Connect with us

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Ο Γεώργιος Κουμεντάκης υπηρεσιακός υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού

Ορκίστηκε η υπηρεσιακή κυβέρνηση της χώρας μέχρι τις επερχόμενες εκλογές της 25ης Ιουνίου, με τον Γιώργο Κουμεντάκη να ορίζεται Υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Published

on

Ανακοινώθηκαν το απόγευμα της Πέμπτης (25/05) τα πρόσωπα που θα απαρτίζουν την υπηρεσιακή κυβέρνηση μέχρι και τις επερχόμενες Εθνικές Εκλογές της 25ης Ιουνίου, υπό τον πρωθυπουργό Ιωάννη Σαρμά.

Υπηρεσιακός υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού ορίστηκε ο 64χρονος συνθέτης, Γιώργος Κουμεντάκης. Ο Έλληνας συνθέτης είχε διοριστεί το 2004 ως διευθυντής και δημιουργός του μουσικού σεναρίου για τις τελετές Έναρξης και Λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας. Από το 2017 έχει αναλάβει καθήκοντα καλλιτεχνικού διευθυντή της Εθνικής Λυρικής Σκηνής.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα μέλη της Υπηρεσιακής Κυβέρνησης στο politeianews.gr.

ΣΤΙΒΟΣ

Με Τεντόγλου στο Βαλκανικό πρωτάθλημα, ανακοινώθηκε η αποστολή της Εθνικής ομάδας

Published

on

Η αποστολή της Εθνικής ομάδας στίβου για το Βαλκανικό πρωτάθλημα (25-26/5) ανακοινώθηκε το βράδυ της Τρίτης (21/5), με τον Μίλτο Τεντόγλου να βρίσκεται ανάμεσα στους 51 αθλητές που θα ταξιδέψουν στη Σμύρνη.

Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης θα προσπαθήσει να “σπάσει” το ρεκόρ της διοργάνωσης, το οποίο κατέχει ο Κώστας Κουκοδήμος με επίδοση 8,18 μέτρων από το 1992, με τον Τεντόγλου να έχει καταγράψει 8,17 μέτρα το 2018.

Σημειώνεται ότι το Βαλκανικό πρωτάθλημα συνιστά την τελευταία ευκαιρία για όσους επιθυμούν να προκριθούν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης.

Αναλυτικά η αποστολή της Εθνικής ομάδας:

Άνδρες:

100 μ.: Νίκος Παναγιωτόπουλος (ΓΣ Άθλος Κερατσινίου), Βασίλης Μυριανθόπουλος (ΠΑΟ)
200 μ.: Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας), Γιάννης Καριοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)
400 μ.: Γιάννης Ντέτσικας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Γιάννης Σιμόνι (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
800 μ.: Χάρης Ξενιδάκης (ΑΟ Σητειακός)
1.500 μ.: Γιώργος Ματζαρίδης (Πολυνίκης Ορεστιάδας)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Χρήστος Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ Σέρρες)
400 μ. εμπ.: Δημήτρης Λεβαντίνος (ΠΑΟ)
Ύψος: Αντώνης Μέρλος (ΠΑΟΚ)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς), Νίκος Σταματονικολός (ΓΣ Ηλιούπολης)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ), Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων)
Επί Κοντώ: Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης)
Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος), Τάσος Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Κώστας Ζάλτος (ΓΣ Μανδρών)
Ακοντισμός: Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)
Δέκαθλο: Άγγελος – Τζανής Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας)
4Χ100 μ.: Νίκος Παναγιωτόπουλος, Βασίλης Μυριανθόπουλος, Σωτήρης Γκαραγκάνης, Γιάννης Καριοφύλλης, Γιάννης Βοσκόπουλος (ΠΑΟ), Βασίλης Παπαμαργαρίτης (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής)
4Χ400 μ.: Γιάννης Ντέτσικας, Γιάννης Σιμόνι, Χάρης Ξενιδάκης, Δημήτρης Λεβαντίνος

Γυναίκες:

