ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ
Οι… σφυρίχτρες του Σαββατοκύριακου στα γήπεδα
Ο Γ. Παπαδόπουλος θα διευθύνει το παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ ανάμεσα στη Θύελλα Πατρών και τον Κεραυνό.
Οι διαιτητές των αγώνων του Σαββατοκύριακου:
Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 6/4
ΠΛΕΪ ΟΦ
Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 5.30 μ.μ.: Ατρόμητος – ΑΠΣ Πάτραι, Καλύβας.
Γηπ. Παραλίας, 5.30 μ.μ.: Δόξα Παραλίας – Αρης Πατρών, Οικονόμου.
Δημοτικό Κ. Αχαΐας, 5.30 μ.μ.: Αχαϊκή – Αετός, Σαφαρίκας.
Γηπ. Θύελλας, 5.30 μ.μ.: Θύελλα Πατρών – Κεραυνός, Παπαδόπουλος.
ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ
Γηπ. Αγυιάς, 3 μ.μ.: Ζαβλάνι/Αίας – Εθνικός Σαγεΐκων, Κουτρουμάνης.
Γηπ. Προαστείου, 3 μ.μ.: Νίκη – Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Μέρμηγκας.
Γηπ. Προαστείου, 5.45 μ.μ.: Δρέπανο – Δόξα Χαλανδρίτσας, Αθανασόπουλος.
Γηπ. Αγυιάς, 5.45 μ.μ.: Δαβουρλής – Αναγέννηση Πατρών, Πετρόπουλος.
Δημοτικό Αιγίου, 5.45 μ.μ.: Θύελλα Αιγίου – Δίας, Ντάβλα.
Γηπ. Ζήριας, 5.45 μ.μ.: Φοίνικας/Ζήριας – Πήγασος, Φωκάς.
Γηπ. Ρίου, 5.45 μ.μ.: Αναγέννηση Ψαθοπύργου – Πάτρα 2005, Μπλίκας.
Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΚΥΡΙΑΚΗ 7/4
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Γηπ. Α. Κάνιστρας, 5.30 μ.μ.: Προοδευτική – Απόλλων Βίδοβας, Πράνταλος.
Γηπ. Ντα Λουζ, 5.30 μ.μ.: Φαραϊκός – Πείρος, Τηλιγάδας.
Γηπ. Λάππα, 5.30 μ.μ.: Ατρόμητος Λάππα – Ροΐτικα, Πολυγένης.
Γηπ. Κ. Ζάρρας, 5.30 μ.μ.: Αχαιός – Αστέρας Μιντιλογλίου, Μιχαλόπουλος.
Γηπ. Αλισσού, 5.30 μ.μ.: Λέων – Ικαρος Πετρωτού, Οικονόμου.
Γηπ. Μαζαρακίου, 5.30 μ.μ.: Καμίνια – Σταροχώρι, Καλύβας.
Γηπ. Λιμνοχωρίου, 5.30 μ.μ.: Λιμνοχώρι – Ωλενιακός, Παπαδόπουλος.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Γηπ. Ρίου, 12 μ.: Δόξα Πατρών – Αχαϊκός, Διαμαντόπουλος.
Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 12 μ.: Πολύτεκνος – Πυρσός, Κουτρουμάνης.
Γηπ. Ντα Λουζ, 12 μ.: Ψηλαλώνια – Ρωμανός, Γιαννόπουλος.
Γηπ. Αγυιάς, 12 μ.: ΑΠΟ Αρόη – Πετεινοί, Μέρμηγκας.
Γηπ. Πετρωτού, 12 μ.: Περιβόλα – Γαλήνη, Ταξιάρχης.
Γηπ. Α. Κάνιστρας, 12 μ.: Παναχαϊκός – Ολυμπιακός Πατρών, Σαφαρίκας.
Γηπ. Κ. Ζάρρας, 12 μ.: Απόλλων Εγλυκάδας – Ηρακλής Πατρών, Τζαγκαράκης.
