Connect with us

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

«Πριμαρόλια 2024» στον Πατραϊκό από τον ΙΟΠ

Published

on

Με εντυπωσιακές λήψεις, εικόνες και συναισθήματα πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες «Πριμαρόλια 2024», που πραγματοποίησε ο Ιστιοπλοϊκός όμιλος Πατρών, το περασμένο Σαββατοκύριακο στον Πατραϊκό κόλπο.  

Η μονοτονία της σκόνης και των καιρικών συνθηκών έδωσαν χώρο σε ένα θέαμα που πραγματικά άλλαξαν την διάθεση τόσο στα 80 μέλη των πληρωμάτων που συμμετείχαν, όσο και σε αυτούς που από τη στεριά απόλαυσαν το θέαμα, του αγώνα σκαφών Ανοιχτής Θαλάσσης «Πριμαρόλια 2024», που διοργάνωσε ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Πατρών.  

25 σκάφη σε δυο τριγωνικές διαδρομές το Σάββατο και την Κυριακή συμμετείχαν σε δυο γρήγορες ιστιοδρομίες με ενδιαφέροντα συναγωνισμό. Την κανονιά και στις δυο ιστιοδρομίες πήρε το σκάφος «Βidurik» με κυβερνήτη τον Phillip Corbet με τη βαθμολογία να διαμορφώνεται ως εξής:  

Στην κατηγορία ORCA στις 3 πρώτες θέσεις τερμάτισαν τα σκάφη 1. «BIDOURIK» με καπετάνιο τον Corbett Philip 2. «CALYPSO» με καπετάνιο τον Λιναρδάτο Παναγιώτη 3. «IRIDINI» με καπετάνιο τον Νικολάτο Γαβριήλ Και στην κατηγορία ORCB 1. «OKIROI» με καπετάνιο τον Θεοδώρου Γιώργο 2. «ΣΙΜΠΑ» με καπετάνιο τον Μπούντα Ευθύμιο 3. «PITHEAS» με καπετάνιο τον Ιατρίδη Γιώργο. 

Συνολικά στην κατηγορία ORCA, εκτός από τους 3 νικητές αγωνίστηκαν τα σκάφη «MELENI II» – Μπατιστάτος Σπύρος, «IRIS» – Τσέλικας Δημήτριος, «ONAR» – Αντύπας Γιώργος – Μάριος, «CAPT. YIOTIS» – Καράμπελας Γιώτης, «DELSPYANA» – Παπαναστασίου Δημήτριος, «AZUL» – Αντωνόπουλος Φάνης, «AGIOS RAFAIL» – Ζησιμάτος Μάριος, «NATALIA» – Ρέλλος Παναγιώτης, «SOKRATIS P.» – Μπαρμπέτας Αντώνιος και «CHER» – Γιώτης Παναγιώτης Και στην κατηγορία ORCB εκτός από τους νικητές, συμμετείχαν τα σκάφη «KOURSAROS» – Νταμπάσης Παναγιώτης, «ROSA F» – Φάκος Ανδρέας, «HARA» – Φασουλής Δημήτριος και «IOS» – Γιουρούκος Νικόλαος  

Ευχαριστούμε τους χορηγούς μας Super Cargo, Kerassidis group, Media Strome, WOS – Pelco 

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Χάντμπολ: Έμεινε ζωντανή στη μάχη του τίτλου και έστειλε σε πέμπτο ματς τους τελικούς με τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ

Published

on

Έβγαλε ψυχή πρωταθλήτριας και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Handball Premier με τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ!

Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα της στη Νίκαια την περασμένη Δευτέρα (10/6), η Ένωση έβγαλε αντίδραση στο κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας της από τον δεύτερο τελικό, κλειστό του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας, και πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, πανηγύρισε τη νίκη με 28-23.

Έτσι, ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί σε πέμπτο και τελευταίο ματς, το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή (16/6) στην έδρα των «ερυθρόλευκων».

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λιάπης με 5 γκολ, ενώ οι ΛέμοςΜίλερ και Σαλέμ σκόραραν από 4 φορές, ενώ για τον Ολυμπιακό 5 γκολ είχε ο Σάββας και 4 ο Πασσιάς.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-7, 6-9, 10-12, 14-13, 15-15 (ημχ), 18-16, 20-17, 21-19, 24-21, 26-23, 28-23

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τίκ 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 1, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Μπελασέν 1, Σόκολιτς, Μίλερ 4, Λέμος 4, Κεδέρης 3, Σαλέμ 4

Ολυμπιακός (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος και Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 4/5-3/3

Continue Reading

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ασημένιο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ακροβατικό της καλλιτεχνικής κολύμβησης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου

Published

on

Νέα σπουδαία επιτυχία για την Ελλάδα στην καλλιτεχνική κολύμβηση με την ομάδα μας στο Ακροβατικό, να κατακτά τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου του Βελιγραδίου.

