Connect with us

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Οι αντίπαλοι και το πρόγραμμα του Προμηθέα στους Τελικούς Εφήβων

Published

on

Η τελική φάση του 45ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων (Final 6) θα διεξαχθεί στην στην Χερσόνησο του Ηρακλείου, στην Κρήτη, από 11-15 Απριλίου.

Ο Προμηθέας και ο Ολυμπιακός είναι οι μοναδικές ομάδες που συμμετείχαν στην περσινή διοργάνωση στην Κατερίνη, ενώ μόνο ο Προμηθέας (το 2017 και το 2016) και ο Άρης (το 2016) συμμετείχαν στην Τελική Φάση των Παίδων τα τελευταία 2 χρόνια (όταν, δηλαδή, είχαν δικαίωμα συμμετοχής οι αθλητές που έχουν γεννηθεί το 2000 και 2001, που είναι η βάση των φετινών ομάδων).

Σύμφωνα με την προκήρυξη της ΕΟΚ στην Τελική (Γ΄) Φάση θα πάρουν μέρος 6 σωματεία και συγκεκριμένα:

1) Ο Πρωταθλητής Ε.Σ.Κ.Α.

panef1800100

Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε (για 2η φορά στην ιστορία της, μετά το 2003, όταν είχε αναδειχθεί και πρωταθλήτρια Ελλάδας) η Αθλητική Ένωσις Κωνσταντινουπόλεως (A.E.Κ.), καθώς στις 23 Μαρτίου επικράτησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά του ΓΣ Περιστερίου με σκορ 62-59.

panef1800101

Αναλυτικά: Α.Ε.Κ. – Γ.Σ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 62 – 59.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 37-22 (ημιχ.), 49-34, 62-59.

ΑΕΚ (Χατζής): Ιωάννου A. 9 (1), Βάση 13 (2), Ιωάννου Δ. 3 (1), Μιχαήλ 2, Αλεξάνδρου 6, Ρούσσης, Ζαρκαδούλας 9 (2), Καραβάνας, Φιλιππαίος, Ρογκαβόπουλος 2, Χατζηδάκης 18, Μακαριάδης.

Το video του Τελικού: https://www.youtube.com/watch?v=s_FtFSf5Sn0&feature=youtu.be

Η παρακάμερα του Τελικού: https://www.youtube.com/watch?v=WdGEkSvrF6k&feature=youtu.be

panef1800102

Η ομάδα της Α.Ε.Κ. έφτασε έτσι στο 3-2, καθώς οι 2 ομάδες είχαν από 1 νίκη στην κανονική περίοδο κι επικράτησαν στην έδρα τους στους 2 προηγούμενους αγώνες των play-off (64-57 η ΑΕΚ στις 16/3) και 60-53 το Περιστέρι στις 20/3).

panef1800103

Στα ημιτελικά η Α.Ε.Κ. είχε αποκλείσει τον ο ΑΣΕ Δούκα με 3-2 (79-56, 63-65, 66-63) και το Περιστέρι τον Παναθηναϊκό με 3-1 (67-63, 76-69). (Σε παρένθεση τα σκορ των αγώνων των play-off).

panef1800104

 

2) Ο Πρωταθλητής Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε (για 2η συνεχόμενη χρονιά) ο Ολυμπιακός που επικράτησε στον καθοριστικό Τελικό με 72-57 του Πρωτέα Βούλας (29/3, βοηθ. ΣΕΦ).

panef1800201

Αναλυτικά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ   72 – 57.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 39-27 (ημιχ.), 58-38, 72-57.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.(Χρυσανθόπουλος): Ρουμελιώτης 3( 1) , Μπαλής 3, Οικονόμου 2, Αρσενόπουλος 20 (3), Ποκουσέβσκι 11 (1) , Κολοβέρος 22 (1) , Μερισιώτης 2, Τσουμάνης 8 (1), Χάλιος 1, Ζευγαράς , Κατσίμπας , Περής.

