ΔΙΕΘΝΗ

“Σαρωτικός”

Ο Ολυμπιακός φιλοδώρησε με “πεντάρα” την Ντουντελάνζ στο “Γ.Καραϊσκάκης” (5-1) και θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στα επόμενα εναπομείναντα παιχνίδια στο Γιουρόπα Λιγκ.

Οι παίκτες του Μαρτίνες έδειξαν με το “καλημέρα” τις άγριες διαθέσεις τους αφού μόλις στο 5′ απείλησαν με τον Ποντένσε. Ένα λεπτό ακριβώς αργότερα ο τρομερά φορμαρισμένος Βασίλης Τοροσίδης άνοιξε το σκορ. Έπειτα από σουτ του Καμαρά, με τακουνάκι άλλαξε πορεία στην μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα. Ήταν εξουδετερωμένος ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων που είχε κάνει κακή έξοδο.

Πριν καλά καλά προλάβει να συνέλθει η ομάδα από το Λουξεμβούργο ήρθε και το 2-0 με τον Κώστα Φορτούνη στο 15′. Γύρισμα του Τσιμίκα από τ’ αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλη την άμυνα της Ντουντελάνζ, με τον Πρεμπέ να μην αντιδράει καλά, ο Φορτούνης έκανε συρτό σουτ και νίκησε τον κίπερ των φιλοξενούμενων.

Στο 26ο λεπτό σειρά για να βρει δίχτυα είχε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με γυριστό σουτ όπου ουσιαστικά “κλείδωσε” και το ματς. Οι καταιγιστικοί Πειραιώτες δέκα λεπτά μετά έβαλαν και τέταρτο γκολ (!) ξανά με τον Φορτούνη όταν ο Ποντένσε σέντραρε (από τ’ αριστερά) και εκείνος με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στην επανάληψη οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν και πολλά να κάνουν εφόσον πραγματοποίησαν ένα εντυπωσιακό πρώτο μέρος με 4 γκολ και είχαν μετατρέψει το ματς σε διαδικαστική υπόθεση. Παρόλα αυτά συνέχιζαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες με Σισέ, Ποντένσε και Καμαρά.

Η Ντουντελάνζ σημείωσε το γκολ της τιμής στο 69′ όταν ο Σινάνι απέφυγε αρχικά τον Μιράντα και στη συνέχεια με δυνατό σουτ νίκησε τον Σα. Μόλις ένα λεπτό όμως μετά ο Ολυμπιακός πέτυχε και πέμπτο τέρμα. Ωραία κίνηση του Ποντένσε από τ’αριστερά, ο Τσιμίκας έγινε κάτοχος της μπάλας και γύρισε για τον Φετφατζίδη που πλάσαρε χαμηλά και ο Χασάν τη βρήκε από κοντά διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της χορταστικής από θέαμα και γκολ αναμέτρησης.

Τώρα ο Ολυμπιακός θα τα παίξει όλα για όλα για την πρόκριση με τη Μίλαν, καθώς βρίσκεται σε ισοβαθμία μαζί της με 7 βαθμούς μετά και την αποψινή ισοπαλία των Ιταλών στην Ισπανία με την Ρεάλ Μπέτις (1-1).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σισέ, Μιράντα, Τοροσίδης, Καμαρά, Νάτχο, Ποντένσε, Ναουέλ (34′ Φετφατζίδης), Φορτούνης (56′ Χασάν), Χριστοδουλόπουλος.

Ντουντελάνζ (Ντίνο Τόπμέλερ): Μπονεφουά, Μπίσεβατς, Σνελ-Πρεμπέ, Γιορντάνοβ, Μέλισε, Κρούσκα, Κουτουριέ , Στολτς (85′ Στουμφ), Σινάνι, Τουρπέλ.

Επιμέλεια: Κυριάκος Δημητρόπουλος

ΔΙΕΘΝΗ

“Μαλ…, το να πηγαίνεις στην Γιουβέντους δεν είναι πρόκληση!”

Όλοι ξέρουμε… τον Ζλάταν, αλλά πραγματικά το σχόλιο που έκανε για την μεταγραφή του Κριστιάνο Ρονάλντο στη Γιουβέντους δεν έχει προηγούμενο.

«Ο Ρονάλντο κάνει λόγο για νέα πρόκληση. Ονομάζει πρόκληση το να πηγαίνει σε μία ομάδα που κερδίζει συνέχεια το πρωτάθλημα. Γιατί να μην πάει εκεί όταν η ομάδα ήταν στη δεύτερη κατηγορία για να την ανεβάσει στην Serie A; Μ@λ@κίες, το να πηγαίνεις στην Γιουβέντους δεν είναι πρόκληση».

Αυτά δήλωσε ο Ιμπραϊμοβιτς, που είχε περάσει από το ξεκίνημα της καριέρας του από τη “Γηραιά Κυρία” (με μεταγραφή από τον Άγιαξ) και σόκαρε τους πάντες.

Διάβασε Περισσότερα

ΔΙΕΘΝΗ

“Τρένο” για πρωτάθλημα η Λίβερπουλ

Ακόμα ένα “εμπόδιο” προς την πορεία του τίτλου της Πρέμιερ Λιγκ ξεπέρασε η Λίβερπουλ η οποία επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Μπράιτον χάρη σε πέναλτι του Μο Σαλάχ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ συνήλθε γρήγορα από την ήττα με τη Σίτι και τον αποκλεισμό στο FA Cup από την Γουλβς και πήρε το “διπλό” στην έδρα της σκληροτράχηλης Μπράιτον με πέναλτι του Σαλάχ στο 50’, για την 22η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Έτσι,  (έστω και προσωρινά) ξέφυγε στο +7 από την ομάδα του Γκουαρντιόλα, που την Κυριακή φιλοξενεί τη Γουλβς.

Mπράιτον: Μπάτον, Μπονγκ, Ντάφι, Ντανκ, Μοντόγια, Στίφενς, Γκρος (79′ Καγιάλ), Πρέπερ, Μαρτς (66′ Κνόκαρτ) Μάρεϊ (66′ Αντόν), Λοκάντια

Λίβερπουλ: Αλισον, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Αρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Φαμπίνιο, Σακίρι (72′ Μίλνερ), Φιρμίνο, Σαλάχ (90′ Οριγκί), Μανέ (90′ Κεϊτά)

ΔΙΕΘΝΗ

Ρατσιστικά και αντισημιτικά συνθήματα από τους οπαδούς της Λάτσιο

Μετά τον αγώνα Ίντερ-Νάπολι και το περιστατικό με τον Κουλιμπαλί, τα ρατσιστικά φαινόμενα έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους στην Ιταλία και συγκεκριμένα στην διοργάνωση του Κυπέλλου.

Η Λάτσιο σε νοκ-άουτ ματς επικράτησε με 4-1 της Νοβάρα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Coppa Italia, όμως η συμπεριφορά των οργανωμένων οπαδών της αμαύρωσαν αυτή τη πανηγυρική επικράτηση.

Συγκεκριμένα, με τη συμπλήρωση μισής ώρας άρχισαν να τραγουδούν τόσο ρατσιστικά συνθήματα (“questa Roma qua sembra l’Africa”, δηλαδή “αυτή εδώ η Ρώμη θυμίζει Αφρική) όσο και αντισημιτικά (“giallorosso ebreo”, δηλαδή “Εβραίοι οι οπαδοί της Ρόμα”).

Copyright © 2018 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.