SUPER LEAGUE 1

Super League: Οι αριθμοί της 6ης αγωνιστικής με Γκατσίνοβιτς, Καρέλη και Ελ Αραμπί

Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς ήταν ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σημείωσε γκολ στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ.

Published

on

Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς ήταν ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σημείωσε γκολ στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ και μάλιστα ήταν το παρθενικό για τον Σέρβο στην Super League, αφού δεν είχε βρει δίχτυα στα 13 παιχνίδια του με τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος 2021-22 και στα πρώτα 4 φετινά του με την ΑΕΚ, σύμφωνα με την ιστοσελίδα της Super League.

Ο Σέρβος μέσος δεν έμεινε στο ένα τέρμα, σημείωσε και δεύτερο και παράλληλα δημιούργησε μια… συνέχεια, αφού συμπατριώτης του, ο Ίλια Ίβιτς ήταν εκείνος που είχε σκοράρει για τελευταία φορά στη Νέα Φιλαδέλφεια πριν γκρεμιστεί το παλιό γήπεδο της ΑΕΚ. Στις 3 Μαΐου 2003, ο Ίλια Ίβιτς είχε γράψει το τελικό 4-0 επί του Άρη και λίγο έλειψε να είναι ίδιο και το σκορ με εκείνη την αναμέτρηση, αλλά ο Χρήστος Ελευθεριάδης του Ιωνικού είχε άλλη γνώμη στις καθυστερήσεις και έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σκοράρει κατά της ΑΕΚ στο νέο γήπεδο.

Ο Νίκος Καρέλης σημείωσε το πρώτο του χατ τρικ στο ελληνικό πρωτάθλημα και έγινε ο δεύτερος ποδοσφαιριστής του Παναιτωλικού που σημειώνει τρία γκολ σε μια αναμέτρηση της Super League.Το παρθενικό χατ τρικ για την ομάδα του Αγρινίου το είχε σημειώσει στις 26 Οκτωβρίου 2014 ο Μορένο, στην εντός έδρας νίκη με 3-1 απέναντι στον Πανθρακικό.

Ο Καρέλης έφτασε πλέον τα 43 γκολ στην Super League σε 166 συμμετοχές.

Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια έφτασε τα 287 ματς σε όλες τις διοργανώσεις με τον ΠΑΟΚ και πλέον έπιασε στην πρώτη θέση των συμμετοχών τον Νέτο Γκουερίνο, ο οποίος διατηρεί αυτό το ρεκόρ από το 1984, όταν και αποχώρησε από τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια έπιασε και τον Φορτούλα στις συμμετοχές στο πρωτάθλημα με 216 και είναι πλέον ο δεύτερος, με τον Γκουερίνο να έχει σταματήσει στις 233 για την Α’ Εθνική/Super League.

Τα 250 επίσημα επαγγελματικά παιχνίδια στην καριέρα του έφτασε ο Κυριάκος Κυβρακίδης στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Ατρόμητο. Οι 175 από τις συμμετοχές του είναι στην Super League και είναι όλες με τον Ατρόμητο. Έχει ακόμη 32 αναμετρήσεις στο Κύπελλο Ελλάδος και 7 σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Στο ξεκίνημα της καριέρα του είχε 13 αγώνες με 4 γκολ στην Β’ Εθνική και 23 ματς με 2 γκολ στην Γ’ Εθνική.

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί αστοχεί για τρίτη φορά σε εκτέλεση πέναλτι και το παράδοξο είναι πως όλες ήταν στο Στάδιο Καραϊσκάκης. Το πρώτο στις 19 Δεκεμβρίου 2021 με αντίπαλο την Λαμία, όπου σκόραρε μετά για το τελικό 1-0 και το δεύτερο στις 13 Μαρτίου 2022 στη νίκη του Ολυμπιακού επί του Άρη με 2-1, όπου πάλι βρήκε γκολ στη συνέχεια της αναμέτρησης. Το τρίτο ήταν την Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2022 με τον Ατρόμητο και ήταν το μοναδικό που δεν κατάφερε να “ απαντήσει” στην χαμένη εκτέλεση. Συνολικά έχει 8 εύστοχα πέναλτι σε 11 εκτελέσεις στην Super League.

Ο Γιάσμικο Βέλιτς επέστρεψε στους πάγκους της Super League έπειτα από 9 χρόνια, 5 μήνες και 10 ημέρες. Το τελευταίο του παιχνίδι ήταν πάλι ως προπονητής του Λεβαδειακού στις 21 Απριλίου 2013, όπου ηττήθηκε στην Κρήτη από τον Πλατανιά και αποχώρησε. Αυτή ήταν το 8ο του παιχνίδι στην Super League (3 νίκες -2 ισοπαλίες -3 ήττες) και τα 5 ματς ήταν ως προπονητής της ομάδας της Βοιωτίας και τα άλλα 3 με τον Παναθηναϊκό.

Μετά από αναμέτρηση με τον Πλατανιά είχε αποχωρήσει από την Ελλάδα και ο Μίτσελ που επέστρεψε στην Super League έπειτα από 7 χρόνια, 8 μήνες και 28 ημέρες. Ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει στο Στάδιο Καραϊσκάκης με 2-1, ενώ ο Ισπανός τεχνικός είχε πέντε διαδοχικές νίκες στα τελευταία του πέντε ματς τότε.

