Connect with us

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

Θύµιος Νάτσης: Επέστρεψε στη… γειτονιά µας

Published

on

Ο Θύμιος Νάτσης επέστρεψε από την Μεσσηνία στην ποδοσφαιρική γειτονιά μας…

«Ουδείς προφήτης στον τόπο του» λέει ο λαός και είναι αμέτρητοι οι ποδοσφαιριστές που έφυγαν μα κρυά από την Πάτρα για να βρουν την αθλητική τους Ιθάκη. Ο Θύμιος Νάτσης αποτελεί ένα τρανό παράδειγμα τέτοιας περίπτωσης που περιπλανήθηκε ζώντας την δική του «ασπρόμαυρη» Οδύσσεια.

Βγαλμένος από τα άδυτα της Παναχαϊκής και τον μεγάλο δάσκαλο Σπύρο Βουλγαράκη, ο ταλαντούχος επιτελικός χαφ, μετά από μια μεγάλη και μακροχρόνια πορεία στη Μεσσηνία, όπου σάρωσε τους τίτλους με τον Τσικλητήρα Πύλου και την Καλαμάτα (3 σερί φορές Κυπελλούχος, πρωτάθλημα με την Πύλο κ.α.), επέστρεψε στην γειτονιά μας και φόρεσε τα χρώματα του Ναυπακτιακού Αστέρα.

Την περασμένη Τετάρτη τον καμαρώσαμε απέναντι στην Παναχαϊκή, στο φιλικό που διεξήχθη στο «Παπαχαραλάμπειο» και θυμηθήκαμε τις παλιές όμορφες εποχές που μας μάγευε είτε με το «κοκκινόμαυρα» είτε με τα χρώματα του Ατρόμητου Λάππα. Ο Νάτσης επιλέχθηκε από τους ανθρώπους της Ναυπάκτου για να δώσει την ποιότητα και το κάτι παραπάνω στην θέληση τους να ανέβει ξανά στην Γ’ Εθνική ο Αστέρας.

Και μπορεί η αποστολή να είναι δύσκολη, αλλά ο Θύμιος με το… άγγιγμα του Μίδα, είναι κατάληλλος για να φορέσει και πάλι το «στέμμα» του πρωταθλητή στην ομάδα του Λεπάντο.

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β’ κατηγορία: Δοκιμασίες για Ατρόμητο Λάππα και Πανιώνιο Αχιλλέα, το πρόγραμμα της 12ης

Published

on

Με τέσσερις αναμετρήσεις θα ανοίξει η αυλαία σήμερα στην Β κατηγορία και την 12η αγωνιστική.

Στον 1ο όμιλο, ο πρωτοπόρος Ατρόμητος Λάππα δοκιμάζεται στην Πάτρα με τον Ατλάντα, ενώ ο Φαραϊκός μονομαχεί με τον Ίκαρο Λακκόπετρας σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι. Ο Πυρσός καλείται να επανέλθει στις νίκες και είναι φαβορί με τα Καμινια.

Ντέρμπι προμηνύεται στον 2ο όμιλο, με την ΑΕ Αιγίου να είναι σκληρός αντίπαλος για τον Πανιώνιο/ Αχιλλέα, που θέλει τη νίκη, για να παραμείνει σε στενή επαφή με την πρώτη δυάδα.

Το πλήρες πρόγραμμα της 12ης:

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Βραχνεΐκων, 15.30: Καμίνια – Πυρσός, Αργυρόπουλος.

Γηπ. Ντα Λουζ, 15.30: Φαραϊκός – Ικαρος Λακκόπετρας, Μπακόπουλος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 18.00: Ατλας – Ατρόμητος Λάππα, Καμζόλας.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 13.00: Γαλήνη – Ολυμπιακός Πατρών, Γκαβός.

Γηπ. Μιντιλογλίου, 15.30: Αστέρας Μιντιλογλίου – Πείρος, Μιχαλόπουλος.

Γηπ. Χαλανδρίτσας, 15.30: Σταροχώρι – Περιβόλα, Τηλιγάδας.

Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 15.30: Δάφνη – Αστραπή, Αργυρόπουλος.

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Γηπ. Πλαστήρα, 15.30: ΑΕ Αιγίου – Πανιώνιος/Αχιλλέας, Φωκάς.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Γηπ. Πετρωτού, 12.30: Πετεινοί – Αβυθος, Δανιήλ.

