Στα προημιτελικά του US Open με ανατροπή η Σάκκαρη!

Published

on

Πριν από λίγες ημέρες, η Μαρία Σάκκαρη δήλωσε πως γνωρίζει ότι μπορεί να φθάσει μακρυά σ΄ ένα Grand Slam. Και φρόντισε να το αποδείξει σήμερα (07/09), καθώς για πρώτη φορά στην καριέρα της, προκρίθηκε στα προημιτελικά του US Open, που φιλοξενείται στην Νέα Υόρκη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που αναμένεται να «εκτοξευθεί» στο Νο 14 της παγκόσμιας κατάταξης (σ.σ. ισοφαρίζοντας την καλύτερη θέση Ελληνίδας, που κατέχει η Ελένη Δανιηλίδου), ήταν εκπληκτική στην αναμέτρηση με την Μπιάνκα Αντρεέσκου για την «φάση των 16», επικρατώντας με 6-7 (2), 7-6 (6), 6-3.

Η Καναδή πρωταθλήτρια, η οποία κατάγεται από την Ρουμανία και βρίσκεται στο Νο 7 της WTA, επιχείρησε να κάνει το πρώτο βήμα για να επαναλάβει τον θρίαμβο του 2019, όταν και κατέκτησε το φημισμένο τουρνουά της αμερικανικής μεγαλούπολης.

Η Αντρεέσκου μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 3-0 «σπάζοντας» το σερβίς της Σάκκαρη, η οποία αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε σε 4-4. Στην συνέχεια, οι δύο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους και το σετ κρίθηκε στο τάι μπρέϊκ με την Καναδή να είναι ψυχραιμότερη και να επικρατεί με 7-2, μετά από μία ώρα και τέσσερα λεπτά.

Παρά την πρόσκαιρη απογοήτευση, η «Σπαρτιάτισσα» δεν τα παράτησε και «πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα» την πρωταθλήτρια από τον Καναδά. Προηγήθηκε της Αντρεέσκου με 3-0 και 4-3, για να φθάσουν οι δύο κοπέλες στο 5-5 και στο 6-6. Στο δεύτερο τάι μπρέικ του αγώνα, η Σάκκαρη ήταν συγκλονιστική και μετά από μία ώρα και 27 λεπτά, ισοφάρισε σε 1-1 (8-6).

Με την ψυχολογία στα ύψη, αφού κατάφερε να φέρει το ματς «στα ίσα», η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, μπήκε στο τρίτο σετ αποφασισμένη για την νίκη και την πρόκριση στις καλύτερες οκτώ αθλήτριες του τουρνουά. Ομως η Αντρεέσκου αιφνιδίασε και προηγήθηκε με 2-0, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα. Η Σάκκαρη δεν τα παράτησε ούτε αυτήν την φορά.

Βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και τα αγωνιστικά εργαλεία, προκειμένου όχι μόνο να ισοφαρίσει σε 3-3, αλλά με μία καταιγιστική παρουσία στην συνέχεια, να πάρει τρία διαδοχικά γκέιμ «σπάζοντας» δύο φορές το σερβίς της Καναδής και να φθάσει στην σπουδαία νίκη με 6-3, μετά από 59 λεπτά αγώνα.

Επόμενη αντίπαλος τη Μαρίας Σάκκαρη θα είναι η Τσέχα Καρολίνα Πλίσκοβα.

ΤΕΝΙΣ

Στους «16» του Vienna Open ο Τσιτσιπάς

Published

on

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα βρήκε ξανά σκούρα απέναντι στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, αλλά αυτή τη φορά πήρε την πρόκριση για τους «16» του Vienna Open.

O Στέφανος αφού έκανε μια επική ανατροπή στο tie break του πρώτου σετ, έφτασε στην πρόκριση κερδίζοντας με 2-0 σετ (7-6, 6-4 σε 1 ώρα και 41 λεπτά) παίρνοντας και μια άτυπη ρεβάνς για τον περσινό αποκλεισμό στην ίδια διοργάνωση.

