Connect with us

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΕΠΑ: “Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου….”

Μια νέα ανακοίνωση καυτηριασμού των επεισοδίων στα μπαράζ ανόδου της Γ’ Κατηγορίας έφεραν την “έκρηξη” του Συνδέσμου Ερασιτεχνών Ποδοσφαιριστών Αχαΐας, που μάλιστα, με σκληρή γλώσσα καλεί όσους δεν μπορούν να αλλάξουν την φιλοσοφία τους και να δουν ο ποδόσφαιρο ως ένα απλό άθλημα και όχι ως «πόλεμο», να… “πάνε σπίτια τους”

Αναλυτικά η ανακοίνωση του ΣΕΠΑ:

Και ενώ είναι νωπές οι μνήμες από τα σοβαρά επεισόδια του αγώνα ανάμεσα στον Απόλλων Εγλυκάδας και τον Αετό Ρίου, έρχεται ακόμα ένα Σαββατοκύριακο το οποίο είχε εντάσεις και διαπληκτισμούς να μας θυμίσει την έκφραση «τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου…».

Και ευτυχώς από αυτά που μάθαμε σαν ΣΕΠΑ αλλά και που διαβάσαμε από τις εφημερίδες, καθότι δεν μπορούμε να είμαστε παντού, οι περιπτώσεις με εμπλοκές στους διαπληκτισμούς των ποδοσφαιριστών ήταν λιγότερες και αυτό μπορεί να είναι ένα καλό βήμα. 

Δυστυχώς στον αγώνα μπαράζ της Γ’ Κατηγόριας ανάμεσα σε Πετεινούς και Ρωμανό, είχαμε την μεγαλύτερη ένταση και σύμφωνα με τα αναγραφόμενα του διαιτητή υπήρξε ποδοσφαιριστής που τον γρονθοκόπησε στο στομάχι, καθώς και νέα εισβολή φιλάθλων στο γήπεδο. 

Για μια ακόμη φορά είμαστε εδώ να καταδικάσουμε αυτά τα επεισόδια. Έχουμε ιερή υποχρέωση να το κάνουμε, όπως το κάνουμε σε όλες τις περιπτώσεις τον τελευταίο χρόνο διοίκησης μας στον ΣΕΠΑ. Τιμωρήστε παραδειγματικά τους υπαίτιους αυτών. Ονειρεύομαστε ένα άλλο ποδόσφαιρο.

Υ.Γ. : Είναι υποχρέωση της ΕΠΣ Αχαΐας, των Συνδέσμων που ασχολούνται με το άθλημα συμπεριλαμβανομένου και του δικού μας των ποδοσφαιριστών, όλων των ομάδων που έχουν στις τάξεις τους ποδοσφαιριστές, των παραγόντων κλπ κλπ, να τελειώσουμε την βία με τις σωστές συμπεριφορές μας και βλέποντας το ποδόσφαιρο ως ένα απλό άθλημα και όχι ως «πόλεμο». Δεν είναι δύσκολο. Μια αλλαγή φιλοσοφίας χρειάζεται και οποίοι δεν μπορούν να την κάνουν και να την δεχτούν, ας πάνε σπίτια τους.. 

Εκ του ΔΣ του ΣΕΠΑ

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Δυνατή μεταγραφή για Αστραπή Ψαροφαϊου με Μηλάτο

Ένα πολύπειρο ποδοσφαιριστή ενέταξε η Αστραπή Ψαροφαίου στο δυναμικό της, αφού ήρθε σε συμφωνία με τον “αειθαλή” Χρήστο Μηλάτο, μία σπουδαία κίνηση για τα δεδομένα της Γ΄ΕΠΣΑ κατηγορίας.

Η πορεία του και η εμπειρία του είναι πασίγνωστες και ο σκληροτράχηλος αμυντικός, που μπορεί να βοηθήσει και στην θέση του αμυντικού μέσου, επιστρέφει εκ νέου στην “Μπάρτσα”, για να φορέσει τη φανέλα της και να την βοηθήσει να “ανέβει” στην Β΄ΕΠΣΑ.