Το video του Τελικού: https://www.youtube.com/watch?v=nkbAJbaV0kE&feature=youtu.be

Η παρακάμερα του Τελικού: https://www.youtube.com/watch?v=3cvoCKLrr3c&feature=youtu.be

panef1800203

Η ομάδα του Ολυμπιακού έφτασε έτσι στο 2-1, καθώς οι 2 ομάδες είχαν επικρατήσει στην έδρα τους στους 2 προηγούμενους αγώνες των play-off: Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 με νίκη 62-54 στις 21/3, ενώ ο Πρωτέας Βούλας είχε ισοφαρίσει σε 1-1, νικώντας με 79-71 στις 26/3.

panef1800205

Στον Τελικό αναμετρήθηκαν ο Ολυμπιακός, που προκρίθηκε με 2-0 νίκες επί του Ίκαρου Καλλιθέας (82-44, 79-64) και ο Πρωτέας Βούλας, που απέκλεισε με 2-0 νίκες τον Πανιώνιο ΓΣΣ (67-39, 51-47).

panef1800204

 

3) Ο Πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.Θ.

panef1800300

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Άρης Α.Σ. που επικράτησε στον άτυπο Τελικό του Π.Α.Ο.Κ. με 71-64. Ο αγώνας έγινε για την 3η αγωνιστική του Final-4 της Ε.ΚΑ.Σ.Θ., που διεξήχθη από 22-27/3 στο γήπεδο της Μίκρας, στη Θεσσαλονίκη και συμμετείχαν ο ΠΑΟΚ, ο Άρης, ο ΜΑΣ Μαντουλίδης και ο Ηρακλής ΓΣ.

panef1800301

Αναλυτικά: ΑΡΗΣ ΑΣ – Π.Α.Ο.Κ. 71 – 64.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-26 (ημιχ.), 53-44, 71-64.

ΑΡΗΣ (Μπουσβάρος): Βλάσιος 12(3), Διαλεσιώτης, Κάτος 9(2), Κογκαλίδης 3(1), Γουναρόπουλος 8, Σιδηροηλίας 16(1), Κοτρώτσιος, Κουρτίδης 19(2), Βουλγαρόπουλος 4, Νετζήπογλου.

Το video του Τελικού: https://www.youtube.com/watch?v=ICC4AHGh0F8&feature=youtu.be

Δηλώσεις μετά την ολοκλήρωση του F4 των εφήβων στην κάμερα της ΕΚΑΣΘ: https://www.youtube.com/watch?v=AY-2sQiM2bg

panef1800302

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ και Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ FINAL-4 ΤΗΣ EΚΑΣΘ:

FINAL-4 ΕΦΗΒΩΝ EΚΑΣΘ
ΠΕΜΠΤΗ 22/3 – – 1η Αγωνιστική
ΜΑΣ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ ΠΑΟΚ 62 – 73
ΑΡΗΣ ΑΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΓΣ 90 – 60
ΣΑΒΒΑΤΟ 24/3 – 2η Αγωνιστική
ΠΑΟΚ ΗΡΑΚΛΗΣ ΓΣ 68 – 56
ΑΡΗΣ ΜΑΣ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ 78 – 67
ΤΡΙΤΗ 27/3 – 3η Αγωνιστική
ΜΑΣ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΓΣ 77 – 63
ΑΡΗΣ ΠΑΟΚ 71 – 64

 

panef1800303

FINAL-4 ΕΦΗΒΩΝ EΚΑΣΘ
Θ ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ Β Ν Η ΔΙΑΦ
1 ΑΡΗΣ 3 6 3 0 239-191
2 ΠΑΟΚ 3 5 2 1 205-189
3 ΜΑΣ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ 3 4 1 2 206-214
4 ΗΡΑΚΛΗΣ ΓΣ 3 3 0 3 179-235

 

panef1800304

 

 

4) Ο Νικητής του Α΄ Ομίλου της Β΄ (Ημιτελικής) Φάσης, στον οποίο συμμετείχαν οι πρωταθλητές Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., Ε.ΚΑ.Σ.Χ., Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ., Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. & Ε.Σ.ΚΑ.Θ. και Ε.Σ.ΚΑ.Β.Δ.Ε.

panef1800400

Ο Όμιλος διεξήχθη στο χρονικό διάστημα 31/3-4/4 στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης στη Θεσσαλονίκη και συμμετείχαν οι: Γ.Σ. Ελευθερούπολης, ΠΟ Νέων Μουδανιών, Πιερικός/Αρχέλαος ΣΦΚ Κατερίνης, Α.Σ. Διόσκουροι Κοζάνης, Αιολικός Βόλου και Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων

