Connect with us

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Σοκαριστικό γεγονός στην αναμέτρηση του Τσιτσιπά στο Laver Cup: Ακτιβιστής επιχείρησε να αυτοπυρποληθεί!

Ευτυχώς, οι υπεύθυνοι ασφαλείας επενέβησαν εγκαίρως…

Published

on

Ένα σοκαριστικό γεγονός έλαβε χώρα στην αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά απέναντι στον Ντιέγκο Σβάρτμαν για το Laver Cup, με έναν ακτιβιστή να εισβάλει στο κέντρο του court και να επιχειρεί να αυτοπυρποληθεί!

Το μπλουζάκι το οποίο φορούσε ανέγραφε «καταργήστε τις ιδιωτικές πτήσεις στην Μεγάλη Βρετανία» και το μήνυμα που ήθελε να περάσει σαφέστατο.

Ευτυχώς, οι υπεύθυνοι ασφαλείας επενέβησαν εγκαίρως και έσβησαν τη φλόγα που απλωνόταν στην μπλούζα του νεαρού πριν επεκταθεί σε ανησυχητικό βαθμό.

Ύστερα τον… αφαίρεσαν από τη κεντρική σκηνή και ο αγώνας συνεχίστηκε υπό κανονικές συνθήκες.

ΣΤΙΒΟΣ

Με Τεντόγλου στο Βαλκανικό πρωτάθλημα, ανακοινώθηκε η αποστολή της Εθνικής ομάδας

Published

on

Η αποστολή της Εθνικής ομάδας στίβου για το Βαλκανικό πρωτάθλημα (25-26/5) ανακοινώθηκε το βράδυ της Τρίτης (21/5), με τον Μίλτο Τεντόγλου να βρίσκεται ανάμεσα στους 51 αθλητές που θα ταξιδέψουν στη Σμύρνη.

Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης θα προσπαθήσει να “σπάσει” το ρεκόρ της διοργάνωσης, το οποίο κατέχει ο Κώστας Κουκοδήμος με επίδοση 8,18 μέτρων από το 1992, με τον Τεντόγλου να έχει καταγράψει 8,17 μέτρα το 2018.

Σημειώνεται ότι το Βαλκανικό πρωτάθλημα συνιστά την τελευταία ευκαιρία για όσους επιθυμούν να προκριθούν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης.

Αναλυτικά η αποστολή της Εθνικής ομάδας:

Άνδρες:

100 μ.: Νίκος Παναγιωτόπουλος (ΓΣ Άθλος Κερατσινίου), Βασίλης Μυριανθόπουλος (ΠΑΟ)
200 μ.: Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας), Γιάννης Καριοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)
400 μ.: Γιάννης Ντέτσικας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Γιάννης Σιμόνι (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
800 μ.: Χάρης Ξενιδάκης (ΑΟ Σητειακός)
1.500 μ.: Γιώργος Ματζαρίδης (Πολυνίκης Ορεστιάδας)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Χρήστος Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ Σέρρες)
400 μ. εμπ.: Δημήτρης Λεβαντίνος (ΠΑΟ)
Ύψος: Αντώνης Μέρλος (ΠΑΟΚ)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς), Νίκος Σταματονικολός (ΓΣ Ηλιούπολης)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ), Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων)
Επί Κοντώ: Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης)
Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος), Τάσος Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Κώστας Ζάλτος (ΓΣ Μανδρών)
Ακοντισμός: Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)
Δέκαθλο: Άγγελος – Τζανής Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας)
4Χ100 μ.: Νίκος Παναγιωτόπουλος, Βασίλης Μυριανθόπουλος, Σωτήρης Γκαραγκάνης, Γιάννης Καριοφύλλης, Γιάννης Βοσκόπουλος (ΠΑΟ), Βασίλης Παπαμαργαρίτης (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής)
4Χ400 μ.: Γιάννης Ντέτσικας, Γιάννης Σιμόνι, Χάρης Ξενιδάκης, Δημήτρης Λεβαντίνος

