Connect with us

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

Σπύρος Αβράμης: Δεν σβήνει το χαμόγελο του

Published

on

Πέρασαν τέσσερα χρόνια από τον άδικο χαμό του Σπύρου Αβράμη (26/11/2017), ωστόσο κανένας δεν έχει ξεχάσει τον αδικοχαμένο ποδοσφαιριστή, που έφυγε στα 29 του, γεμάτος με όνειρα και όρεξη για ζωή.

Η Match και το Matchnews αποτείνουν φόρο τιμής στον Σπύρο Αβράμη, θυμίζοντας την σελίδα-αφιέρωμα, η οποία είχε γραφτεί πέρυσι στην εφημερίδα, θυμίζοντας τα όσα πέτυχε στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο και όχι μόνο.

Το «φλερτ» με το ποδόσφαιρο

Ο Αβράμης από πολύ μικρός, στην πρώτη του επαφή με την «στρογγυλή θεά» αγάπησε αμέσως το ποδόσφαιρο.

Σε ηλικία 10 ετών φόρεσε ποδοσφαιρικά παπούτσια στον Παναθηναϊκό Σκαγιοπουλείου (μετονομάστηκε σε Πατραϊκή) και συνέχισε με αξιώσεις και εξαιρετικά πρώτα δείγματα γραφής στους νέους του Πατραϊκού και της

Παναχαϊκής, έχοντας ως όνειρο, όπως και πολλά παιδιά της πόλης μας, να αγωνιστούν με τα χρώματα της πρώτης ομάδας της Παναχαϊκής, όντας σε μια φουρνιά παικτών με άπλετο ταλέντο και δυνατότητες.

Τις έκανε «διψήφιες»

Ύστερα από την παρουσία του στις προαναφερθείσες ομάδες, η «δίψα» του για να παίζει ποδόσφαιρο δεν χάθηκε ποτέ και συνέχισε με τον ίδιο ζήλο να κάνει το χόμπι του, δίνοντας

πάντοτε τον καλύτερο εαυτό του. Περιβόλα, Αχαϊκή, Αχιλλέας Καμαρών, Φαραϊκός, Ίκαρος Πετρωτού, Άρης Πατρών, Αχαιός Σαραβαλίου, Πανμοβριακός Ριόλου και ΑΠΣ Πάτραι απαρτίζουν την καριέρα του Αβράμη, που κατάφερε πάρα πολλά, πριν του γυρίσει η τύχη την πλάτη.

Με τα «καναρίνια» και την ομάδα του Αίγιου (Αχιλλέας Καμαρών) μέτρησε συμμετοχές και γκολ σε επίπεδο Δ΄Εθνικής (νυν Γ΄Εθνική), τεστάροντας δυνάμεις και αντοχές σε ένα σκληρό και απαιτητικό πρωτάθλημα, όπως ήταν η τότε Δ΄Εθνική, με σκληροτράχηλες ομάδες και μάχες σώμα με σώμα κάθε Κυριακή.

Ως επί τω πλείστον αγωνίστηκε σε επίπεδο Α΄κατηγορίας και ήταν υπόδειγμα αθλητή, όποια ομάδα και να «υπηρετούσε». Κάθε συμπαίκτης και κάθε αντίπαλος είχε μόνο καλά λόγια να πει για τον Σπύρο, όπως και οι εκάστοτε προπονητές του, που μιλούσαν για παιδί-διαμάντι, με χαμηλό προφίλ και όρεξη για δουλειά και συνεργασία.

Η αγάπη για την Νάπολη

Η Νάπολη Πατρών συνεχίζει την πορεία της στον χώρο του beach soccer και πλέον μετά τον χαμό του Σπύρου, οι φίλοι του στην ομάδα έχουν ακόμα έναν παραπάνω λόγο, για να απογειώσουν το σωματείο και να προχωρήσουν με όνειρα και φιλοδοξίες, έχοντας ήδη πετύχει σημαντικές διακρίσεις.

Ο Σπύρος και οι Βασίλης Παπαζαφείρης, Ανδρέας Διαμαντόπουλος, Γιώργος Γεωργικόπουλος, Γιώργος Ζαχαρίου και Βασίλης Σταυρόπουλος είχαν γοητευτεί από το συγκεκριμένο άθλημα και βλέποντας τους «Πατράμμος» τα προηγούμενα χρόνια, θέλησαν να φτιάξουν την ομάδα.

