BASKET LEAGUE

Στον οφθαλμίατρο…

Published

on

Μας τρέλαναν… τα μάτια στον αγώνα Ηρακλής-Πανιώνιος για την 5η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

Το παιχνίδι μεταξύ των δυο συλλόγων σε στέλνει στον οφθαλμίατρο αλλά όχι για κάποιον αγωνιστικό λόγο, αλλά επειδή είναι πραγματικά δύσκολο να το παρακολουθήσει κάποιος.

Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι φόρεσαν μπλε εμφανίσεις, με τον Ηρακλή να έχει λευκές ρίγες και τον Πανιώνιο κόκκινες, αλλά το αποτέλεσμα να μπερδεύει τους πάντες, τους διαιτητές, τους θεατές, τους προπονητές.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Άρης – Προμηθέας 89-85: Στην Πάτρα θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League

Published

on

Σε τρίτο αγώνα στην Πάτρα θα λύσουν Άρης και Προμηθέας τις “διαφορές” τους στον α’ γύρο των playoffs τη Basket League, μετά από το 89-85 των κιτρινόμαυρων το βράδυ της Δευτέρας (20/5) στο Αλεξάνδρειο σε ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, με τους Γκάλινατ – Ντε Σόουζα να παίρνουν τη σκυτάλη από τον εκπληκτικό στο πρώτο μέρος Ρόνι Χάρελ και τους Θεσσαλονικείς να φέρνουν τη σειρά στο 1-1. Με κορυφαίο όλων τον πληθωρικό Σίλβιο ντε Σόουζα που έκλεισε τον αγώνα με double-double (23 πόντοι – 12 ριμπάουντ σε 24 λεπτά).

Ο Προμηθέας, από την άλλη, είδε αποκαρδιωτικό ποσοστό στο περιφερειακό σουτ, κατέρρευσε στην τρίτη περίοδο και έπεσε στο -26, ήταν σαρωτικός στην τέταρτη (31-8) και έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο με τρελό τρίποντο του Χάντερ Χέιλ σχεδόν από το κέντρο.

Εκεί, στην παράταση, ο Χέιλ είχε ένα κρίσιμο λάθος μετά από βολές του Τολιόπουλου (88-85), με τον παίκτη του Άρη να βάζει στη συνέχεια 1/2 για να κρίνει οριστικά έναν αγώνα με πολύ σασπένς, ένταση και θέαμα.

22-31 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 40-42 οι πόντοι στη ρακέτα, 12-11 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), 14-15 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 30-34 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς των δύο ομάδων.

Ο νικητής της σειράς θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας, σε σειρά που θα κριθεί στις δύο νίκες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76 (κ.α.), 89-85

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 13 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Μπλούμπεργκς 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης 7 (1), Ντε Σόουζα 23 (8/13 δίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γκάλινατ 12 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σταρκ 5 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σανόγκο 2 (8 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Περσίδης 2, Χάρελ 16 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάμιλτον 16 (6/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Ετσενίκε 11 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέιλ 18 (1/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Ρέινολντς 3 (1/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάουαν 14 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ), Κόνιαρης, Πάπας 10 (1), Κόφι 1, Καραγιαννίδης 6 (3/4 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 21/42 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 23/32 βολές, 51 ριμπάουντ (39 αμυντικά – 12 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 21 λάθη, 28 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 21/42 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 19/29 βολές, 41 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη, 27 φάουλ

Continue Reading

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Στην παράταση με ανεπανάληπτη ανατροπή ο Προμηθέας στο Αλεξάνρειο!

Για τον 2ο προημιτελικό των πλέι οφ της Basket League.

Published

on

Ο Χάντερ Χέιλ σκόραρε μπροστά από το κέντρο και έστειλε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα:
21-15, 41-33, 68-45, 76-76.

ΝΩΡΙΤΕΡΑ

Στην ευστοχία του Άρη από τη γραμμή του τριπόντου και την χαμηλή επιθετική συγκομιδή του Προμηθέα κρίνεται το πρώτο ημίχρονο του 2ου προημιτελικού των πλέι οφ της Basket League στο Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα:  21-15, 41-33.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Στο “Nick Galis Hall” για να κερδίσει Άρη και πρόκριση στα ημιτελικά

Published

on

Ο Προμηθέας δοκιμάζεται απόψε (20:15-ΕΡΤ3) στην έδρα του Άρη με τη σειρά στο υπέρ του 1-0, αφού νίκησε την Παρασκευή (17/5) στην Πάτρα με 79-60.

Με νίκη θα “καθαρίσει” την πρόκριση και θα προκριθεί στα ημιτελικά των πλέι-οφ της Basket League για 5η φορά στην ιστορία του. Σε περίπτωση που ο Άρης υπερασπιστεί την έδρα του η σειρά θα κριθεί σε 3ο και τελευταίο ματς στο “Δ.Τόφαλος” την Πέμπτη (23/5).

Θυμίζουμε ότι ο Προμηθεάς μετράει 4 νίκες φέτος κόντρα στον Άρη και αν προκριθεί θα πέσει πάνω στον Παναθηναϊκό, που ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ με 2-0. Παράλληλα με πρόκριση στα ημιτελικά θα εξασφαλίσει και την παρουσία στο Σούπερ Καπ της νέας χρονιάς, που εγκαινιάζει την εκάστοτε σεζόν.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ18 hours ago

Παναχαϊκή: Πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον τελικό της Κ19 στην Καλλιθέα (pics)

Α1 ΕΣΚΑΗ19 hours ago

Α1 ΕΣΚΑ-Η (πλέι-οφ): Πρώτο «ραντεβού» τίτλου για Κεραυνό Αιγίου και Γαλήνη

SUPER LEAGUE 120 hours ago

Κωνσταντέλιας: «Όταν τελείωσε το ματς δεν ήξερα πως να αντιδράσω – Έλεγα φαντάζεσαι να το πάρουμε;»

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ20 hours ago

Παναχαϊκή Γ.Ε.: «Τίτλος της Κ19 με σημασία για το ποδόσφαιρο της Ελληνικής περιφέρειας»