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
Γηπ. Ρίου, 2.45 μ.μ.: Φλόγα Κ. Καστριτσίου – Ανω Καστρίτσι, Ανδρεόπουλος.
Γηπ. Ροδιάς, 5.30 μ.μ.: Απόλλων Συνοικισμού – Αιγείρα/Ακράτα, Αθανασόπουλος.
Γηπ. Προαστείου, 5.30 μ.μ.: Αργυρά – Αυτόνομη, Σταθόπουλος.
Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 5.30 μ.μ.: Ολυμπιακός Ζαρουχλεΐκων – Δόξα Ελαιώνα, Παρδάλης.
Γηπ. Τέμενης, 5.30 μ.μ.: Αστέρας Τέμενης – Κεραυνός Σελιανιτίκων, Παλαιολόγος.
Γηπ. Καλαβρύτων, 5.30 μ.μ.: Καλάβρυτα – Φλόγα Ροδιάς, Πετρόπουλος.
Γηπ. Ρίου, 5.30 μ.μ.: Αετός Ρίου – Κεραυνός 2016, Ασπρουλόπουλος.
Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΣΑΒΒΑΤΟ 6/4
Γηπ. Ριόλου, 5 μ.μ.: Κρίνος – Σκεπαστό, Παπαχρήστος.
Γηπ. Βραχνεΐκων, 5.30 μ.μ.: ΠΑΟΚ Πάτρας – Μετόχι, Μιχαλόπουλος.
Γηπ. Κ. Ζάρρας, 5.30 μ.μ.: ΑΕΚ Πατρών – Αχιλλέας Καμαρών, Τάγαρης.
ΚΥΡΙΑΚΗ 7/4
Γηπ. Κ. Ζάρρας, 2.45 μ.μ.: Καλλιθέα – Δόξα Νιφορεΐκων, Τσιρίνης.
Γηπ. Αγυιάς, 3 μ.μ.: Σπάρτακος – Αστραπή, Σπυρόπουλος.
Γηπ. Δημητρόπουλου, 5.30 μ.μ.: Αβυθος – ΑΕ Αρόης, Σταυρόπουλος.
ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ
Πρόκριση στα ημιτελικά για Διαγόρα σε ματς θρίλερ
Ο Διαγόρας Βραχνεΐκων έγινε η 3η ομάδα που προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.
Οι “μπλε” υπέταξαν την αντίσταση της Νίκης Προαστείου στην παράταση με 3-1 (1-1 η κανονική διάρκεια) και θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά τον Κεραυνό.
Μάλιστα η Νίκη προηγήθηκε στο 21ο λεπτό με τον Σοφιανόπουλο και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 37′ με τον Σκούρτα.
Στην παράταση (111ο λεπτό) ο Κ.Μαλτέζος έκανε την ανατροπή και ο Σκούρτας με πέναλτι στο 120′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:
1 Πανμοβριακός- Θύελλα Π. (10/4)
2 Αετός Ρίου- Εθνικός Π. 0-2
3 Κεραυνός Αγ. Βασ.- Αχαϊκή 2-1
4 Διαγόρας- Νίκη Προαστ. 3-1 παρ. (1-1 κ.δ.)
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ:
Νικητής Πανμοβριακός/Θύελλα Π.- Εθνικός Π.
Κεραυνός Αγ. Βασ.- Διαγόρας Βρ.
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Αποστολόπουλος: «Ορίζουμε τη μοίρα μας»
Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης του Ατρόμητου Πατρών με τον Διαγόρα Βραχνεΐκων ήταν ο Κίμης Αποστολόπουλος.
Ο ικανός μέσος σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του Σάκη Πεφάνη, η οποία παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης των πλέι-οφ της Α΄κατηγορίας και παράλληλα έβγαλε αντίδραση μετά από την ήττα στο Προάστειο.
Μιλώντας στη «Match» ο Αποστολόπουλος αναφέρθηκε στο παιχνίδι με τους «μπλε» του Κώστα Τσιπιανίτη, αλλά και στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια, τα οποία θα καθορίσουν τους κόπους ολόκληρης της σεζόν.
