Ο Θανάσης Λιόνας στην «Match»: «Κάκιστοι επιθετικά, χρειαζόµαστε λύσεις επειγόντως»

Τι ανέφερε ο προπονητής της Αχαγιάς’ 82.

Published

on

Καθόλου ευχαριστημένος δεν έμεινε από την κατάληξη του αγώνα με τον Αίολο Αγυιάς ο τεχνικός της Αχαγιάς ’82, Θανάσης Λιόνας και δεν το έκρυψε στις δηλώσεις που παραχώρησε στην «Match».

«Ήταν μια πολύ κακή επιθετική εμφάνιση και το πληρώσαμε με την ήττα. Κρατήσαμε μεν τον Αίολο στους 50 πόντους, κάτι που επαναλάβαμε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική κι είναι ένα στοιχείο πολύ χρήσιμο για τη συνέχεια, όμως στην άλλη πλευρά του γηπέδου αποτύχαμε.

Είναι αυτονόητο ότι πρέπει να βρούμε άμεσα λύσεις στην επίθεση γιατί το πρωτάθλημα δεν σταματάει και τα πολύ δύσκολα παιχνίδια για μας συνεχίζονται», ήταν τα λόγια του.

Πράγματι, η Αχαγιά ’82 σούταρε με πολύ άσχημα ποοστά, είχε πολλά αβίαστα λάθη και αυτή η εικόνα καλείται να βελτιωθεί.

Μίλτος Σπυρόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ

Απόλλων Carna: «Πρώτη» Τουτζιαράκη στο σημερινό φιλικό με τον Προμηθέα

Το φιλικό θα διεξαχθεί στις 17:00 και χωρίς κόσμο στο Παλέ των Μποζαϊτίκων

Published

on

Όπως το έγραψε η «Match» Αχαΐας έτσι και έγινε (θυμίζουμε ότι είχε αποκαλύψει λίγες ημέρες νωρίτερα και για το διαζύγιο με τον Αμερικάνο γκαρντ Μπόουτραϊτ) στην περίπτωση της απόκτησης του Σταύρου Τουτζιαράκη.

Ο Έλληνας σέντερ ήδη έχει ενταχθεί σε φουλ ρυθμούς δουλειάς με τους νέους του συμπαίκτες, κάνοντας ανεπίσημο ντεμπούτο στο απογευματινό φιλικό με τον Προμηθέα (5μ.μ., Τόφαλος, χωρίς κόσμο). Άλλωστε και τη φανέλα του Προμηθέα είχε φορέσει το 2017-18 κάνοντας πολύ καλές εμφανίσεις.

Ο Γιάννης Χριστόπουλος θα έχει την τελευταία δυνατότητα για σκέψεις και πειραματισμούς ενόψει των τελικών αποφάσεών του για τα πλάνα στο ματς «φωτιά» με το Μαρούσι στην Αθήνα (4/3).

Continue Reading

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ευρωμπάσκετ: Διπλό στην Ολλανδία με Τολιόπουλο για την Ελλάδα!

Νίκησε 74-72 στην Ολλανδία, για το 2/2 στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025!

Published

on

Παρά τις σημαντικές απουσίες και τα προβλήματα τραυματισμών που προέκυψαν στο ματς, ο Βασίλης Τολιόπουλος ντύθηκε… Kill Bill και έσπρωξε την Εθνική στη νίκη (74-72) επί της Ολλανδίας, για το 2/2 στον έκτο όμιλο των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025.

Ο γκαρντ του Άρη ξεκίνησε τη μεγάλη αντεπίθεση της Ελλάδας στην τρίτη περίοδο για την ανατροπή, ενώ με δικό του καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα, η «επίσημη αγαπημένη» πήρε το καθοριστικό προβάδισμα! Φυσικά και ήταν μακράν κορυφαίος, κάνοντας ρεκόρ καριέρας με το εθνόσημο, με 26 πόντους, ενώ μοίρασε και 8 ασίστ.

Ολλανδία-Ελλάδα 72-74

Με τους Παπαγιάννη, Κουζέλογλου, Χαραλαμπόπουλο, Τολιόπουλο και Λούντζη ξεκίνησε η Εθνική. Μέσα από την άμυνα και τους ορεξάτους Τολιόπουλο και Χαραλαμπόπουλο, η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο πρώτο τρίλεπτο (2-7). Η Ολλανδία αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (6-7), με το ίδιο δίδυμα να απαντά και να στέλνει την ομάδα του Σπανούλη στο +6 (6-12), στο 6’.

Ακολούθησαν εύκολα λάθη από τους διεθνείς, με τους «οράνιε» να ισοφαρίζουν με τον Κράαγκ (12-12), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο η καλή άμυνα (κυρίως από τον Αντετοκούνμπο) και οι πόντοι του Μωραΐτη βοήθησαν την Εθνική να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +4 (12-16).

Κάκιστη αρχή από την Εθνική στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με αποτέλεσμα η Ολλανδία να βρει απανωτά καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, να πάρει ψυχολογία και με επιμέρους σκορ 19-2, να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +13 (31-18), στο 15’.