Γηπ. Αγυιάς, 15.30: Ζαβλάνι – Αχιλλέας Καμαρών, Καμζόλας.

Γηπ. Ζήριας, 15.30: Φοίνικας Ζήριας – ΠΑΟΚ Πάτρας, Μαρδάς.

Γηπ. Τέμενης, 15.30: Αστέρας Τέμενης – Απόλλων Συνοικισμού, Ταξιάρχης.

Γηπ. Προαστείου, 15.30: Αργυρά – Απόλλων Εγλυκάδας, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Γηπ. Αγυιάς. 18.00: Αυτόνομη – ΑΕ Δρεπάνου, Σπυρόπουλος.

Continue Reading

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ κατηγορία: Τα βλέμματα σε Παραλία και Προάστειο

Published

on

Η 14η αγωνιστική της Α κατηγορίας ανοίγει σήμερα την αυλαία της με 8 αναμετρήσεις.

Τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια θα διεξαχθούν σε Παραλία και Προάστειο.

Στον 1ο όμιλο, η Δόξα Παραλίας υποδέχεται την πρωτοπόρο Αχαϊκή, την οποία καταδιώκει στη βαθμολογία, ενώ στον 3ο όμιλο η Νίκη Προαστείου περιμένει τον Αετό Πατρών και αμφότεροι θέλουν τη νίκη, για να πλησιάσουν πιο κοντά στα πλέι οφ.

Το σημερινό πρόγραμμα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Παραλίας, 15.30: Δόξα Παραλίας – Αχαϊκή, Αντωνίου.

Γηπ. Ριόλου, 15.30: Πανμοβριακός – Δόξα Νιφορεΐκων, Χρονάς.

Γηπ. Λιμνοχωρίου, 15.30: Λιμνοχώρι – Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Πράνταλος.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Πετρωτού, 15.30: ΑΠΟ Αρόη – Θύελλα Πατρών, Μιχαλόπουλος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 15.30: ΑΠΣ Πάτραι – Αναγέννηση Πατρών, Ταξιάρχης.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Προαστείου, 15.30: Νίκη Προαστείου – Αετός Πατρών, Τηλιγάδας.

Γηπ. Αγυιάς, 15.30: Δαβουρλής – Ανω Καστρίτσι, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Γηπ. Καλαβρύτων, 16.30: Καλάβρυτα – Αναγέννηση Ψαθοπύργου, Καδδάς.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Αχαϊκή  31  (34-10)

2 Δόξα Παραλίας 28  (27-14)

3 Λιμνοχώρι 26 (22-6)

4 Αστέρας Τσουκαλείκων 22 (19-13)

————————————

5 Δίας 21  (22-20)

6 Πανμοβριακός 21 (22-12)

7 Δόξα Νιφορείκων  16  (12-19)

8 Αχαιός Σαραβ.  12  (17-27)

9 Ίκαρος Πετρωτού 9 (15-31)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 ΑΠΣ Πάτραι  35 (27-4)

2 Θύελλα Πατρών  29 (42-8)

3 Άρης Πατρών  28 (32-9)

4 Ατρόμητος Πατρών 25  (24-15)

————————————

5 Πήγασος Μπεγ.  20  (23-20)

6 Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  19  (20-20)

7 Πάτρα 2005  15  (18-21)

8  ΑΠΟ Αρόη 12 (20-34)

9 Αναγέννηση Πατρών 6 (12-46)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Αιγείρα-Ακράτα 32 (26-6)

2 Κεραυνός Α.Β.  32 (29-6)

3   Νίκη Προαστ.  24(22-12)

4 Αετός Πατρών 22  (18-13)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 19 (20-24)

6 Καλάβρυτα 14 (16-21)

7 Δαβουρλής 14 (13-18)

8   Αναγέννηση Ψαθ.  10 (15-27)

9 Άνω Καστρίτσι 9 (10-21)

10 Αετός Ρίου 5  (10-30)

Continue Reading

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ

ΕΠΣΑ: Το πλήρες πρόγραμμα (22-23/1) και οι βαθμολογίες στα πρωταθλήματα

Published

on

«Γεμάτο» θα είναι το αγωνιστικό μενού και αυτό το σαββατοκύριακο σε Α΄, Β΄και Γ΄κατηγορία στα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Αχαϊας.

