Πήρε το «θρίλερ» ο Στέφανος Τσιτσιπάς και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Open της Βαρκελώνης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς «ζορίστηκε» πολύ απέναντι στον Αργεντινό Φακούντο Ντίαζ Ακόστα

Published

on

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς «ζορίστηκε» πολύ απέναντι στον Αργεντινό Φακούντο Ντίαζ Ακόστα (Νο53 της παγκόσμιας κατάταξης), έφτασε στα… όριά του σώζοντας δύο φορές ματς μπολ του αντιπάλου του, ωστόσο, βρήκε τη δύναμη και την καθαρή σκέψη στο φινάλε για να επικρατήσει με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 7 (8)-6), παίρνοντας την πρόκριση «θρίλερ» για τα ημιτελικά του Open της Βαρκελώνης.

Απίστευτη εξέλιξη στο τρίτο σετ που κρίθηκε στο τάιμ-μπρέικ μετά από τρομερές ανατροπές με τον 25χρονο Έλληνα πρωταθλητή να επικρατεί με 10-8 και να περιμένει πλέον στον έναν ημιτελικό του τουρνουά 500 της ATP, τον νικητή του ζευγαριού Άρθουρ Φιλς (Γαλλία, Νο35) και Ντούσαν Λάγιοβιτς (Σερβία, Νο59) που αναμετρώνται στις 21:15.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε απ’ το σερβίς του με «λαβ γκέιμ», κάνοντας δυνατή εκκίνηση, όμως ο Ντίαζ Ακόστα «επέστρεψε» με τρία σερί δικά του γκέιμς (έκανε μπρέικ στο τρίτο γκέιμ) και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα. Η βελτίωση του Έλληνα πρωταθλητή στο σερβίς και τα «καθαρά» χτυπήματά του τον έφεραν ξανά μπροστά στο σκορ με 4-3 (με δικό του 3-0 και μπρέικ στο 6ο γκέιμ). Ακολούθησε όμως το ίδιο σκηνικό απ’ την αντίπερα όχθη. Ο Αργεντινός έκανε με «λαβ γκέιμ» το 4-4, έκανε δεύτερο μπρέικ κι έκλεισε το σετ με το δικό του σερβίς στο 6-4.

Στο δεύτερο σετ οι δύο αθλητές κράτησαν το σερβίς τους ως το 3-2 του Τσιτσιπά, για να ακολουθήσει το μπρέικ απ’ τον Έλληνα πρωταθλητή σε πολύ καθοριστικό σημείο (6ο γκέιμ) κι άλλο ένα γκέιμ που τον έφερε στο 5-2. Ο Ντίαζ Ακόστα κράτησε το σερβίς του στο 8ο γκέιμ όμως με ένα δικό του εντυπωσιακό «λαβ γκέιμ» ο Τσιτσιπάς «καθάρισε» το σετ με 6-3.

Στο τρίτο σετ, ο Ντίαζ Ακόστα σέρβιρε πρώτος, ωστόσο, στο τρίτο γκέιμ ο Έλληνας πρωταθλητής του έκανε μπρέικ, το οποίο τον έφερε σε θέση ισχύος, απ’ την στιγμή που κράτησε αμέσως μετά το δικό του σερβίς (1-3). Ο Αργεντινός, εντούτοις «απάντησε» ξανά με τρία σερί κερδισμένα γκέιμς εκμεταλλευόμενος τα αβίαστα λάθη του Τσιτσιπά και κάνοντας το δικό του μπρέικ (με τέσσερις σερί πόντους) στο 6ο γκέιμ, πήρε το προβάδισμα με 4-3.

Στο 8ο γκέιμ -και ίσως πιο καθοριστικό στο ματς- ο Έλληνας πρωταθλητής έσωσε δύο φορές το μπρέικ πόιντ του Ντίαζ Ακόστα που θα τον έφερνε στο 5-3, ισοφάρισε σε 4-4 και πήρε… ψυχολογία για να κάνει άλλο ένα δικό του μπρέικ (το τρίτο στον αγώνα) και να περάσει μπροστά με 5-4. Ο Ντίαζ Ακόστα «επέστρεψε» με δικό του μπρέικ, πήρε και το αμέσως επόμενο γκέιμ (6-5) κι έφτασε έναν πόντο μακριά απ’ τη νίκη.

Με τον Τσιτσιπά να σερβίρει ο Αργεντινός με τρεις σερί πόντους πήρε αβαντάζ και ματς πόιντ, όμως ο 25χρονος πρωταθλητής και Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης «απάντησε» με δικό του σερί τριών πόντων, ισοφάρισε σε 6-6 και πήγε το ματς στο τάι-μπρέικ.

Ο Ντίας Ακόστα κι ο Τσιτσιπάς κράτησαν τα σερβίς τους μέχρι τον 5ο πόντο, με τον Αργεντινό να κάνει δύο σερί μπρέικ πόιντς και να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ με 5-2. Ο Έλληνας πρωταθλητής έχοντας φτάσει στο όριο έκανε ένα δικό του 2-0 σε μπρέικ πόιντς (στο δεύτερο έκανε διπλό λάθος) κι αμέσως μετά κρατώντας το δικό του σερβίς πήρε προβάδισμα με 6-5. Το μπάκχαντ του Τσιτσιπά στο πρώτο του ματς-μπολ ήταν άστοχο κι αμέσως μετά ο Αργεντινός πήγε στο δικό του ματς πόιντ (7-6).

Ο Τσιτσιπάς «απάντησε» με τα δικά του σερβίς (8-7). Το διπλό λάθος του Ντίαζ Ακόστα στο 8-8 «έστρωσε» πλέον το δρόμο στο σερβίς του Τσιτσιπά κι αυτή τη φορά (μολονότι χρειάστηκε να σερβίρει και δεύτερη φορά) κέρδισε τον πόντο που έψαχνε και πήρε το ματς με 10-8.

Πηγή

ΠΟΛΟ

Νίκη με 14-12 επί της Πετρούπολης για τον ΟΠΑΘΑ

Published

on

Την νίκη με 14-12 πέτυχε στο Ναύπλιο ο ΟΠΑΘΑ επί της Πετρούπολης για τη Β’ Εθνική πόλο των ανδρών.

Continue Reading

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Α.Σ. Αγωγή: Με επιτυχία στο 8th Asteriks Cup 2024 στη Σερβία

Published

on

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η συμμετοχή του Α.Σ. Αγωγή στο 8th Asteriks Cup 2024 στη Σερβία.

Ο απολογισμός της διοργάνωσης για τον πατρινό σύλλογο ήταν έξι μετάλλια με το Παναγιώτη Δημητρακόπουλο να κατακτά το χρυσό, τους Γιώργο Μυλωνόπουλο και Αχιλλέα Μανίκα το ασημένιο, ενώ χάλκινα μετάλλια πήραν οι Μαριάννα Μαντζουράνη, Ανδρέας Παπακωνσταντινόπουλος και Διονύσης Καλφαγιάννης.

ΠΟΛΟ

Έτοιμος να κάνει το πρώτο βήμα ο ΟΠΑΘΑ – Ρίχνεται στη μάχη της Β’ Εθνικής

Published

on

Στη μάχη της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής ρίχνεται ο ΟΠΑΘΑ στο Ναύπλιο το Σαββατοκύριακο, όπου θα αντιμετωπίσει τους ΝΟ Καλαμάτας, ΝΟ Ναυπλίου και ΑΟ Πετρούπολης.