Connect with us

ΜΑΧΗΤΙΚΑ ΣΠΟΡ

Τιμά τους πατρινούς πρωταθλητές ο Πελετίδης

Published

on

Στο πλαίσιο κύκλου εκδηλώσεων του Δήμου Πατρέων προς τιμήν ανθρώπων του αθλητισμού σήμερα 8 Νοεμβρίου 2021 στις 7 μ.μ. στην Αγορά Αργύρη ο Δήμαρχος Πατρέων Κώστας Πελετίδης θα βραβεύσει όλους τους Πατρινούς αθλητές και αθλήτριες που διακρίθηκαν σε Βαλκανικά, Πανευρωπαϊκά και Παγκόσμια πρωταθλήματα την αγωνιστική περίοδο 2020-21.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες που θα βραβευτούν είναι με αλφαβητική σειρά οι παρακάτω:

  1. Αλμύρας Ανδρέας Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Εφήβων – Ν.Ο. Υδραϊκός
  2. Γιαννακοπούλου Αντωνία – Φιλίππα Πανευρωπαϊκό Νεανίδων Πυγμαχίας– Παναχαϊκή Γ.Ε.
  3. Ζαφειράκη Κατερίνα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πόλο Νέων Γυναικών – Ν.Ο. Λάρισας
  4. Ζαχαράκης Ανδρέα Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τοξοβολίας – Α.Ο.Π. Ερμής
  5. Καρέλα Αναστασία Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ18 – Α.Ε.Π. Ολυμπιάς
  6. Κουρέτα Ντένια Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Νεανίδων – ΝΕΠ
  7. Λυκούδης Σπύρος Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Παίδων – ΝΟΠ
  8. Μαυριόπουλος Χρήστος Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Παίδων – ΝΟΠ
  9. Μπιτσάκος Χρήστος Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Εφήβων – Γ.Σ. Περιστερίου
  10. Μπιτσάκου Μαργαρίτα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πόλο Νέων Γυναικών – Ολυμπιακός Αλίμου
  11. Πλέας Γιώργος Πανευρωπαϊκό Παίδων Πυγμαχίας – Παναχαϊκή Γ.Ε.
  12. Ρακιτζή Μαρία – Σωτηρία Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πόλο Νέων Γυναικών – Εθνικός Πειραιά
  13. Σκούρτης Αλέξανδρος- Διαμαντής Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ18 – Α.Ε.Π. Ολυμπιάς
  14. Τάτσιου Βασιλική Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Κολύμβησης – ΝΟΠ
  15. Τσιμάρα Ευφροσύνη Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο Νεανίδων – ΝΕΠ
  16. Χιώνη Νικολέττα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου Γυναικών Κωφών – Αίολος Γ.Σ.Π.

ΜΑΧΗΤΙΚΑ ΣΠΟΡ

Ευρωπαϊκό Τάε Κβον Ντο: Η Πάντου που… σάρωσε και η καθοδήγηση του Αντώνη Αντωνακόπουλου

Με τρομερές επιδόσεις έπεσε η αυλαία του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Τάε Κβον Ντο U-21, που διεξήχθη στα Τίρανα της Αλβανίας (27-30/9).

Published

on

Με τρομερές επιδόσεις έπεσε η αυλαία του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Τάε Κβον Ντο U-21, που διεξήχθη στα Τίρανα της Αλβανίας (27-30/9).

Επικεφαλής προπονητής της Ελληνικής αποστολής ήταν ο Πατρινός Αντώνης Αντωνακόπουλος, που οδήγησε τους αθλητές σε σπουδαίες επιδόσεις, με κορυφαία αυτή της Δέσποινας Πάντου της Αστραπής, που κατέκτησε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στα -46 κιλά! Παράλληλα, είχαμε την 5η θέση του αθλητή της Έκρηξης, Σωτήρη Μιχόπουλου στα έως -80 kg, αλλά και την 5η θέση του αθλητή του Fight Club Patras Χαράλαμπου Φλουσκούνη στα -74 kg, ενώ συνολικά στους Άνδρες η Εθνική μας έλαβε την 2η θέση στην Γενική Κατάταξη!

«Νομίζω η φετινή προσπάθεια ήταν από τις καλύτερες των τελευταίων ετών. Όχι μόνο για τα πολλά μετάλλια που κατακτήσαμε, αλλά και για τις πέμπτες θέσεις που υποδηλώνουν πως φτάσαμε μια… ανάσα από το βάθρο. Μάλιστα έως τα -87 kg πήραμε για πρώτη φορά 1η και 2η θέση!