100 μ. – 200 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
100 μ.: Δήμητρα Τσουκαλά (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής)
200 μ.: Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟ)
400 μ.: Ανδριάνα Φέρρα (Παναξιακός), Αναστασία Ράπτη (ΑΓΣΙ)
800 μ.: Γεωργία Δεσπολλάρη (ΠΑΟ)
1.500 μ.: Ανθή Κυριακοπούλου (ΠΑΟ)
100 μ. Εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Ηλιούπολης), Σοφία Ιωσηφίδου (ΟΚΑ Καβάλας)
400 μ. Εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΠΑΟ), Λάουρα Ζενέγια (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
3.000 μ. Στιπλ: Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)
Ύψος: Παναγιώτα Δόση (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Μήκος: Μαρία Στεφανοπούλου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Ανδριάνα Γκόγκα (ΑΣ Πανοράματος)
Τριπλούν: Οξάνα Κορένεβα (ΓΣ Κηφισιάς), Μαρία Πούρτσα
Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)
Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Α.Ε. Καζώνης-Κάλυμνος 2000)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)
Έπταθλο: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος), Σοφία Καμπερίδου (Πυγμή Ευόσμου)
4Χ100 μ.: Δήμητρα Τσουκαλά, Άρτεμις Αναστασίου, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Στέλλα Μιχαηλίδου (ΑΟ Ερμής), Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
4Χ400 μ.: Ανδριάνα Φέρρα, Αναστασία Ράπτη, Γεωργία Δεσπολλάρη, Δήμητρα Γναφάκη, Λάουρα Ζενέγια

Continue Reading

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κολύμβηση: Με την Νόρα Δράκου η αποστολή της Εθνικής Ομάδας για το Ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου

Published

on

Με 21 κολυμβητές και κολυμβήτριες θα συμμετέχει η Εθνική Ομάδα Κολύμβησης και με 2 κολυμβητές στο Open Water, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης στο Βελιγράδι από 17-23 Ιουνίου, με την Νόρα Δράκου να πηγαίνει σε ακόμα μία μεγάλη διοργάνωση.

Την ελληνική ομάδα για το Βελιγράδι αποτελούν οι παρακάτω κολυμβητές και κολυμβήτριες:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

  • Χρήστου Απόστολος
  • Γκολομέεβ Κρίστιαν
  • Μάρκος Δημήτριος
  • Μπίλας Στέργιος-Μάριος
  • Σίσκος Απόστολος
  • Μακρυγιάννης Ευάγγελος
  • Παπαστάμος Απόστολος
  • Ασπουγαλής Γεώργιος
  • Βαζαίος Ανδρέας
  • Κούγκουλος Αναστάσιος
  • Στάμου Κωνσταντίνος
  • Εγγλεζάκης Κωνσταντίνος
  • Γιουρτζίδης Δανιήλ
  • Σοφικίτης Βασίλειος
  • Μελαδίνης Οδυσσέας
  • Ντουντουνάκη Άννα
  • Δράκου Θεοδώρα
  • Δαμασιώτη Γεωργία
  • Κοντογεώργου Ελένη
  • Αγγελάκη Χαρά
  • Δρασίδου Μαρία-Θάλεια

OPEN WATER

  • Κυνηγάκης Άλκης (Open Water)
  • Σκαρής Ιωάννης (Open Water)
Continue Reading

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

«Πριμαρόλια 2024» στον Πατραϊκό από τον ΙΟΠ

Published

on

Με εντυπωσιακές λήψεις, εικόνες και συναισθήματα πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες «Πριμαρόλια 2024», που πραγματοποίησε ο Ιστιοπλοϊκός όμιλος Πατρών, το περασμένο Σαββατοκύριακο στον Πατραϊκό κόλπο.  

Η μονοτονία της σκόνης και των καιρικών συνθηκών έδωσαν χώρο σε ένα θέαμα που πραγματικά άλλαξαν την διάθεση τόσο στα 80 μέλη των πληρωμάτων που συμμετείχαν, όσο και σε αυτούς που από τη στεριά απόλαυσαν το θέαμα, του αγώνα σκαφών Ανοιχτής Θαλάσσης «Πριμαρόλια 2024», που διοργάνωσε ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Πατρών.  

25 σκάφη σε δυο τριγωνικές διαδρομές το Σάββατο και την Κυριακή συμμετείχαν σε δυο γρήγορες ιστιοδρομίες με ενδιαφέροντα συναγωνισμό. Την κανονιά και στις δυο ιστιοδρομίες πήρε το σκάφος «Βidurik» με κυβερνήτη τον Phillip Corbet με τη βαθμολογία να διαμορφώνεται ως εξής:  

Στην κατηγορία ORCA στις 3 πρώτες θέσεις τερμάτισαν τα σκάφη 1. «BIDOURIK» με καπετάνιο τον Corbett Philip 2. «CALYPSO» με καπετάνιο τον Λιναρδάτο Παναγιώτη 3. «IRIDINI» με καπετάνιο τον Νικολάτο Γαβριήλ Και στην κατηγορία ORCB 1. «OKIROI» με καπετάνιο τον Θεοδώρου Γιώργο 2. «ΣΙΜΠΑ» με καπετάνιο τον Μπούντα Ευθύμιο 3. «PITHEAS» με καπετάνιο τον Ιατρίδη Γιώργο. 

