NATIONAL LEAGUE 1

Στο ίδιο έργο θεατές

Published

on

Σε ένα παιχνίδι που καρμπόν με αυτό της πρεμιέρας με τον Ιωνικό, ο Απόλλωνας πραγματοποίησε επική ανατροπή (25-43 ημίχρονο), αλλά με τον Μπαζίνα να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή που θα έδινε την νίκη, ηττήθηκε από τον Κόροιβο με 63-64.

Ανοιχτή πληγή για την ομάδα του Νίκου Βουρνά που παραμένει δίχως ροζ φύλλο αγώνα μετά το πέρας και της 3ης αγωνιστικής, ήταν οι 9/23 βολές (39,1%).

Ο Αγώνας

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Απόλλωνας επιδίωξε να τροφοδοτήσει τον Δημακόπουλου, που είχε μεγάλη υψομετρική διαφορά έναντι του Τσιάκου, αλλά ο ψηλός των “μελανόλευκων” αστόχησε σε συνεχόμενες προσπάθειες. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, προσπάθησαν να “χρησιμοποιήσουν” και οι ίδιοι τον προαναφερθέντα, στήνοντας κεντρικά πικ εν ρολ, συνθήκη που έφερε το 0-7 στο 3’30”, ενώ εύστοχο τρίποντο του Λαμπρόπουλου, έστειλε την διαφορά στους 10, μόλις στο 3’30” (0-10). Το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων επετεύχθη μετά από 4’22” παιχνιδιού, από τον Μπελ (2-10). Πέντε απανωτοί πόντοι του Δημακόπουλου μείωσαν την διαφορά στους 6 πόντους (7-13 στο 6’30”), αλλά ο Κόροιβος ήταν αυτός που έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Σε γενικές γραμμές, η ομάδα του Βουρνά ήταν αρκετά νευρική, χάνοντας μάλιστα και κάποιους εύκολους, φαινομενικά πόντους. Οι 7 πόντοι του Απόλλωνα μετά από εννέα αγωνιστικά λεπτά άλλωστε, αποδεικνύουν την νωθρότητά του, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι, κυρίως λόγω του Λαμπρόπουλου (9π. σε εκείνο το σημείο), εδραίωσαν διψήφια διαφορά (7-19 στο 9′), ενώ το τέλος του δεκαλέπτου, τους βρήκε στο +15 (7-22).

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με ένα γρήγορο 5-0 του Κοροίβου, που εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 (7-27 στο 11′). Πέντε πόντοι δια χειρός Πάπα, ζέσταναν την κερκίδα (12-27 στο 13′), αλλά η ομάδα του Σορώτου απάντησε άμεσα, με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ. Το τέμπο του αγώνα ήταν ιδιαίτερα χαμηλό, η ποιότητα υπονομεύτηκε από την κακή εμφάνιση του Απόλλωνα και κάπως έτσι, χωρίς να παίξουν μπάσκετ υψηλού επιπέδου, οι παίκτες του Σορώτου είχαν τον απόλυτο έλεγχο (16-33 στο 16’30”). Οι “μελανόλευκοι” μπορεί να βελτίωσαν την επιθετική τους εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, εντούτοις, πρόβλημα δυστοκίας συνέχισε να υπάρχει (18-36 στο 17′). Το 50% του Κοροίβου στο στα τρίποντα (6/12) κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αποτέλεσε ίσως το μεγαλύτερο αμυντικό “αγκάθι” για τους γηπεδούχους, που μη μπορώντας να βρουν ανάλογες απαντήσεις, έβλεπαν τα πράγματα να δυσκολεύουν επικίνδυνα (22-42 στο 19′ και 25-43 στο 20′).