Αναλυτικά οι διαιτητές και οι βαθμολογίες:

A’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Παραλίας, 15.30: Δόξα Παραλίας – Αχαϊκή, Αντωνίου.

Γηπ. Ριόλου, 15.30: Πανμοβριακός – Δόξα Νιφορεΐκων, Χρονάς.

Γηπ. Λιμνοχωρίου, 15.30: Λιμνοχώρι – Αστέρας Τσουκαλεΐκων, Πράνταλος.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Πετρωτού, 15.30: Δίας – Ίκαρος Πετρωτού, Μπακόπουλος.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Γηπ. Πετρωτού, 15.30: ΑΠΟ Αρόη – Θύελλα Πατρών, Μιχαλόπουλος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 15.30: ΑΠΣ Πάτραι – Αναγέννηση Πατρών, Ταξιάρχης.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 15.30: Πήγασος – Αρης Πατρών, Φωκάς.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 18.00: Εθνικός/Πολύτεκνος – Πάτρα 2005, Πετρόπουλος.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Γηπ. Προαστείου, 15.30: Νίκη Προαστείου – Αετός Πατρών, Τηλιγάδας.

Γηπ. Αγυιάς, 15.30: Δαβουρλής – Ανω Καστρίτσι, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Γηπ. Καλαβρύτων, 16.30: Καλάβρυτα – Αναγέννηση Ψαθοπύργου, Καδδάς.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Δημοτικό Στάδιου Αιγίου, 15.30: Θύελλα Αιγίου – Κεραυνός Αγίου Βασιλείου, Παπαδόπουλος.

Γηπ. Ρίου, 15.30: Αετός Ρίου – Αιγείρα/Ακράτα, Βαβαρούτας.

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Βραχνεΐκων, 15.30: Καμίνια – Πυρσός, Αργυρόπουλος.

Γηπ. Ντα Λουζ, 15.30: Φαραϊκός – Ικαρος Λακκόπετρας, Μπακόπουλος.

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 18.00: Ατλας – Ατρόμητος Λάππα, Καμζόλας.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Γηπ. Α. Κάνιστρας, 13.00: Γαλήνη – Ολυμπιακός Πατρών, Γκαβός.

Γηπ. Μιντιλογλίου, 15.30: Αστέρας Μιντιλογλίου – Πείρος, Μιχαλόπουλος.

Γηπ. Χαλανδρίτσας, 15.30: Σταροχώρι – Περιβόλα, Τηλιγάδας.

Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 15.30: Δάφνη – Αστραπή, Αργυρόπουλος.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Γηπ. Πλαστήρα, 15.30: ΑΕ Αιγίου – Πανιώνιος/Αχιλλέας, Φωκάς.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Γηπ. Πετρωτού, 12.30: Πετεινοί – Αβυθος, Δανιήλ.

Γηπ. Αγυιάς, 15.30: Ζαβλάνι/Αίας – Αχιλλέας Καμαρών, Καμζόλας.

Γηπ. Ζήριας, 15.30: Φοίνικας Ζήριας – ΠΑΟΚ Πάτρας, Μαρδάς.

Γηπ. Τέμενης, 15.30: Αστέρας Τέμενης – Απόλλων Συνοικισμού, Ταξιάρχης.

Γηπ. Προαστείου, 15.30: Αργυρά – Απόλλων Εγλυκάδας, Μαχαίρας-Μουστάκας.

Γηπ. Αγυιάς. 18.00: Αυτόνομη – ΑΕ Δρεπάνου, Σπυρόπουλος.

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Γηπ. Χαλανδρίτσας, 15.30: Βασιλικό – Μετόχι, Αγγελόπουλος.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Γηπ. Χαλανδρίτσας, 12.00: ΑΟ Τριταίας «Τριταιικός» – Νεάπολη, Καραβασίλης.

Αναβλήθηκαν: Ωλενιακός- Ροίτικα, Δόξα Πατρών-Κρίνος

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1

Γηπ. Ζαρουχλεΐκων, 15.30: Ρωμανός – Ολυμπιακός Καμαρών, Βαβαρούτας.

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/1

Γηπ. Πετρωτού, 10.00: ΑΕΚ Πατρών – ΑΕ Αρόης, Παπαχρήστος.

