ΔΙΕΘΝΗ

“Βασιλική”… τριάρα στην συμπολίτισσα η Ρέαλ

Τεράστιο “διπλό” πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της συμπολίτισσας Ατλέτικο (3-1) και πλέον μαζεύει την διαφορά προς την κορυφή της La Liga.

Σε χαμηλό τέμπο ξεκίνησαν τα πρώτα λεπτά του μεγάλου Μαδριλένικου ντέρμπι, με αρκετές και σκληρές, όμως, μονομαχίες στο χορτάρι του Wanda Metropolitano.

Παρόλα, αυτά μετά το 15λεπτο το ματς πήρε “φωτιά”, με την Ρεάλ να ανοίγει το σκορ με καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Κασεμίρο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Ατλέτικο δεν μπόρεσε να απομακρύνει σωστά και ο Βραζιλιάνος με εκπληκτικό γυριστό ψαλίδι νίκησε τον Όμπλακ και έκανε το 0-1.

Δεν πέρασαν δέκα λεπτά και ο Αντουάν Γκριεζμάν έφερε το ματς στα ίσια. Στο 24′ ο σταρ της Ατλέτικο έφυγε τετ-α-τετ απέναντι στον Κουρτουά και σκόραρε για το 1-1 (ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR). Ο ρυθμός είχε γίνει ξέφρενος και τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο, η “βασίλισσα” πέρασε εκ νέου μπροστά χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σέρχιο Ράμος. Ο Βινίσιους ανατράπηκε εκτός περιοχής από τον Χιμένεθε, όμως ο διαιτητής παρόλο που συμβουλεύτηκε ξανά τον μηχανισμό, εν τέλει έδειξε την άσπρη βούλα.

Αυτό ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, 2-1 υπέρ της Ρεάλ. Στην επανάληψη, το ξεκίνημα ήταν πολύ καλύτερο σε σχέση με αυτό του πρώτου 45λεπτου, με τον Μοράτα να πετυχαίνει το 2-2 στο 55′, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ σε μια αρκετά οριακή φάση.

Στη συνέχεια το παιχνίδι έχει πάρα πολύ σκληρό, με αλλεπάλληλα μαρκαρίσματα και πολλές κίτρινες κάρτες εκατέρωθεν. Στο 60′, ο Κουρτουά έβγαλε με φοβερό τρόπο το σουτ του Χιμένεθ και στο 74′ ο Γκάρεθ Μπέιλ που είχε περάσει ως αλλαγή σκόραρε για το 3-1, όταν μετά από υποδειγματική κάθετη πάσα του Μόντριτς από διαγώνια θέση πλάσαρε τον Όμπλακ.

Οι “ροχιμπλάνκος” δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να γυρίσουν τον αγώνα, από την στιγμή, κιόλας που έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στο 80′ λόγω της αποβολής του Τόμας που πάτησε εσκεμμένα τον Κρόος, με το 3-1 να παραμένει ως το τέλος και την Ρεάλ να φεύγει μεγάλη νικήτρια από την έδρας της συμπολίτισσας, μειώνοντας και την απόστασή της από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα στους πέντε βαθμούς.

Ατλέτικο (4-4-2): Όμπλακ, Ερνάντεθ, Χιμένεθ, Γκοντίν, Αριάς, Λεμάρ (59′ Βιτόλο), Σαούλ, Τόμας, Κορέα, Μοράτα (71′ Κάλινιτς), Γκριεζμάν

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κουρτουά, Ρεγκιλόν, Ράμος, Βαράν, Καρβαχάλ, Κρόος (84′ Θεμπάγιος), Κασεμίρο, Μόντριτς, Βινίσιους (57′ Μπέιλ), Μπενζεμά (89′ Μαριάνο), Βάσκες

Και τώρα τα παιχνίδια των 22.00:

Προκρίνονται οι: Ντιναμό, Σάλτσμπουργκ, Νάπολι, Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Βαλένθια, Ζενίτ, Βιγιαρέλ και Άρσεναλ

Βιγιαρεάλ-Σπόρτιγνκ Λισαβόνας 1-1 (1-0)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Σαχτάρ Ντόνετσκ 4-1 (2-2)

Ζενίτ-Φενέρμπαχτσε 3-1 (1-0)

Βαλένθια-Σέλτικ 1-0 (2-0)

Νάπολι-Ζυρίχη 2-0 (3-1)

Ντιναμό Ζάγκερμπ--Βικτόρια Πλζεν 3-0 (1-2)

Άρσεναλ-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 3-0 (0-1)

Σάλτσμπουργκ-Κλάμπ Μπριζ 4-0 (1-2)

Έχουμε… τέλος στο περισσότερα ματς των 20.00, σε λίγο θα έχουμε τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα και το ποιοι έχουν περάσει.

Πάρτι της… Άιντραχτ με καλεσμένη την Σαχτάρ (4-1).

Οι φίλοι του Ολυμπιακού στο Κίεβο.

83′ 1-1 και η Βιγιαρεάλ σοκάρει την Σπόρτινγκ και κρατάει εκείνη την πρόκριση στα χέρια της.

80′ Τελειώνει την υπόθεση πρόκρισης η Άιντραχτ (3-1).

76′ 3-1 η Ζενίτ…

Στο 2-0 η Νάπολι απέναντι στην Ζυρίχη, “καθαρίζει” την πρόκριση.

72′ Σπάει το ρόδι η Βαλένθια απέναντι στην Σέλτικ (1-0).