Νικητής αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.,  Γ.Σ. Ελευθερούπολης.

panef1800401

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ και Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Α΄ ΟΜΙΛΟΥ:

Α΄ (ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ) ΟΜΙΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ   31/3– 1η Αγωνιστική
ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΒΟΛΟΥ ΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 59 – 43
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ 52 – 91
ΠΙΕΡ/ΑΡΧ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 61 – 73
ΚΥΡΙΑΚΗ 1/4 – 2η Αγωνιστική
ΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 56 – 53
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 69 – 68
ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ ΠΙΕΡ/ΑΡΧ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 98 – 87
ΔΕΥΤΕΡΑ 2/4 – 3η Αγωνιστική
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 63 – 41
ΠΙΕΡ/ΑΡΧ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 68 – 47
ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΒΟΛΟΥ ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ 50 – 73
ΤΡΙΤΗ 3/4– 4η Αγωνιστική
ΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ ΠΙΕΡ/ΑΡΧ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 46 – 66
ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 87 – 78
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 47 – 60
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/4 – 5η Αγωνιστική
ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ ΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 64 – 54
ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΒΟΛΟΥ ΠΙΕΡ/ΑΡΧ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 54 – 78
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 64 – 54

 

panef1800402

Α΄ (ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ) ΟΜΙΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ
Θ ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ Β Ν Η ΔΙΑΦ
1 ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 5 10 5 0 413 – 321
2 ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 5 9 4 1 347 – 311
3 ΠΙΕΡ/ΑΡΧ ΚΑΤΕΡΙΝ 5 8 3 2 360 – 318
4 ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 5 7 2 3 291 – 310
5 ΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 5 6 1 4 240 – 305
6 ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 5 5 0 5 253 – 339

 

panef1800403

 

5) Ο Νικητής του Β΄ Ομίλου της Β΄ (Ημιτελικής) Φάσης, στον οποίο συμμετείχαν οι πρωταθλητές Ε.Σ.Κ.Α.Η., Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π., Ε.Σ.Κ.Α.Κ. και Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε.

probcb

Ο Όμιλος διεξήχθη στο χρονικό διάστημα 31/3-2/4 στο Λέχαιο στην Κορινθία και συμμετείχαν οι: ΓΕ Αλέξανδρος Νέας ΑρτάκηςΑΣΠ ΠρομηθέαςΚ.Ο. Μεγαλόπολης «ΠΕΛΑΣΓΟΣ» και Κ.Α.Ο. Κορίνθου.

Νικητής του ομίλου αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Ε.Σ.Κ.Α.Η. ΑΣΠ Προμηθέας.

rostef17c1001

Όλα τ’ αποτελέσματα των αγώνων του ομίλου του Λεχαίου:  

ΣΑΒΒΑΤΟ   31 ΜΑΡΤΙΟΥ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ v ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 75 – 66
ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ v ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ 65 – 42
ΚΥΡΙΑΚΗ   1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ v ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ 58 – 47
ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ v ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 37 – 87
ΔΕΥΤΕΡΑ   2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ v ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 40 – 93
ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ v ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 67 – 47

 

p14181904

Η Βαθμολογία.

Β΄  ΟΜΙΛΟΣ  Β΄  ΦΑΣΗΣ  45ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΕΦΗΒΩΝ
Θ ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ Β Ν Η ΔΙΑΦ
1 ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 3 6
3 0 245 – 119
2 ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ 3 5
2 1 167 – 159
2 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ν.ΑΡΤΑΚΗΣ 3 4
1 2 162 – 217
4 ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 3 3
0 3 150 – 229

 

6) Ο Νικητής του Γ΄ Ομίλου της Β΄ (Ημιτελικής) Φάσης, στον οποίο συμμετείχαν οι πρωταθλητές Ε.ΚΑ.Σ.Κ., ΤΕ ΔΩΔ/ΝΗΣΟΥ, ΤΕ ΧΙΟΥ, ΤΕ ΣΑΜΟΥ και ΤΕ ΛΕΣΒΟΥ.

panef1800600

Ο Όμιλος διεξήχθει στο χρονικό διάστημα 31/3-4/4 στο Κλειστό Γυμναστήριο Χαϊδαρίου και συμμετείχαν οι: Ο.Α.Α. Ηράκλειο, ΑΟ Κολοσσός Ρόδου, ΦΟ Βροντάδου Χίου, ΑΟ Πολυκράτης Σάμου και ΕΓΣ Αίολος Μυτιλήνης.

