Συλλυπητήρια ανακοίνωση εξέδωσε η ΝΕΠ για τον θάνατο της Ελένης Κανελοπούλου

Published

on

Συλλυπητήρια ανακοίνωση εξέδωσε η ΝΕΠ για τον θάνατο της Ελένης Κανελοπούλου: «Ο πρόεδρος Μανώλης Τσουραμάνης και το Δ.Σ., οι προπονητές, οι αθλητές και σύσσωμη η μεγάλη οικογένεια της ΝΕΠ εκφράζουν τη βαθιά τους θλίψη και συλλυπούνται την ψυχή του συλλόγου μας, Θόδωρο Κανελλόπουλο για τη μεγάλη απώλεια της συζύγου του, αγαπημένης Ελένης Κανελλοπούλου.

Είμαστε όλοι συντετριμμένοι, δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψουμε πως νιώθουμε. Θα είμαστε όλοι εκεί στη νεκρώσιμο ακολουθία που θα ψαλεί στις 15:00 από τον ιερό ναό της Παναγίας Αλεξιώτισσας. Κουράγιο Θόδωρε, είμαστε δίπλα σου…».

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Χάλκινο μετάλλιο για την 4Χ200 ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό υγρού στίβου!

Published

on

«Χάλκινη» η 4Χ200 ελεύθερο ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου του Βελιγραδίου. Χάρη στο καταπληκτικό 200άρι του Ανδρέα Βαζαίου στην τελευταία κούρσα, οι τέσσερις Έλληνες πρωταθλητές (Εγγλεζάκης, Στάμου, Μάρκος οι άλλοι τρεις), τερμάτισαν σε 7.09.73 και πήραν την τρίτη θέση στον τελικό του αγωνίσματος.

Ο Ανδρέας Βαζαίος με το τελευταίο 200άρι κράτησε την Ελλάδα στα μετάλλια (1:47.40), όπως έκανε κι ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης (1:46.60), ενώ οι χρόνοι των Κωνσταντίνου Μάρκου και Δημήτρη Στάμου ήταν 1:47.12 και 1:48.61 αντίστοιχα.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο για τη χώρα μας στη συγκεκριμένη σκυταλοδρομία μετά το 2006 στη Βουδαπέατη. H πρώτη φορά ήταν το 2002 στο Βερολίνο με τους Άκη Οικονόμου, Γιάννη Κοκκώδη, Νίκο Ξυλούρη, Σπύρο Γιαννιώτη, ενώ στην ουγγρική πργτεύουσα με τους Ανδρέα Ζήσιμο, Γιώργο Δεμέτη, Δημήτρη Μαγγανά και Νίκο Ξυλούρη.

Continue Reading

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

O Απόστολος Παπαστάμος πήρε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό κολύμβησης και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς

Published

on

Ο Απόστολος Παπαστάμος στην κούρσα της ζωής του κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Ελληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 4:10.83, κατέρριψε μετά από πέντε χρόνια το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ και ταυτόχρονα έπιασε το όριο για το Παρίσι, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες, για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στον τελικό και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης, ο οποίος τερμάτισε τετάρτος με 4:16.64, που συνιστά ατομικό ρεκόρ.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Έγραψε ιστορία η Ελλάδα στην καλλιτεχνική κολύμβηση – Χρυσό μετάλλιο στο ελεύθερο ομαδικό

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων υγρού στίβου πανηγύρισε η ελληνική καλλιτεχνική κολύμβηση στο Βελιγράδι

Published

on

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων υγρού στίβου πανηγύρισε η ελληνική καλλιτεχνική κολύμβηση στο Βελιγράδι. Η εθνική ομάδα κατέκτησε την πρώτη θέση στον τελικό του ελεύθερου ομαδικού και, άσχετα από την περιορισμένη συμμετοχή (μόλις τέσσερις χώρες), «έγραψε ιστορία», καθώς μέχρι σήμερα η χώρα μας μετρούσε πέντε ασημένια και έξι χάλκινα μετάλλια στο άθλημα, χωρίς να έχει ανέβει ποτέ στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε με μία αλλαγή σε σχέση με τον προκριματικό, καθώς η Άρτεμη Κουτράκη πήρε τη θέση της Ιφιγένειας Κρομμυδάκη και πλαισίωσε τις Μαρία Αλζιγκούζη-Κομηνέα, Θάλεια Δαμπάλη, Αθηνά Καμαρινοπούλου, Ζωή Καράγγελου, Μαρία Καραπαναγιώτου, Σοφία Ρηγάκου και Βασιλική Θάνου. Οι Ελληνίδες αθλήτριες έπεσαν τελευταίες στο νερό (καθώς είχαν πάρει την πρώτη θέση στον προκριματικό) και, παρότι νωρίτερα η νεανική Ιταλία είχε κάνει μία πολύ καλή προσπάθεια, δεν πτοήθηκαν. Πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, συγκέντρωσαν 270.1980 βαθμούς και πήραν πανηγυρικά την πρώτη θέση, με διαφορά περίπου 15,5 βαθμών από τη δεύτερη Ιταλία (254.7354β.)

Με τον τελικό του ελεύθερου ομαδικού ολοκληρώθηκαν τα αγωνίσματα της καλλιτεχνικής κολύμβησης στο Ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου, με την Ελλάδα να κατακτά ένα χρυσό και δύο ασημένια μετάλλια (σε τεχνικό ομαδικό και ακροβατικό), καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση της σχετικής κατάταξης.