Connect with us

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

Οι τελικοί των φιναλιστ… με εικόνα (VIDEO)

Published

on

Από μια συμμετοχή σε τελικό έχουν Διαγόρας και Πανμοβριακός, που δεν θα είναι η 1η φορά που θα αγωνιστούν για την διεκδίκηση της κούπας του θεσμού.

Ας θυμηθούμε τα στιγμιότυπα των δύο τελικών.

(2012-13): ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ Λ. – ΔΙΑΓΟΡΑΣ 0-1

Aτρόμητος Λάππα: Χογιόλ, Χ. Βέρρας, Θ. Βέρρας, Μπάρδης, Αντωνόπουλος (87′ Α. Βέρρας), Κυριαζόπουλος, Γραμματικόπουλος, Πολίτης, Νάτσης (61′ Μούζος), Αγγελόπουλος, Μπούρδος.
Διαγόρας Βραχνεΐκων: Λιούρδης, Ντινόπουλος, Μπίζος, Νικολόπουλος, Βογιατζής, Λάζαρης, Νάτσης, Παρίσης, Ανδρεόπουλος, Παναγόπουλος, Αλεξανδρόπουλος (95′ Γάτσος).

(2016-17): ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. Β. – ΠΑΝΜΟΒΡΙΑΚΟΣ 1-0

Κεραυνός Αγ. Βασιλείου (Γ. Ζερδεβάς): Χάχαλης, Μπαλατής, Ασκούνης, Καραχάλιος, Παπαχριστόπουλος, Βάρας, Νάτσης(83′ Κασιώνης), Λάγιος, Τσάτο, Μπουλούμπασης, Ζαφειρόπουλος.
Πανμοβριακός Ριόλου (Α. Κωνσταντινόπουλος): Ζήγκος, Κάτσενος(Μητρόπουλος), Αθανασόπουλος, Σπανός(Μιχαλόπουλος), Αντωνόπουλος,Α. Λιάκος, Παπαγεωργακόπουλος, Αβράμης (55′ Γ. Λίακος), Παπουτσής, Γραμματικόπουλος, Χριστόπουλος

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία (16η): Ισοπαλία χωρίς γκολ στο ντέρμπι, μεγάλες νίκες Σταροχώρι, Αργυρά

Published

on

Με θέαμα και συγκινήσεις ξεκίνησε η 16η στροφή της Β΄κατηγορίας και παράλληλα ο δεύτερος γύρος στην κανονική διάρκεια του εξαιρετικού αυτού πρωταθλήματος.

Στον 1ο όμιλο το Σταροχώρι «φιλοδώρησε» τον Παναχαϊκό με 6-1 (1-1 το ημίχρονο, στο 1-3 χάνει πέναλτι ο Βεργίνης των γηπεδούχων) και προσωρινά πέρασε στην κορυφή, αφού αύριο παίζει η Δόξα Νιφορείκων με τους Πετεινούς στο Πετρωτό. Λέων Αλισσού και Περιβόλα πανηγύρισαν έναντι Αχαϊκού και Καμινίων αντίστοιχα και συνεχίζουν με φόντο την 5άδα.

Στο ντέρμπι των προπορευόμενων στον όμιλο της Αιγιαλείας, Άνω Καστρίτσι και Αναγέννηση Ψαθοπύργου έμειναν στο 0-0. Ο Μπούρδος στο 33΄είχε δοκάρι, ενώ για τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκε ο Διαμαντόπουλος στο 72΄. Η Αργυρά πέτυχε τη νίκη της ημέρας επί της Φλόγας Ροδιάς, χάρη σε γκολ των Μαραθεύτη και Καψάλη και εδραιώνεται στις θέσεις των πλέι-οφ. Ο Απόλλων Εγλυκάδας προηγήθηκε με 2-0 με Γιαννόπουλο και Πύργα, αλλά ο Αστέρας Τέμενης ισοφάρισε σε 2-2, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία.

«Χ» στο Αίγιο με την Άβυθο έφερε ο Πανιώνιος/Αχιλλέας, με «δράστη» τον Σπάχιου.

