ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Στο -22 στο ΟΑΚΑ ο Προμηθέας

Published

on

Ο Προμηθέας βρίσκεται με 22 πόντους πίσω στο σκορ στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να επιβεβαιώνει την ανωτερότητά του στο παρκέ και να προηγείται με 54-32 στο ημίχρονο.

Η πατρινή ομάδα βρήκε απέναντί της έναν δαιμονισμένο Παναθηναϊκό, ο οποίος ήρθε με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε, με τους “πράσινους” να προηγούνται στα 4 πρώτα λεπτά με 16-3! Οι παίκτες  του Μάκη Γιατρά προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στο -7 στο τέλος της α’ περιόδου (29-22).

Στη β’ περίοδο, ο Προμηθέας βρήκε μονάχα 10 πόντους (!), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν σαφέστατο προβάδισμα με 54-32.

Αντικειμενικά, η κατάσταση μόνο με θαύμα γυρίζει, ωστόσο οι παίκτες του Προμηθέα δεν έχουν τίποτα πλέον να χάσουν στο β’ ημίχρονο.

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 10 (2), Γκίκας 2, Σαλούστρος 2, Φαγιέ 1, Τουτζιαράκης (βασική 5άδα) Εβανς 5, Μιλόσεβιτς 10, Λίποβι 2, Γερομιχαλός

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Προμηθέας: Με γεμάτο το «οπλοστάσιο» για το καλύτερο δυνατό (17:15) με Ολυμπιακό

Published

on

Το πρώτο από τα τρία συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια που έχει ο Προμηθέας στον έξτρα γύρο του πρωταθλήματος το δίνει σήμερα το απόγευμα με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (5.15μ.μ, ΕΡΤ-3).

Παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό κίνητρο και για τις δυο ομάδες, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να θέλει να φανεί ανταγωνιστική όσο περισσότερο μπορεί διεκδικώντας το ανάλογο αποτέλεσμα και πιστοποιώντας για ακόμη μια φορά ότι είναι στις κορυφαίες δυνάμεις του αθλήματος.

Η αποστολή βρίσκεται από χθες το απόγευμα στο λεκανοπέδιο με μόνη εκκρεμότητα που θα φανεί λίγο πριν το τζάμπολ, ποιος ξένος παίκτης θα κοπεί αναγκαστικά στη 12άδα που θα δηλωθεί.

Ο Έλληνας προπονητής των Αχαιών έχει ζητήσει από τους παίκτες του να δείξουν την αυτοσυγκέντρωση που απαιτείται σε ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι προκειμένου να κυνηγήσουν το καλύτερο δυνατό.

Εκμεταλλευόμενοι ίσως το ότι οι γηπεδούχοι προέρχονται από την «νωπή» ακόμη ήττα στο ντέρμπι των αιωνίων κι έχουν το μυαλό τους στα πλέι-οφ της Ευρωλίγκα με την Μπαρτσελόνα.

Μίλτος Σπυρόπουλος

Continue Reading

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Νέα ήττα των κοριτσιών του Προμηθέα στην Α2 Εθνική κατηγορία

Published

on

Με μικρές αθλήτριες (κορασίδες και νεανίδες) αγωνίστηκε πάλι ο Προμηθέας στον εντός έδρας αγώνα του με τον Πορφύρα για την Α2 εθνική κατηγορία και δεν απέφυγε την ήττα με το βαρύ 84-34.

Οι έμπειρες φιλοξενούμενες ανέλαβαν τα ηνία στο σκορ από την αρχή φθάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση.

Τα 10λεπτα: 6-26, 11-44 (ημ.), 22-73, 34-84.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Π. (Νάκης): Λουζιώτη 10(1), Χρόνη 7, Κομποστιώτη 5, Στεφανάτου 4, Παπαγεωργίου, Συρμακέση 2, Γούση, Λιακοπούλου 2, Μπιλάλη, Κωσταρίδη 2, Μαρασλή 2.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Αράπης): Γκιολέκα 19 (2), Θανοπούλου 8, Ασπουγάλη 8, Αρχαγγελίδη 3, Πέτρη 13 (1), Ρεκουνιώτη 8, Ρουμπελάκη, Ξενιτοπούλου 10, Ευμορφοπούλου 9, Μπαλαμπάνη 2, Παπάζογλου 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Ο Προμηθέας επικράτησε άνετα με 96-73 του Κολοσσού

Για την 3η αγωνιστική του Top 6 της Basket League

Published

on

Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 96-73 επί του Κολοσσού στο άδειο απο φιλάθλους “Δ. Τόφαλος”, για την 3η αγωνιστική του Top 6 της Basket League.

Η πατρινή ομάδα διατηρήθηκε ψηλά στη βαθμολογία σπάζοντας την φετινή παράδοση που ήθελε η νικη να κρίνεται στην παράταση.

Ο Προμηθέας μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να καθαρίσει όσο γίνεται πιο γρήγορα με την υπόθεση νίκη. Οι Πατρινοί είχαν τον πόδι κολλημένο στο “γκάζι”, με τον Νάσο Μπαζίνα να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα δημιουργικά. Χάμιλτον και Πλώτας έγιναν διψήφιοι από το ημίχρονο, στο οποίο η ομάδα του Παπαθεοδώρου βρήκε τις λύσεις για να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 48-33.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε μία μεγάλη αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι Ροδίτες κατέβασαν τη διαφορά από τους 19 (55-36) στους 2 πόντους (64-60). Το επιμέρους της τρίτης περιόδου ήταν 29-20 υπέρ των φιλοξενούμενων και όλα ήταν ανοικτά εν όψει της τελευταίας περιόδου (68-62). Ο Προμηθέας ωστόσο πάτησε εκ νέου το “γκάζι” και έφτασε σε μία άνετη, τελικώς, νίκη με 96-73.

ΑΘΛΗΜΑΤΑ10 mins ago

ΠΑΟ ΦΙΛΙΑ 1988: Στο βάθρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ρυθμικής!

ΜΠΑΣΚΕΤ40 mins ago

Περιστέρι: Ημέρες και ώρες ημιτελικών και τελικού του Final Four του Basketball Champions League

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ1 hour ago

Παναχαϊκή: Ο Ηλίας Κοκκόρης της ΕΠΣ Αρκαδίας έχει οριστεί για να διευθύνει τον αγώνα με τον Γιούχτα