Συνολικά στην κατηγορία ORCA, εκτός από τους 3 νικητές αγωνίστηκαν τα σκάφη «MELENI II» – Μπατιστάτος Σπύρος, «IRIS» – Τσέλικας Δημήτριος, «ONAR» – Αντύπας Γιώργος – Μάριος, «CAPT. YIOTIS» – Καράμπελας Γιώτης, «DELSPYANA» – Παπαναστασίου Δημήτριος, «AZUL» – Αντωνόπουλος Φάνης, «AGIOS RAFAIL» – Ζησιμάτος Μάριος, «NATALIA» – Ρέλλος Παναγιώτης, «SOKRATIS P.» – Μπαρμπέτας Αντώνιος και «CHER» – Γιώτης Παναγιώτης Και στην κατηγορία ORCB εκτός από τους νικητές, συμμετείχαν τα σκάφη «KOURSAROS» – Νταμπάσης Παναγιώτης, «ROSA F» – Φάκος Ανδρέας, «HARA» – Φασουλής Δημήτριος και «IOS» – Γιουρούκος Νικόλαος  

Ευχαριστούμε τους χορηγούς μας Super Cargo, Kerassidis group, Media Strome, WOS – Pelco 

Continue Reading
Advertisement
SUPER LEAGUE 27 mins ago

Παπαδημητρίου: «Σε έναν όμιλο το νέο πρωτάθλημα της Super League 2»

ΔΙΕΘΝΗ32 mins ago

Εκεί θα γίνουν οι τελικοί σε Champions, Europa και Conference League την επόμενη διετία

ΜΠΑΣΚΕΤ36 mins ago

Μπαρτζώκας: «Να είμαστε πιο τυχεροί φέτος γιατί τις δύο προηγούμενες χρονιές χάσαμε στο τελευταίο σουτ»

ΔΙΕΘΝΗ1 hour ago

Ποστέκογλου για Εθνική: «Θα με δείτε στο μέλλον στην Ελλάδα, πιθανόν σε ξαπλώστρα σε κάποιο νησί»

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ2 hours ago

Β΄ κατηγορία, πλέι-οφ και πλέι-άουτ: Συγκατοίκηση στην κορυφή των σκόρερ

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ3 hours ago

Αυτός σφυρίζει τον Ατρόμητο με τον Παλληξουριακό

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ3 hours ago

Εκλογές στις τάξεις του Ατρόμητου Λάππα

Α1 ΕΣΚΑΗ4 hours ago

Με τηλεοπτική κάλυψη ο πρώτος τελικός των πλέι-οφ της Α1 ΕΣΚΑ-Η

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ4 hours ago

Θύελλα Πατρών: Άφησε “πληγές” ο τελικός Κυπέλλου

Α1 ΕΣΚΑΗ5 hours ago

Κεραυνός Αιγίου- Γαλήνη: Τι συνέβη στα ματς της κανονικής διάρκειας

SUPER LEAGUE 27 mins ago

Παπαδημητρίου: «Σε έναν όμιλο το νέο πρωτάθλημα της Super League 2»

ΔΙΕΘΝΗ32 mins ago

Εκεί θα γίνουν οι τελικοί σε Champions, Europa και Conference League την επόμενη διετία

ΜΠΑΣΚΕΤ36 mins ago

Μπαρτζώκας: «Να είμαστε πιο τυχεροί φέτος γιατί τις δύο προηγούμενες χρονιές χάσαμε στο τελευταίο σουτ»

ΔΙΕΘΝΗ1 hour ago

Ποστέκογλου για Εθνική: «Θα με δείτε στο μέλλον στην Ελλάδα, πιθανόν σε ξαπλώστρα σε κάποιο νησί»

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ2 hours ago

Β΄ κατηγορία, πλέι-οφ και πλέι-άουτ: Συγκατοίκηση στην κορυφή των σκόρερ

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ3 hours ago

Αυτός σφυρίζει τον Ατρόμητο με τον Παλληξουριακό

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ3 hours ago

Εκλογές στις τάξεις του Ατρόμητου Λάππα

Α1 ΕΣΚΑΗ4 hours ago

Με τηλεοπτική κάλυψη ο πρώτος τελικός των πλέι-οφ της Α1 ΕΣΚΑ-Η

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ4 hours ago

Θύελλα Πατρών: Άφησε “πληγές” ο τελικός Κυπέλλου

Α1 ΕΣΚΑΗ5 hours ago

Κεραυνός Αιγίου- Γαλήνη: Τι συνέβη στα ματς της κανονικής διάρκειας

Facebook