ΜΑΧΗΤΙΚΑ ΣΠΟΡ

Στο Λουτράκι ο Τελικός του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Drift

Published

on

Η αυλαία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Drift, πέφτει στις 16-17 Νοεμβρίου στο Λουτράκι και συγκεκριμένα στον φιλόξενο χώρο της Σχολής Μηχανικού.

Οι μονομάχοι του θεσμού υπόσχονται να προσφέρουν ανεπανάληπτο θέαμα σε όσους βρεθούν στην περιοχή του Λουτρακίου. Το Σάββατο η αγωνιστική δράση θα ξεκινήσει στις 11:00 με τα ελεύθερα περάσματα.

Την Κυριακή το κυρίως πρόγραμμα περιλαμβάνει τα ελεύθερα περάσματα την ίδια ώρα, ενώ με την ολοκλήρωση τους θα ακολουθήσουν οι μάχες των μονών και διπλών περασμάτων.

Το θέαμα αναμένεται να είναι συγκλονιστικό και το αποτέλεσμα θα κριθεί για άλλη μία φορά στις λεπτομέρειες για την ανάδειξη του νικητή. Ο αγώνας τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Λουτρακίου- Περαχώρας-Αγίων Θεοδώρων.

Οι συμμετοχές λήγουν την Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 24:00. Πληροφορίες στα τηλέφωνα του Σωματείου: Τηλ./Fax: 2109812341, 2109821069, 6944 308148, 6977 660565

Σάρωσε στο Πανελλήνιο η Πάτρα

Published

on

Υποδειγματική και γεμάτη… μετάλλια για ακόμη μια φορά ήταν η παρουσία των Πατρινών συλλόγων στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πυγμαχίας Ανδρών-Γυναικών Α’ κατηγορίας (elite) που διεξήχθη στην Σπάρτη.

Από την ΠΥΓΜΗ του Λάμπρου Μιχαλόπουλου, η Κωνσταντίνα Μιχαλοπούλου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στην κατηγορία των 48 kg και στην κατηγορία των 54 kg, αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Παπαδέλη Ευτυχία. Ακόμα, ο Τσιρίκλος Βασίλειος βρέθηκε στον μεγάλο τελικό όπου και κατέκτησε το 5ο μετάλλιο συνολικά στην καριέρα του.

Τεράστιες επιτυχίες και για την Παναχαϊκή του Νίκου Πλέα, με τις Χρυσούλα και Φωτεινή Πλέα να αναδεικνύονται Πανελλήνιες πρωταθλήτριες, ενώ το ασημένιο κατέκτησαν οι Μαντελή Θεοδώρα και Βλαχοθανάση Κωνσταντίνα.

Στους τελικούς ακόμη βρέθηκαν οι Κάδης και Πεφάνης, με τον δεύτερο να κατακτά για κατακτά για πρώτη φορά στην καριέρα του χρυσό μετάλλιο, ενώ για το Fight Club Patras του Μιχάλη Κωτσόπουλου, στη μοναδική συμμετοχή του συλλόγου η Ντίλιου Σόφια στην κατηγορία Κορασίδων κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Τέλος, ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε και ο Αντώνης Αγγελόπουλος της ΕΑΠ!

Επιμέλεια: Κυριάκος Δημητρόπουλος

Διάβασε Περισσότερα

Ώρα… Kim E Liu για Δύναμη!

Published

on

Για ακόμα μία χρονιά, οι αθλητές της Δύναμης δηλώνουν παρών στο μεγαλύτερο Αγωνιστικό Φεστιβάλ για παιδιά ηλικίας 6-11 ετών αγωνιζόμενοι ανάμεσα σε 1.700 αθλητές από όλη την Ελλάδα.

Το 12ο Αγωνιστικό Φεστιβάλ Kim e liu “Ευ αγωνίζεσθε” θα πραγματοποιηθεί στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στις 13- 15 Δεκεμβρίου 2019 με συμμετοχή 13 αθλητών της Δύναμης Πατρών.

Η εκπροσώπηση της πόλης μας από τον πατρινό σύλλογο θα είναι τόσο στο αγωνιστικό Taekwondo με 11 αθλητές όσο και στο τεχνικό μέρος της διοργάνωσης (Poomsae) με 2 αθλητές.

Οι αθλητές που θα αγωνιστούν είναι οι:

2008 έγχρωμες: Πανόπουλος Νίκος -37kg.
2008 μαύρες: Βασιλείου Βασίλης -33kg, Μότσου Λυδία -37kg.
2009 έγχρωμες: Λοτσάρης Διονύσης -45kg.
2010 έγχρωμες: Κατσαΐτης Χρήστος -33kg, Αδαμόπουλος Δημήτρης -45kg.
2011 έγχρωμες: Τσασερλή Αναστασία -24kg, Κετσογιάν Νικόλας -27kg, Καρράς Διονύσης -27kg, Κωστόπουλος Δημήτρης -27kg,Παπανικολάου Νικόλας -41kg.

Στο τεχνικό πρωτάθλημα θα αγωνιστούν οι:

Λώλας Φάνης ( Ατομικό Poomsae)
Λώλα Θάνια( Ατομικό Poomsae)

“Χρυσός” στο Πανευρωπαϊκό ο Α.Σ. Αστραπή

Published

on

Χρυσό στο πανευρωπαϊκό Παμπαίδων κατέκτησε ο Απόστολος Παναγόπουλος στο Σίγκελφιντεν της Γερμανίας, ο μοναδικός αθλητής από την Πάτρα ο οποίος είδε την πρόκριση για τη συμμετοχή του σε αυτό το πρωτάθλημα λόγω της περσινής του διάκρισης.

Μετά το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε πέρσι στο πανευρωπαϊκό σειρά πήρε το χρυσό, το οποίο κατακτήθηκε μετά 4 δύσκολους αγώνες.

Ο Απόστολος ακολούθησε τη στρατηγική των δασκάλων του Κωνσταντίνου Αντωνακόπουλου και Χρήστου Αντωνακόπουλου κερδίζοντας τα πρώτα 3 παιχνίδια με αρκετούς πόντους διαφορά και στον τελικό κερδίζοντας το ματς στο τελευταίο δευτερόλεπτο κάνοντας μεγάλη ανατροπή.

Ο Απόστολος παρά το νεαρό της ηλικίας του (12 ετών) έχει ήδη στο ιστορικό του πάνω από 60 επίσημους αγώνες με τεράστιο ποσοστό επιτυχιών και θέσεων στα μετάλλια σε όλα τα τουρνουά στα οποία συμμετέχει.

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.