Αναλυτικά αποτελέσματα-πρόγραμμα-Βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος

Περιβόλα-Καμίνια  2-0

Παναχαϊκός-Σταροχώρι  1-6

Λέων Αλισσού-Αχαϊκός  1-0

Κυριακή 26/1

Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ώρα 11.00, Αστραπή-Εθνικός/Πολύτεκνος, Καλύβας

Γήπεδο Πετρωτού, Ώρα 12.00, Πετεινοί-Δόξα Νιφορεϊκων, Αθανασόπουλος

Γήπεδο «Ντα Λούζ», Ώρα 12.00, Φαραϊκός-Δάφνη Πατρών, Μπλίκας

Γήπεδο Μιντιλογλίου, Ώρα 15.00, Αστέρας Μιντιλογλίου-Ίκαρος Πετρωτού, Φωκάς

Γήπεδο Λάππα, Ώρα 15.00, Ατρόμητος Λάππα-Καλλιθέα, Τηλιγάδας

 

Β’ Όμιλος

Άβυθος Αιγιαλείας-Πανιώνιος/Αχιλλέας  1-1

Απόλλων Συνοικισμού-Αχιλλέας Καμαρών  2-0

Αστέρας Τέμενης-Απόλλων Εγλυκάδας  2-2

Αργυρά-Φλόγα Ροδιάς  2-1

Άνω Καστρίτσι-Αναγέννηση Ψαθοπύργου  0-0

Κυριακή 26/1

Γήπεδο Ρίου, Ώρα 15.00, Αετός Ρίου-Δρέπανο, Πολυγένης

Γήπεδο Αγυιάς, Ώρα 15.00, Ζαβλάνι/Αίας-ΠΑΟΚ Πάτρας, Παλαιολόγος

Τετάρτη 29/1

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Ώρα 15.30, Ολυμπιακός Πατρών-Φοίνικας Ζήριας,

 

Οι Βαθμολογίες (σε 16 ματς)

Α΄ όμιλος

1 Σταροχώρι 37

——————————

2 Δόξα Νιφ. 35

3 Πολύτεκνος/Εθνικός Π.  30

4 Ικαρος Πετρ. 29

5 Αστέρας Μιντ. 28

——————————-

6    Λέων Αλισσού 27

7 Αστραπή Ψαρ. 26

8  Περιβόλα 24

9 Ατρόμ. Λάππα 22

10 Πετεινοί 21

11 Αχαϊκός 17

—————————

12 Φαραικός 17

13 Καλλιθέα 12

14 Παναχαϊκός 11

15 Καμίνια 5

——————

16 Δάφνη Π. 4

 

Β΄ όμιλος

1 Αναγέννηση Ψ. 39

—————————–

2 Άνω Καστρίτσι 39

3 Αετός Ρίου 32

4    Αργυρά Π. 28

5 Φλόγα Ρόδιας 27

—————————

6 Φοίνικας Ζήρ. 27

7 Απόλλων Εγλ. 27

8 Πανιώνιος Αχιλ. 26

9 Ζαβλάνι/Αίας 18

10 Άβυθος 18

11 Αχιλλέας Καμ. 16

———————————

12 Αστήρ Τέμενης 14

13 Απόλλων Συν. 13

14 Ολυμπιακός Π. 11

15 Δρέπανο 8

—————————

16 ΠΑΟΚ Πατρών 8

Διάβασε Περισσότερα

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ Κατηγορία (18η): Μεγάλες νίκες για Αναγέννηση Πατρών και Παναιγιάλειο

Published

on

Αναγέννηση Πατρών και Παναιγιάλειος πέτυχαν σημαντικές νίκες στην έναρξη της 18ης στροφής της Α΄κατηγορίας, που ολοκληρώνεται αύριο με 6 αναμετρήσεις, όσες είχαμε και σήμερα.

Η ομάδα του Φώτη Φοή επικράτησε του Λιμνοχωρίου με 2-1 και πήρε σημαντική νίκη για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους, Η Δόξα Παραλίας έκαμψε την αντίσταση της Δόξας Χαλανδρίτσας στο 91΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για το πέναλτι που δόθηκε και το μετουσίωσε στο νικητήριο τέρμα ο Ντεμάι.

