Connect with us

ΣΤΙΒΟΣ

Ο Μίλτος Τεντόγλου κορυφαίος αθλητής των Βαλκανίων για το 2023

Ο Μίλτος Τεντόγλου αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής στα Βαλκάνια για τρίτη διαδοχική χρονιά

Published

on

Ο Μίλτος Τεντόγλου αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής στα Βαλκάνια για τρίτη διαδοχική χρονιά. Ο κορυφαίος άλτης του κόσμου, νικητής το 2023 στο Ευρωπαϊκό κλειστού και το Παγκόσμιο ανοιχτού έδωσε συνέχεια σε μια λαμπρή καριέρα, στο διάβα της οποίας έχει κατακτήσει όλους τους διαθέσιμους τίτλους των κορυφαίων διοργανώσεων του πλανήτη.

Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι στη διάρκεια του έτους “προσγειώθηκε” στα 8,52 μ., που ήταν και το άλμα που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο σε έναν από τους συναρπαστικότερους τελικούς του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Το γκαλά της Βαλκανικής Ένωσης έγινε το βράδυ της Τρίτης (28/11) στην Κωνσταντινούπολη και το παρών έδωσε o αντιπρόεδρος της ABAF, Λάμπρος Παπακώστας, καθώς και το μέλος του συμβουλίου του ΣΕΓΑΣ, Παναγιώτης Δημάκος. Στη διάρκεια του Gala η Βαλκανική Ένωση βράβευσε τον ΣΕΓΑΣ για την προσφορά του στην Ένωση και στην ανάπτυξη του στίβου στα Βαλκάνια.

Στην κατηγορία των γυναικών, κορυφαία αθλήτρια αναδείχθηκε η Τουρκάλα Τούγκμπα Ντανισμάζ, η οποία στο Ευρωπαϊκό κλειστού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν. H πρωταθλήτρια του ακοντισμού από τη Σερβία, Αντριάνα Βιλάγκος απέσπασε τον τίτλο της ανερχόμενης Γυναίκας και ο Βούλγαρος άλτης του μήκους και του τριπλούν, Μποζιντάρ Σαραμπογιούκοφ τον αντίστοιχο τίτλο στους Άνδρες.

Το πρωί της Τρίτης τα μέλη της ABAF συνεδρίασαν σε πολύ καλό κλίμα και συμφώνησαν να προχωρήσουν ενωμένοι με στόχο να συμβάλουν στην αναβάθμιση του στίβου στην ευρύτερη περιοχή των Βαλκανίων. Παράλληλα έγινε τροποποίηση του καταστατικού της ABAF, και ανακοινώθηκε το νέο Logo της Βαλκανικής Ένωσης καθώς και το νέο site.

Σε εκκρεμότητα παραμένουν οι πόλεις που θα φιλοξενήσουν το Βαλκανικό πρωτάθλημα κλειστού Α/Γ, καθώς και το Βαλκανικό Α/Γ Κ20 του ανοιχτού.

ΣΤΙΒΟΣ

Το έκανε ξανά ο τρομερός Τεντόγλου- Πρώτος στην κορυφή του κόσμου

Published

on

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε την κορυφή σε παγκόσμιο επίπεδο στο άλμα εις μήκος για 2η συνεχόμενη φορά.

Με άλμα στα 8.22 ανέβηκε πρώτος στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου και υπερασπιστηκε τον τίτλο που ειχε κατακτήσει το Βελιγράδι πριν απο 2 χρόνια.

Δεύτερος έμεινε ο Ιταλός Ματία Φουρλάνι που έκανε επίσης 8.22, αλλά ο Τεντόγλου είχε καλύτερο δεύτερο άλμα (8,19 έναντι 8.10 που είχε ο Ιταλός) και έτσι κατέκτησε την πρωτιά.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Τζαμαϊκανός Κάρεϊ ΜακΛάουντ με 8,21 μέτρα.

