ΠΟΛΟ

Σακκαλής στη «Match»: «Λάθη ατομικά και βιασύνη»

Published

on

O τεχνικός της ΝΕΠ, Κώστας Σακκαλής μίλησε μετά το τέλος του αγώνα της ΝΕΠ με την ΑΕΚ στη «Match» και τόνισε πως η ομάδα του θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω από το ματς.

Όσα είπε:

«Θεωρώ πως θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε παραπάνω από τον αγώνα.

Ωστόσο, κάναμε ατομικά λάθη, ήμασταν βιαστικοί στις επιλογές μας και δώσαμε εύκολα γκολ στην ΑΕΚ που μας τιμώρησε.

Δεν πτοούμαστε, πρέπει να διαχειριστούμε πολλά πράγματα και κοιτάμε το επόμενο ματς».

Επιμέλεια: Κυριάκος Δημητρόπουλος

ΠΟΛΟ

ΝΕΠ: Εμφατικό «διπλό» στο Ρέθυμνο, τερμάτισε 8η

Published

on

Την 8η θέση κατέλαβε η ΝΕΠ στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών Πόλο, καθώς νίκησε με σκορ 11-3 τον ουραγό ΝΟ Ρεθύμνου στα Χανιά.

Η ομάδα του Κώστα Σακκαλή «καθάρισε» το παιχνίδι στη γ΄ περίοδο, όταν προηγήθηκε με 2-8.

Αυτή ήταν η 5η νίκη για τη ΝΕΠ στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ το Κρητικό συγκρότημα δεν κατάφερε να πάρει βαθμό.

Διαιτήτευσαν οι: Δασκαλάκης και Γερόλιμος.

Τα 8λεπτα: 1-2, 0-1, 1-5, 1-3.

ΝΕΠ (Κώστας Σακκαλής): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη 1, Γ. Σινέμογλου, Ευφρ. Τσιμάρα, Σ. Μανέτα, Μοίραλη 2, Ντάσιου 2, Ευδ. Τσιμάρα 3, Κουρέτα 3, Πουλοπούλου, Γ. Ζαφειράκη, Γιαννακοπούλου.

Continue Reading

ΠΟΛΟ

Η ΝΕΠ νίκη με ΝΟ Ρεθύμνου και 8η θέση

Published

on

Την 8η θέση κατέλαβε η ΝΕΠ στο πρωτάθλημα της Α΄ Εθνικής Γυναικών του πόλο, καθώς νίκησε με σκορ 11-3 τον ουραγό ΝΟ Ρεθύμνου στα Χανιά. Η ομάδα του Κώστα Σακκαλή «καθάρισε» το παιχνίδι στη γ΄ περίοδο, όταν προηγήθηκε με 2-8. Αυτή ήταν η 5η νίκη για τη ΝΕΠ στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ το Κρητικό συγκρότημα δεν κατάφερε να πάρει βαθμό.
Διαιτήτευσαν οι Δασκαλάκης και Γερόλιμος.
Τα γκολ του ΝΟ Ρεθύμνου πέτυχαν οι: Κυριακάκη 1, Φαρμάκη 1, Λυμπιτάκη 1.

ΠΟΛΟ

Α2 Πόλο: Με Μίλων και ΝΟ Καλαμάτας οι ΝΕΠ και ΝΟΠ

Published

on

Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι (12/5) διαδικτυακά στα γραφεία της ΚΟΕ, η κλήρωση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, που αρχίζει το τριήμερο 4-6 Ιουνίου, με τα παιχνίδια της Α’ Φάσης.

Οι 4 Όμιλοι, όπως συγκροτήθηκαν:

Πατρών: ΝΕΠ, ΝΟΠ, ΝΟ Καλαμάτας, Μίλων.

Α’ Αθήνας: Νηρέας Γέρακα, Ηλυσιακός, ΠΕΚΕ Βροντάδου, Νηρέας Χαλανδρίου.

Β’ Αθήνας: ΑΕ Χαϊδαρίου, Ιωνικός Νίκαιας, ΓΣ Ηλιούπολης, Τρίαινα Βούλας.

Θεσσαλονίκης: Άρης Θεσσαλονίκης, ΟΦΘ, ΝΟ Λάρισας, Παναθηναϊκός.

Με την ολοκλήρωση των αγώνων της Α’ Φάσης (4-6/6), οι 16 ομάδες ανάλογα με την κατάταξη τους στους 4 Ομίλους της, θα κληρωθούν στους 4 νέους Ομίλους της Β’ Φάσης (2-4 Ιουλίου).

Οι ομάδες που τερμάτισαν 1ες, τίθενται επικεφαλής, ως διοργανώτριες Ομίλων, στους οποίους και κατατάσσονται αντίστοιχα οι 2ες, οι 3ες και οι 4ες.

Οι 2 πρώτες της κατάταξης ομάδες, προκρίνονται στην Τελική Φάση (16-18 Ιουλίου), ενώ στην Β’ Εθνική Κατηγορία λόγω των ειδικών συνθηκών που χαρακτηρίζουν τη φετινή αγωνιστική περίοδο, δεν υποβιβάζεται καμμία.

Στην Τελική Φάση σχηματίζονται 2 Όμιλοι με κλήρωση (2 πρώτες και 2 δεύτερες ανά Όμιλο, από τη Β’ Φάση).

Με την διεξαγωγή των αγώνων στους 2 Ομίλους και την κατάταξη των ομάδων, έχουμε τους Ημιτελικούς του πρωταθλήματος Α1 – Β2 και Β1 – Α2, όπου θα διεξαχθούν 2 αγώνες. Σε περίπτωση ίδιας διαφοράς τερμάτων (από μία νίκη δηλαδή), αλλά και δύο ισοπαλιών, θα ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι για να προκύψει το ζευγάρι του Τελικού ,οι ομάδες του οποίου και προβιβάζονται στην Α1 Εθνική Κατηγορία. Οι ηττημένοι των δύο Ημιτελικών, θα αγωνιστούν για την 3η – 4η θέση.

Μεταξύ των όσων προβλέπει η ειδική προκήρυξη του πρωταθλήματος και η αναφορά ότι, ομάδα που δεν θα μετάσχει μία φορά σε αγώνα της αφαιρούνται 3 βαθμοί που μεταφέρονται και για το πρωτάθλημα της επόμενης περιόδου (-3). Σε περίπτωση και δεύτερης μη συμμετοχής, υποβιβάζεται αυτόματα στη Β’ Εθνική Κατηγορία.