Π.Παπαδόπουλος: «Η ομάδα αποκτά χαρακτήρα»

Published

on

Φανερά ικανοποιημένος στις δηλώσεις του ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος, μετά το νέο νικηφόρο αποτέλεσμα της ομάδας του απέναντι στην Δραπετσώνα.

Ο έμπειρος τεχνικός του Αιγιαλέοντα τόνισε στην «Match» τη σημασία που έχουν τέτοιες νίκες, ενώ στάθηκε και στην ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι της ομάδας.

«Κρατήσαμε την τακτική μας από την αρχή μέχρι και το τέλος του αγώνα, μπορέσαμε και αντέξαμε σε κρίσιμα σημεία και είχαμε μεγάλη αυτοπεποίθηση ότι το ματς θα πήγαινε όπως θέλαμε.

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος διότι η ομάδα βρίσκει τον χαρακτήρα της, έχουμε βάθος και λύσεις και τέτοιες καθαρές νίκες μας δίνουν δύναμη για τη συνέχεια, ειδικά σε ένα τόσο απρόβλεπτο πρωτάθλημα όπως το φετινό.

Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο μας, ήταν εξαιρετική η ατμόσφαιρα και μας έδωσε τεράστια ώθηση».

Επιμέλεια: Κυριάκος Δημητρόπουλος

Α2 ΒΟΛΕΙ

Εδώ γιατρός, εκεί γιατρός…

Published

on

Με εξαίρεση το “διπλό” του ακάθεκτου Μίλωνα στην έδρα του Αρμενίωνα, είχαμε εκπλήξεις σε όλες τις υπόλοιπες αναμετρήσεις της Α2 Εθνικής βόλεϊ στο πλαίσιο της 8ης “στροφής” του πρωταθλήματος.

Τόσο η Γ.Ε. Ηρακλείου όσο και οι Νέοι Βύρωνος πήραν σημαντικούς βαθμούς απέναντι σε Πανιώνιο και Δραπετσώνα αντίστοιχα, ενώ όσον αφορά τις ομάδες του Νομού μας τα συναισθήματα αντιστράφηκαν σε σχέση με τις προηγούμενες εβδομάδες.

Φαρσοκωμωδία για Ολυμπιάδα στη Σάμο

Μια πρωτόγνωρη κατάσταση έζησε η Ολυμπιάδα στη Σάμο όπου ταξίδεψε για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Κέρκη. Οι παίκτες του Άκη Δαρείου πήγαν στο Νησί του Ανατολικού Αιγαίου με την ψυχολογία στα ύψη μετά τις δυο συνεχόμενες νίκες με Δραπετσώνα και Νέους Βύρωνα και έχοντας ως σκοπό να βάλουν δύσκολα στους γηπεδούχους.

Δεν περίμεναν, όμως, σε καμία περίπτωση αυτό που θα συνέβαινε. Η προγραμματισμένη ώρα έναρξης του αγώνα ήταν στις 19.00 του Σαββάτου (7/12), με τους παίκτες των δυο ομάδων να έχουν ξεκινήσει κανονικά προθέρμανση.

Παρόλα αυτά, όταν ήρθε η ώρα να ξεκινήσει το ματς, ο διαιτητής τόνισε στην Ολυμπιάδα πως ο γιατρός του αγώνα δεν έχει φτάσει ακόμα, ενώ προειδοποίησε το τεχνικό team του Κέρκη για όσα… θα ακολουθούσαν.

Ο αυστηρότατος κανονισμός τονίζει ξεκάθαρα πως αν ο γιατρός δεν παρευρεθεί εντός 15 αγωνιστικών λεπτών μετά και την προγραμματισμένη ώρα έναρξης, τότε το φύλλο αγώνα κλείνει. Οι Σαμιώτες πήραν όπως ορίζει ο νόμος παράταση για 15 λεπτά, ωστόσο ο γιατρός έφτασε 20 λεπτά μετά (!), επικαλούμενος ιατρικό περιστατικό και χωρίς να δείξει κανένα επίσημο στοιχείο.

Έτσι, ο διαιτητής, Χρήστος Χρηστίδης έκλεισε το φύλλο αγώνα, αφού είχε βεβαίως πρώτα και επικοινωνία με την Ομοσπονδία. Η Ολυμπιάδα πήρε το ματς με 3-0 (0-25, 0-25, 0-25) και ανέβηκε κι άλλο στη βαθμολογία, ενώ ο Κέρκης μηδενίστηκε και του αφαιρέθηκαν και τρεις βαθμοί.

Επόμενο ματς για την ομάδα του Άκη Δαρείου εντός με την Γ.Ε. Ηρακλείου εντός στις 14/12 και ώρα 15.00.

