ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ

Πισωγύρισμα…

Published

on

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Απόλλωνας με 58-51 από τον Αμύνα σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής μπάσκετ.

Το ξεκίνημα της αναμέτρηση ήταν κακό για τον Απόλλωνα ο οποίος μη μπορώντας να βρει λύσεις στην άμυνα ζώνης του Αμύντα, επέτρεψε στον αντίπαλό του να “τρέξει” σερί 10-4 (5-16), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 8-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν ήδη 5 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και 6/7 δίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι 2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, σκοράροντας με το… σταγονόμετρο.

Το ημίχρονο έληξε με σκορ 19-27 υπέρ του Αμύντα. Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας μπήκε πάρα πολύ δυνατά, έκανε 11-2 σερί και πέρασε μπροστά με 31-29, όμως οι φιλοξενούμενοι που επέμεναν στην άμυνα ζώνης, απάντησαν με δικό τους σερί 0-9, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-46.

Στην τελευταία “στροφή” του ματς ο Απόλλωνας το πάλεψε, όμως ο Αμύντας έχοντας ως “μαξιλάρι” το σκορ που έχτιζε από τις προηγούμενες περιόδους, έφτασε στην νίκη με 58-51.

Δεκάλεπτα: 8-21, 19-27, 39-46, 51-58

Απόλλων (Κοτσίρης): Στεφανίδης 8, Βλάχος, Τζαϊδάς, Παπαβασιλόπουλος, Μπέμπης 3 (1), Κασπίρης 3 (1), Μολφέτας 5 (1), Ζούμπος 8, Μπαζίνας 3, Εζόμο 4, Δημακόπουλος 1, Καζαρνόφσκι 16 (1).

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 8, Καμπούρης 3 (1), Τοπάλι 11, Διαμαντόπουλος 8 (2), Καλδής, Βαρδιάνος 10 (3), Κερασοβίτης, Κουκουνιάς 5 (1), Μπάρμπας, Γκαβανόπουλος 13 (1), Μέλιος.

Το “ευχαριστώ” του Καζαρνόφσκι προς όλες τις κατευθύνσεις!

Published

on

Ο Αντόν Καζαρνόφσκι προσέφερε πολλά με τις ικανότητες και την εμπειρία του και ήταν μαζί με τον Χριστόφορο Στεφανίδη το κομμάτι της εμπειρίας του φετινού Απόλλωνα Πατρών.

Ο Ρώσος φόργουορντ/σέντερ ανέβασε στον προσωπικό λογαριασμό του στο facebook ένα συγκινητικό μήνυμα, ευχαριστώντας τους πάντες για την φετινή πορεία και την παραμονή, που ήταν ο απώτερος στόχος και υλοποιήθηκε.

Πιο αναλυτικά ο Καζαρνόφσκι ανέφερε τα εξής:

«Άλλη μία σεζόν ολοκληρώθηκε. Θέλω να ευχαριστήσω τον Απόλλωνα Πατρών για την ευκαιρία που μου έδωσε, ήταν ευχαρίστηση μου να φορέσω τα «ασπρόμαυρα» και να γίνω μέρος της ιστορίας της ομάδας.

Επίσης ευχαριστώ τους «Black Wolves», που ήταν απίθανοι και η καρδιά του συλλόγου και φυσικά ευχαριστώ τους συμπαίκτες, το προπονητικό τιμ, τους γιατρούς και τον φυσιοθεραπευτή μας. Χωρίς εσάς τίποτα δεν θα είχε συμβεί.»

Διάβασε Περισσότερα

Ηγετικός Ζούμπος στον “τελικό” με την Καβάλα

Published

on

Ο Φώτης Ζούμπος ήταν καθοριστικός στο τελευταίο παιχνίδι με την Καβάλα και στη νίκη του Απόλλωνα Πατρών με 78-60, που σήμανε “σωτηρία” στην Α2 και συνεπώς “τρελά” πανηγύρια, αφού ο στόχος βγήκε εις πέρας.

Ο 24χρονος γκαρντ σκόραρε 20 πόντους με 4 τρίποντα και μοίρασε 7 τελικές πάσες στους συμπαίκτες του, πραγματοποιώντας ολοκληρωμένη εμφάνιση σε ένα παιχνίδι “χωρίς αύριο” για την πατρινή ομάδα.

Μην ξεχνάμε ότι δοκιμάστηκε από τον Νίκο Βουρνά, ο οποίος εισηγήθηκε την ενσωμάτωση στο ρόστερ, στη συνέχεια είχε αποχωρήσει, αλλά επανήλθε στους “μελανόλευκους” και έδωσε πολύπλευρες λύσεις στις θέσεις “1” και “2”.