Γυναίκες:

100 μ. – 200 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
100 μ.: Δήμητρα Τσουκαλά (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής)
200 μ.: Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟ)
400 μ.: Ανδριάνα Φέρρα (Παναξιακός), Αναστασία Ράπτη (ΑΓΣΙ)
800 μ.: Γεωργία Δεσπολλάρη (ΠΑΟ)
1.500 μ.: Ανθή Κυριακοπούλου (ΠΑΟ)
100 μ. Εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Ηλιούπολης), Σοφία Ιωσηφίδου (ΟΚΑ Καβάλας)
400 μ. Εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΠΑΟ), Λάουρα Ζενέγια (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
3.000 μ. Στιπλ: Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)
Ύψος: Παναγιώτα Δόση (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Μήκος: Μαρία Στεφανοπούλου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Ανδριάνα Γκόγκα (ΑΣ Πανοράματος)
Τριπλούν: Οξάνα Κορένεβα (ΓΣ Κηφισιάς), Μαρία Πούρτσα
Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)
Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Α.Ε. Καζώνης-Κάλυμνος 2000)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)
Έπταθλο: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος), Σοφία Καμπερίδου (Πυγμή Ευόσμου)
4Χ100 μ.: Δήμητρα Τσουκαλά, Άρτεμις Αναστασίου, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Στέλλα Μιχαηλίδου (ΑΟ Ερμής), Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)
4Χ400 μ.: Ανδριάνα Φέρρα, Αναστασία Ράπτη, Γεωργία Δεσπολλάρη, Δήμητρα Γναφάκη, Λάουρα Ζενέγια

Continue Reading

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κολύμβηση: Με την Νόρα Δράκου η αποστολή της Εθνικής Ομάδας για το Ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου

Published

on

Με 21 κολυμβητές και κολυμβήτριες θα συμμετέχει η Εθνική Ομάδα Κολύμβησης και με 2 κολυμβητές στο Open Water, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης στο Βελιγράδι από 17-23 Ιουνίου, με την Νόρα Δράκου να πηγαίνει σε ακόμα μία μεγάλη διοργάνωση.

Την ελληνική ομάδα για το Βελιγράδι αποτελούν οι παρακάτω κολυμβητές και κολυμβήτριες:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

  • Χρήστου Απόστολος
  • Γκολομέεβ Κρίστιαν
  • Μάρκος Δημήτριος
  • Μπίλας Στέργιος-Μάριος
  • Σίσκος Απόστολος
  • Μακρυγιάννης Ευάγγελος
  • Παπαστάμος Απόστολος
  • Ασπουγαλής Γεώργιος
  • Βαζαίος Ανδρέας
  • Κούγκουλος Αναστάσιος
  • Στάμου Κωνσταντίνος
  • Εγγλεζάκης Κωνσταντίνος
  • Γιουρτζίδης Δανιήλ
  • Σοφικίτης Βασίλειος
  • Μελαδίνης Οδυσσέας
  • Ντουντουνάκη Άννα
  • Δράκου Θεοδώρα
  • Δαμασιώτη Γεωργία
  • Κοντογεώργου Ελένη
  • Αγγελάκη Χαρά
  • Δρασίδου Μαρία-Θάλεια

OPEN WATER

  • Κυνηγάκης Άλκης (Open Water)
  • Σκαρής Ιωάννης (Open Water)
Continue Reading

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

«Πριμαρόλια 2024» στον Πατραϊκό από τον ΙΟΠ

Published

on

Με εντυπωσιακές λήψεις, εικόνες και συναισθήματα πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες «Πριμαρόλια 2024», που πραγματοποίησε ο Ιστιοπλοϊκός όμιλος Πατρών, το περασμένο Σαββατοκύριακο στον Πατραϊκό κόλπο.  

Η μονοτονία της σκόνης και των καιρικών συνθηκών έδωσαν χώρο σε ένα θέαμα που πραγματικά άλλαξαν την διάθεση τόσο στα 80 μέλη των πληρωμάτων που συμμετείχαν, όσο και σε αυτούς που από τη στεριά απόλαυσαν το θέαμα, του αγώνα σκαφών Ανοιχτής Θαλάσσης «Πριμαρόλια 2024», που διοργάνωσε ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Πατρών.  

25 σκάφη σε δυο τριγωνικές διαδρομές το Σάββατο και την Κυριακή συμμετείχαν σε δυο γρήγορες ιστιοδρομίες με ενδιαφέροντα συναγωνισμό. Την κανονιά και στις δυο ιστιοδρομίες πήρε το σκάφος «Βidurik» με κυβερνήτη τον Phillip Corbet με τη βαθμολογία να διαμορφώνεται ως εξής:  

Στην κατηγορία ORCA στις 3 πρώτες θέσεις τερμάτισαν τα σκάφη 1. «BIDOURIK» με καπετάνιο τον Corbett Philip 2. «CALYPSO» με καπετάνιο τον Λιναρδάτο Παναγιώτη 3. «IRIDINI» με καπετάνιο τον Νικολάτο Γαβριήλ Και στην κατηγορία ORCB 1. «OKIROI» με καπετάνιο τον Θεοδώρου Γιώργο 2. «ΣΙΜΠΑ» με καπετάνιο τον Μπούντα Ευθύμιο 3. «PITHEAS» με καπετάνιο τον Ιατρίδη Γιώργο. 

Συνολικά στην κατηγορία ORCA, εκτός από τους 3 νικητές αγωνίστηκαν τα σκάφη «MELENI II» – Μπατιστάτος Σπύρος, «IRIS» – Τσέλικας Δημήτριος, «ONAR» – Αντύπας Γιώργος – Μάριος, «CAPT. YIOTIS» – Καράμπελας Γιώτης, «DELSPYANA» – Παπαναστασίου Δημήτριος, «AZUL» – Αντωνόπουλος Φάνης, «AGIOS RAFAIL» – Ζησιμάτος Μάριος, «NATALIA» – Ρέλλος Παναγιώτης, «SOKRATIS P.» – Μπαρμπέτας Αντώνιος και «CHER» – Γιώτης Παναγιώτης Και στην κατηγορία ORCB εκτός από τους νικητές, συμμετείχαν τα σκάφη «KOURSAROS» – Νταμπάσης Παναγιώτης, «ROSA F» – Φάκος Ανδρέας, «HARA» – Φασουλής Δημήτριος και «IOS» – Γιουρούκος Νικόλαος  

Ευχαριστούμε τους χορηγούς μας Super Cargo, Kerassidis group, Media Strome, WOS – Pelco 

Continue Reading
Advertisement
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ6 hours ago

Ατρόμητος Πατρών: Σηκώνει…μανίκια από νωρίς

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ5 hours ago

Πήγασος: Πέτυχε διάνα με την επιλογή Λαμπρόπουλου

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ5 hours ago

Καράγιωργας: «Καταφέραμε το ακατόρθωτο»

ΜΠΑΣΚΕΤ23 hours ago

Παναθηναϊκός AKTOR: Οριστικά με Σλούκα και Ερνανγκόμεθ στο Final 4 κόντρα στη Φενέρμπαχτσε

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ23 hours ago

Παπαθεοδώρου: «Πρέπει να παίξουμε καλύτερα στην έδρα μας για να προκριθούμε»

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ21 hours ago

Παναχαϊκή: Στην Ερασιτεχνική οι πρωταθλητές της Κ19

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ7 hours ago

Προμηθέας: Με έδρα και παράδοση πανέτοιμος για πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι-οφ

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ24 hours ago

Τελικός Conference League: Προσοχή στις απάτες για τα εισιτήρια του αγώνα Ολυμπιακός – Φιορεντίνα

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ4 hours ago

Θύελλα Πατρών: Άφησε “πληγές” ο τελικός Κυπέλλου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ19 hours ago

Κολύμβηση: Με την Νόρα Δράκου η αποστολή της Εθνικής Ομάδας για το Ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου

Facebook