Κολ, Σιατραβάνη και Μωραϊτη. Όσο περνούσε η ώρα οι “κοκκινόμαυροι” πίεζαν, έκρουσαν τον κώδωνα του κινδύνου στο 41′ με τον Λινάρδο, και εν τέλει προηγήθηκε στο σκορ στο 45′.

Ο Ίσρα Κολ με τρομερή ενέργεια κατάφερε να περάσει τρεις αντιπάλους του, έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον επερχόμενο Μαυριά ο οποίος σε κενή εστία “έγραψε” το 1-0, με το συγκεκριμένο σκορ να είναι αυτό του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Μπαξεβάνος έβαλε τον Μουστακόπουλο αντί του Σταμόπουλου καθώς ο δεύτερος ένιωσε ενοχλήσεις και έτσι ο νεοεισελθέντας πήγε στο δεξιό άκρο της άμυνας και ο Πολίμος ήρθε στα αριστερά. Ο αριστερός μπακ της Παναχαϊκής βγήκε ώστε να προφυλαχθεί και εν όψει του ντέρμπι με τον Απόλλων Σμύρνης.

Στο 55′ ήρθε και το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων. Ο Λινάρδος έκανε την κούρσα, έδωσε μια μπαλιά ακριβείας στον Σιατραβάνη ο οποίος με όμορφο αριστερό πλασέ έδωσε ουσιαστικά τέλος στη σεμνή τελετή διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Μάλιστα, μόλις οκτώ λεπτά αργότερα η Παναχαϊκή έφτασε και σε τρίτο τέρματα. Ο Κολ “κουβάλησε” την μπάλα από το κέντρο, έσπασε στον Μωραϊτη ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ, αλλά νικήθηκε από τον Πολίτη και στη συνέχεια ο επερχόμενος Μαυριάς πήρε το ριμπάουντ και με το δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση έκανε το 3-0!

Από εκεί και έπειτα ο ρυθμός όπως ήταν φυσιολογικό έπεσε και μέχρι το 90′ δεν είχαμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, αν εξαιρέσουμε ένα σουτ του Αντωνακόπουλου στο 77′. Η Παναχαϊκή έφυγε μεγάλη νικήτρια από την Καλαμαριά και πλέον επικεντρώνεται στο μεγάλο ντέρμπι με τον Απόλλων Σμύρνης.

Κάρτες:

Παναχαϊκή (Σπύρος Μπαξεβάνος): Σούλης, Σταμόπουλος(46′ Μουστακόπουλος), Πολίμος, Πατάπης, Τσελεπίδης, Ιντζόγλου, Μαυριάς, Λινάρδος, Κολ, Σιατραβάνης (68′ Μασούρας), Μωραϊτης(73′ Αντωνακόπουλος).

Αναπληρωματικοί: Καπούταγλης, Πατρώνης, Μουστακόπουλος, Αντωνακόπουλος, Μασούρας, Κυνηγόπουλος, Σταυρόπουλος.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Πουρτουλίδης, Καλογέρης, Θεολόγου(57′ Δόρης), Αμαραντίδης, Τσουμάνης(65′ Χριστοδούλου), Λουφάκης(74′ Δαλιανόπουλος), Καλαϊτζίδης.

Επιμέλεια: Κυριάκος Δημητρόπουλος

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Κολ σερβίρει, Μαυριάς εκτελεί και μπροστά η Παναχαϊκή στην Καλαμαριά (ΗΜΙΧΡΟΝΟ)

Published

on

Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση της Παναχαϊκής με τον Απόλλων Πόντου στην Καλαμαριά στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Superleague 2.

Μετά το πέρας 45 λεπτών οι “κοκκινόμαυροι” προηγούνται με 1-0. Η Παναχαϊκή στην πιο αξιόλογη φάση του αγώνα στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης καταφέρνει να ανοίξει το σκορ με τον Μαυριά και έτσι οδηγείται στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ!

Όλα τα λεφτά ο Ίσρα Κολ που έδωσε γκολ πάρε-βάλε στον συμπαίκτη του αφού πρώτα πέρασε τρεις αντιπάλους του.

Κάρτες:

Παναχαϊκή (Σπύρος Μπαξεβάνος): Σούλης, Σταμόπουλος, Πολίμος, Πατάπης, Τσελεπίδης, Ιντζόγλου, Μαυριάς, Λινάρδος, Κολ, Σιατραβάνης Μωραϊτης.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Πουρτουλίδης, Καλογέρης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Τσουμάνης, Λουφάκης, Καλαϊτζίδης.

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.