ΒΟΛΕΙ

Ο Έβρος 3-1 τον ΠΑΟΚ και ο Μίλων είναι πρωταθλητής στην Πάτρα

Published

on

Την πρώτη του νίκη στο Final-4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18 (Παίδων) πανηγύρισε ο Έβρος Σουφλίου που έκανε την ανατροπή με τον ΠΑΟΚ, χρίζοντας παράλληλα από σήμερα πρωταθλητή τον Μίλωνα.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έχει 2 νίκες και 6-0 σετ και ακόμη κι αν χάσει με 3-0 από τον ΠΑΟΚ το απόγευμα της Παρασκευής υπερτερεί σε όλες τις ισοβαθμίες.

Αντιθέτως οι άλλες τρεις θέσεις είναι ανοικτές και θα κριθούν από τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής.

Το πρώτο σετ ήταν αυτό των ανατροπών. Ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 13-10, που έγινε 13-14 και με συνολικό επιμέρους σκορ 2-8 ο Έβρος προηγήθηκε 15-18. Οι Θρακιώτες κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με τρεις πόντους (από 18-18, σε 18-21) ωστόσο ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενους πόντου από μπλοκ προσπέρασε με 22-21 για να φτάσουμε στο 23-23-23 όπου νέο μπλοκ και λάθος στην επίθεση χάρισαν το σετ στον Δικέφαλο.

Η ομάδα του Έβρου απάντησε άμεσα όμως καθώς στο 2ο σετ μετέτρεψε το 3-4 σε 3-7 και το 8-10 σε 9-14, χωρίς ο ΠΑΟΚ να μπορέσει να απειλήσει με ανατροπή για το τελικό 17-25.

Στο τρίτο σετ επανήλθε η εικόνα του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο +2 (10-8), τον Έβρο να ισοφαρίζει γρήγορα (11-11) και να προσπερνά με 13-15 και 16-19. Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε, ισοφάρισε 21-21 και 23-23, αλλά ένα λάθος στην υποδοχή έδωσε το σετ και το προβάδισμα στην ομάδα από το Σουφλί.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-8 στο δ’ σετ όμως με επιμέρους σκορ 2-9 οι Θρακιώτες προσπέρασαν με 13-17. Δύο άσοι από τους ασπρόμαυρους έφεραν το σκορ στο 16-17 και το ματς κρίθηκε στο 18-20 με την υποδοχή του ΠΑΟΚ να μην λειτουργεί σωστά και το σκορ να γίνεται 18-23 για να κλείσει το σετ στο 19-25.

Τα σετ: 25-23, 17-25, 23-25, 19-25.
Διαιτητές: Καραγιαννόπουλος – Γκόλφης.
Π.Α.Ο.Κ. (Μπάμπης Μπαμπαλιούτας): Παντζήκης, Ευαγγελίδης, Τσουτάνης, Μαπετζίδης, Χειλαδάκης, Μαλετζίδης / Τέλιος (λ), Γράβαλης (λ), Μαρμαρίδης.
Α.Σ.Α. ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Νίκος Μούχλιας): Μπαρμπούδης, Ζιώγας, Τασίου, Κύρτσιος, Μούχλιας, Σαρδανίδης / Παπαδόπουλος.

Α2 ΒΟΛΕΙ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Παναχαϊκής στην Α2 Εθνική τη νέα σεζόν!

Published

on

Μπορεί η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Παναχαϊκής στο ειδικό τουρνουά ανόδου για την Α2 Εθνική της σεζόν 2024-25 που φιλοξενήθηκε στο Ηράκλειο να έχασε στο… τσακ ένα από τα εισιτήρια ανόδου, όμως πριν από λίγο ήλθαν τα ευχάριστα μαντάτα από την Αθήνα και την Ομοσπονδία.

Η ΕΟΠΕ ενημέρωσε τον πατρινό σύλλογο ότι προέκυψε κενό ομάδας στην Α2 Εθνική (νότος) και τον κάλεσε να το καλύψει, κάτι που δέχθηκε χωρίς δεύτερη κουβέντα η διοίκηση κι έτσι η Παναχαϊκή με τον Άρη Αγγελόπουλο στην άκρη του πάγκου της θα εμφανιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Α2 Εθνική.

Άνοδος δικαίωση για τις μεγάλες προσπάθειες που έχει καταβάλλει για το τμήμα η διοίκηση της Παναχαϊκής ΓΕ, με τον πρόεδρό της Παναγιώτη Σεμιτέκολο να δηλώνει στη «Matchnews.gr» τα εξής: «Πρέπει σιγά-σιγά η Παναχαϊκή να πηγαίνει στη θέση που της αρμόζει σε πανελλήνιο επίπεδο με όλα τα τμήματά της και το γυναικείο πλέον θα του δοθεί η δυνατότητα και ευκαιρία να παίξει με πολύ μεγάλα ονόματα του χώρου που θα είναι μαζί του στην Α2 Εθνική».

Μίλτος Σπυρόπουλος

Continue Reading

ΒΟΛΕΙ

Συνεχίζει στην Παναχαϊκή ο Άρης Αγγελόπουλος

Published

on

Μετά την επιτυχημένη παρουσία του στον πάγκο της Παναχαϊκής, ο Άρης Αγγελόπουλος θα συνεχίσει στο τιμόνι της πατρινής ομάδας για άλλη μία χρονιά.

Ο έμπειρος τεχνικός έχει έρθει σε συμφωνία με την διοίκηση και απομένουν τα τυπικά για την ανακοίνωση της συνεργασίας.

ΒΟΛΕΙ

Παραμένει “Γάλλος” ο Ράπτης, αλλάζει ομάδα

Published

on

Ο πατρινός ακραίος, Αλέξανδρος Ράπτης, αγωνίστηκε φέτος στην Γαλλία και την Πουατιέ.

Ήταν η παρθενική σεζόν του στο εξωτερικό και τα πήγε περίφημα, ενώ θα συνεχίσει και 2η χρονιά επί γαλλικού εδάφους.

Αυτή τη φορά αλλάζει “στρατόπεδο” και θα συνεχίσει να αγωνίζεται στην Νις.

ΜΠΑΣΚΕΤ7 hours ago

«Σακίλ Ο’ Νιλ και Αντετοκούνμπο σχολιαστές στο Παναθηναϊκός – Σέλτικς»

ΜΠΑΣΚΕΤ8 hours ago

Εθνική Ελλάδας: Την Κυριακή αναχωρεί για Βελιγράδι και την Τρίτη για Λιλ

ΔΙΕΘΝΗ8 hours ago

Η Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε τον αντικαταστάτη του Εμπαπέ και τα «σκάει» για να τον αποκτήσει

ΠΟΛΟ9 hours ago

Η Πατρινή Ντένια Κουρέτα στον ισχυρό Ολυμπιακό

Η ομάδα παίδων της ΝΕΠ ηττήθηκε με 21-12 από την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ10 hours ago

Ήττα στο πρώτο φιλικό για τον Ολυμπιακό – Ερυθρόλευκα χαμόγελα για την εικόνα των παικτών του Μεντιλίμπαρ