Connect with us

ΒΟΛΕΙ

Ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε τον Απόλλωνα και πανηγύρισε το τοπικό ντέρμπι των νεανίδων

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη με 3-1 σετ επί του Απόλλωνα για την 1η αγωνιστική του φάιναλ φορ του πρωταθλήματος

Published

on

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη με 3-1 σετ επί του Απόλλωνα για την 1η αγωνιστική του φάιναλ φορ του πρωταθλήματος νεανίδων Πελοποννήσου της ΕΣΠΕΠ.

Τα σετ: 25-23,16-25,16-25,20-25.

Ερυθρός Αστέρας (Καράβολας): Κατσιμήγα, Μ. Κοτσόκολου, Ηλιοπούλου, Τριαντοπούλου, Ράγκου, Μαυρομμάτη, λίμπερο η Κασπίρη, Θ. Τσούση, Κατσή, Μ. Τσούση, Γκοτσοπούλου,
Ελευθεριάδη, Σταθοπούλου, Γεωργοπούλου (λίμπερο).

Απόλλων (Ελ. Καγιαλή): Χρ.   Μπρούμα, Ηρ. Μπρούμα, Κούρκουλου, Ηλιοπούλου, Τσακμακιδη, λίμπερο η Κουραχανη, Σταματέλο, Πόλη, Μπότη, Παπαδουρη, Χρηστίδη,
Καρανικόλα.

VOLLEY LEAGUE

Βόλεϊ: «Ερυθρόλευκο» προβάδισμα για τον τίτλο

Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την Δευτέρα 15 Απριλίου στο «Μελίνα Μερκούρη»

Published

on

Οι τελικοί στην ανδρική Volleylegue ξεκίνησαν με break, καθώς ο Ολυμπιακός πέρασε από το κλειστό του Μετς επικρατώντας του γηπεδούχου Παναθηναϊκού με 3-0 σετ.

Το σκορ είναι «καθαρό», αλλά τα δύο πρώτα σετ εξελίχθηκαν με επικό τρόπο πριν κατακτηθούν από τους «ερυθρόλευκους» στις λεπτομέρειες με 25-23 το πρώτο και 32-30 το επόμενο. Στο τρίτο και τελευταίο σετ η κατάσταση απλοποιήθηκε, αφού από τη μια η ομάδα του Ντανιέλε Καστελάνι είχε ξεκάθαρα την ψυχολογία υπέρ της, ενώ την ίδια ώρα οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν πίστεψαν ότι μπορούσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα.

Ως εκ τούτου, η πειραϊκή ομάδα κατάκτησε το τρίτο και τελευταίο σετ με 25-17 και σημείωσε την πρώτη από τις τρεις νίκες που απαιτούνται για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Να σημειωθεί ότι η εφετινή είναι η πρώτη φορά μετά το 2010 που οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την Δευτέρα 15 Απριλίου στο «Μελίνα Μερκούρη», με ώρα έναρξης στις 17:45.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και με τον Στερν να ηγείται της επίθεσης με 8-4. Οι γηπεδούχοι όμως έβγαλαν αντίδραση, ισοφάρισαν σε 8-8 και πέρασαν με 10-9, για να γράψει το 16-14 για την ομάδα του ο Στερν με μπλοκ άουτ. Ο Ιντάλγκο έκανε το 21-19 και με επίθεση και άσου του ίδιου οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 23-20. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 24-23, για να κλείσει το σετ ο Στερν με νέο μπλοκ άουτ.

Η πειραϊκή ομάδα προηγήθηκε με 7-3 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ άουτ και η ομάδα του μείωσε σε 7-6, αλλά ένα ξέσπασμα του Τζούριτς έφερε το 11-8, με επίθεση σε πρώτο χρόνο. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε εκ νέου, μείωσε και προσπέρασε με 19-18.

Ο Τζούριτς ισοφάρισε σε 20-20 και ο Παναθηναϊκός έφτασε σε σετ μπολ (24-22), αλλά ο Κουμεντάκης ισοφάρισε και στη συνέχεια έγραψε το 25-24. Το σετ πήγε πόντο-πόντο, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 29-28 και στο 30-29, αλλά μια επίθεση κι ένας άσσος του Ιντάλγκο έφεραν το 31-30, για να τελειώνει το σετ με επιβλητικό μπλοκ ο Γκουσταβάο.