Continue Reading

ΣΤΙΒΟΣ

Οι ελληνικές συμμετοχές και το αναλυτικό πρόγραμμα στο 19ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου

Published

on

Όλα είναι έτοιμα για την έναρξη του παγκοσμίου πρωταθλήματος κλειστού στίβου, με εννιά Έλληνες αθλητές να συμμετέχουν με το εθνόσημο στη Γλασκώβη.

Η Εθνική ομάδα στίβου ταξίδεψε στη Σκωτία με την μεγαλύτερη αποστολή της εικοσαετίας, αφού η τελευταία φορά που η χώρα είχε πιο δυναμική εκπροσώπηση ήταν πίσω στο 2004 και το πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, λίγο πριν από τους Ολυμπιακούς αγώνες της Αθήνας με 19 αθλητές.

Σημειώνεται ότι σε κάθε αγώνισμα υπάρχουν διαφοροποιήσεις σε ότι αφορά στο δρόμο προς τον τελικό.

Επτά προκριματικές σειρές θα πραγματοποιηθούν στα 60 μέτρα ανδρών και γυναικών, με τους τρεις πρώτους να προκρίνονται από κάθε σειρά και να τους ακολουθούν οι τρεις με τους καλύτερους χρόνους. Στα 60μ. μετ’ εμποδίων, οι προκριματικοί περιλαμβάνουν έξι σειρές.

Στον ημιτελικό συνεχίζουν οι τρεις πρώτοι κάθε σειράς και οι έξι καλύτεροι χρόνοι από όλες τις σειρές. Για αμφότερα τα αγωνίσματα, το εισιτήριο για τον τελικό εξασφαλίζουν οι δύο πρώτοι από κάθε σειρά και οι δύο καλύτεροι χρόνοι.

Για τα άλματα θα πραγματοποιηθούν απευθείας οι τελικοί.

Η ελληνική ομάδα θα εκπροσωπηθεί από 4 αθλήτριες και 5 αθλητές, με την αρχή να γίνεται την Παρασκευή (1/3), με τους Γιάννη Νυφαντόπουλο (στο αγώνισμα του σπριντ των 60 μέτρων) και Τατιάνα Γκούσιν (στο ύψος των γυναικών). Η 30χρονη ανταγωνίζεται τις κορυφαίες αθλήτριες στον τελικό του αγωνίσματος στις 21.41 το απόγευμα, ενώ ο Νυφαντόπουλος θα αγωνιστεί στον προκριματικό γύρο στις 14:58 το μεσημέρι.

Ο Μίλτος Τεντόγλου μπαίνει στη μάχη του τελικού των ανδρών στο άλμα εις μήκος το Σάββατο (2/3) στις 12:00 και θα επιδιώξει να υπερασπιστεί τον τίτλο του, καθώς είχε φορέσει το χρυσό μετάλλιο στο Βελιγράδι το 2022, με το άλμα του να φτάνει στα 8.55 μέτρα.

Η Κατερίνα Στεφανίδη, από την πλευρά της, επιθυμεί να κατακτήσει τον τίτλο για πρώτη φορά, αφού στις δύο προηγούμενες συμμετοχές της – το 2016 και το 2018 – ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Η προσπάθειά της θα ξεκινήσει το απόγευμα του Σαββάτου (2/3) στις 21.05.

Ο πολύπειρος Δημήτρης Τσιάμης θα καταγράψει και εκείνος την τρίτη του παρουσία στη διοργάνωση, επιστρέφοντας σε αυτή μετά από 14 χρόνια και το 2010, όταν είχε μείνει εκτός τελικού.

Ο Κώστας Δουβαλίδης, θα συμμετάσχει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου για 6η φορά, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ για Έλληνα αθλητή. Στην τελευταία προσπάθεια που επιχείρησε το 2022, σταμάτησε στον προκριματικό γύρο, κάτι που θέλει να αποφύγει στην φετινή έκδοση της διοργάνωσης αγωνιζόμενος στις 12.10 το μεσημέρι του Σαββάτου.

Από την πλευρά του, ο Εμμανουήλ Καραλής θα πάρει μέρος στο παγκόσμιο για δεύτερη φορά μετά το 2018 στο Μπέρμιγχαμ, όπου κατέλαβε και την πέμπτη θέση, πετυχαίνοντας, παράλληλα, παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία U20 στα 19 του χρόνια. Στην Γλασκόβη μπαίνει στη μάχη την Κυριακή (3/3) στη 13.15.