Η… on fire υποδοχή των ποδοσφαιριστών της Ζενίτ από τους οπαδούς της.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

🔥🔥🔥 #ЗенитФенербахче #ZenitFenerbahce

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη zenit_spb (@zenit_spb) στις

Μπαίνει και πάλι στο κόλπο η Σαχτάρ στην Γερμανία με τέρμα του Μοράες (2-1).

64′ Παπασταθόπουλος! 3-0 η Άρσεναλ την ΜΠΑΤΕ με γκολ του Έλληνα διεθνή.

60′ Δεν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση ως τώρα στα σκορ.

52′ Σέλτικ και Σπόρτινγκ αγωνίζονται πλέον με δέκα παίκτες…

Επανέναρξη στα παιχνίδια!

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Σα, Τσιμίκας, Σισέ, Μεριά, Τοροσίδης, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε, Φορτούνης, Ποντένσε, Ντίας, Χασάν.

Σήμερα, βεβαίως στις 22.00 είναι και η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Ντιναμό στο Κίεβο, με το πρώτο ματς στο “Καραϊσκάκης” να έχει λήξει ισόπαλο 2-2.

Ας δούμε συγκεντρωτικά πως έχουν διαμορφωθεί τα ως τώρα σκορ των ζευγαριών:

Τέλος στο πρώτο μέρος των παιχνιδιών των 20.00!

Λίγο πριν το… τέλος του πρώτου μέρους η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ανοίξει το σκορ στην έδρα της Βιγιαρεάλ και ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Άρσεναλ και Ζενίτ έχουν διπλασιάσει τα τέρματά τους, η Νάπολι άνοιξε το σκορ απέναντι στην Ζυρίχη και η Σάλτσμπουργκ έκανε το 3-0.

Ο Γιόβιτς… και η “τρελοπαρέα” του οδηγούν τους “αετούς” στην άνετη πρόκριση.

Φτάνουμε σιγά σιγά προς την ολοκλήρωση των πρώτων ημιχρόνων των επαναληπτικών αγώνων.

33′ Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Βικτόρια Πλζεν 2-0.

29΄ 2-0 και η Σάλτσμπουργκ…

Φούλ για… πρόκριση η Άιντραχτ που διπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι του Άλερ στο 27′.

Έχουν προηγηθεί και οι Σάλτσμπουργκ, Ντιναμό Ζάγκρεμπ σε βάρος των Κλάμπ Μπριζ και Πλζεν αντίστοιχα.

Γιόβιτς στο 23′ για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και 1-0!

Οι ποδοσφαιριστές της Ζενίτ πανηγυρίζουν το γκολ τους.

*Τα σκορ σε παρένθεση είναι εκείνα των πρώτων αγώνων.

Το σκορ έχει ανοίξει στα ματς Άρσεναλ-ΜΠΑΤΕ Μπόρισοβ 1-0 (4′ Βολκόφ αυτογκόλ), και Ζενίτ-Φενερμπαχτσέ 1-0 (4′ Οζντόεφ).

Όλοι οι αγώνες βρίσκονται στο 14′ λεπτό.

Βιγιαρεάλ-Σπόρτιγνκ Λισαβόνας (1-0)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Σαχτάρ Ντόνετσκ (2-2)

Πάμε να δούμε και τα σημερινά ζευγάρια:

Χθες, η Σεβίλη επικράτησε στην Ισπανία με 2-0 της Λάτσιο και με συνολικό σκορ 3-0 έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στους “16” του θεσμού.

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Είμαι ο Κυριάκος Δημητρόπουλος και θα είμαστε μαζί στην live ροή των επαναληπτικών αγώνων της φάσης των “32” του UEFA Europa League.

Πλήρης δράση στο UEFA Europa League και αυτή την εβδομάδα, καθώς έχουμε τα δεύτερα παιχνίδια της φάσης των “32” του θεσμού.
Διάβασε Περισσότερα

ΔΙΕΘΝΗ

“Καμπάνα”… δύο ετών σε οπαδό της Ατλέτικο!

Με μια παραδειγματική και σκληρή ποινή τιμωρήθηκε ο φίλος της Ατλέτικο Μαδρίτης που γρονθοκόπησε φίλο της Ρεάλ μετά το ντέρμπι της Ατλέτικο με τη Ρεάλ στις 9/2.

Η ποινή του έγινε γνωστή και πρόκειται για πρόστιμο 6.000 ευρώ και αποκλεισμός δύο ετών από το “Ουάντα Μετροπολιτάνο”.

Σύμφωνα με τα ρεπορτάζ στην Ισπανία, η πρόταση κατά φαινόμενα θα γίνει αποδεκτή.

ΔΙΕΘΝΗ

Τα… cojones του Σιμεόνε και η δικαιολογία

Να δικαιολογήσει την χειρονομία του στον αγώνα της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Γιουβέντους επιχείρησε ο τεχνικός των “ροχιμπλάνκος”, Ντιέγκο Σιμεόνε.

Ο έμπειρος προπονητής πάνω στους πανηγυρισμούς της νίκης των Ισπανών επί των Ιταλών για τους “16” του Champions League, έκανε μια άσεμνη χειρονομία και προσπάθησε με την παρακάτω δήλωσή του να τα… μπαλώσει.

«Δεν είχα στόχο τους αντίπαλους οπαδούς, ήταν μια κίνηση για τους δικούς μας».

Copyright © 2018 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.