Τα τελευταία χρόνια αγωνίστηκε με τα χρώματα της Φλόγας Ροδιάς και σημείωσε “γεμάτες” σεζόν, προσφέροντας τα μέγιστα για την ομάδα της Αιγιαλείας.

Διάβασε Περισσότερα

Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Γ΄ΕΠΣΑ: Εύκολο απόγευμα για Αστραπή Ψαροφαίου (+Βαθμολογία)

Η Αστραπή Ψαροφαίου δεν αντιμετώπισε δυσκολίες κόντρα στον Σπάρτακο και τον συνέτριψε με 6-1 στο εναρκτήριο παιχνίδι της 10ης στροφής της Γ΄ΕΠΣΑ κατηγορίας.

Έτσι η ομάδα του Γιώργου Νικολακόπουλου έφτασε τους 19 πόντους και έχει εδραιωθεί στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μετά το σημερινό παιχνίδι η βαθμολογία διαμορφώνεται ως εξής:

  1. Δόξα Νιφορείκων 22
  2. Άβυθος Αιγιαλείας 20
  3. Αστραπή Ψαρ. 19
  4. Αχιλλέας Καμαρών 16
  5. ΑΕ Αρόης 14
  6. Καλλιθέα 13
  7. Δάφνη Πατρών 13
  8. Σκεπαστό 8
  9. ΠΑΟΚ Πατρών 7
  10. Μετόχι 6
  11. Σπάρτακος 4
  12. Κρίνος 0
  13. ΑΕΚ Πατρών 0
Διάβασε Περισσότερα

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Οι «σφυρίχτρες» του Σαββατοκύριακου

Ανακοινώθηκαν οι διαιτητές που θα διευθύνουν τα τοπικά μας πρωταθλήματα αυτό το Σαββατοκύριακο.

Το ντέρμπι ανάμεσα στον Κερ. Αγ. Βασιλείου και τον Αετό Πατρών θα σφυρίξει ο Νίκος Χρονάς, ενώ να σημειωθεί ότι θα γίνει και ένα παιχνίδι τη Δευτέρα, αυτό ανάμεσα σε Αστέρα Τσουκαλεϊκων και Δόξα Χαλανδρίτσας που θα διευθύνει ο Γιάννης Καλύβας.

Αναλυτικά τα παιχνίδια με τους διαιτητές:

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/12 (15:00)

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων: Αναγέννηση Πατρών-Δόξα Παραλίας, Κώστας Ανδριανός

Γήπ. Θύελλας: Θύελλα Πατρών-Εθνικός Σαγεΐκων, Γιώργος Κουτρουμάνης

Γήπ. Σαγεΐκων: Αχαΐκή-Πάτρα 2005, Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ζήριας: Φοινικας/Ζήριας-Πανιώνιος/Αχιλλέας, Βαγγέλης Σαφαρίκας

Γήπ. Χαλανδρίτσας: Δρέπανο-Θύελλα Αιγίου, Γιώργος Αθανασόπουλος

Γήπ. Θ.Χρυσανθόπουλος: Κεραυνός Αγίου Βασιλείου-Αετός Πατρών, Νίκος Χρονάς

Γήπ. Αχιλλέα: Δαβουρλής K. 92-Νίκη Προαστίου, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Γήπ. Ρίου: Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Άρης Πατρών, Γεωργία Ντάβλα

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Βραχνεΐκων: ΑΕ Ροϊτίκων-Καμίνια, Κώστας Τηλιγάδας

B’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας: Απόλλων Εγλυκάδος-Γαλήνη, Γιάννης Ιωαννίδης

Γήπ. Κ.Ζάρρας: Πολύτεκνος-Ηρακλής Πατρών, Κώστας Οικονόμου

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Ροδιάς: Δόξα Ελαιώνος-Απόλλων Συνοικισμού, Γιώργος Παπαδόπουλος

Γήπ. Προαστίου: Αργυρά Πατρών-Φλόγα Κάτω Καστριτσίου, Ανδρέας Καραβασίλης

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/12

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (12:15μ.μ.)