Γηπ. Αγυιάς, 12.00: Αίας Πατρών – Παναχαϊκός ,  Παλαιολόγος

Σκεπαστό – Αστέρας Λεοντίου (Αναβολή)

 

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:

Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α ΟΜΙΛΟΣ

1 Αχαϊκή  31  (34-10)

2 Δόξα Παραλίας 28  (27-14)

3 Λιμνοχώρι 26 (22-6)

4 Αστέρας Τσουκαλείκων 22 (19-13)

————————————

5 Δίας 21  (22-20)

6 Πανμοβριακός 21 (22-12)

7 Δόξα Νιφορείκων  16  (12-19)

8 Αχαιός Σαραβ.  12  (17-27)

9 Ίκαρος Πετρωτού 9 (15-31)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 ΑΠΣ Πάτραι  35 (27-4)

2 Θύελλα Πατρών  29 (42-8)

3 Άρης Πατρών  28 (32-9)

4 Ατρόμητος Πατρών 25  (24-15)

————————————

5 Πήγασος Μπεγ.  20  (23-20)

6 Εθνικός Πατρών/Πολυτ.  19  (20-20)

7 Πάτρα 2005  15  (18-21)

8  ΑΠΟ Αρόη 12 (20-34)

9 Αναγέννηση Πατρών 6 (12-46)

 

Γ ΟΜΙΛΟΣ

1 Αιγείρα-Ακράτα 32 (26-6)

2 Κεραυνός Α.Β.  32 (29-6)

3   Νίκη Προαστ.  24(22-12)

4 Αετός Πατρών 22  (18-13)

————————————

5 Θύελλα Αιγίου 19 (20-24)

6 Καλάβρυτα 14 (16-21)

7 Δαβουρλής 14 (13-18)

8   Αναγέννηση Ψαθ.  10 (15-27)

9 Άνω Καστρίτσι 9 (10-21)

10 Αετός Ρίου 5  (10-30)

 

Οι Βαθμολογίες:

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1 Ατρόμητος Λάππα 31 (32-4)

2  Γαλήνη 22 (18-6)

————————————

3 Πυρσός Π. 22  (19-14)

4 Άτλας 20  (23-15)

5 Αχαϊκός 20 (17-15)

6 Ικαρος Λακ. 20 (22-7)

7 Σταροχώρι 20  (21-15)

8) Πείρος Ισώματος 20 (21-18)

9 Αστέρας Μιντ. 18 (24-5)

10 Περιβόλα 12 (12-20)

11 Φαραϊκός 10  (16-20)

——————————————

12 Ολυμπιακός Π. 10 (10-25)

13 Αστραπή Ψαρ. 7  (6-16)

14 Δάφνη Π. 9 (15-22)

15 Καμίνια 6  (12-33)

 

Β ΟΜΙΛΟΣ

1 Δρέπανο 25  (27-11)

2 Αχιλλέας Καμ. 25  (25-9)

————————————

3 Απόλλων Εγλ. 22  (25-10)

4 Φλόγα Ρόδιας 20  (23-16)

5  Πανιώνιος Αχιλ. 19   (23-11)

6  Αργυρά Π. 17   (17-9)

7 ΑΕ Αιγίου 17  (15-10)

8 Απόλλων Συν. 15   (11-18)

9 Ζαβλάνι 12   (23-14)

10 Αστήρ Τέμενης 10  (18-17)

11 Φοίνικας Ζήρ. 10   (18-22)

———————————-

12 ΠΑΟΚ Πατρών 9  (13-21)

13 Πετεινοί 7 (17-37)

14 Άβυθος Αιγ. 5   (6-13)

15 Αυτόνομη 3 (5-49)

 

Οι Βαθμολογίες

Γ΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

1              Ροίτικα 14   (15-6)

2              Μετόχι 11 (9-7)

3              ΑΟ Τριταίας       8  (6-4)

4              Δόξα Πατρών  8  (7-7)

5             Κρίνος  7  (8-8)

6              Νεάπολη             5  (5-7)

7              Βασιλικό 5  (5-9)

8              Ωλενιακός 4 (3-7)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

1 ΑΕ Αρόης  13 (20-10)

2 Παναχαϊκός  11  (13-8)

3  Αστέρας Λεοντίου 10  (13-8)

4  Ρωμανός 10  (19-6)

5 Αίας Π.  9 (16-8)

6  ΑΕΚ Π.  7  (8-15)

7 Σπάρτακος 4 (4-19)

8 Ολυμπιακός Καμαρών 3  (8-11)

9 Σκεπαστό 0 (1-17)

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.