Παράλληλα ήθελαν να δημιουργήσουν κάτι δικό τους από το μηδέν, παρεΐστικο και με κοινό παρονομαστή την αγάπη τους για το ποδόσφαιρο, επιδιώκοντας να «ξεφύγουν» από τα γήπεδα 5Χ5 και έχοντας την περιέργεια να δοκιμάσουν την τύχη τους στην άμμο.

Έτσι η υπογραφή του καταστατικού μπήκε στις 2 Μάιου του 2014 και τα υπόλοιπα είναι…ιστορία, με παρόν και μπόλικο μέλλον, αφού για τις βλέψεις της Νάπολη δεν υπάρχει ταβάνι στα όνειρα των «γαλάζιων».

Τυχεροί όσοι τον γνώρισαν

Είχα την τιμή να γνωρίσω καλά τον Σπύρο, αφού μοιραζόμασταν στο Λύκειο το ίδιο θρανίο. Πραγματικά νιώθουν τυχεροί όσοι τον είχαν ζήσει και ήταν φίλος τους. Μαζί στην πενθήμερη, στο ίδιο δωμάτιο και καθημερινά τα γέλια και οι πλάκες δεν έλειπαν. Πάντα είχαμε προβλήματα, αλλά ως πιο αγχώδης πάντα τον συμβουλευόμουν, γιατί με ηρεμούσε.

«Σπύρο τι κάνουμε τώρα ρε; Για να πάρω την κλασσική του απάντηση, η οποία πάντοτε με κάλμαρε. «Γιάννο, με χαμόγελο και αισιοδοξία όλα θα λυθούν. Προχωράμε».

Σε κάθε δύσκολη στιγμή μου, πάντα περνάει αυτή η ατάκα από το μυαλό μου. Και πάντα θυμάμαι τον Σπύρο με ένα γαλήνιο, αισιόδοξο χαμόγελο.

Έτσι θα σε θυμάμαι πάντα φίλε…

Επιμέλεια: Γιάννης Γεωργακόπουλος

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β’ κατηγορία: Δοκιμασίες για Ατρόμητο Λάππα και Πανιώνιο Αχιλλέα, το πρόγραμμα της 12ης

Published

on

Με τέσσερις αναμετρήσεις θα ανοίξει η αυλαία σήμερα στην Β κατηγορία και την 12η αγωνιστική.

Στον 1ο όμιλο, ο πρωτοπόρος Ατρόμητος Λάππα δοκιμάζεται στην Πάτρα με τον Ατλάντα, ενώ ο Φαραϊκός μονομαχεί με τον Ίκαρο Λακκόπετρας σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι. Ο Πυρσός καλείται να επανέλθει στις νίκες και είναι φαβορί με τα Καμινια.

Ντέρμπι προμηνύεται στον 2ο όμιλο, με την ΑΕ Αιγίου να είναι σκληρός αντίπαλος για τον Πανιώνιο/ Αχιλλέα, που θέλει τη νίκη, για να παραμείνει σε στενή επαφή με την πρώτη δυάδα.

Το πλήρες πρόγραμμα της 12ης:

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Βραχνεΐκων, 15.30: Καμίνια – Πυρσός, Αργυρόπουλος.

Γηπ. Ντα Λουζ, 15.30: Φαραϊκός – Ικαρος Λακκόπετρας, Μπακόπουλος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 18.00: Ατλας – Ατρόμητος Λάππα, Καμζόλας.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 13.00: Γαλήνη – Ολυμπιακός Πατρών, Γκαβός.

Γηπ. Μιντιλογλίου, 15.30: Αστέρας Μιντιλογλίου – Πείρος, Μιχαλόπουλος.

Γηπ. Χαλανδρίτσας, 15.30: Σταροχώρι – Περιβόλα, Τηλιγάδας.

Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 15.30: Δάφνη – Αστραπή, Αργυρόπουλος.

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Γηπ. Πλαστήρα, 15.30: ΑΕ Αιγίου – Πανιώνιος/Αχιλλέας, Φωκάς.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Γηπ. Πετρωτού, 12.30: Πετεινοί – Αβυθος, Δανιήλ.