Έσβησε τρία σετ πόιντ στο tie break και με πέντε σερί πόντους πήρε το σετ, για να φτάσει στη νίκη Νο55 για το 2021, που είναι και ρεκόρ καριέρας.

Το παιχνίδι είχε αρκετές δυσκολίες για τον Στέφανο πέρα από το απίθανο tie break στο πρώτο σετ, καθώς σε όλο το ματς έγινε μόλις ένα break και αυτό στο τελευταίο game του ματς που του έδωσε τη νίκη.

Μέχρι εκείνο το σημείο ο Ντιμιτρόφ έπαιζε εκπληκτικό τένις με 10 άσους (6 είχε ο Τσιτσιπάς) και 89% κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς, παίρνοντας σχετικά εύκολα τα δικά του service game και ζορίζοντας τον Τσιτσιπά στα δικά του.

Το Νο3 του κόσμου ωστόσο έμεινε ψύχραιμο και έβρισκε λύσεις όταν ήταν με την πλάτη στον τοίχο, για να πάρει μια πολύ δύσκολη πρόκριση.

Continue Reading

ΤΕΝΙΣ

Ελλάδα και Ισπανία οι μόνες με παρουσία στο top10 του τένις σε άνδρες και γυναίκες

Published

on

Με τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Νο 3 και την Μαρία Σάκκαρη για πρώτη φορά στην κορυφαία δεκάδα, στο Νο 10, η Ελλάδα είναι μία από τις δύο μόνο χώρες αυτή την περίοδο, μαζί με την Ισπανία, έχοντας παίκτες στην πρώτη δεκάδα, τόσο στην κατάταξη της ATP όσο και στην WTA.

Αυτό αναφέρει, σε ανάλυσή της η ιστοσελίδα tennis.com, σημειώνοντας ότι «η Μαρία Σάκκαρη, ανεβαίνοντας από το Νο 12 στο Νο 10, για να γίνει η δεύτερη παίκτρια – και πρώτη Ελληνίδα – που φτάνει στο Top 10 στην ιστορία της κατάταξης ATP ή WTA.  Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν ο πρώτος Έλληνας παίκτης που το έκανε-αυτή τη στιγμή διατηρείται σταθερά σε υψηλό επίπεδο καριέρας στο Νο 3 της κατάταξης ATP».

Πριν από τον Τσιτσιπά και τη Σάκκαρη, η μόνη Ελληνίδα παίκτρια που έφτασε ακόμη και στο Top 20 ήταν η Ελένη Δανιηλίδου, η οποία ήταν Νο 14 στον κόσμο στις αρχές της δεκαετίας του 2000.

«Με τον Τσιτσιπά στο Νο 3 και την Σάκκαρη στο Νο. 10, η Ελλάδα είναι μία από τις δύο μόνο χώρες που έχει Top 10 παίκτες τόσο στην κατάταξη ATP όσο και στην WTA. Η Ισπανία είναι η άλλη, με τον Ράφαελ Ναδάλ να βρίσκεται στην 6η θέση και τον Γκαρμπίνε Μογκουρούθα στο Νο 9», προσθέτει  η εξειδικευμένη ιστοσελίδα.

ΤΕΝΙΣ

Στην κορυφαία δεκάδα του κόσμου η Μαρία Σάκκαρη!

Published

on

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να κατακτήσει τον τίτλο στο open της Οστράβα, αφού στον τελικό, ηττήθηκε με 6-2, 7-5 από την Εσθονή Ανέτ Κονταβέιτ.

Πάντως η Ελληνίδα τενίστρια πραγματοποίησε μία ακόμη καλή εμφάνιση φέτος σε ένα μεγάλο τουρνουά και με την πρόκρισή της στον τελικό κατάφερε να μπει στο Νο 10 της παγκόσμιας κατάταξης, κάτι που την έκανε την πρώτη αθλήτρια της χώρας που το επιτυγχάνει.

Η Κονταβέιτ, πήρε τη νίκη επί της Σάκκαρη μετά από 95 λεπτά αγώνα και κατέκτησε τον 3ο τίτλο της καριέρας της.

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.