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου αγωνίζεται για τρίτη φορά μετά το 2018 και το 2022. Η 32χρονη αθλήτρια θα συμμετέχει στον προκριματικό γύρο των 60 μέτρων μετ’ εμποδίων την Κυριακή στις 12.25 το μεσημέρι.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου, ούσα η μικρότερη της αποστολής (γεννημένη το 2003) θα λάβει μέρος στα 60 μέτρα κλειστού στίβου, με την προσπάθειά της να ξεκινά στις 13:20 του Σαββάτου.

Οι επιδόσεις στο δρόμο προς το παγκόσμιο

ΑΝΔΡΕΣ

60μ: 53 αθλητές / Γιάννης Νυφαντόπουλος: 6.68 (31η επίδοση)

Κορυφαίος: Νόα Λάιλς (ΗΠΑ) 6.43

60μ. εμπόδια: 45 αθλητές / Κώστας Δουβαλίδης: 7.76 (35η επίδοση)

Κορυφαίος: Γκραντ Χόλογουεϊ (ΗΠΑ) 7.27

Επί κοντώ: 13 αθλητές / Εμμανουήλ Καραλής: 5,72 μέτρα (12η επίδοση)

Κορυφαίος: Μόντο Ντουπλάντις (Σουηδία) 6,02 μέτρα

Μήκος: 17 αθλητές / Μίλτος Τεντόγλου: 8,26 μέτρα (2η επίδοση)

Κορυφαίος: Ματία Φουρλάνι (Ιταλία) 8,34 μέτρα

Τριπλούν: 15 αθλητές / Δημήτρης Τσιάμης: 16,26 μέτρα (10η επίδοση)

Κορυφαίος: Ιγκ Φαμπρίς Ζανγκό (Μπουρκίνα Φάσο) 17,21 μέτρα

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

60μ: 58 αθλήτριες / Πολυνίκη Εμμανουηλίδου: 7.24 (29η επίδοση)

Κορυφαία: Τζούλιεν Άλφρεντ (Σεντ Λουσία) 6.99

60μ. εμπόδια: 43 αθλήτριες / Ελισάβετ Πεσιρίδου: 8.24 (37η επίδοση)

Κορυφαία: Ντέβιν Τσάρλτον (Μπαχάμες) 7.67

Ύψος: 13 αθλήτριες / Τατιάνα Γκούσιν: 1,91 μέτρα (10η επίδοση)

Κορυφαία: Γιαροσλάβα Μάχουτσικ (Ουκρανία) 2,04 μέτρα

Επί κοντώ: 13 αθλήτριες / Κατερίνα Στεφανίδη: 4,64 μέτρα (11η επίδοση)

Κορυφαία: Μόλι Κόντερι (Μ. Βρετανία) 4,85 μέτρα

Το πρόγραμμα των αγωνισμάτων

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (1/3)

Πρωί

  • 12.05 60 μ. εμπ. 5αθλου
  • 12.20 400 μ. (Γ) πρ.
  • 12.55 Ύψος 5αθλου
  • 13.00 400 μ. (Α) πρ.
  • 13.06 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
  • 13.40 800 μ. (Γ) πρ.
  • 14.22 800 μ. (Α) πρ.
  • 15.10 60 μ. (Α) πρ. –Νυφαντόπουλος–
  • 15.20 Σφαιροβολία 5αθλου

Απόγευμα (τηλεοπτική κάλυψη 21.00-00.00)

  • 21.05 1.500 μ. (Γ) πρ.
  • 21.15 Μήκος 5αθλου
  • 21.41 Ύψος (Γ) Τελικός –Γκούσιν–
  • 21.45 60 μ. (Α) Ημιτελικός
  • 22.10 1.500 μ. (Α) πρ.
  • 22.20 Σφαιροβολία (Α) τελικός
  • 22.50 400 μ. (Γ) Ημιτελικός
  • 23.10 400 μ. (Α) Ηημιτελικός
  • 23.30 800 μ. 5άθλου
  • 23.45 60 μ. (Α) Τελικός