Φιλικοί Αγώνες: Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 της Χάποελ Μπερ Σεβά

Στο πρώτο ματς της προετοιμασίας του επί Κυπριακού εδάφους

Published

on

Στο πρώτο του φιλικό επι Κυπριακού εδάφους και με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να παρατάσσει και στα δύο ημίχρονα «πειραματικές» συνθέσεις ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 της Χάποελ Μπερ Σεβά.

Ο Σαβιέρ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Σιδεράς στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου και ο Πούγγουρας στο τελευταίο δεκάλεπτο σημείωσαν τα γκολ των «πράσινων», ανατρέποντας το προβάδισμα που πήραν οι Ισραηλινοί απ’ το 27’ με τον Σελμανί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (46’ Μπρινιόλι), Κώτσιρας (46’ Βαγιαννίδης), Σάρλια (58’ Σιδεράς), Μάγκνουσον (46’ Πούγγουρας), Χουάνκαρ (46’ Σάντσες), Ρουμπέν (46’ Τσέριν), Τσόκαϊ, Μπερνάρ (46’ Κρυπαράκος), Σαβιέρ (58’ Συμεωνίδης), Κυριόπουλος (84’ λ. τρ. Σαβιέρ), Καμπετσής (58’ Σπόραρ).

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ (Ελιανίβ Μπάρντα): Γκλάζερ, Νταντιά, Αμπού (46’ Μοτασέμ), Μπλόριαν, Αβίβ (46’ Τίμπι), Γκορντάνα (46’ Σουλεϊμάνοφ), Ελίας (62’ Γιεχεζκέλ), Ανσά (46’ Μίχα), Παούν (62’ Λόπες), Γιοζέφι (46’ Μάρτινς), Σελμανί (46’ Χεμέντ).

Continue Reading

ΑΕΚ: Λήξη συναγερμού με Βίντα!

Τι συνέβη με τον Κροάτη στόπερ στο Μουντιάλ.

Published

on

Συναγερμός είχε σημάνει στην ΑΕΚ, όταν ο Ντομαγκόι Βίντα αποκλείστηκε από την αποστολή της εθνικής Κροατίας για το ματς με τον Καναδά, λόγω “μυικών” ενοχλήσεων.

Ωστόσο, εν τέλει δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας για την κατάσταση του πολύπειρου κεντρικού αμυντικού.

Σύμφωνα με τα ρεπορτάζ από την Κροατία, ο Βίντα έλαβε κανονικά μέρος σ’ ολόκληρο το πρόγραμμα της προπόνησης της εθνικής του ομάδα, χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Ως εκ τούτου, τέθηκε κανονικά στην διάθεση του ομοσπονδιακού τεχνικού της Κροατίας, για το ματς της Πέμπτης (1/12) με το Βέλγιο.

Παναθηναϊκός: Τρία φιλικά θα δώσει στην προετοιμασία της Κύπρου

Θα καλυφθούν τηλεοπτικά από την Cosmote TV.

Published

on

Ανακοινώθηκαν οι ώρες και οι ημέρες των φιλικών που θα δώσει στην Κύπρο ο Παναθηναϊκός και που θα έχουν κάλυψη από την Cosmote TV.

Οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν αρχικά τη Χάποελ Μπερ Σεβά την 1η Δεκεμβρίου στις 12:00 στο Δημοτικό Στάδιο Πέγειας.

Στις 4/12 και ώρα 18:00 θα διεξαχθεί η αναμέτρηση με την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης», ενώ στις 7/12 το ματς με τη Σαλαμίνα στην Αμμόχωστο στις 18:30.

ΜΠΑΣΚΕΤ9 hours ago

Μπάσκετ: «Η αγάπη του δικού σου Κεραυνού είναι μαζί σου!»

Γ ΕΘΝΙΚΗ5 hours ago

Γ’ Εθνική (4η Αγωνιστική): Ήττες για Πάτραι και Ναυπακτιακό Αστέρα σε Πύργο και Χαλκίδα

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ7 hours ago

Επιστροφή στις νίκες για την Κ19 της Παναχαϊκής

Γ ΕΘΝ. ΜΠΑΣΚΕΤ9 hours ago

Μπάσκετ: «Έχουμε έμπειρους παίκτες στην Παναχαϊκή», δηλώνει ο Αλέξης Μπίρμπας

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ23 hours ago

Γ.Χριστόπουλος: «Χάσαμε κρίσιμα ριμπάουντ που μας κόστισαν»

Γ ΕΘΝ. ΜΠΑΣΚΕΤ45 mins ago

Μπάσκετ: «Αφεντικό» της Αχαΐας η Παναχαϊκή (pics)

Γ ΕΘΝ. ΜΠΑΣΚΕΤ10 hours ago

Γ’ Εθνική (9η): Γαλήνη εναντίον Παναχαϊκής στο ντέρμπι της αγωνιστικής

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ4 hours ago

Α΄κατηγορία (5η): Τα ντέρμπι σε Πανμοβριακό και Παναιγιάλειο

Γ ΕΘΝΙΚΗ6 hours ago

Γ’ Εθνική (4η Αγωνιστική): Πίσω στο σκορ στο ημίχρονο Πάτραι και Ναυπακτιακός Αστέρας