Nικητής αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.Κ. Όμιλος Αντισφαίρισης και Αθλοπαιδιών Ηράκλειο.

panef1800601

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ και Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ:

Γ΄ (ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ) ΟΜΙΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ – ΚΓ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
ΣΑΒΒΑΤΟ   31/3  –  1η Αγωνιστική
ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 66 – 71
ΟΑΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ ΣΑΜΟΥ 88 – 36
ΚΥΡΙΑΚΗ 1/4  –  2η Αγωνιστική
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ ΟΑΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 58 – 61
ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ ΣΑΜΟΥ ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ 57 – 63
ΔΕΥΤΕΡΑ 2/4  –  3η Αγωνιστική
ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ ΣΑΜΟΥ 67 – 48
ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 45 – 72
ΤΡΙΤΗ 3/4  –  4η Αγωνιστική
ΟΑΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ 78 – 44
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 66 – 62
ΤΕΤΑΡΤΗ 4/4  –  5η Αγωνιστική
ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ ΣΑΜΟΥ ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 38 – 78
ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΟΑΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 57 – 63

 

panef1800602 

Γ΄ (ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ) ΟΜΙΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ
Θ ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ Β Ν Η ΔΙΑΦ
1 ΟΑΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 4 8 4 0 290 – 195
2 ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 4 7 3 1 276 – 206
3 ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ 4 6 2 2 257 – 243
4 ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ 4 5 1 3 218 – 278
5 ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ ΣΑΜΟΥ 4 4 0 4 179 – 296

 

panef1800603 

 

 

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ 45ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ 45ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΕΦΗΒΩΝ -ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
ΤΕΤΑΡΤΗ   11/4 – 1η Αγωνιστική
ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΑΣ ΑΡΗΣ 16:00
Α.Ε.Κ ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ 18:00
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ 20:00
ΠΕΜΠΤΗ   12/4 – 2η Αγωνιστική
ΑΣ ΑΡΗΣ Α.Ε.Κ 16:00
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 18:00
ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 20:00
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   13/4 – 3η Αγωνιστική
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ ΑΣ ΑΡΗΣ 15:00
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ Α.Ε.Κ 17:00
ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ 19:00
ΣΑΒΒΑΤΟ   14/4 – 4η  Αγωνιστική
ΑΣ ΑΡΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 14:00
ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ 16:00
Α.Ε.Κ ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 18:00
ΚΥΡΙΑΚΗ   15/4 – 5η Αγωνιστική
ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΣ ΑΡΗΣ 10:00
ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 12:00
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ Α.Ε.Κ 14:00

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Προμηθέας: Διπλασίασε τις νίκες του στο final-8 των Παίδων

Published

on

Ένα ακόμη εμπόδιο ξεπέρασε με επιτυχία η παιδική ομάδα του Προμηθέα στην 2η αγωνιστική της α’ φάσης στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μπάσκετ, νικώντας 59–55 το Ηράκλειο.

Έτσι αύριο στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό θα κριθεί η 1η θέση του ομίλου και ο αντίπαλος στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Απέναντι στο Ηράκλειο η πατρινή ομάδα ήταν πολύ καλύτερη ειδικά στο πρώτο μισό όταν και προηγήθηκε με +14 (35-21) και παρά την κακή τρίτη περίοδο βελτιώθηκε όσο χρειαζόταν στην τελευταία για να κάνει το 2Χ2 και να διατηρήσει το αήττητο.

Ένα σερί 7-0 στις αρχές της τελευταίας περιόδου (το σκορ από 44-39 έγινε 51-39) έκρινε ουσιαστικά την αναμέτρηση για τον Προμηθέα, παρότι το Ηράκλειο μείωσε σε 55-51 2’.26’’ πριν το τέλος.

Πάντως στο β’ ημίχρονο το επί μέρους σκορ ήταν 34-24 υπέρ του Ηρακλείου. 

Ο Προμηθέας είχε 18/36διπ., 4/20τρ., 11/14β., 27ριμπ., 14ασ., 10κλεψ., 15 λάθη, 2 μπλοκ.  