ΣΑΒΒΑΤΟ (2/3, τηλεοπτική κάλυψη 12.00-15.00)

Πρωί

  • 12.00 Μήκος (Α) Τελικός –Τεντόγλου–
  • 12.10 60 μ. εμπ. (Α) πρ. –Δουβαλίδης–
  • 13.00 60 μ. Α 7αθλου
  • 13.20 60 μ. (Γ) πρ. –Εμμανουηλίδου–
  • 14.10 800 μ. (Γ) Ημ.
  • 14.15 Μήκος 7αθλου
  • 14.30 800 μ. (Α) Ημ.
  • 15.35 Σφαιροβολία 7αθλου

Απόγευμα (τηλεοπτική κάλυψη 21.00-00.00)

  • 21.05 επί κοντώ (Γ) Τελικός –Στεφανίδη–
  • 21.10 60 μ. εμπ. (Α) Ημ.
  • 21.30 Ύψος (Α) 7αθλου
  • 21.40 Τριπλούν (Α) τελικός –Τσιάμης–
  • 21.45 60 μ. Γ Ημ.
  • 22.15 3.000 μ. (Γ) Τελικός
  • 22.40 3.000 μ. (Α) Τελικός
  • 23.00 400 μ. (Γ) Τελικός
  • 23.10 400 μ. (Α) Τελικός
  • 23.30 60 μ. εμπ. (Α) Τελικός
  • 23.45 60 μ. (Γ) τελικός

ΚΥΡΙΑΚΗ (3/3, τηλεοπτική κάλυψη 12.00-15.00)

Πρωί

  • 12.05 60 μ. εμπ. 7αθλου
  • 12.18 Τριπλούν (Γ) Τελικός
  • 12.25 60 μ. εμπ. (Γ) πρ. –Πεσιρίδου–
  • 13.10 4Χ400 μ. (Α) πρ.
  • 13.15 Επί κοντώ 7αθλου
  • 13.38 4Χ400 μ. (Γ) πρ.
  • 13.50 Ύψος (Α) Τελικός

Απόγευμα (τηλεοπτική κάλυψη 21.00-00.00)

  • 21.00 Επί κοντώ (Α) Τελικός –Καραλής–
  • 21.15 Μήκος (Γ) Τελικός
  • 21.40 60 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
  • 22.15 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
  • 22.30 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός
  • 22.45 1.000 μ. 7αθλου
  • 23.00 60 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
  • 23.10 800 μ. (Α) Τελικός
  • 23.20 800 μ. (Γ) Τελικός
  • 23.30 1.500 μ. (Α) Τελικός
  • 23.45 1.500 μ. (Γ) Τελικός
Continue Reading

ΣΤΙΒΟΣ

Με Kαυκά και Μπαρδάκη η ελληνική αποστολή για το Βαλκανικό πρωτάθλημα

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην θα γίνει στις 9 Μαρτίου στην Αττάλεια της Τουρκίας

Published

on

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην θα γίνει στις 9 Μαρτίου στην Αττάλεια της Τουρκίας, στο οποίο η χώρα μας θα λάβει μέρος στη διοργάνωση με οχτώ αθλητές και αθλήτριες στο σύνολο των κατηγοριών, μεταξύ των οποίων ο Γιάννης Καυκάς (φωτό) και ο νεαρός Ελισσαίος Μπαρδάκης της Ολυμπιάδας.