Γήπ. Κ.Ζάρρας: Δίας Σαραβαλίου-Πήγασος Μπεγουλακίου, Νίκος Μέρμηγκας

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Αχιλλέα: Ζαβλάνι/Αίας -Πάτραι Α.Π.Σ., Γιώργος Παπαδόπουλος

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (3μ.μ.)

Γήπ. Χαλανδρίτσας: Σταροχώρι-Ωλενιακός, Νίκος Μιχαλόπουλος

Γήπ. Λακκόπετρας: Απόλλων Βίδοβας-Λέων Αλισσού, Παναγιώτης Τιμολέων

Γήπ. Μαζαρακίου: Πείρος Ισώματος-Ικαρος Πετρωτού, Νίκος Παναγιωτόπουλος

Γήπ. Κ.Ζάρρας: Αχαιός Σαραβαλίου-Λιμνοχώρι, Νίκος Χρονάς

Γήπ. Λάππα: Ατρόμητος Λάππα 2015-Προοδευτική Πατρών, Σπύρος Παλαιολόγος

Γήπ. Μιντιλογλίου: Αστέρας Μιντιλογλίου-Φαραικός, Στέφανος Μαχαίρας

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Αχιλλέα, 10π.μ.: Α.Π.Ο. Αρόη-Ρωμανός, Γιώργος Ασπρουλόπουλος

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 10π.μ.: Δόξα Πατρών-Ολυμπιακός Πατρών, Στυλιανός Παρδάλης

Γήπ. Κ.Ζάρρας, 10π.μ.: Πετεινοί-Πυρσός Πατρών, Ηλίας Αρκουμάνης

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 10:30π.μ.: Ψηλαλώνια-Αχαϊκός, Στέφανος Μπλίκας

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 12:15μ.μ.: Περιβόλα-Παναχαϊκός, Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Βραχνεΐκων, 11π.μ.: Ολυμπιακός Ζαρουχλεΐκων-Αετός Ρίου, Κώστας Ταξιάρχης

Γήπ. Ροδιάς, 3μ.μ.: Φλόγα Ρόδιας-Κεραυνός 2016, Κώστας Οικονόμου

Γήπ. Ρίου, 3μ.μ.: Άνω Καστρίτσι-Αστέρας Τέμενης, Γιώργος Αθανασόπουλος

Γήπ. Ακράτας, 3μ.μ.: Αιγείρας Ακράτας ΑΕ-Κεραυνός Σελιανιτίκων, Δημήτρης Τάγαρης

Γήπ. Αχιλλέα, 6μ.μ.: Αυτόνομη Π.Ο.-Καλάβρυτα, Κώστας Τηλιγάδας

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Γήπ. Ρίου, 11π.μ.: Α.Ε.Κ. Πατρών-Δάφνη Πατρών, Παναγιώτης Γκαβός

Γήπ. Αχιλλέα, 12:15μ.μ.: Σπάρτακος-Μετόχι, Γιάννης Πραντάλος

Γήπ. Αβύθου      , 3μ.μ.: Άβυθος Αιγιάλειας-Καλλιθέα, Γιώργος Κουτρουμάνης

Γήπ. Καλαβρύτων, 3μ.μ.: Σκεπαστό-Αστραπή Ψαροφαΐου, Σωτήρης Παπαχρήστος

Γήπ. Ριόλου, 3μ.μ.: Κρίνος-Αχιλλέας Καμαρών, Ανδρέας Καραβασίλης

ΔΕΥΤΕΡΑ 17/12

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ- Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γήπ. Βραχνεϊκων, 3:30μ.μ.: Αστέρας Τσουκαλεϊκων-Δόξα Χαλανδρίτσας, Γιάννης Καλύβας.

Διάβασε Περισσότερα

Facebook

Copyright © 2018 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.