Πρώτη νίκη για τις γυναίκες της Παναχαϊκής

ΒΟΛΕΙ

Δείτε στιγμιότυπα από το φάιναλ φορ του πρωταθλήματος βόλεϊ Κ18 της Πάτρας

Published

on

Το φάιναλ φορ του πρωταθλήματος παίδων πραγματοποιήθηκε με απόλυτη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία με τον Μίλωνα να κατακτά το πρωτάθλημα, τον Έβρο Σουφλίου να τερματίζει δεύτερος και τον ΠΑΟΚ τρίτο στα μετάλλια, ενώ πολύτιμες εμπειρίες κέρδισαν οι μικροί του Άθλου Πατρών.
Ο Σταύρος Μούχλιας του Έβρου Σουφλίου αναδείχθηκε MVP της τελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος αγοριών Κ18 που ολοκληρώθηκε στην Πάτρα το απόγευμα της Παρασκευής 21/6.

Ο διεθνής ακραίος του Σουφλίου οδήγησε την ομάδα του στην δεύτερη θέση στην Ελλάδα και παράλληλα κατέκτησε τα βραβεία του καλύτερου επιθετικού και καλύτερου σέρβερ.

Ο πρωταθλητής Μίλωνας είχε στους κορυφαίους τον κεντρικό Νίκο Βελλίνη και τον πασαδόρο Φώτη Γεωργούντζο. Καλύτερο λίμπερο αναδείχθηκε ο Ιάσων Τέλιος του ΠΑΟΚ.

Πολυτιμότερος παίκτης: Σταύρος Μούχλιας (Α.Σ.Α. Έβρος Σουφλίου)

Καλύτερος επιθετικός: Σταύρος Μούχλιας (Α.Σ.Α. Έβρος Σουφλίου)

Καλύτερος σέρβερ: Σταύρος Μούχλιας (Α.Σ.Α. Έβρος Σουφλίου)

Καλύτερος μπλοκέρ: Νίκος Βελλίνης (Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων)

Καλύτερος πασαδόρος: Φώτης Γεωργούντζος (Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων)

Καλύτερο λίμπερο: Ιάσων Τέλιος (Π.Α.Ο.Κ.)

Δείτε στιγμιότυπα από τις απονομές, αλλά και τους αγώνες των ομάδων…

Continue Reading

ΒΟΛΕΙ

Φινάλε με ήττα για τον Άθλο Πατρών – Έχασε με 3-0 σετ από τον Έβρο Σουφλίου

Οι παίκτες του Δημήτρη Σπυρόπουλου ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα στην τέταρτη θέση

Published

on

Ο Άθλος Πατρών γνώρισε ήττα με 3-0 σετ από τον Έβρο Σουφλιου στο Final-4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18 (Παίδων) που ολοκληρώνεται σήμερα (Παρασκευή 21/6) στην Πάτρα.

Η ομάδα της Θράκης πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο τουρνουά, υποχρεώνοντας τους παίκτες του Δημήτρη Σπυρόπουλου στην τρίτη διαδοχική του ήττα σε ισάριθμα ματς με τον σύλλογο της Αχαΐας να τερματίζει στην 4η θέση.

Ο Έβρος σε όλα τα σετ κατάφερνε πολύ γρήγορα να πάρει σημαντικές διαφορές χωρίς επί της ουσίας ο Άθλος να μπορέσει να τον απειλήσει.

Στο πρώτο προηγήθηκε 0-5, 1-10, στο δεύτερο με 1-6, 5-14 και στο τρίτο με 2-6, 9-13 για να φτάσει εύκολα στη νίκη.

Τα σετ: 17-25, 17-25, 14-25.

Διαιτητές: Νικάκης – Καραγιαννόπουλος.

Γ.Σ. ΑΘΛΟΣ ΠΑΤΡΕΩΝ (Δημήτρης Σπυρόπουλος): Σπυρόπουλος Π., Γκλάβας, Κανελλόπουλος, Μπακουλόπουλος, Παναγόπουλος, Παπαγεωργίου / Σπυρόπουλος Σ. (λ), Παντελής, Κούβελας, Λαμπρόπουλος, Μπάρλος.

Α.Σ. ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Νίκος Μούχλιας): Μπαρμπούδης, Ζιώγας, Τασίου, Κύρτσιος, Μούχλιας, Σαρδανίδης / Παπαδόπουλος (λ), Καλλινάκης, Μπογαδάκης, Σταματόπουλος, Κιούσης, Τσουμπανούδης.

ΒΟΛΕΙ

Ο Έβρος 3-1 τον ΠΑΟΚ και ο Μίλων είναι πρωταθλητής στην Πάτρα

Published

on

Την πρώτη του νίκη στο Final-4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18 (Παίδων) πανηγύρισε ο Έβρος Σουφλίου που έκανε την ανατροπή με τον ΠΑΟΚ, χρίζοντας παράλληλα από σήμερα πρωταθλητή τον Μίλωνα.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έχει 2 νίκες και 6-0 σετ και ακόμη κι αν χάσει με 3-0 από τον ΠΑΟΚ το απόγευμα της Παρασκευής υπερτερεί σε όλες τις ισοβαθμίες.

Αντιθέτως οι άλλες τρεις θέσεις είναι ανοικτές και θα κριθούν από τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής.

Το πρώτο σετ ήταν αυτό των ανατροπών. Ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 13-10, που έγινε 13-14 και με συνολικό επιμέρους σκορ 2-8 ο Έβρος προηγήθηκε 15-18. Οι Θρακιώτες κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με τρεις πόντους (από 18-18, σε 18-21) ωστόσο ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενους πόντου από μπλοκ προσπέρασε με 22-21 για να φτάσουμε στο 23-23-23 όπου νέο μπλοκ και λάθος στην επίθεση χάρισαν το σετ στον Δικέφαλο.

Η ομάδα του Έβρου απάντησε άμεσα όμως καθώς στο 2ο σετ μετέτρεψε το 3-4 σε 3-7 και το 8-10 σε 9-14, χωρίς ο ΠΑΟΚ να μπορέσει να απειλήσει με ανατροπή για το τελικό 17-25.

Στο τρίτο σετ επανήλθε η εικόνα του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο +2 (10-8), τον Έβρο να ισοφαρίζει γρήγορα (11-11) και να προσπερνά με 13-15 και 16-19. Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε, ισοφάρισε 21-21 και 23-23, αλλά ένα λάθος στην υποδοχή έδωσε το σετ και το προβάδισμα στην ομάδα από το Σουφλί.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-8 στο δ’ σετ όμως με επιμέρους σκορ 2-9 οι Θρακιώτες προσπέρασαν με 13-17. Δύο άσοι από τους ασπρόμαυρους έφεραν το σκορ στο 16-17 και το ματς κρίθηκε στο 18-20 με την υποδοχή του ΠΑΟΚ να μην λειτουργεί σωστά και το σκορ να γίνεται 18-23 για να κλείσει το σετ στο 19-25.

Τα σετ: 25-23, 17-25, 23-25, 19-25.
Διαιτητές: Καραγιαννόπουλος – Γκόλφης.
Π.Α.Ο.Κ. (Μπάμπης Μπαμπαλιούτας): Παντζήκης, Ευαγγελίδης, Τσουτάνης, Μαπετζίδης, Χειλαδάκης, Μαλετζίδης / Τέλιος (λ), Γράβαλης (λ), Μαρμαρίδης.
Α.Σ.Α. ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Νίκος Μούχλιας): Μπαρμπούδης, Ζιώγας, Τασίου, Κύρτσιος, Μούχλιας, Σαρδανίδης / Παπαδόπουλος.