Αναλυτικά όλες οι συμμετοχές

20χλμ. βάδην Ανδρών

Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (Παμμηλιακός ΑΣ)

Γιάννης Καυκάς (ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών)

20χλμ. βάδην Γυναικών

Κυριακή Φυλτισάκου (ΑΓΣ Ανατολή Ν. Ιωνίας)

Παναγιώτα Τσινοπούλου (ΓΣ Βέλος Παλαιού Φαλήρου)

10χλμ. βάδην Ανδρών Κ20

Ελισσαίος Μπαρδάκης (ΑΕ Ολυμπιάς Πατρών)

10χλμ. βάδην Ανδρών Κ18

Νικόλαος Μάρτος (ΟΚΑ Βικέλας Βέροιας)

5χλμ. βάδην Γυναικών Κ18

Μαρία Ζουμπαδέλη (ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης)

Αθηνά Ντάτσα (ΑΣ Πρέβεζας Ευ ζην)

Continue Reading
Advertisement
Α1 ΕΣΚΑΗ26 mins ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: «Ανώμαλη προσγείωση» της Ολυμπιάδας (ήττα εντός από Ανδραβίδα) * ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (pics)

Α1 ΕΣΚΑΗ44 mins ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Ο Κεραυνός Αιγίου διπλό στην «Aποθήκη» και μόνος πρώτος (pics)

Α1 ΕΣΚΑΗ58 mins ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Ένα ακόμη «χρυσό» δίποντο για την Αγυιά (με Ηρακλή στον Πύργο)

Α1 ΕΣΚΑΗ1 hour ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Νέα νίκη της ΕΑΠ, επί των Αραχωβιτίκων/Ακταίου εντός έδρας (pics)

Α1 ΕΣΚΑΗ2 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η Γαλήνη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Βαρθολομιού

Α1 ΕΣΚΑΗ2 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Τα Ροΐτικα με σούπερ ξεκίνημα «καθάρισαν» την ΕΑ Παραλίας

Α1 ΕΣΚΑΗ2 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η Δύμη ’07 υποθήκη παραμονής, διπλασίασε τις νίκες με Απολλωνιάδα

Α2 ΕΣΚΑΗ3 hours ago

Α2 ΕΣΚΑ-Η: Ο Πήγασος στο «κυνήγι» των πλέι- οφ, μεγάλη νίκη στον Πύργο

Α2 ΕΣΚΑΗ3 hours ago

Α2 ΕΣΚΑ-Η: Ο Προφήτης Ηλίας σημαντικό «διπλό» με αντίπαλο τον Αιγέα

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ4 hours ago

Πρόστιμο από την ΔΕΑΒ σε Διαγόρα και Παναχαϊκή για τα επεισόδια που έκαναν οι Ροδίτες στο μεταξύ τους ματς!

Α1 ΕΣΚΑΗ26 mins ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: «Ανώμαλη προσγείωση» της Ολυμπιάδας (ήττα εντός από Ανδραβίδα) * ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (pics)

Α1 ΕΣΚΑΗ44 mins ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Ο Κεραυνός Αιγίου διπλό στην «Aποθήκη» και μόνος πρώτος (pics)

Α1 ΕΣΚΑΗ58 mins ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Ένα ακόμη «χρυσό» δίποντο για την Αγυιά (με Ηρακλή στον Πύργο)

Α1 ΕΣΚΑΗ1 hour ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Νέα νίκη της ΕΑΠ, επί των Αραχωβιτίκων/Ακταίου εντός έδρας (pics)

Α1 ΕΣΚΑΗ2 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η Γαλήνη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Βαρθολομιού

Α1 ΕΣΚΑΗ2 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Τα Ροΐτικα με σούπερ ξεκίνημα «καθάρισαν» την ΕΑ Παραλίας

Α1 ΕΣΚΑΗ2 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η Δύμη ’07 υποθήκη παραμονής, διπλασίασε τις νίκες με Απολλωνιάδα

Α2 ΕΣΚΑΗ3 hours ago

Α2 ΕΣΚΑ-Η: Ο Πήγασος στο «κυνήγι» των πλέι- οφ, μεγάλη νίκη στον Πύργο

Α2 ΕΣΚΑΗ3 hours ago

Α2 ΕΣΚΑ-Η: Ο Προφήτης Ηλίας σημαντικό «διπλό» με αντίπαλο τον Αιγέα

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ4 hours ago

Πρόστιμο από την ΔΕΑΒ σε Διαγόρα και Παναχαϊκή για τα επεισόδια που έκαναν οι Ροδίτες στο μεταξύ τους ματς!

Facebook