«Ήταν δύσκολο το ματς με τον Διαγόρα. Είναι ομάδα με ενθουσιασμό και δεν έχει άγχος, οπότε είναι ικανή να κάνει ζημιές. Ωστόσο κάναμε το παιχνίδι μας και κερδίσαμε δίκαια χωρίς να απειληθούμε ιδιαίτερα.
Πλέον ακολουθούν τρία παιχνίδια δύσκολα με Θύελλα, Πανμοβριακό και Άρη, που διεκδικούν επίσης το πρωτάθλημα. Το καλό είναι ότι ορίζουμε την τύχη μας ως πρωτοπόροι και αν πετύχουμε το απόλυτο θα πάρουμε τον τίτλο.
Βέβαια το μυαλό μας είναι στο παιχνίδι που ακολουθεί με την Θύελλα Πατρών και δουλεύουμε για αυτό, αφού μας περιμένει ένα ντέρμπι σε μία δυνατή έδρα».
Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Β΄κατηγορία (2ος όμιλος): Οι 6 διεκδικητές και το πρόγραμμα μέχρι το τέλος
Χαμός πραγματικά γίνεται στον όμιλο της Αιγιάλειας για την Β΄κατηγορία.
Ο Αστέρας Λεοντίου βρίσκεται στην κορυφή με 43 βαθμούς, αλλά η 6η ΑΕ Αιγίου μετράει 39 και απομένουν ακόμα 4 στροφές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.
Πίσω από το Λεοντίο ακολουθούν με 42 οι Αχιλλέας Καμαρών και Ηρακλής Πατρών, η Πάτρα 2005 έχει 40 και ο Φοίνικας Ζήριας 39, συγκατοικώντας με την ΑΕ Αιγίου.
Το Λεόντιο κρατά την τύχη στα χέρια του, αφού με 4/4 θα κατακτήσει τον τίτλο και συνεπώς την απευθείας άνοδο. Ωστόσο μέχρι το τέλος υπάρχουν πολλά ντέρμπι μεταξύ των ενδιαφερόμενων και τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένο.
Ο 2ος όμιλος της Β΄ΕΠΣΑ είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και πραγματικά φέτος μιλάμε για…θρίλερ. Μένει να δούμε ποιος θα κόψει πρώτος το νήμα.
Το πρόγραμμα των διεκδικητών ως το τέλος: (με αστερίσκο τα εκτός έδρας)
Αστέρας Λεοντίου: Απόλλων Εγλυκάδας, *ΑΕ Αρόης, *Φοίνικας Ζήριας, Αίας Π.
Αχιλλέας Καμαρών: *Πάτρα 2005, Απόλλων Συν./Αιγίου, *Πετεινοί, *Αστέρας Τέμενης
Ηρακλής Π.: *Απόλλων Συν./Αιγίου, *Πετεινοί, Αστήρ Τέμενης, *Απόλλων Εγλυκάδας
Πάτρα 2005: Αχιλλέας Καμαρών, *Άβυθος, Πανιώνιος/Αχιλλέας, Φοίνικας Ζήριας
Φοίνικας Ζήριας: ΑΕ Αρόης, *Πανιώνιος/Αχιλλέας, Αστέρας Λεοντίου, *Πάτρα 2005
ΑΕ Αιγίου: Πετεινοί, *Αστήρ Τέμενης, Απόλλων Εγλυκάδας, *ΑΕ Αρόης
Η Βαθμολογία (σε 22 αγώνες)
1 Αστέρας Λεοντίου 43 (35-23)
—————-
2 Αχιλλέας Καμαρών 42 (40-24)
3 Ηρακλής Πατρών 42 (47-18)
4 Πάτρα 2005 40 (41-27)
5 Φοίνικας Ζήριας 39 (44-29)
——————
6 ΑΕ Αιγίου 39 (42-30)
Γιάννης Γεωργακόπουλος