Ανάλογα δυνατό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο τρίτο σετ (6-3, 7-4), αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 8-8, 9-9 και 10-10. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε ύστερα με +5 (19-14) με μπλοκ του Στερν, συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με επίθεση του Κουμεντάκη έφτασε στο 21-15.

Την σκυτάλη πήρε ο Τζούριτς, που διαμόρφωσε το 22-15 και το 24-15 με μπλοκ, για να τελειώσει το παιχνίδι ο ασταμάτητος Στερν, που έγραψε το 25-17 και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων, ενώ του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 6 (3 άσοι, 3 μπλοκ), Κόβαρ 4 (3/8 επ., 1 άσος, 36% υπ. – 27% άριστες), Ρανγκέλ 3 (3/7 επ.), Ερνάντες 22 (22/34 επ.), Βουλκίδης 8 (5/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 6 (6/21 επ., 25% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ., 47% υπ. – 32% άριστες), Πετρέας, Φράγκος 1 (1/1 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 20 (15/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 33% άριστες), Τράβιτσα 3 (3 μπλοκ), Τζούριτς 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 11 (9/16 επ., 2 άσοι, 24% υπ. – 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 22% υπ. – 22% άριστες), Δαλακούρας

 

Πηγή

Continue Reading

Α2 ΒΟΛΕΙ

Βήμα παραμονής του Πανερυθραϊκού στην Αλεξανδρούπολη – Ελπίζει η Ολυμπιάδα

Η παραμονή της Ολυμπιάδας θα κριθεί από το αν θα μείνει στην Pre League ο Πανερυρθαϊκός

Published

on

Σπουδαίο προβάδισμα για την παραμονή του στην Pre League Ανδρών πήρε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος πέρασε από την έδρα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στους τελικούς των πλέι άουτ.

Στην περίπτωση που μείνει ομάδα που θα καλύψει θέση στο Νότιο Όμιλο δηλαδή ο Πανερυθραϊκός αυτόματα παραμένει στην Α2 Εθνική και η Ολυμπιάδα.

Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας έχει πλέον την ευκαιρία να εξασφαλίσει την παρουσία της στην Pre League και την νέα αγωνιστική περίοδο, αρκεί να επικρατήσει στην έδρα της το προσεχές Σάββατο.

Αν ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης καταφέρει να επικρατήσει θα ανακτήσει το πλεονέκτημα της έδρας που είχε και η παραμονή στην κατηγορία θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι, ξανά στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος». Σε διαφορετική περίπτωση θα υποβιβαστεί στην Α2 Εθνική Ανδρών.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τονονίδης, Παρατηρητής: Δήμου.

Τα σετ: 17-25, 25-20, 29-31, 13-25.

Μ.Γ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): 
Καβαρατζής, Κεσκίνης, Μπουφίδης, Παπάζογλου, Κυριακίδης, Δημητριάδης / Ποιμενίδης (λ), Βαφειάδης.

Α.Σ. ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Γιάννης Λάιος): 
Παπαδόπουλος, Δημητούλης, Ρεστέμης, Μάρκου, Τασάκος, Δορδοκίδης / Αχιλλεόπουλος (λ), Καρύκας, Ταραμίγκος, Καβαρινός.

Continue Reading

ΒΟΛΕΙ

Ξεκίνησε το ταξίδι για την Ιταλία και τον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού

Την αποστολή συνοδεύει ο Αντιπεριφερειάρχης Αθλητισμού και Αντιπρόεδρος της ΕΟΠΕ Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Published

on

Με τελικό προορισμό την πόλη Πολικόρο στη νότια Ιταλία αναχώρησε σήμερα (Τετάρτη 10/4) η αποστολή της Εθνικής αγοριών Κ18 που θα συμμετάσχει στον 2ο προκριματικό γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η ελληνική ομάδα αναχώρησε ακτοπλοϊκώς από την Πάτρα και τα ξημερώματα της Πέμπτης θα φτάσει στο Τάραντο κι από κει οδικώς θα βρεθεί στο Πολικόρο (130 χιλιόμετρα).