Στη συνέχεια, η Ελλάδα… συνήλθε και με την άμυνά της έκοψε την… αιμορραγία, ενώ από την άλλη με τους Λούντζη και Καλαϊτζάκη βρήκε σκορ στην επίθεση και έριξε τη διαφορά (37-32), στο 19’. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και η αστοχία έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάνε στα αποδυτήρια με το +7 (39-32).

Καλά ξεκίνησε η Ελλάδα και στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας τη διαφορά (43-39), στα πρώτα δύο λεπτά. Στη συνέχεια, οι διεθνείς δεν είχαν συγκέντρωση στην άμυνα, με τους Ολλανδούς να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και να ξεφεύγουν ξανά στο +7 (51-44), στο 25’.

Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Τολιόπουλος πήρε… φωτιά, κάνοντας άνω κάτω την άμυνα των γηπεδούχων και σκοράροντας με όλους τους τρόπους, με αποτέλεσμα η Εθνική να κάνει την ανατροπή και να πάει στο +5 (53-58), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Σπανούλη διατήρησαν τον έλεγχο και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4 (58-62).

Με κακές επιλογές στην επίθεση και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ μπήκε η Ελλάδα στην τέταρτη περίοδο, με την Ολλανδία να κάνει σερί 5-0 για το προβάδισμα (63-62), μέχρι το 33’. Ο Καλαϊτζάκης έσπασε το… ρόδι για την Εθνική, με τους «οράνιε» να απαντούν με τρίποντο για το +2 (66-64), στο 35’.

Ο Παπαγιάννης ισοφάρισε προσωρινά, με τον Σάφτενααρ να απαντά (68-66). Στη συνέχεια, με τις άμυνες του σέντερ της Φενέρ και καθοριστικούς πόντους από τον Μωραΐτη, η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα (68-70), στο 37’. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις, με τις βολές του Σάφτενααρ να βάζουν τους γηπεδούχους μπροστά (71-70), στα 1:13’’ πριν τη λήξη. Έπειτα από ένα λάθος εκατέρωθεν, ο Τολιόπουλος πέτυχε το καλάθι για το προβάδισμα (71-72), στα 29,5’’.

Στη συνέχεια, η Ελλάδα έβγαλε την άμυνα και το κάρφωμα του Χαραλαμπόπουλου έκανε το 71-74, στα 3,5’’. Στο 1,3” έγινε φάουλ στον Κλουφ, ο οποίος έβαλε την πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη και έτσι η νίκη ήρθε με το τελικό 72-74.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Σίβεκ): Ντίκστρα, Φράνκε 9 (4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κλουφ 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κράαγκ 10 (5 ριμπάουντ), Ενζεκουέσι 7 (1), Σάφτεναρ 13 (4 ριμπάουντ), Βαν Μπρι 8 (2/8 τρίποντα), Βαν Όικ 3 (1), Βαν ντερ Βούρστ ντε Βρις 9 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βέρβερς 8 (2), Γουίλιαμς.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Κουζέλογλου 4 (5 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (1), Μαντζούκας, Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ, 2 λάθη, 3 μπλοκ), Καλαϊτζάκης 9 (1), Μωραΐτης 14 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάοουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρογκαβόπουλος, Τολιόπουλος 26 (5/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζούγρης.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ολλανδίας: 22/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 7/11 βολές, 37 ριμπάουντ (16 επιθετικά – 21 αμυντικά), 22 ασίστ, 19 φάουλ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 17/31 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 13/18 βολές, 29 ριμπάουντ (10 επιθετικά – 19 αμυντικά), 14 ασίστ, 20 φάουλ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Euroleague: Αλλαγή ώρας στα Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός – Βίρτους Μπολόνια λόγω Conference League

Published

on

Ο Ολυμπιακός έχει ευρωπαϊκές υποχρεώσεις τον Μάρτιο τόσο στο ποδόσφαιρο, όσο και στο μπάσκετ, με τη Euroleague να ανακοινώνει έτσι αλλαγή ώρας στις αναμετρήσεις με Παναθηναϊκό και Βίρτους Μπολόνια για να μην συμπέσουν οι αναμετρήσεις με το Conference League.

Τα παιχνίδια Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός – Βίρτους Μπολόνια για τη Euroleague ήταν προγραμματισμένα για τις Πέμπτες που θα αντιμετωπίσουν πια οι Πειραιώτες τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για το Conference League στο ποδόσφαιρο.

Ως εκ τούτου, η ευρωπαϊκή διοργάνωση του μπάσκετ προχώρησε σε αλλαγή ώρας των δύο παιχνιδιών, με το Ολυμπιακός – Βίρτους Μπολόνια να προγραμματίζεται πλέον για τις 07/03/24 στις 22:00 αντί για τις 21:15 ώρα Ελλάδας και το Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός για τις 14/03/24 στις 19:45 αντί για τις 21:15.