Τα 10λεπτα: 16-14, 19-07, 09-18, 15-16. 

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Σκροπολίθας): Βλάσσης 8, Πρίφτι 3 (1), Αναγνωστόπουλος 2, Στέβοβιτς 5, Ρουμελιώτης 10 (4/6διπ., 6ριμπ.), Σοϊλεμετζίδης 15 (5/6διπ., 1/6τρ/., 2/2β., 7ριμπ.), Καούρης, Κονδύλης, Πρέκας 13 (4/11 σουτ), Χωματάς 3 (1), Τσίρος. 

Μίλτος Σπυρόπουλος

Continue Reading

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Στο 6ο γκρουπ δυναμικότητας του Eurocup ο Προμηθέας

Published

on

Στις 8 Ιουλίου προγραμματίστηκε να διεξαχθεί η κλήρωση της κανονικής περιόδου του Eurocup. Σε δέκα γκρουπ δυναμικότητας χωρίστηκαν οι είκοσι ομάδες, στο έκτο εξ αυτών ο Προμηθέας.

Σε δέκα γκρουπ των δύο ομάδων, εκ των οποίων θα προκύψουν οι δύο όμιλοι της κανονικής περιόδου, χωρίστηκαν οι ομάδες του Eurocup. Μεταξύ αυτών φυσικά και ο Προμηθέας, ως ο μοναδικός εκπρόσωπος του ελληνικού μπάσκετ στη διοργάνωση, ο οποίος τοποθετήθηκε στο έκτο κατά σειρά γκρουπ. Θ’ αποφύγει δηλαδή σίγουρα τη γαλλική Μπουργκ εν Μπρες, που τον συμπληρώνει.

Για την πατρινή ομάδα γεωγραφικοί περιορισμοί δεν υπάρχουν. Αντίθετα δύο ομάδες της ίδιας χώρας δεν μπορούν να συνυπάρχουν στον ίδιο όμιλο, εκτός κι αν είναι περισσότερες από δύο στη διοργάνωση και δεν γίνεται διαφορετικά.

Η κλήρωση θα διεξαχθεί το μεσημέρι της 8ης Ιουλίου.

Αναλυτικά τα γκρουπ δυναμικότητας:

1ο γκρουπ: Χάποελ Τελ Αβίβ, Μπανταλόνα

2ο γκροπυ: Γκραν Κανάρια, Μπουντούτσνοστ

3ο γκρουπ: Τσεντεβίντα Ολίμπια, Βενέτσια

4ο γκρουπ: Τρέντο, Μπούρσασπορ

5ο γκρουπ: Τουρκ Τέλεκομ, Άνκαρα

6ο γκρουπ: Προμηθέας, Μπουργκ εν Μπρες

7ο γκρουπ: Παρί, Ουλμ,

8ο γκρουπ: Μπρέσια, Χάμπουργκ Τάουερς

9ο γκρουπ: Σλασκ Βρότσλαβ, Κλουζ-Ναπόκα

10 γκρουπ: Λόντον Λάιονς, Προμετέι

Continue Reading

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Προμηθέας: Έρχονται αλλαγές και στο προπονητικό staff

Published

on

Δεν είναι μόνο οι πολλές αλλαγές στο έμψυχο δυναμικό του Προμηθέα ενόψει της νέας περιόδου.

Ανακατατάξεις αναμένονται και στο προπονητικό επιτελείο, με τις πληροφορίες της «Match» να θέλουν δίπλα στο Μάκη Γιατρά να μένει του χρόνου μόνο ο Κώστας Ντούβας.

Θυμίζουμε ότι και οι δυο συνεργάζονται και στην Εθνική Νέων Ανδρών, πέραν του ότι συνδέονται με μια μεγάλη προσωπική φιλία ετών.

Όσο για τους Κώστα Παπαδόπουλο και Νίκο Αρβανίτη, ο πρώτος πιθανότατα θα αποχαιρετήσει (είναι στο staff του Ιτούδη στην Εθνική), ενώ ο δεύτερος όπως αποκάλυψε η «Match» την περασμένη Δευτέρα, θα μετακινηθεί στον Προμηθέα 2014.

Μίλτος Σπυρόπουλος

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.