Connect with us

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΝΟΠ: Πλούσιο φωτορεπορτάζ από την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας

Published

on

Με επιτυχία και ενθουσιασμό υλοποιήθηκε για άλλη μια χρονιά η επιτυχημένη παράδοση των τελευταίων τριών χρόνων με τον Αγιασμό των Υδάτων στο Κολυμβητήριο του ΝΟΠ.

Ιδιαίτερα τιμητική ήταν η συμμετοχή στην τελετή τοπικών πολιτικών και βουλευτών καθώς και των εκπροσώπων των Αρχών και των φορέων της Πάτρας. Η παρουσία εκατοντάδων αθλητών, μελών, γονέων και φίλων του Ομίλου έδωσε ξεχωριστό χρώμα στην εκδήλωση.

Στην τελετή του Αγιασμού των Υδάτων στην ανοικτή δεξαμενή των εγκαταστάσεων του ΝΟΠ, τον σταυρό έπιασε για δεύτερη συνεχή χρονιά, ο νεαρός κολυμβητής του ΝΟΠ Χρήστος Βουκελάτος, ο οποίος έλαβε ως ευλογία μια αργυρή βυζαντινή εικόνα από τον εκπρόσωπο του Μητροπολίτη Πατρών κ. Χρυσοστόμου, τον Αρχιμανδρίτη Αμβρόσιο Γκουρβέλο. Στον χαιρετισμό του ο Αρχιμανδρίτης μετέφερε τις ευχές του κ. Χρυσοστόμου, ευχήθηκε ευόδωση των προσπαθειών των αθλητών και αθλητριών και της διοίκησης.

Ο πρόεδρος του ΝΟΠ Πέτρος Καθρέπτας σε σύντομη ομιλία, ευχαρίστησε όλους τους παρευρισκόμενους και ευχήθηκε καλή χρονιά τονίζοντας ότι «ο ΝΟΠ ανήκει στην Πάτρα».

Στην συνέχεια οι παρευρισκόμενοι επίσημοι κλήθηκαν να κάνουν τις βραβεύσεις των τιμώμενων προσώπων.

Απονομή τιμητικού διπλώματος και μεταλλίου για:.

  • Τάτσιου Βασιλική για την κατάκτηση μίας πρώτης, μίας δεύτερης και μίας τρίτης θέσης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης στην κατηγορίας της.
  • Μαρινοπούλου Γεωργία, για τις διακρίσεις σε μαραθωνίους κολύμβησης στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Απονομή τιμητικής διπλώματος στις κολυμβήτριες – κολυμβητές:

  • Φουντά Εβελίνα θέση στον τελικό.
  • Παπουτσάκη Χριστίνα θέση στον τελικό.
  • Τζόλα Αγγελική θέση στον τελικό.
  • Θεοδωρακόπουλος Παναγιώτης θέση στον τελικό.

Απονομή τιμητικής πλακέτας στον αθλητή Μιχάλη Δίπλαρο για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου με την Εθνική Ομάδα Νέων-Ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης στο Κουβέιτ, Δεκέμβριος 2019.

Τιμητική βράβευση στους για την εισαγωγή του στην ανώτερη εκπαίδευση:

  • Αθανασόπουλο Πελοπίδα
  • Ανδρικόπουλο Νίκο
  • Κοκμοτό Παναγιώτη
  • Τάστιο Αριστοτέλη

Τιμητική πλακέτα και μετάλλιο για κατάκτηση της πρώτης θέσης του Περιφερειακού Ranking list 2019 ORC Club Πατραϊκού-Κορινθιακού στους κυβερνήτες του σκάφους ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ Ιωαννίδη Δάκη και Ιωαννίδη Χρήστο, καθώς και το πλήρωμα που αποτελείται από τους :

  • Αθανασόπουλο Βαλεντίνο
  • Αθανασόπουλο Κωνσταντίνο
  • Ανυφαντάκη Μαρία
  • Θωμά Ζακυνθινό
  • Ιωαννίδη Ιωάννη
  • Καραγιώργο Γεώργιο
  • Καράμπελα Αλεξία
  • Κωσμά Κώστα
  • Κωστόπουλο Θεόδωρο
  • Κώτσανο Ανδρεα
  • Μαρία – Αννα Αναστασοπούλου
  • Νακόπουλο Αθανάσιο
  • Σμυρνιωτάκη Αναστάσιο
  • Στάθη Γιώργο

