Πίσω στο σκορ η Παναχαϊκή στην Φιλιππούπολη

Published

on

Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση στην Φιλιππούπολη μεταξύ της Παναχαϊκής και του Απόλλων Λάρισας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Superleague 2.

Μετά το πέρας 45 λεπτών οι Λαρισαίοι προηγούνται με 1-0 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σιφναίου, μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Πατάπη στον Λίταινα στο 22ο λεπτό. Στη συνέχεια η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου αντέδρασε και είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες για την ισοφάριση, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε.

Κάρτες: 15′ Τσελεπίδης (κίτρινη), 42′ Κυνηγόπουλος (κίτρινη)

Οι αρχικές ενδεκάδες:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Α. Μπελά): Γκέκας, Καρατάσιος, Χατζής, Γκουστάβο Σάντος, Μπαστακός, Ντάινας, Ναζίμ, Σουλιώτης, Κουρτεσιώτης, Σιφναίος, Καρρίκι.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σ. Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος, Πατάπης, Ιντζόγλου, Κολ, Σιατραβάνης, Παπατόλιος, Λινάρδος, Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης, Τσελεπίδης.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Μπαξεβάνος: «Δίκαιο αποτέλεσμα η ισοπαλία»

Published

on

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Σπύρος Μπαξεβάνος θεώρησε δίκαιο το αποτέλεσμα της ισοπαλίας της πατρινής ομάδας στην Δράμα με την Δόξα και παράλληλα ανέφερε ότι ο διαιτητής Σιδηρόπουλος άφησε παραπονούμενες και τις δύο ομάδες.

«Η Δόξα μπήκε πιο αποφασιστικά και προηγήθηκε στο σκορ από δικό μας λάθος και αδράνεια. Μετά το 30΄ανεβήκαμε και είχαμε τον έλεγχο και θεωρώ ότι έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι η ισοπαλία κρίνεται δίκαιο αποτέλεσμα.

Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια και η ομάδα πρέπει να παίζει όπως σήμερα από το 30ο λεπτό και μετά, γιατί αυτές είναι οι πραγματικές δυνατότητες της.”

Σε ερώτηση για την διαιτησία και το γκολ του Κολ ο Μπαξεβάνος ανέφερε τα εξής:

«Δεν μου αρέσει να μιλάω για διαιτησία, αλλά αφού με ρωτάτε θα πω ότι και οι δύο ομάδες έμειναν παραπονούμενες.»

Διάβασε Περισσότερα

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Τα στιγμιότυπα της ισοπαλίας της Παναχαϊκής στην Δράμα

Published

on

Η Παναχαϊκή δεν κατάφερε να “αποδράσει” με νίκη από την Δράμα και έμεινε στο 1-1 με την εκεί Δόξα, ωστόσο παρέμεινε αήττητο στην Σούπερ Λιγκ μετά από 5 παιχνίδια και συνεχίζει με αισιοδοξία.

Η ΕΡΤ μετέδωσε το παιχνίδι και αγώνα της πατρινής ομάδας για πρώτη φορά φέτος, αλλά όσοι δεν είχατε την δυνατότητα να παρακολουθήσετε το ματς μπορείτε να δείτε τα στιγμιότυπα στο παρακάτω βίντεο:

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ

Ισοπαλία στη Δράμα, έμεινε με την προσπάθεια η Παναχαϊκή

Published

on

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ (3′ Ρουγκάλας) η Παναχαϊκή, όμως, βρήκε το τέρμα της ισοφάρισης με τον Ίσρα Κολ στην επανάληψη και όντας ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έχασε ντεμαράζ ευκαιριών στο τελευταίο μισάωρο για να κάνει δικό της το ματς με την Δόξα στη Δράμα. *Πολλά χιλιόμετρα έκαναν ξανά οι πιστοί της φίλοι που βρέθηκαν στο τοπικό στάδιο.