Η τύχη του γύρισε την πλάτη…

Εξαιρετικά ξεκίνησε τον αγώνα με τον Πανερυθραϊκό ο Αιγιαλέοντας επιστρέφοντας στη δράση μετά το ρεπό της περασμένης αγωνιστικής και μέσα σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο τοπικό κλειστό πήρε το πρώτο σετ με ανατροπή 25-21.

Ωστόσο, ο τραυματισμός του πασαδόρου Λιβαθηνού αποδείχθηκε καθοριστικός (δεν φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό), με τον κόουτς Παπαδόπουλο να τον αποσύρει ώστε να μην ρισκάρει.

Η απώλεια αυτή αποδείχθηκε κομβική για τη συνέχεια της αναμέτρησης, με την ομάδα της Ερυθραίας να φτάνει στη νίκη με 3-1, κερδίζοντας αρκετά οριακά το 2ο και 3ο σετ.

Τα σετ: 25-21, 23-25, 22-25, 12-25.

Αγωνίστηκαν οι: Λιβαθηνός, Καννάς, Βασιλάκος, Δασκαλόπουλος Φ, Χασάπης, Βλαχοστάθης, λίμπερο Σύρος. Αλλαγές: Σαλαβασίδης, Κοσμάς, Παπασταθόπουλος.

Α’ Όμιλος-Αποτελέσματα

ΓΕ Ηρακλείου – ΓΣ Πανιώνιος 3-0 (30-28, 25-17, 25-23)

ΔΑΣ Δραπετσώνας – ΑΟ Νέοι Βύρωνος 1-3 (20-25, 23-25, 25-19, 20-25)

ΑΕ Αρμενίων – ΑΟΝΣ Μίλων 1-3 (25-21, 17-25, 19-25, 16-25)

Αιγιαλέων – ΑΣ Πανερυθραϊκός 1-3 (25-21, 23-25, 22-25, 12-25)

ΑΣ Κέρκης – Ολυμπιάδα 0-3 (0-25, 0-25, 0-25)

Α2 ΒΟΛΕΙ

Α.Δαρείος: «Αρχίζουμε να ρολάρουμε, θα τα δώσουμε όλα με Κέρκη»

Published

on

Απόλυτα ικανοποιημένος με την εντός έδρας νίκη απέναντι στους Νέους Βύρωνα ήταν ο Άκης Δαρείος.

Διαβάστε όσα τόνισε ο τεχνικός στην Ολυμπιάδα στην «Match»:

«Η εβδομάδα αυτή ξεκίνησε πολύ άσχημα για εμάς. Αναγκάστηκα επειδή δεν είχα κεντρικό να γυρίσω τον ακραίο Γιαννόπουλο σε αυτή τη θέση και θα μπορούσαμε να έχουμε “καθαρίσει” νωρίτερα το ματς.

Τα παιδιά αγχώθηκαν, αλλά έβγαλαν και την απαιτούμενη αντίδραση, πιέσαμε στο σερβίς, τους χαλάσαμε το μπλοκ και έτσι πήραμε μια μεγάλη νίκη και πλέον ρολάρουμε.

Κοιτάμε τώρα, το ματς στη Σάμο και θα πάμε να τα δώσουμε όλα».

Α2 ΒΟΛΕΙ

Αιγιαλέων: Και τώρα… Πανερυθραϊκός!

Published

on

Ρεπό είχε την 7η αγωνιστική η ομάδα του Αιγιαλέοντα, με τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο και τους παίκτες του να παίρνουν μια μικρή «ανάσα», απολαμβάνοντας παράλληλα και τη μεγάλη νίκη της περασμένης αγωνιστικής στο Αίγιο κόντρα στην Καλαμάτα (3-0).

Πλέον, η ομάδα του Αιγίου μπαίνει από σήμερα και πάλι σε αγωνιστικούς ρυθμούς, καθότι θα αντιμετωπίσει στην 8η αγωνιστική σε ένα σπουδαίο ματς εντός έδρας τον Πανερυθραϊκό και θα έχει την ευκαιρία με νίκη να τον περάσει στην βαθμολογία.

Ο τεχνικός της ομάδας, Παναγιώτης Παπαδόπουλος τόνισε στην «Match»:

«Ξεκινάμε από τη Δευτέρα την προετοιμασία μας. Ξεκουραστήκαμε και νιώθουμε όλοι αρκετά καλά, και είναι σημαντικό το ότι δεν
έχουμε τραυματισμούς.

Το ματς με την Ερυθραία είναι δύσκολο, ωστόσο εμείς θα μελετήσουμε, θα προετοιμαστούμε κατάλληλα και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας».

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.