Στον 2ο όμιλο ο Παναιγιάλειος φόρτσαρε στο 2ο μέρος και λύγισε τον ανεβασμένο Άρη Πατρών με γκολ των Σκούτα, Γκάτση και Παπαδόπουλου, ενώ η Νίκη Προαστίου «κόλλησε» στα Καλάβρυτα, με τον Σαρρή να χάνει πέναλτι στο 33΄. Ο Λυμπέρης «καθάρισε» αγχωτικά τον μαχητικό Δαβουρλή, με «δράστη» τον Λυμπέρη από την «άσπρη βούλα» και πανηγύρισε σημαντικό τρίποντο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα-το πρόγραμμα-οι βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος

Αναγέννηση Π.-Λιμνοχώρι 2-1

Δόξα Παραλίας-Δόξα Χαλανδρίτσας 2-1

Κυριακή 26/1  (Στις 15:00)

Αχαιός Σαρ.- Ατρόμητος Π.  («Κ.Ζάρρας»- Οικονόμου)

Πανμοβριακός- Αχαϊκή  (Ριόλου- Παπαδόπουλος)

Αστέρας Τσουκ.- Δίας (Βραχνεϊκων-Σαμαρτζής)

Πάτρα 2005- Πήγασος Μπεγ. («Α.Κάνιστρας»- 18:00- Χρονάς)

 

Β’ Όμιλος

Παναιγιάλειος-Άρης Πατρών 3-0

Καλάβρυτα-Νίκη Προαστίου 0-0

Δαβουρλής-Αετός Πατρών 0-1

ΑΠΣ Πάτραι-Κεραυνός Αγίου Βασιλείου  1-4

Κυριακή 26/1 (Στις 15:00)

Ηρακλής Πατρών- Αιγείρα/Ακράτα (Ντα Λουζ- Ρουμπάνης)

ΑΠΟ Αρόης- Θύελλα Αιγίου (Πετρωτού- Ταξιάρχης)

 

Οι βαθμολογίες (σε 18 ματς)

Α΄Όμιλος
1 Αχαϊκή 43
2 Ατρόμητος Π. 40
3 Δόξα Παραλίας 37
4 Πανμοβριακός 34
————————————
5 Δίας 21
6  Πήγασος Μπεγ. 21
7  Πατρα 2005 19
8 Αστέρας Τσουκ. 18
9 Δοξα Χαλ. 16
10 Αναγέννηση Π. 15
11 Λιμνοχώρι 14
12 Αχαιός Σαρ. 13

 

Β΄Όμιλος
1 Παναιγιάλειος 47
2 Κεραυνός Α.Β. 42
3 Αετός Π. 39
4 Νίκη Πρ. 34
———————————–
5 Άρης Π. 30
6 ΑΠΣ Πάτραι 24
7 Θύελλα Αιγίου 18
8 Καλάβρυτα 18
9 Αιγείρα/Ακράτα 18
10 Δαβουρλής 13
11 Ηρακλής Π. 13
12 ΑΠΟ Αρόης 2

Διάβασε Περισσότερα

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ Κατηγορία (18η-ΗΜΙΧΡΟΝΟ): Μπροστά στο σκορ Αναγέννηση και Δόξα Παραλίας

Published

on

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος στις έξι αναμετρήσεις που άνοιξαν την αυλαία στην 18η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας.

Μετά το πέρας 45 λεπτών. οι δυο ομάδες που βρίσκονται σε θέση οδηγού είναι η Αναγέννηση απέναντι στο Λιμνοχώρι (2-1) και η Δόξα Παραλίας κόντρα στη Δόξα Χαλανδρίτσας, αναμετρήσεις που διεξάγονται για τον Α’ Όμιλο.

Όσον αφορά τον Β’, μέχρι στιγμής έχουμε… “κουλούρια” σε όλα τα ματς που ξεκίνησαν στις 15.00.

Αναλυτικά όλες οι αναμετρήσεις όπως έχουν διαμορφωθεί στην ανάπαυλα:

Α’ Όμιλος

Αναγέννηση-Λιμνοχώρι 2-1 (3΄ Χουσελάς, 35΄ πεν. Τζελέπης – 30΄ Λιβάνης)

Δόξα Παραλίας-Δόξα Χαλανδρίτσας 1-0 (11΄ Μπινιέρης)

Β’ Όμιλος

Παναιγιάλειος-Άρης Πατρών 0-0

Καλάβρυτα-Νίκη Προαστίου 0-0

Δαβουρλής-Αετός Πατρών 0-0

17.30 ΑΠΣ Πάτραι-Κεραυνός Αγίου Βασιλείου

Διάβασε Περισσότερα

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.