Την Ελλάδα εκπροσώπησαν στο Ακροβατικό της καλλιτεχνικής κολύμβησης, οι Μαρία Αλζιγκούζη-Κομηνέα, Θάλεια Δαμπάλη, Αθηνά Καμαρινοπούλου, Ζωή Καράγγελου, Μαρία Καραπαναγιώτου, Αρτεμη Κουτράκη, Ιφιγένεια Κρομμυδάκη και Βασιλική Θάνου, οι οποίες και κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο, με 191.8100 βαθμούς.

Στη δεύτερη θέση έμεινε η Γερμανία με 192.7166 βαθμούς, ενώ την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου, κατέλαβε η Ιταλία με 159.2966 βαθμούς.

Continue Reading

ΣΤΙΒΟΣ

Τεντόγλου, Καραλής και Στεφανίδη έφεραν την Ελλάδα στην 13η θέση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου

Published

on

Μία ακόμη μεγάλη διοργάνωση πέρασε στην ιστορία και η Ελλάδα ήταν εκεί να αφήσει στο στίγμα της. Η 26η έκδοση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ανδρών/Γυναικών έφερε την Ελλάδα στην 13η θέση στον πίνακα των μεταλλίων με ένα χρυσό μετάλλιο και δύο ασημένια.

Μια μεγάλη αποστολή 52 αθλητών και αθλητριών, που κατάφερε σε μεγάλο βαθμό να εκπληρώσει το έργο της, σε μια περίοδο υψηλών απαιτήσεων, που ξεκίνησε νωρίτερα από κάθε άλλη φορά και στην οποία αθλητές όλων των αγωνιστικών επιπέδων κλήθηκαν να βρουν την αγωνιστική τους φόρμα σε διάστημα περίπου ενός μήνα.

Ο Μίλτος Τεντόγλου χάρισε στη χώρα το χρυσό μετάλλιο στο μήκος με το εκπληκτικό 8,65 μ., ενώ τα ασημένια μετάλλια ήρθαν από το επί κοντώ και συγκεκριμένα την Κατερίνα Στεφανίδη και τον Εμμανουήλ Καραλή. Η Ομοσπονδία έδωσε τις αγωνιστικές ευκαιρίες σε νέους αθλητές, προκειμένου να τους θωρακίσει με πολύτιμες εμπειρίες για τη συνέχεια και να τους δώσει το επιπλέον κίνητρο να συνεχίσουν αδιάλειπτα να κυνηγούν στόχους και όνειρα.

Οι Ιταλοί αντιμετώπισαν αρκετά οργανωτικά προβλήματα, προκάλεσαν αρκετές φορές σύγχυση με τις αποφάσεις εντός του σταδίου, ενώ δεν δημιούργησαν την ατμόσφαιρα στις εξέδρες, που θα έδινε επιπλέον προώθηση στους αθλητές και στις αθλήτριες.

«Με αφορμή την ολοκλήρωση του πρόσφατου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Ρώμης, θα ήθελα να συγχαρώ όλα τα μέλη της αποστολής, και ιδιαίτερα τους αθλητές και τις αθλήτριες μας. Είναι αυτονόητο ότι ο καθένας προσπαθεί για το καλύτερο αποτέλεσμα, και πίσω από αυτή την προσπάθεια κρύβεται πολύς κόπος από πολλούς συντελεστές, αθλητές, προπονητές, οικογένειες, σωματεία, φίλους και φυσικά την Ομοσπονδία μας. Θα πρότεινα, λοιπόν, να χειροκροτήσουμε την προσπάθεια και να σεβαστούμε τον ιδρώτα και τα όνειρα Όλων των Αθλητών.

Η ομοσπονδία μας αλλά και εγώ προσωπικά είμαστε υπερήφανοι για όλους τους Αθλητές μας, αλλά και τους Προπονητές τους, και θα είμαστε, έμπρακτα δίπλα σε κάθε τους προσπάθεια και όχι μόνο στις επιτυχίες τους. Η χρονιά έχει μπροστά της ακόμα δρόμο, καθώς τον Αύγουστο διεξάγονται οι Ολυμπιακοί Αγώνες και ο μήνας που διανύουμε θα είναι πολύ σημαντικός για τα παιδιά που διεκδικούν την πρόκριση τους σε αυτούς. Καλή συνέχεια σε όλους», είπε ο τεχνικός διευθυντής, Χρήστος Μελέτογλου, που για μία εβδομάδα ήταν κοντά στις προσπάθειες όλων των αθλητών και αθλητριών, προκειμένου να λύσει τυχόν προβλήματα.

Κοντά στην αποστολή βρέθηκε τις τρεις πρώτες ημέρες ο Α’ αντιπρόεδρος της Ομοσπονδίας Κώστας Κεντέρης και έπειτα το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου, Κώστας Τριαντάφυλλος.