Με τον Βλάχο να προσδίδει στον Απόλλωνα ένταση αλλά και αμυντικά ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 8-2 στα πρώρα 4’30” της τρίτης περιόδου, μειώνοντας στους 12 πόντους (33-45). Την αντεπίθεση των “μελανόλευκων”, ο Κόροιβος προσπάθησε να την αναχαιτίσει μέσα από τα μακρινά σουτ, την ώρα που στην πίσω πλευρά του παρκέ, αποκαλύφθηκαν πολλά από τα προβλήματα που έχει η ομάδα της Αμαλιάδας. Με την αποφασιστικότητα να αποτελεί πλέον κομμάτι του παιχνιδιού του, ο Απόλλωνας σκόρπισε μεγάλες ποσότητες άγχους στους φιλοξενούμενους. Το μομέντουμ είχε πλέον αλλάξει και αυτό που περίμεναν όλοι στην Περιβόλα, ήταν να πέσει η διαφορά κάτω από τους δέκα, κάτι που πραγματοποίησε ο Μπελ με καλάθι και φάουλ (40-48 στο 28′), μετατρέποντας το σερί της ομάδας του σε , 15-5. Σε εκείνα το πολύ κομβικό σημείο της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι, επηρεασμένοι και από τον ενθουσιασμό, πήραν κάποιες βεβιασμένες επιλογές, που τους στέρησαν την ευκαιρία να ροκανίσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (41-53 στο 30′).

Η έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου βρήκε τον Απόλλωνα να ρισκάρει πολύ στην άμυνα, μονιμοποιώντας άμυνα ζώνης αλλά και πίεση ψηλά. Ταυτόχρονα, το σκοράρισμα προέκυπτε μέσω της εκτεταμένες τροφοδότησης στο ζωγραφιστό. Ακολούθησε μια ραψωδία τριπόντων και από τις δύο ομάδες, η οποία συνολικά ευνόησε την ομάδα του Βουρνά (55-62 στο 36′). Ο Βλάχος, ξανά με τρίποντο μείωσε στους 4 πόντους (58-62 στο 37′), ενώ ο Δημακόπουλος μετά από καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το 61-64 στο 38′. Ακριβώς ένα λεπτό πριν το φινάλε, ο Μολφέτας με σπουδαίο καλάθι έκανε το 63-64. Ο Μπελ είχε την ευκαιρία να δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά αστόχησε σε τρίποντο. Ο Απόλλωνας έβγαλε την άμυνα, έχοντας δεύτερη ευκαιρία να προσπέρασμα, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Μπαζίνας δεν βρήκε στόχο και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ, 63-64 υπέρ του Κοροίβου.

Τα δεκάλεπτα: 7-22, 25-43, 41-53, 63-64

Απόλλωνας (Βουρνάς): Πάπας 3, Μπελ 17, Βλάχος 3, Τζάιδας, Παπαβασιλόπουλος, Μπέμπης 9, Κασπίρης, Μολφέτας 2, Ζούμπος 7, Μπαζίνας 2, Εζόμο 4, Δημακόπουλος 16

Κόροιβος (Σορώτος): Χείλαρης 9, Καπώνης 4, Κελαιδής 11, Λαμπρόπουλος 9, Μαραγκάκης 2, Γκιουζέλης 5, Κατζός, Ρούνης, Λειμάνις 7, Γραβάνης 1, Θοεδωράκος 3, Τσιάκος 13

Νίκος Καλουδιώτης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ

Basket League: Οι διαιτητικές τριάδες στα παιχνίδια Απόλλωνα και Προμηθέα

Το παιχνίδι του Προμηθέα αναβλήθηκε, αλλά οι διαιτητές έχουν οριστεί

Published

on

Ορίστηκαν από την ΚΕΔ/ΕΟΚ οι διαιτητές της 1ης αγωνιστικής στο τοπ-6 και τα πλέι-άουτ της Basket League.

Στο παιχνίδι του Σαββάτου ΠΑΟΚ-Απόλλων στο ξεκίνημα των πλέι-άουτ θα σφυρίξουν οι Θεονάς, Μαγκλογιάννης και Λουλουδιάδης.

Σε ότι αφορά τον αγώνα του Προμηθέα με τον Παναθηναϊκό (όποτε οριστεί) στο ΟΑΚΑ (9μ.μ., ΕΡΤ-3) ρέφερι θα είναι οι Τσολάκος, Τζιοπάνος, Κατραχούρας.

Όσο αφορά τους Αχαιούς, ο Μαρινάκης θα είναι στο Κυριακάτικο ματς Ολυμπιακός-Άρης και ο Καρπάνος στο Δευτεριάτικο ΑΕΚ-Μαρούσι.

Μίλτος Σπυρόπουλος

Continue Reading

Απόλλων Carna: «Γύρος θανάτου» πέντε αγωνιστικών!