Ο αγώνας

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Δράμα για την Παναχαϊκή. Παρά το γεγονός πως απείλησε μόλις στο 2′ με του σουτ του Σιατραβάνη το οποίο απέκρουσε ο Μέλκα, η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνουν βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στο 3ο λεπτό ο Σιώπης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Ρουγκάλα και νίκησε τον Σούλη για το 1-0. Η αντίδραση των “κοκκινόμαυρων” παραλίγο να ήταν γρήγορη ωστόσο η κεφαλιά του Μωραϊτη ήταν αδύναμη.

Η αμέσως επόμενη σπουδαία στιγμή στο ματς, ήταν εκείνη του Κρητικού στο 14′, με τον Σούλη να πραγματοποιεί καταπληκτική επέμβαση, ενώ στη εξέλιξη της φάσης υπήρξε και δοκάρι για τους γηπεδούχους με τον Μαρκοπουλιώτη.

Η Παναχαϊκή μετά το πρώτο 20λεπτο είχε την κατοχή, την πρωτοβουλία κινήσεων και μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους πίεζε σε μεγάλο βαθμό για την ισοφάριση. Αυτή λίγο έλειψε να έρθει στο 36′. Μετά από όμορφη συνεργασία Σιατραβάνη-Παπατόλιου και φοβερή σέντρα του δεύτερου, ο Μωραϊτης έπιασε την καλύτερη δυνατή κεφαλιά που μπορούσε, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθότι πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του κίπερ των γηπεδούχων. Το 1-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου…

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή μπήκε φουριόζα! Αρχικά, έχασε μια καλή στιγμή με του σουτ του Λινάρδου, και στη συνέχεια μέσα από μια αρκετά δύσκολη φάση βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Μωραϊτης δεν μπόρεσε σε πρώτη φάση να νικήσει τον Μένκα, όμως, στη συνέχει ο Ίσρα Κολ έστειλα την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε τον βοηθό για υποψία χεριού του Αργεντινού, αλλά το τέρμα τελικά μέτρησε.

Στη συνέχεια και οι δυο ομάδες πίεζαν για το γκολ, με τους “κοκκινόμαυρους” να φτάνουν σε πολλές περιπτώσεις μέσα στην αντίπαλη εστία με τους Σιατραβάνη, Κολ και Μωραϊτη, όμως, έλειπε το καθαρό μυαλό στα τελειώματα, ενώ υπήρχαν προϋποθέσεις για το 1-2 και παρά το γεγονός πως λόγω της αποβολής του Καψάλη, οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με παίκτη λιγότερο.

Το ντεμαράζ χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκαν μέχρι το 90′, όμως ούτε και πάλι είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το 1-1, όπως και στην περυσινή αναμέτρηση έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου, με την Παναχαϊκή δικαιούταν να φύγει με το “διπλό” από την έδρα της Δράμας. Πλέον, ολοκλήρωσε ένα δύσκολο πρόγραμμα με δυο εκτός έδρας παιχνίδι, χωρίς να χάσεις και πλέον θα υποδεχτεί τον Λεβαδειακό στην Αγυιά την 6η αγωνιστική.

Κάρτες: 21′ Τσελεπίδης (κίτρινη), 52′ Ιντζόγλου (κίτρινη), 53′ Κολ (κίτρινη). 72′ Πλέγας (κίτρινη), 75′ Παπατόλιος (κίτρινη), 77′ Καψάλης (δεύτερη κίτρινη κόκκινη).

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Έβρου), Βοηθοί: Παπαδάκης (Ημαθίας), Τερζόπουλος (Έβρου), 4ος: Μαρόπουλος (Μακεδονίας).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος, Τσελεπίδης, Ρουγκάλας, Παπατόλιος, Ιντζόγλου, Λινάρδος, Κολ(90+2′ Σταμόπουλος), Σιατραβάνης(88′ Αντωνακόπουλος), Κυνηγόπουλος(77′ Μαυριάς), Μωραΐτης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Ανυφαντάκης): Μένκα, Σιώπης, Μαρκοπουλιώτης, Καψάλης, Παπαργυρίου, Πλέγας, Πινδώνης(60′ Οικονόμου), Χάμοντ, Ρόβας(63′ Κόντος), Κρητικός(80′ Κουκόλης), Ιωαννίδης.

Επιμέλεια: Κυριάκος Δημητρόπουλος

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.