Η Ελλάδα βρίσκεται στον Α’ όμιλο με τη διοργανώτρια Ιταλία, το Ισραήλ και τη Βόρεια Μακεδονία και την πρόκριση για τα τελικά παίρνουν οι δύο πρώτες ομάδες της βαθμολογίας.

«Είμαστε σε καλή κατάσταση παρά το μικρό χρονικά διάστημα της προετοιμασίας μας και πιστεύουμε όλοι στην πρόκριση. Υπάρχει μεγάλη διάθεση και όρεξη από τα παιδιά, ενώ ένα επιπλέον κίνητρο είναι το ότι οι αγώνες διεξάγονται στην Ιταλία που είναι η Μέκκα του βόλεϊ», δήλωσε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γρηγόρης Ρουσάκης ο οποίος χαρακτήρισε:

«Κλειδί για την πρόκριση το ματς της πρεμιέρας με το Ισραήλ. Είναι μια σκληρή ομάδα, βελτιωμένη συγκριτικά με πέρσι όταν τους είχαμε αντιμετωπίσει ξανά στη Μυτιλήνη.
Αυτός ο αγώνας είναι ο πιο σημαντικός για να μπορέσουμε να σφραγίσουμε την πρόκριση με τη Βόρεια Μακεδόνια, που την είχαμε κερδίσει στον 1ο προκριματικό, την τελευταία αγωνιστική του ομίλου μας».

Ο κ. Ρουσάκης και ο συνεργάτης του Βασίλης Θεοδωράκης πήραν μαζί τους στην Ιταλία τους εξής αθλητές:

Πασαδόροι: Μηνάς Αραπάκης (ΑΟ Καλαμάτα 80), Ραφαήλ-Γεώργιος Σεμερτζίδης (ΑΣ Ιωνικός Ιωνίας)

Διαγώνιοι: Γεώργιος Κουβαράς (ΑΟΝΣ Μίλων), Απόστολος Σιώης (ΝΓΣΘ Ηρακλής)

Ακραίοι: Σταύρος-Κωνσταντίνος Μούχλιας (ΑΣΑ Έβρος Σουφλίου), Γεώργιος Αρμάος (ΓΣ Πανιώνιος), Γεώργιος Μαντελίδης (ΑΟΝΣ Μίλων), Θεόφιλος-Φίλιππος Δορδοκίδης (ΑΕ Λάρισας)

Κεντρικοι: Νικόλαος Μπόνιας (ΑΟ Καβάλα), Ηρακλής Δέρβας (ΑΣ Άρης), Δημήτριος Μανίκας (ΣΦΠ Ολυμπιακός), Κωνσταντίνος Τσάκος (ΑΟ Νέοι Βύρωνος)

Λίμπερο: Αναστάσιος Γκρίλλας (ΓΣ Πανιώνιος), Χρήστος Γκοτσίδης (ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης)

Την αποστολή συνοδεύουν ο κ. Παναγιώτης Αντωνόπουλος (Β’ αντιπρόεδρος ΕΟΠΕ και Αντιπεριφερειάρχης Αθλητισμού Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας), ο κ.Τάκης Καβαλλιεράκης-Φωκάς (τεχνικός σύμβουλος εθνικών ομάδων ανδρών, ο κ.Κρίτων Αυγερόπουλος (Team manager), ενώ στο τεχνικό τιμ βρίσκονται και οι: Παναγιώτης Τσότρας (στατιστικολόγος), Γιώργος Χρυσναθόπουλος (φυσιοθεραπευτής).

Το πρόγραμμα του Α’ ομίλου

1η αγωνιστική – Παρασκευή 12 Απριλίου 2024

17.00: Ελλάδα – Ισραήλ

20.00: Ιταλία – Βόρεια Μακεδονία

2η αγωνιστική – Σάββατο 13 Απριλίου 2024

17.00: Ισραήλ – Βόρεια Μακεδονία

20.00: Ελλάδα – Ιταλία

3η αγωνιστική – Κυριακή 14 Απριλίου 2024

17.00: Βόρεια Μακεδονία – Ελλάδα

20.00: Ισραήλ – Ιταλία

Continue Reading
Advertisement

Facebook