Τιμητική βράβευση και μετάλλιο για κατάκτηση της τρίτης θέσης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης 2019 στον προπονητή Θανάση Κοντάκο και στους αθλητές της ομάδας ομάδα μίνι παίδων του ΝΟΠ :

  • ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ
  • ΓΙΩΤΗΣ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ
  • ΔΡΙΖΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
  • ΘΩΜΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
  • ΚΑΛΑΜΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
  • ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
  • ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ
  • ΚΡΕΜΑΝΤΑΛΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
  • ΚΡΕΜΑΝΤΑΛΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
  • ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
  • ΛΥΚΟΥΔΗΣ ΣΠΥΡΟΣ
  • ΜΑΥΡΙΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
  • ΜΟΥΡΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  • ΜΠΕΤΧΑΒΑΣ ΘΩΜΑΣ
  • ΜΠΙΤΣΑΚΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
  • ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
  • ΝΤΑΦΟΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  • ΠΑΡΘΕΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ-ΧΡΗΣΤΟΣ
  • ΣΤΡΑΤΗΓΟΠΟΥΛΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ
  • ΤΟΜΟΠΟΣΙΔΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ
  • ΤΡΑΣΑΪ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ
  • ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
  • ΤΡΙΧΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
  • ΤΣΕΡΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΜΑΡΙΟΣ
  • ΤΣΟΥΛΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
  • ΧΑΛΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Ακολουθεί πλήρες φωτορεπορτάζ από την κάμερα της “Match”:

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Το αθλητικό τηλεοπτικό πρόγραμμα της ημέρας (23/1)

Published

on

Μπόλικη δράση σε πληθώρα αθλημάτων έχουμε και σήμερα στις ζωντανές μεταδόσεις του τηλεοπτικού προγράμματος.

Αγώνες τόσο στην Superleague 1, στην Premier League όσο και στην Euroleague στο μπάσκετ.

Οι σημερινές ζωντανές τηλεοπτικές μεταδόσεις είναι οι παρακάτω:

17:00 COSMOTE SPORT 7 HD Ολυμπιακός – Ορμάν Γκεντσλίκ EuroCup Γυναικών Μπάσκετ

17:15 Novasports 3HD Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος Super League Ποδόσφαιρο

18:30 ΕΡΤ3 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών Πόλο

19:00 ΕΡΤ Sports HD Λαμία – ΠΑΟΚ Super League Ποδόσφαιρο

19:00 Novasports 4HD ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Βαλένθια EuroLeague Μπάσκετ

19:00 Novasports 2HD Ζενίτ – Ολυμπιακός EuroLeague Μπάσκετ

19:30 ΕΡΤ Play1 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ελεύθερο πρόγραμμα Καλλιτεχνικό πατινάζ

19:30 Novasports 1HD Άρης – Ξάνθη Super League Ποδόσφαιρο

20:00 ΕΡΤ3 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών Πόλο

20:30 COSMOTE SPORT 5 HD WRC Championship 2020 Μόντε Κάρλο, Προκριματικά

20:55 Eurosport 1 Ευρωπαϊκό Masters Σνούκερ

21:30 COSMOTE SPORT 5 HD WRC 2020 Πίστα SS1 Malijai – Puimichel Πρωτάθλημα, Μόντε Κάρλο

21:30 COSMOTE SPORT 6 HD Νοβάρα – Στουτγκάρδη CEV Champions League Γυναικών Βόλεϊ

