ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Προμηθέας: «Τα έσπασε» ο Κέντρικ Ρέι, εκτός κλίματος ο Ρογκαβόπουλος

Published

on

Ένας από τους καταλυτικούς παράγοντες που ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ επιθετικά κι έμεινε στους 77 πόντους ήταν η μετά από πολύ καιρό μέτρια εικόνα του Κέντρικ Ρέι.

Ο Αμερικάνος γκαρντ για δεύτερη φορά φέτος (η 1η με τον Άρη) έμεινε κάτω από τη βάση στο ranking κι αυτό στοίχισε στην ομάδα του.

Για να φθάσει στο σημείο αυτό χρειάστηκε να τα… σπάσει στα τρίποντα τελειώνοντας το ματς με μόλις 1/8. Ένα δε από τα πολύ καθοριστικά χαμένα ήταν στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ στο 81-77 υπέρ της ΑΕΚ.

«Βαρόμετρο» η εικόνα του όπως φάνηκε και το Σάββατο.

Εκτός κλίματος ο Ρογκαβόπουλος

Αρκετοί παίκτες του Προμηθέα ήταν εκτός κλίματος πρωταθλήματος αλλά και κουρασμένοι λόγω της παρουσίας τους στην εθνική ομάδα κι ένας από αυτούς ήταν ο Νίκος Ρογκαβόπουλος.

Ούτε επιθετικά βοήθησε ιδιαίτερα (3/9 σουτ χωρίς εύστοχο τρίποντο), ούτε όμως και στο αμυντικό κομμάτι, όμως μαρτυράει ανάγλυφα ο «άσος» στο ranking.

Αν όχι η χειρότερη, σίγουρα ήταν μια από τις πιο άσχημες βραδιές του Έλληνα διεθνή γκαρντ με τη φανέλα του Προμηθέα εναντίον της ΑΕΚ, που αδικεί πρώτα και καλύτερα τον ίδιο.

Μίλτος Σπυρόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

EuroCup: Η κατάσταση στον όμιλο του Προμηθέα μετά την ήττα από τη Βαλένθια

Published

on

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε απέναντι στη Βαλένθιαγνωρίζοντας την ήττα με 68-71 στο φινάλε μολονότι οι Ισπανοί ταξίδεψαν στην Πάτρα με έξι παίκτες από την πρώτη ομάδα (ΧέρμανσονΒαν ΡόσομΝτιμιτρίεβιτςΠουέρτοΛαϊμπερίΤόμπεϊ) και πέντε μικρούς λόγω μαζεμένων κρουσμάτων Covid-19.

Έτσι οι Πατρινοί έπεσαν στο 2-7 στην κατάταξη και παραμένουν στην τελευταία θέση του Β’ ομίλου ενώ εκκρεμεί ο εκτός έδρας αγώνας με την Τσεντεβίτα Ολίμπια.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Ηλίας Ζούρος: «Έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία τέσσερα λεπτά»

Published

on

Πικραμένος ήταν μετά την ήττα του Προμηθέα από τη Βαλένθια ο Ηλίας Ζούρος.

Ο τεχνικός του Προμηθέα στάθηκε στην έλλειψη συγκέντρωσης της ομάδας του στο φινάλε.

Αναλυτικά η δήλωσή του μετά τη λήξη του αγώνα: «Συγχαρητήρια στην Βαλένθια. Ήταν ένα κακό αποτέλεσμα για εμάς. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η έλλειψη συγκέντρωσης στην τέταρτη περίοδο και ειδικότερα στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο σαν ομάδα. Το κακό είναι ότι όπως και με την Venezia κάναμε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια αλλά στο τέλος σταματούσαμε να κινούμαστε στην επίθεση.

Μπράβο στην Βαλένθια, θεωρώ ότι είναι μια ομάδα Euroleague και τους εύχομαι καλή συνέχεια».

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

«Αυτοκτονία» του Προμηθέα στο τέλος και ήττα από τη Βαλένθια

Published

on

Με ένα σερί 10-0 στο τελευταίο 1,5 λεπτό η ελλιπέστατη Βαλένθια… σόκαρε τον Προμηθέα και έφυγε με το «διπλό» από την Πάτρα, αφήνοντας το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου στην τελευταία θέση του 2ου ομίλου του EuroCup.