Οι «μελανόλευκοι» θα κάνουν εκκίνηση στα πλέι-άουτ με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ
στην Πυλαία, κυνηγώντας το… όγδοο θαύμα για την παραμονή

Published

on

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος στην Basket League με τον Απόλλωνα να τερματίζει όχι μόνο τελευταίος, αλλά και με διαφορά τεσσάρων βαθμών από την αμέσως επόμενη ομάδα (Καρδίτσα).

Κάτι που αυτομάτως καθιστά τις όποιες ελπίδες έχει για να αποφύγει τον υποβιβασμό -σχεδόν- μηδαμινές ή για την ακρίβεια ισοδυναμεί με ένα τεράστιο αλλά πιθανότατα ανέφικτο στις μέρες μας «θαύμα». Πρεμιέρα θα κάνει από την Θεσσαλονίκη και την έδρα του ΠΑΟΚ (Πυλαία) αναζητώντας το πολυπόθητο διπλό που θα τον κρατήσει όρθιο μέχρι τον επόμενο «τελικό», δίχως γυρισμό.

Οι ομάδες του γκρουπ 7-12 ξεκινάνε μεταφέροντας την βαθμολογία της α’ φάσης και άρα έχουμε: ΑΕΚ 31, Λαύριο 30, ΠΑΟΚ 30, Μαρούσι 29, Καρδίτσα 29, Απόλλων 25.

Τα «τρελά» σενάρια…

Σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας ομάδων μετά τις 5 αγωνιστικές που θα διεξαχθούν, κριτήριο θα είναι οι νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια συνολικά, με τον Απόλλωνα… μαθηματικά να κυνηγάει Λαύριο και Καρδίτσα (έχει 1-1 από την κανονική περίοδο).

Για να προλάβει μία από αυτές, θα πρέπει το μεν Λαύριο να έχει 0/5 στα πλέι-άουτ, η δε Καρδίτσα 1/4 και η ομάδα του Γ. Χριστόπουλου εννοείται το απόλυτο (5/5). Στα ίδια εξωπραγματικά σενάρια και το 1/4 ή 0/5 του Αμαρουσίου (πάντα με τον Απόλλωνα να μη χάνει κανένα παιχνίδι).

Το πλήρες πρόγραμμα

Αναλυτικά το πρόγραμμα στα πλέι-άουτ:

1η αγωνιστική: ΠΑΟΚ-Απόλλων, Λαύριο-Καρδίτσα, ΑΕΚ–Μαρούσι.

2η αγωνιστική: Απόλλων-ΑΕΚ, Λαύριο-ΠΑΟΚ, Μαρούσι-Καρδίτσα.

3η αγωνιστική: Μαρούσι-Απόλλων, ΑΕΚ-Λαύριο, ΠΑΟΚ-Καρδίτσα.

4η αγωνιστική: Καρδίτσα-Απόλλων, ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, Λαύριο-Μαρούσι.

5η αγωνιστική: Απόλλων-Λαύριο, Καρδίτσα-ΑΕΚ, ΠΑΟΚ-Μαρούσι.

Απόλλων: Ξεκίνησε προετοιμασία με το βλέμμα στον ΠΑΟΚ

Published

on

Ο 3ος γύρος της Basket League φέρνει τον Απόλλωνα Πατρών απέναντι στον ΠΑΟΚ εκτός έδρας.

Η πρεμιέρα των πλέι-άουτ θα κάνει τζάμπολ το Σάββατο (30/3) με τους μελανόλευκους να αγωνίζονται στις 18:00 στην Πυλαία.

Χθες ξεκίνησε η προετοιμασία για το παιχνίδι με απόντες τους τραυματίες Μπιμπς και Μπλέιλοκ, παρότι ο Μπιμπς ακολούθησε μέρος της προπόνησης και δείχνει καλύτερα.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ4 mins ago

Μπαλτάκος: “Η απόφαση της ΕΠΟ σήμερα είναι για τελικό κεκλεισμένων των θυρών στο Πανθεσσαλικό”

ΒΟΛΕΙ44 mins ago

Τα ζευγάρια των πλέι οφ της Β’ Εθνικής των γυναικών

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ49 mins ago

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ1 hour ago

Η ΕΛ.ΑΣ. ανέβαλε τον αγώνα της Κυριακής του Προμηθέα με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