Γηπ. Αγυιάς, 15.30: Ζαβλάνι – Αχιλλέας Καμαρών, Καμζόλας.

Γηπ. Ζήριας, 15.30: Φοίνικας Ζήριας – ΠΑΟΚ Πάτρας, Μαρδάς.

Γηπ. Τέμενης, 15.30: Αστέρας Τέμενης – Απόλλων Συνοικισμού, Ταξιάρχης.

Γηπ. Προαστείου, 15.30: Αργυρά – Απόλλων Εγλυκάδας, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Γηπ. Αγυιάς. 18.00: Αυτόνομη – ΑΕ Δρεπάνου, Σπυρόπουλος.

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ κατηγορία: Τα βλέμματα σε Παραλία και Προάστειο

Published

on

Η 14η αγωνιστική της Α κατηγορίας ανοίγει σήμερα την αυλαία της με 8 αναμετρήσεις.

Τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια θα διεξαχθούν σε Παραλία και Προάστειο.

Στον 1ο όμιλο, η Δόξα Παραλίας υποδέχεται την πρωτοπόρο Αχαϊκή, την οποία καταδιώκει στη βαθμολογία, ενώ στον 3ο όμιλο η Νίκη Προαστείου περιμένει τον Αετό Πατρών και αμφότεροι θέλουν τη νίκη, για να πλησιάσουν πιο κοντά στα πλέι οφ.

Το σημερινό πρόγραμμα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Παραλίας, 15.30: Δόξα Παραλίας – Αχαϊκή, Αντωνίου.

Γηπ. Ριόλου, 15.30: Πανμοβριακός – Δόξα Νιφορεΐκων, Χρονάς.

Γηπ. Λιμνοχωρίου, 15.30: Λιμνοχώρι – Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Πράνταλος.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Πετρωτού, 15.30: ΑΠΟ Αρόη – Θύελλα Πατρών, Μιχαλόπουλος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 15.30: ΑΠΣ Πάτραι – Αναγέννηση Πατρών, Ταξιάρχης.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Προαστείου, 15.30: Νίκη Προαστείου – Αετός Πατρών, Τηλιγάδας.

Γηπ. Αγυιάς, 15.30: Δαβουρλής – Ανω Καστρίτσι, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Γηπ. Καλαβρύτων, 16.30: Καλάβρυτα – Αναγέννηση Ψαθοπύργου, Καδδάς.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Αχαϊκή  31  (34-10)

2 Δόξα Παραλίας 28  (27-14)

3 Λιμνοχώρι 26 (22-6)

4 Αστέρας Τσουκαλείκων 22 (19-13)

————————————

5 Δίας 21  (22-20)

6 Πανμοβριακός 21 (22-12)

7 Δόξα Νιφορείκων  16  (12-19)

8 Αχαιός Σαραβ.  12  (17-27)

9 Ίκαρος Πετρωτού 9 (15-31)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 ΑΠΣ Πάτραι  35 (27-4)

2 Θύελλα Πατρών  29 (42-8)

3 Άρης Πατρών  28 (32-9)

4 Ατρόμητος Πατρών 25  (24-15)

————————————

5 Πήγασος Μπεγ.  20  (23-20)

6 Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  19  (20-20)

7 Πάτρα 2005  15  (18-21)

8  ΑΠΟ Αρόη 12 (20-34)

9 Αναγέννηση Πατρών 6 (12-46)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Αιγείρα-Ακράτα 32 (26-6)

2 Κεραυνός Α.Β.  32 (29-6)

3   Νίκη Προαστ.  24(22-12)

4 Αετός Πατρών 22  (18-13)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 19 (20-24)

6 Καλάβρυτα 14 (16-21)

7 Δαβουρλής 14 (13-18)

8   Αναγέννηση Ψαθ.  10 (15-27)

9 Άνω Καστρίτσι 9 (10-21)

10 Αετός Ρίου 5  (10-30)

Continue Reading

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

ΕΠΣΑ: Το πλήρες πρόγραμμα (22-23/1) και οι βαθμολογίες στα πρωταθλήματα

Published

on

«Γεμάτο» θα είναι το αγωνιστικό μενού και αυτό το σαββατοκύριακο σε Α΄, Β΄και Γ΄κατηγορία στα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Αχαϊας.