Οι Πατρινοί κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, καθώς με καλό δεύτερο ημίχρονο προηγήθηκαν 68-61, 2 λεπτά πριν το φινάλε, αλλά μετά επήλθε το black out και γνώρισαν την ήττα με 71-68 για την πρεμιέρα του 2ου γύρου της Α’ φάσης, μένοντας στις 2 νίκες σε εννέα παιχνίδια.

Η Βαλένθια ταξίδεψε στην Πάτρα για την αναμέτρηση με τον Προμηθέα με έξι παίκτες από την πρώτη ομάδα (Χέρμανσον, Βαν Ρόσομ, Ντιμιτρίεβιτς, Πουέρτο, Λαϊμπερί, Τόμπεϊ) και πέντε μικρούς, από τη στιγμή που οι Ριβέρο, Ντούμπλιεβιτς, Πραντίγια, Πρέπελιτς και Λόπεζ-Αροστέγκι βρέθηκαν θετικοί στον κορονοϊό.

Όσον αφορά τον Προμηθέα, οι Πατρινοί πήγαν επίσης σε rotation 9 παικτών καθώς δεν χρησιμοποιήθηκαν οι Βασιλείου, Μπαζίνας και Τανούλης ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος είδε τον αγώνα με πολιτικά. Σε ένα κλειστό ματς σε όλη τη διάρκειά του, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά και πανηγύρισαν τη νίκη στην Πάτρα αφού το τρίποντο για την ισοφάριση που επιχείρησε ο Ρέι στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στο «Δ. Τόφαλος», επιμένοντας δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, σημειώνοντας συνολικά 1/13 τρίποντα σε αυτό το διάστημα (0/6 ο Προμηθέας, 1/7 η Βαλένθια). Ο Τρέβις Σίμπσον έκανε το 10-9 για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ενώ οι Ισπανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 14-15, χάρη στο καλάθι του Χιμένεθ.

Ακολούθως ο Τζόσεπ Πουέρτο ανέβασε τη διαφορά στο +6 (23-29, 15′) όμως ο Προμηθέας δεν επέτρεψε στη Βαλένθια να ξεφύγει, μειώνοντας στο 35-36 του ημιχρόνου με το τρίποντο του Κέντρικ Ρέι που κουβάλησε επιθετικά τους γηπεδούχους μαζί με τον Δημήτρη Αγραβάνη, υποχρεώνοντας τους Ίβηρες σε 9 λάθη. Στη συνέχεια, ο Μάικ Τόμπεϊ έκανε το 40-43 και ο Προμηθέας απάντησε με σερί 9-0 για το 49-43 με τον Αγραβάνη.

Οι Πατρινοί άντεξαν στην πίεση της Βαλένθια και προηγήθηκαν με 57-52 στο 30′. Μάλιστα ο Αγραβάνης διαμόρφωσε το 68-61 στο 37′ όμως οι Ισπανοί έφεραν το ματς στα ίσα όταν ο Τόμπεϊ έκανε το 68-68 στο 1:31 για το τέλος! Ο Πουέρτο έγραψε το 68-69, ο Ρέι αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια κι εν συνεχεία ο Πουέρτο με 2/2 βολές έκανε το 68-71 στα 19.6″. Ο Ρέι το πήρε πάνω του στην τελευταία επίθεση όμως αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις από την κορυφή και η Βαλένθια έφυγε με το «διπλό» από την Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 35-36, 57-52, 68-71.

Προμηθέας: Ρέι 15 (2), Γκραντ 6 (8 ριμπάουντ), Γκάντι 2, Χαντ 3, Αγραβάνης 22 (7/9 δίποντα), Γκίκας 3 (1), Ρογκαβόπουλος 2, Σίμπσον 13 (3), Άντριτς 2

Βαλένθια: Ντιμιτρίεβιτς 10 (5/8 δίποντα), Πουέρτο 8 (1), Φεράντο, Βαν Ρόσομ 9 (2), Τόμπι 22 (10/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπρεσάν, Χιμένεζ 7 (1), Χέρμανσον 6, Λαμπεϊρί 9 (1)

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 20/41 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 7/9 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Βαλένθια: 22/36 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 12/17 βολές, 35 ριμπάουντ (30+5), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 τάπες

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 11η αγωνιστική ο Προμηθέας αντιμετωπίζει τη Γκραν Κανάρια εκτός έδρας (26/1, 22:00) ενώ η Βαλένθια παίζει με την Μπουντούτσνοστ εντός έδρας (25/1, 21:30).

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.