21:30 Novasports 5HD Μπάγερν Μονάχου – Μακάμπι Τελ Αβίβ EuroLeague Μπάσκετ

22:00 COSMOTE SPORT 1 HD Γουλβς – Λίβερπουλ Πρέμιερ Λιγκ Ποδόσφαιρο

22:00 Eurosport 2 Σειρά 6 ημερών Βερολίνο Ποδηλασία

22:00 Novasports 4HD Μπασκόνια – Χίμκι EuroLeague Μπάσκετ

22:00 Novasports 3HD Μπαρτσελόνα – Ερυθρός Αστέρας EuroLeague Μπάσκετ

22:40 Eurosport 2 Αυστραλιανό Όπεν Τένις

Διάβασε Περισσότερα

ΠΟΛΟ

Ήττα από την Κροατία και αποκλεισμός για την Εθνική ανδρών

Published

on

Τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης γνώρισε η Εθνική μας ομάδα πόλο των ανδρών, καθώς ηττήθηκε με 14-11 από την Κροατία, στον μεταξύ τους νοκ-άουτ αγώνα για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα και στον παίκτη παραπάνω, με αποτέλεσμα να λυγίσει απέναντι στο συγκρότημα του Τούσακ.

Η «γαλανόλευκη» μετά από αυτήν την ήττα θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη τη Σερβία (24/1, 17:00) στο πρώτο παιχνίδι της για τις θέσεις 5-8.

Στον αντίποδα η Κροατία θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Ισπανία (Ουγγαρία – Μαυροβούνιο το άλλο ζευγάρι).

Τα οκτάλεπτα: 6-3, 4-3, 3-3, 1-2

Διαιτητές: Μαργκέτα (Σλοβενία)- Ντερβιέ (Γαλλία)

ΚΡΟΑΤΙΑ (Τούσακ): Μπίγιατς, Μάτσαν, Φάτοβιτς, Λόντσαρ, Γιόκοβιτς 4, Μπούκιτς, Βουκίτσεβιτς 2, Μπούσλιε 1, Μίλος 1, Βρλιτς 3, Μπένιτς, Γκαρσία 3, Μάρσελιτς

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 2, Καπότσης 1, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας, Βλαχόπουλος 3, Γαλανίδης

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Ιταλία- Μαυροβούνιο 8-10

Σερβία – Ισπανία 6-6 (9-10 πεν.)

Ουγγαρία – Ρωσία 14-10

Κροατία – Ελλάδα 14-11

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (24/1)

Μαυροβούνιο – Ουγγαρία

Κροατία – Ισπανία

ΘΕΣΕΙΣ 5-8 (24/1)

Ελλάδα – Σερβία

Ρωσία – Ιταλία

Διάβασε Περισσότερα

ΠΟΛΟ

Πόλο: Ήττα και αποκλεισμός για την Εθνική γυναικών

Published

on

Τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στη Βουδαπέστη, γνώρισε την Τρίτη η Εθνική μας πόλο των γυναικών.

Η «γαλανόλευκη» πάλεψε απέναντι στην Ισπανία, ωστόσο εν τέλει ηττήθηκε με 12-9, στον μεταξύ τους νοκ-άουτ αγώνα για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, κι έτσι τέθηκε εκτός τετράδας.

Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα δοκιμαστεί την Πέμπτη (23/1, 15:30) για τις θέσεις 5-8 κόντρα στον ηττημένο του ζευγαριού Ουγγαρία-Γαλλία.

Όσο για το πολυπόθητο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς το Τόκιο, η ελληνική ομάδα θα το διεκδικήσει μέσω του προ-ολυμπιακού τουρνουά της Τεργέστης, τον Μάρτιο.

Οκτάλεπτα: 3-4, 2-2,1-3, 3-3.

Διαιτητές: Μαργκέτα (Σλοβενία) – Σβαρτς (Ισραήλ)

ΕΛΛΑΔΑ (Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χ., Τσουκαλά , Διαμαντοπούλου Β.1, Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ. 4, Αβραμίδου,Μυριοκεφαλιτάκη 1, Μπενέκου, Κώτσια, Νίνου 1, Πλευρίτου Ελ.1, Ξενάκη Σταματοπούλου

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μιγκέλ Όκα): Έστερ Ράμος, Μπαχ, Έσπαρ Α. 2, Ορτίθ 4, Ταράγκο , Γκονζάλες 1, Έσπαρ Κ. 1, Πένια , Φόρκα 1 , Κρέσπι, Γκαρσία 2 , Λέιτον 1, Σάντσες

Διάβασε Περισσότερα

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.