Οι θέσεις αθλητών και αθλητριών μας:

Άνδρες

Τελικοί
1ος 8,65 μ. Μίλτος Τεντόγλου μήκος
2ος 5,87 μ. Εμμανουήλ Καραλής επί κοντώ
7οι 39.39/39.13. Βασίλης Μυριανθόπουλος, Νίκος Παναγιωτόπουλος, Γιάννης Βοσκόπουλος, Βασίλης Παπαμαργαρίτης 4X100 μ.
12ος 72,64 μ. Κώστας Ζάλτος σφυροβολία

Ημιτελικοί
21ος 20.93 (+0.8)/20.91 Σωτήρης Γκαραγκάνης 200 μ.

Απευθείας τελικοί
18ος 7.561 β. Άγγελος Ανδρέογλου δέκαθλο
39ος (14ος β΄ σειρά) 30:09.67 Κώστας Σταμούλης 10.000 μ.
40ός (15ος β΄ σειρά) 30:42.47 Νίκος Σταμούλης 10.000 μ.
42ος (17ος β΄ σειρά) 31:53.73 Μάριος Αναγνώστου 10.000 μ.
56ος 1:08:52 Παναγιώτης Καραΐσκος ημιμαραθώνιος

εγκ. Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ 20 χλμ. βάδην

Προκριματικοί
14ος 2,17 μ. Αντώνης Μέρλος ύψος
14ος 73,60 μ. Μιχάλης Αναστασάκης σφυροβολία
15ος 16.33 μ. Δημήτρης Τσιάμης τριπλούν
18ος 73,60 μ. Χρήστος Φραντζεσκάκης σφυροβολία
18ος 77,54 μ. Γιάννης Κυριαζής ακοντισμός
23ος 18,84 μ. Οδυσσέας Μουζενίδης σφαιροβολία
27ος 15.36 μ. Ανδρέας Πανταζής τριπλούν
28ος 21.00 (-0.5) Γιάννης Καριοφύλλης 200 μ.
28ος 16,83 μ. Τάσος Λατιφλάρι σφαιροβολία
29ος 10.40 (+0.5) Γιάννης Νυφαντόπουλος 100 μ.
30ος 51.13 Δημήτρης Λεβαντίνος 400 μ. εμπόδια
32ος 14.04 (-1.3) Κώστας Δουβαλίδης 110μ εμπόδια

ακ. Γιάννης Ρίζος επί κοντώ

Γυναίκες

Τελικοί
2η 4.73 μ. Κατερίνα Στεφανίδη Επί κοντώ
6η 59,44 μ./60,48 μ. Ελίνα Τζένγκο Ακοντισμός
8η 23.01 Πολυνίκη Εμμανουηλίδου 200 μ.

Απευθείας τελικοί
16η 32:42.34 Αναστασία Μαρινάκου 10.000 μ.
16η 1:33:39 Αντιγόνη Ντρισμπιώτη 20 χλμ. βάδην
19η 1:34:12 Παναγιώτα Τσινοπούλου 20χλμ βάδην
22η 1:34:45 Κυριακή Φιλτισάκου 20 χλμ. βάδην
24η 33:57.79 Δάφνη Λαβασά 10.000 μ.
66η 1:21:56 Παναγιώτα Βλαχάκη Ημιμαραθώνιος

Χριστίνα Παπαδοπούλου 20 χλμ. βάδην
Ημιτελικοί
11η 11.21/11.21 Πολυνίκη Εμμανουηλίδου 100 μ.
23η 11.44/11.48 Δήμητρα Τσουκαλά 100 μ.

Προκριματικοί

13η 13.86 μ. (-0.4) Οξάνα Κορένεβα Τριπλούν
14η 1,89 μ. Τατιάνα Γκούσιν Ύψος
15ες 44.23 Στέλλα Μιχαηλίδου, Ελισάβετ Περισίδου, Ραφαέλα Σπανουδάκη, Άρτεμις Αναστασίου 4Χ100 μ.
16η 4,40 μ. Ελένη Πόλακ Επί κοντώ
17η 13.69 μ. (-0.2) Μαρία Πούρτσα Τριπλούν
19η 67.10 μ. Σταματία Σκαρβέλη Σφυροβολία
20ή 4,40 μ. Αριάδνη Αδαμοπούλου Επί κοντώ
23η 15.31 μ. Μαρία Μαγκούλια Σφαιροβολία
25η 14.82 μ. Αναστασία Ντραγκομίροβα Σφαιροβολία
26η 13.32 Ελισάβετ Πεσιρίδου 100 μ. εμπόδια
28η 56.62 Δήμητρα Γναφάκη 400 μ. εμπόδια
28η 1,81 μ. Παναγιώτα Δόση Ύψος
28η 23.52 Άρτεμις Αναστασίου 200 μ.

Continue Reading
Advertisement

Facebook