Published

on

Όλοι γνώριζαν από το ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος πως η Ολυμπιάδα θα ήταν μια εντελώς διαφορετική και καινούργια ομάδα σε σχέση με την περυσινή σεζόν.

Η ένωση με τον Απόλλωνα έφερε νέο υλικό στο ρόστερ, έγιναν ακόμα κάποιες προσθήκες από τη διοίκηση, ενώ ο Άκης Δαρείος είχε μόλις δυο παίκτες από την περασμένη χρονιά που παρέμειναν στον σύλλογο.

Η ομάδα είδε στην κλήρωση πως θα έχει αρκετά δύσκολο πρόγραμμα τις πρώτες αγωνιστικές, με τα περισσότερα ματς εκτός έδρας και η αντικειμενική δυσκολία και αδυναμία ήταν να αποκτήσει το σύνολο αυτό συνοχή μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα ώστε να ανταπεξέλθει σε ένα πρωτάθλημα ιδιαίτερα απαιτητικό.

Ξεμπούκωσε και χτίζει το σερί της!

Οι «πορτοκαλί» μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα, έχουν κάνει δυο σερί νίκες (3-2 Δραπετσώνα εκτός) και την 7η αγωνιστική με το ίδιο σκορ απέναντι στους αξιόμαχους Νέους Βύρωνα εντός έδρας, ενώ θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν φτάσει πολύ κοντά στο να πάρουν και ορισμένα άλλα ματς.

Ο Άκης Δαρείος είδε τον Θεοδωράκη να αποχωρεί στο 4ο σετ στη Δραπετσώνα σφαδάζοντας από τους πόντους (οι εξετάσεις έδειξαν δυστυχώς ρήξη πρόσθιου χιαστού), ενώ η «κακοδαιμονία» συνεχίστηκε με το «καλημέρα» της προηγούμενης εβδομάδας όταν και έμεινε χωρίς κανέναν κεντρικό στην προπόνηση της Δευτέρας (25/11), καθώς ο Πλιώτας υπέστη διάστρεμμα.

Ο «πορτοκαλί» τεχνικός μη έχοντας άλλη επιλογή, έβγαλε τον αυτοματισμό που χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις και γύρισε σε κεντρικό στον αγώνα τον ακραίο Γιαννόπουλο με την επιλογή αυτή να τον δικαιώνει εν τέλει. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με 0-1 στα σετ, έκαναν την ανατροπή, όμως, ενώ θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει το ματς, έγινε το 2-2 και η χαρά της νίκης παρατάθηκε για το τάι-μπρέικ όπου ήρθε με το 15-7. Επόμενο ματς στη Σάμο απέναντι στον Κέρκη.

*Αξίζει να σημειώσουμε, την κάκιστη αντιμετώπιση της Ομοσπονδίας στο θέμα των μεταγραφών.

Η Ολυμπιάδα που μετά τις ατυχίες των τραυματισμών χρειάζεται ενίσχυση, δεν μπορεί να κάνει καθώς σε καμία ομάδα της Α2 δεν επιτρέπεται (η μεταγραφική περίοδος λήγει τον Ιούλιο), την ίδια στιγμή που μπορούν κανονικότατα να χάσουν παίκτη τους από ομάδα της Α1 στην οποία δίνεται αυτή η δυνατότητα. Αστεία πράγματα…

Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-22, 24-26, 15-7

Αγωνίστηκαν οι: Φιλίππου, Πατρινός, Ντονάς, Γεωργακόπουλος Θ., Γιαννόπουλος, λίμπερο Γεωργακόπουλος Ν., Φερτάκης, Τρίγκας.

Επιμέλεια: Κυριάκος Δημητρόπουλος

Α2 ΒΟΛΕΙ

Π.Παπαδόπουλος: “Μας έκανε κακό το ρεπό, πρόκληση ο Μίλωνας”

Published

on

Στο γεγονός πως η απώλεια του πασαδόρου Λιβαθηνού έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην αρνητική εξέλιξη του παιχνιδιού με τον Πανερυθραϊκό, στάθηκε ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος που παράλληλα δήλωσε πως η ομάδα του ανυπομονεί για το ματς με τον Μίλωνα το ερχόμενο Σάββατο.

Όσα τόνισε στην “Match” o κόουτς του Αιγιαλέοντα:

“Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι, αλλά ο τραυματισμός του Λιβαθηνού μας στοίχισε αρκετά. Δεν μπορούσα να το ρισκάρω και έτσι τον απέσυρα την κατάλληλη στιγμή, όμως, επηρεαστήκαμε στο υπόλοιπο του αγώνα και χάσαμε, ενώ θεωρώ πως τελικά η διακοπή έπαιξε αρνητικό ρόλο για μας.

Πλέον, αφήνουμε πίσω μας την ήττα και από την Δευτέρα θα ξεκινήσουμε την προετοιμασία μας για το σημαντικό παιχνίδι στην Αθήνα με τον Μίλωνα. Τέτοια παιχνίδια μας κάνουν να ανυπομονούμε και πιστεύω ότι θα παρουσιαστούμε έτοιμοι για το καλύτερο δυνατό».

Διάβασε Περισσότερα

Α2 ΒΟΛΕΙ

Α.Δαρείος: “Εφαρμόστηκε ο νόμος…”

Published

on

Καμία απολύτως ευθύνη δεν είχε η Ολυμπιάδα στα όσα έγιναν με τον Κέρκη στη Σάμο, γεγονός το οποίο τόνισε στις δηλώσεις του ο Άκης Δαρείος, ενώ παράλληλα ξεκαθάρισε πως η ομάδα φουλάρει για τη νίκη στο ματς με την Γ.Ε. Ηρακλείου.