Αναλυτικά οι διαιτητές και οι βαθμολογίες:

A’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Παραλίας, 15.30: Δόξα Παραλίας – Αχαϊκή, Αντωνίου.

Γηπ. Ριόλου, 15.30: Πανμοβριακός – Δόξα Νιφορεΐκων, Χρονάς.

Γηπ. Λιμνοχωρίου, 15.30: Λιμνοχώρι – Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Πράνταλος.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Πετρωτού, 15.30: Δίας – Ίκαρος Πετρωτού, Μπακόπουλος.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Γηπ. Πετρωτού, 15.30: ΑΠΟ Αρόη – Θύελλα Πατρών, Μιχαλόπουλος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 15.30: ΑΠΣ Πάτραι – Αναγέννηση Πατρών, Ταξιάρχης.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 15.30: Πήγασος – Αρης Πατρών, Φωκάς.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 18.00: Εθνικός/Πολύτεκνος – Πάτρα 2005, Πετρόπουλος.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Γηπ. Προαστείου, 15.30: Νίκη Προαστείου – Αετός Πατρών, Τηλιγάδας.

Γηπ. Αγυιάς, 15.30: Δαβουρλής – Ανω Καστρίτσι, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Γηπ. Καλαβρύτων, 16.30: Καλάβρυτα – Αναγέννηση Ψαθοπύργου, Καδδάς.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Δημοτικό Στάδιου Αιγίου, 15.30: Θύελλα Αιγίου – Κεραυνός Αγίου Βασιλείου, Παπαδόπουλος.

Γηπ. Ρίου, 15.30: Αετός Ρίου – Αιγείρα/Ακράτα, Βαβαρούτας.

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Βραχνεΐκων, 15.30: Καμίνια – Πυρσός, Αργυρόπουλος.

Γηπ. Ντα Λουζ, 15.30: Φαραϊκός – Ικαρος Λακκόπετρας, Μπακόπουλος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 18.00: Ατλας – Ατρόμητος Λάππα, Καμζόλας.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 13.00: Γαλήνη – Ολυμπιακός Πατρών, Γκαβός.

Γηπ. Μιντιλογλίου, 15.30: Αστέρας Μιντιλογλίου – Πείρος, Μιχαλόπουλος.

Γηπ. Χαλανδρίτσας, 15.30: Σταροχώρι – Περιβόλα, Τηλιγάδας.

Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 15.30: Δάφνη – Αστραπή, Αργυρόπουλος.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Γηπ. Πλαστήρα, 15.30: ΑΕ Αιγίου – Πανιώνιος/Αχιλλέας, Φωκάς.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Γηπ. Πετρωτού, 12.30: Πετεινοί – Αβυθος, Δανιήλ.

Γηπ. Αγυιάς, 15.30: Ζαβλάνι/Αίας – Αχιλλέας Καμαρών, Καμζόλας.

Γηπ. Ζήριας, 15.30: Φοίνικας Ζήριας – ΠΑΟΚ Πάτρας, Μαρδάς.

Γηπ. Τέμενης, 15.30: Αστέρας Τέμενης – Απόλλων Συνοικισμού, Ταξιάρχης.

Γηπ. Προαστείου, 15.30: Αργυρά – Απόλλων Εγλυκάδας, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Γηπ. Αγυιάς. 18.00: Αυτόνομη – ΑΕ Δρεπάνου, Σπυρόπουλος.

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Γηπ. Χαλανδρίτσας, 15.30: Βασιλικό – Μετόχι, Αγγελόπουλος.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Γηπ. Χαλανδρίτσας, 12.00: ΑΟ Τριταίας «Τριταιικός» – Νεάπολη, Καραβασίλης.

Αναβλήθηκαν: Ωλενιακός- Ροίτικα, Δόξα Πατρών-Κρίνος

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 15.30: Ρωμανός – Ολυμπιακός Καμαρών, Βαβαρούτας.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Γηπ. Πετρωτού, 10.00: ΑΕΚ Πατρών – ΑΕ Αρόης, Παπαχρήστος.