Όπως είχα προβλέψει ακούσαμε τον Εθνικό ύμνο και αυτό με κάνει πολύ περήφανο και θεωρώ πως βοήθησα τα μέγιστα», τόνισε αρχικά στη «Match» ο Ομοσπονδιακός προπονητής της ηλικιακής κατηγορίας Νέων Ανδρών-Γυναικών, Αντώνης Αντωνακόπουλος και ολοκλήρωσε λέγοντας:

«Το Τάε Κβον Ντο της χώρας μας βρίσκεται σε εξαιρετικό επίπεδο και εκτιμώ ότι θα έρθουν μεγαλύτερες διακρίσεις στο μέλλον».

Κυριάκος Δημητρόπουλος

Continue Reading

ΜΑΧΗΤΙΚΑ ΣΠΟΡ

ΔΥΝΑΜΗ Πατρών: Οικογενειακή υπόθεση τα δύο χρυσά

Συνεχίζοντας το σερί επιτυχιών τους!

Published

on

Ακόμα μια μεγάλη επιτυχία εκτός συνόρων για τη Δύναμη Πατρών, η οποία επιστρέφει από το πρωτάθλημα Albanian Open επιπέδου G2 με δυο χρυσά μετάλλια!

Συνεχίζοντας το σερί επιτυχιών τους, οι αδερφές Ειρήνη και Θεοδώρα Παναγοπούλου κυριάρχησαν στις κατηγορίες +68kg και +59kg αντίστοιχα, ανεβάζοντας την ελληνική σημαία και το πατραϊκό Τάε Κβον Ντο στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Μάλιστα, το υψηλού επιπέδου πρωτάθλημα αποτέλεσε μέρος της προετοιμασίας και πρόβα τζενεράλε για τη Θεοδώρα Παναγοπούλου ενόψει της συμμετοχής της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ταε Κβον Ντο στη Μάλτα τον ερχόμενο μήνα με τα χρώματα της εθνικής ομάδας.

Continue Reading

ΜΑΧΗΤΙΚΑ ΣΠΟΡ

Formula 1: Νικητής ο Πέρες στη Σινγκαπούρη!

Ο Φερστάπεν έχασε, έτσι την ευκαιρία να «σφραγίσει» από σήμερα και τον φετινό τίτλο.

Published

on

Ο Σέρχιο Πέρες αναδείχτηκε νικητής του γκραν πρι της Formula 1 στη Σινγκαπούρη.

Ο Μεξικανός οδηγός της Red Bull πέρασε πρώτος τη γραμμή του φίνις με χρόνο 2 ώρες 02:15.238, αφήνοντας στη δεύτερη θέση και 7,5 δεύτερα πίσω του τον Μονεγάσκο Σαρλ Λεκλέρ με Ferrari που εκκίνησε από την pole position και στην 3η θέση τον Ισπανό Κάρλος Σάινθ επίσης με Ferrari (με +15.305 από τον Πέρες).

Ο Φερστάπεν έχασε, έτσι την ευκαιρία να «σφραγίσει» από σήμερα και τον φετινό τίτλο. Χρειαζόταν να πάρει τη νίκη, αλλά και 22β. περισσότερους από τον Λεκλέρ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΔΗΓΩΝ

1. Μαξ Φερστάπεν (Ολλανδία/Red Bull) 341 βαθμοί

2. Σαρλ Λεκλέρκ (Μονακό/Ferrari) 237

3. Σέρχιο Πέρες (Μεξικό/Red Bull) 235

4. Τζορτζ Ράσελ (Μ. Βρετανία/Mercedes) 203

5. Κάρλος Σάινθ Τζούνιορ (Ισπανία/Ferrari) 202

6. Λιούις Χάμιλτον (Μ. Βρετανία/Mercedes) 170

7. Λάντο Νόρις (Μ. Βρετανία/McLaren) 100

8. Eστεμπάν Οκόν (Γαλλία/Alpine) 66

9. Φερνάντο Αλόνσο (Ισπανία/Alpine) 59

10. Βάλτερι Μπότας (Φινλανδία/Alfa Romeo) 46

11. Ντάνιελ Ρικιάρντο (Αυστραλία/McLaren) 29

12. Σεμπάστιαν Φέτελ (Γερμανία/Aston Martin) 24

13. Πιέρ Γκασλί (Γαλλία/AlphaTauri) 23

14. Kέβιν Μάγκνουσεν (Δανία/Haas) 22

15. Λανς Στρολ (Καναδάς/Aston Martin) 13

16. Μικ Σουμάχερ (Γερμανία/Haas) 12

17. Γιούκι Τσουνόντα (Ιαπωνία/AlphaTauri) 11

18. Γκουανγιού Ζου (Κίνα/Alfa Romeo) 6

19. Αλεξάντερ Άλμπον (Ταϊλάνδη/Williams) 4

20. Νικ ντε Βρις (Ολλανδία/Williams) 2

21. Νίκολας Λατίφι (Καναδάς/Williams) 0

22. Νίκο Χούλκενμπεργκ (Γερμανία/Aston Martin) 0

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.