Αναλυτικά όσα τόνισε στη “Match” ο έμπειρος τεχνικός:

“Εμείς δεν θέλαμε σε καμία περίπτωση να εξελιχθούν έτσι τα πράγματα, ωστόσο δεν φέρουμε απολύτως καμία ευθύνη για ότι έγινε με τον Κέρκη.

Ο κανονισμός εφαρμόστηκε ως όφειλε, με τους παίκτες μου να έχουν φτάσει σε σημείο να κάνουν για σχεδόν μια ώρα προθέρμανση.

Γνωρίζαμε από την αρχή τι είχε συμβεί και αν ήταν μικρή η καθυστέρηση δεν θα είχαμε θέμα, αλλά τα όρια ξεπεράστηκαν. Πλέον, στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στην Γ.Ε. Ηρακλείου και θέλουμε μονάχα τη νίκη».

Α2 ΒΟΛΕΙ

Εδώ γιατρός, εκεί γιατρός…

Published

on

Με εξαίρεση το “διπλό” του ακάθεκτου Μίλωνα στην έδρα του Αρμενίωνα, είχαμε εκπλήξεις σε όλες τις υπόλοιπες αναμετρήσεις της Α2 Εθνικής βόλεϊ στο πλαίσιο της 8ης “στροφής” του πρωταθλήματος.

Τόσο η Γ.Ε. Ηρακλείου όσο και οι Νέοι Βύρωνος πήραν σημαντικούς βαθμούς απέναντι σε Πανιώνιο και Δραπετσώνα αντίστοιχα, ενώ όσον αφορά τις ομάδες του Νομού μας τα συναισθήματα αντιστράφηκαν σε σχέση με τις προηγούμενες εβδομάδες.

Φαρσοκωμωδία για Ολυμπιάδα στη Σάμο

Μια πρωτόγνωρη κατάσταση έζησε η Ολυμπιάδα στη Σάμο όπου ταξίδεψε για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Κέρκη. Οι παίκτες του Άκη Δαρείου πήγαν στο Νησί του Ανατολικού Αιγαίου με την ψυχολογία στα ύψη μετά τις δυο συνεχόμενες νίκες με Δραπετσώνα και Νέους Βύρωνα και έχοντας ως σκοπό να βάλουν δύσκολα στους γηπεδούχους.

Δεν περίμεναν, όμως, σε καμία περίπτωση αυτό που θα συνέβαινε. Η προγραμματισμένη ώρα έναρξης του αγώνα ήταν στις 19.00 του Σαββάτου (7/12), με τους παίκτες των δυο ομάδων να έχουν ξεκινήσει κανονικά προθέρμανση.

Παρόλα αυτά, όταν ήρθε η ώρα να ξεκινήσει το ματς, ο διαιτητής τόνισε στην Ολυμπιάδα πως ο γιατρός του αγώνα δεν έχει φτάσει ακόμα, ενώ προειδοποίησε το τεχνικό team του Κέρκη για όσα… θα ακολουθούσαν.

Ο αυστηρότατος κανονισμός τονίζει ξεκάθαρα πως αν ο γιατρός δεν παρευρεθεί εντός 15 αγωνιστικών λεπτών μετά και την προγραμματισμένη ώρα έναρξης, τότε το φύλλο αγώνα κλείνει. Οι Σαμιώτες πήραν όπως ορίζει ο νόμος παράταση για 15 λεπτά, ωστόσο ο γιατρός έφτασε 20 λεπτά μετά (!), επικαλούμενος ιατρικό περιστατικό και χωρίς να δείξει κανένα επίσημο στοιχείο.

Έτσι, ο διαιτητής, Χρήστος Χρηστίδης έκλεισε το φύλλο αγώνα, αφού είχε βεβαίως πρώτα και επικοινωνία με την Ομοσπονδία. Η Ολυμπιάδα πήρε το ματς με 3-0 (0-25, 0-25, 0-25) και ανέβηκε κι άλλο στη βαθμολογία, ενώ ο Κέρκης μηδενίστηκε και του αφαιρέθηκαν και τρεις βαθμοί.

Επόμενο ματς για την ομάδα του Άκη Δαρείου εντός με την Γ.Ε. Ηρακλείου εντός στις 14/12 και ώρα 15.00.

Η τύχη του γύρισε την πλάτη…

Εξαιρετικά ξεκίνησε τον αγώνα με τον Πανερυθραϊκό ο Αιγιαλέοντας επιστρέφοντας στη δράση μετά το ρεπό της περασμένης αγωνιστικής και μέσα σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο τοπικό κλειστό πήρε το πρώτο σετ με ανατροπή 25-21.

Ωστόσο, ο τραυματισμός του πασαδόρου Λιβαθηνού αποδείχθηκε καθοριστικός (δεν φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό), με τον κόουτς Παπαδόπουλο να τον αποσύρει ώστε να μην ρισκάρει.

Η απώλεια αυτή αποδείχθηκε κομβική για τη συνέχεια της αναμέτρησης, με την ομάδα της Ερυθραίας να φτάνει στη νίκη με 3-1, κερδίζοντας αρκετά οριακά το 2ο και 3ο σετ.

Τα σετ: 25-21, 23-25, 22-25, 12-25.

Αγωνίστηκαν οι: Λιβαθηνός, Καννάς, Βασιλάκος, Δασκαλόπουλος Φ, Χασάπης, Βλαχοστάθης, λίμπερο Σύρος. Αλλαγές: Σαλαβασίδης, Κοσμάς, Παπασταθόπουλος.