Γηπ. Αγυιάς, 12.00: Αίας Πατρών – Παναχαϊκός ,  Παλαιολόγος

Σκεπαστό – Αστέρας Λεοντίου (Αναβολή)

 

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:

Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Αχαϊκή  31  (34-10)

2 Δόξα Παραλίας 28  (27-14)

3 Λιμνοχώρι 26 (22-6)

4 Αστέρας Τσουκαλείκων 22 (19-13)

————————————

5 Δίας 21  (22-20)

6 Πανμοβριακός 21 (22-12)

7 Δόξα Νιφορείκων  16  (12-19)

8 Αχαιός Σαραβ.  12  (17-27)

9 Ίκαρος Πετρωτού 9 (15-31)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 ΑΠΣ Πάτραι  35 (27-4)

2 Θύελλα Πατρών  29 (42-8)

3 Άρης Πατρών  28 (32-9)

4 Ατρόμητος Πατρών 25  (24-15)

————————————

5 Πήγασος Μπεγ.  20  (23-20)

6 Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  19  (20-20)

7 Πάτρα 2005  15  (18-21)

8  ΑΠΟ Αρόη 12 (20-34)

9 Αναγέννηση Πατρών 6 (12-46)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Αιγείρα-Ακράτα 32 (26-6)

2 Κεραυνός Α.Β.  32 (29-6)

3   Νίκη Προαστ.  24(22-12)

4 Αετός Πατρών 22  (18-13)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 19 (20-24)

6 Καλάβρυτα 14 (16-21)

7 Δαβουρλής 14 (13-18)

8   Αναγέννηση Ψαθ.  10 (15-27)

9 Άνω Καστρίτσι 9 (10-21)

10 Αετός Ρίου 5  (10-30)

 

Οι Βαθμολογίες:

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1 Ατρόμητος Λάππα 31 (32-4)

2  Γαλήνη 22 (18-6)

————————————

3 Πυρσός Π. 22  (19-14)

4 Άτλας 20  (23-15)

5 Αχαϊκός 20 (17-15)

6 Ικαρος Λακ. 20 (22-7)

7 Σταροχώρι 20  (21-15)

8) Πείρος Ισώματος 20 (21-18)

9 Αστέρας Μιντ. 18 (24-5)

10 Περιβόλα 12 (12-20)

11 Φαραϊκός 10  (16-20)

——————————————

12 Ολυμπιακός Π. 10 (10-25)

13 Αστραπή Ψαρ. 7  (6-16)

14 Δάφνη Π. 9 (15-22)

15 Καμίνια 6  (12-33)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Δρέπανο 25  (27-11)

2 Αχιλλέας Καμ. 25  (25-9)

————————————

3 Απόλλων Εγλ. 22  (25-10)

4 Φλόγα Ρόδιας 20  (23-16)

5  Πανιώνιος Αχιλ. 19   (23-11)

6  Αργυρά Π. 17   (17-9)

7 ΑΕ Αιγίου 17  (15-10)

8 Απόλλων Συν. 15   (11-18)

9 Ζαβλάνι 12   (23-14)

10 Αστήρ Τέμενης 10  (18-17)

11 Φοίνικας Ζήρ. 10   (18-22)

———————————-

12 ΠΑΟΚ Πατρών 9  (13-21)

13 Πετεινοί 7 (17-37)

14 Άβυθος Αιγ. 5   (6-13)

15 Αυτόνομη 3 (5-49)

 

Οι Βαθμολογίες

Γ΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1              Ροίτικα 14   (15-6)

2              Μετόχι 11 (9-7)

3              ΑΟ Τριταίας       8  (6-4)

4              Δόξα Πατρών  8  (7-7)

5             Κρίνος  7  (8-8)

6              Νεάπολη             5  (5-7)

7              Βασιλικό 5  (5-9)

8              Ωλενιακός 4 (3-7)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

1 ΑΕ Αρόης  13 (20-10)

2 Παναχαϊκός  11  (13-8)

3  Αστέρας Λεοντίου 10  (13-8)

4  Ρωμανός 10  (19-6)

5 Αίας Π.  9 (16-8)

6  ΑΕΚ Π.  7  (8-15)

7 Σπάρτακος 4 (4-19)

8 Ολυμπιακός Καμαρών 3  (8-11)

9 Σκεπαστό 0 (1-17)

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.