Connect with us

ΠΟΛΟ

Τέταρτη η Εθνική στο Ευρωπαϊκό – Ήττα από την Ισπανία στον μικρό τελικό

Published

on

Την τέταρτη θέση κατέλαβε η Εθνική ομάδα κορασίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ15 που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στην πόλη Σέντες της Ουγγαρίας.

Στον μικρό τελικό της διοργάνωσης το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε από την Ισπανία με 9-6 και απώλεσε το χάλκινο μετάλλιο.

Τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη «προδώθηκαν» στην τρίτη περίοδο της συνάντησης όταν δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο σκορ τις Ισπανίδες.

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 6-9

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 1-3, 0-1

ΕΛΛΑΔΑ (προπονήτρια Ευτυχία Καραγιάννη): Κωνσταντοπούλου, Μαργαρίτη 1, Κοβάτσεβιτς 1, Φουράκη 2, Δρακωτού, Πιοβάν, Μαδένογλου, Μπετα, Παπαδοπούλου, Ευκαρπίδη, Κύρκου, Καραμπέτσου 2, Τσιάρα.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Μουρίγιο 5, Γκρανέρο 1, Μπαριούσο 1, Τεμπράνο 1, Αλμέδα 1.

Στον τελικό η Ουγγαρία κέρδισε με 7-6 την Ρωσία.

ΠΟΛΟ

Τρομεροί οι Έφηβοι στο Πόλο, στον τελικό με Σερβία (11-8 την Ισπανία)

Published

on

Με 11-8 επικράτησε η Εθνική Ελλάδος Πόλο των Εφήβων της αντίστοιχης ομάδας της Ισπανίας και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (20:30) με αντίπαλο την Σερβία, όπου θα διεκδικήσει την 1η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Οι πατρινοί Αλμύρας και Μπιτσάκος ήταν εξαιρετικοί με 5 και 2 γκολ αντίστοιχα, αλλά η Εθνική ομάδα είχε μεγάλη ψυχή και αγωνιστικό πείσμα, φτάνοντας δίκαια και «καθαρά» στην μεγάλη νίκη επί των «φούριας ρόχας».

Τα 8λεπτα: 3-3,5-5, 7-8, 8-11.

Ισπανία: Γκιγιένα, Βιλαμαγιόρ, Χιλ Σέντο 2, Ιβαΐλοφ, Φριγκόλα 2, Κάστρο 1, Λοπεθ Ντουάρτ 2, Ιμπάνιεθ 1, Πέρεθ, Ντε Λα Κρουθ, Οτέρο, Γκομίλ, Γκαρσία Πλάνα

Ελλάδα: Δαμίγος, Τουρκομένης, Κανδαλέων, Νικολαΐδης 2, Αλμύρας 5, Καστρινάκης, Μπιτσάκος 2, Αμπαζής, Μυρίλος, Μαθιόπουλος, Σιαμάς 1, Σπάχιτς 1, Αλειφτήρας.

Continue Reading

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Στις 4 Οκτωβρίου οι εκλογές στον ΝΟΠ

Published

on

Στις 4 Οκτωβρίου στις 11π.μ. θα πραγματοποιηθεί η Γενική Συνέλευση στον ΝΟΠ και η διεξαγωγή εκλογών. Οι αρχαιρεσίες θα γίνουν στην αίθουσα «Δ. Συναδινός» στις εγκαταστάσεις «Επαμεινώνδας Πετραλιάς» και θα ξεκινήσουν στις 11π.μ.. Σε περίπτωση μη απαρτίας η Συνέλευση θα ξεκινήσει στις 7μ.μ. της ίδιας μέρας.

Τα θέματα της Γενικής Συνέλευσης είναι τα ακόλουθα:

1) Ανάγνωση-επικύρωση πρακτικών προηγούμενης Γενικής Συνέλευσης.

2) Διοικητικός και Οικονομικός απολογισμός.

3) Εκθεση Εξελεγκτικής Επιτροπής.

4) Εκλογή προέδρου Συνέλευσης.

5) Κατάθεση και έγκριση προϋπολογισμού 2021-2022.

6) Τοποθετήσεις μελών.

7) Απαλλαγή μελών του Διοικητικού Συμβουλίου από ευθύνη για την περίοδο 22018-2021.

8) Εκλογή Εφορευτικής Επιτροπής.

9) Αρχαιρεσίες για ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου και νέας Εξελεγκτικής Επιτροπής.

Οι υποψηφιότητες για το Διοικητικό Συμβούλιο ή την Εξελεγκτική Επιτροπή θα κατατεθούν μέχρι τη Δευτέρα 27/9 στις 2μ.μ. στη γραμματεία του ΝΟΠ ή με e-mail στο [email protected] Στη Συνέλευση συμμετέχουν, με πλήρες δικαίωμα γνώμης και ψήφου τα τακτικά μέλη του Ομίλου τα οποία είναι ταμειακώς ενημερωμένα. Αντίθετα, έχουν δικαίωμα γνώμης, όχι όμως και ψήφου τα επίτιμα μέλη του Ομίλου. Τη Συνέλευση μπορούν να παρακολουθήσουν, χωρίς δικαίωμα γνώμης ούτε ψήφου, τα δόκιμα μέλη του Ομίλου, τα οποία θα έχουν εγγραφεί μέχρι την έναρξη της Γενικής Συνέλευσης με καταβολή της ετήσιας οικονομικής συνδρομής προς τον Όμιλο. Στην περίπτωση που δεν θα καταστεί δυνατή η Συνέλευση λόγω της πανδημίας θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση.

Continue Reading

ΠΟΛΟ

Πρεμιέρα με την ΑΕΚ οι γυναίκες της ΝΕΠ στην Α1

Published

on

Με πολύ δυνατά παιχνίδια θα ξεκινήσει στις 6 Νοεμβρίου το πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών για την περίοδο 2021-22. Η ΝΕΠ θα κάνει το πρώτο σπριντ της, στο «Αντ. Πεπανός» με τη φιλόδοξη ΑΕΚ.

Από την κλήρωση που έγινε το μεσημέρι, σε ξενοδοχείο του Παλαιού Φαλήρου, προέκυψε στην πρεμιέρα ντέρμπι στο Λαιμό, μεταξύ Βουλιαγμένης και Ολυμπιακού, ενώ στον Πειραιά θα αναμετρηθούν οι ενισχυμένοι και πολύ φιλόδοξοι Εθνικός και Γλυφάδα.

Σημειώνεται ότι η κανονική περίοδος της Α1 γυναικών θα γίνει σε δύο γύρους (22 αγωνιστικές) και στη συνέχεια οι έξι πρώτες ομάδες της κατάταξης θα συνεχίσουν στα πλέι-οφ (οι δύο πρώτοι της βαθμολογίας περνούν απευθείας στα ημιτελικά).

Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 9-12 της κανονικής περιόδου, θα αναμετρηθούν στα πλέι-άουτ, με τους δύο ηττημένους να υποβιβάζονται στην Α2.

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας:

Ρέθυμνο-Νηρέας Χαλ.

Βουλιαγμένη-Ολυμπιακός

ΝΕ Πατρών-ΑΕΚ

Ηλυσιακός-Λάρισα

Εθνικός-Γλυφάδα

ΠΑΟΚ-Πανιώνιος

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook