ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Το… γύρισε και επέστρεψε στις νίκες ο Προμηθέας

Published

on

Ο Προμηθέας ήταν ο θριαμβευτής στο πρώτο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Basket League, καθώς με φοβερή εμφάνιση και ανατροπή στο δεύτερο μέρος επικράτησε του Λαυρίου με 79-71, στο “Δ. Τόφαλος”.

Σε ένα ματς που έγινε ντέρμπι από το δεύτερο μισό και μετά, ο Προμηθέας έκανε την ανατροπή, γύρισε από το -16 και πανηγύρισε τη νίκη επί του Λαυρίου με 79-71 για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν εξαιρετικός απέναντι στο Λαύριο, τελείωσε το ματς με double-double (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ), πήρε από το χέρι τον Προμηθέα και τον οδήγησε στη νίκη.

Το Λαύριο, παρά το γεγονός ότι είχε το προβάδισμα για την περισσότερη διάρκεια του αγώνα, παγιδεύτηκε από την άμυνα των γηπεδούχων και έχασε ένα ματς που ήταν στα μέτρα της. Με αυτή τη νίκη ο Προμηθέας ανέβηκε στο 7-3 στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-6.

Σε μία αγωνιστική αφιερωμένη στη μνήμη του Στέβαν Γέλοβατς, οι αθλητές των ομάδων αγωνίστηκαν με φανέλες που έφεραν το όνομα του αδικοχαμένου Σέρβου, τήρησαν ενός λεπτού σιγή στο 13ο λεπτό του αγώνα (ο Γέλοβατς φόραγε το Νο13 στην ΑΕΚ) και τοποθετήθηκε ειδικό λογότυπο στο κέντρο του γηπέδου.

Με τον Μουράτο να σκοράρει δέκα πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά, το Λαύριο μπήκε πιο δυναμικά στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων (10-21). Ο Προμηθέας δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση (είχε 6/17 σουτ και 0/7 τρίποντα), την ώρα που και η άμυνά του επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να εξασφαλίσουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η αστοχία του Προμηθέα στα τρίποντα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να βρουν στόχο από μακριά. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την αδυναμία του Προμηθέα και πήγαν το προβάδισμά τους στους 15 πόντους παίζοντας με χαμηλό σχήμα και δίνοντας ιδιαίτερη βάση στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι συμμάζεψαν την κατάσταση, μείωσαν στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια στο -6.

Με το ματς να έχει γίνει ντέρμπι, ο Προμηθέας βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση στο δεύτερο μισό, είδε τον Αγραβάνη να παίρνει πρωτοβουλίες, την ώρα που και η άμυνά του έγινε πιο πιεστική απέναντι στους φιλοξενούμενους. Οι πατρινοί μείωσαν στον πόντο, πήραν το προβάδισμα και στρίμωξαν με την άμυνά τους το Λαύριο. Με ατομικές ενέργειες του Ρέι, ο Προμηθέας δεν έχασε το προβάδισμα και έφτασε σε μία μεγάλη νίκη με ανατροπή.

Οι διαιτητές: Παπαπέτρου, Κάρδαρης, Μαλαμάς

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 37-43, 51-52, 79-71.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 23 (6/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Σβαρτζ, Γκραντ 7 (8 ριμπάουντ), Γκάντι 3 (1), Μάιλς 2, Χαντ 5 (10 ριμπάουντ), Αγραβάνης 24 (9/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκίκας 5 (1), Ρογκαβόπουλος 4, Γιαννόπουλος 6 (2)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 10 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μουράτος 20 (6/6 δίποντα, 4 λάθη), Κακλαμανάκης 5 (7 ριμπάουντ), Περσίδης 6 (2), Γερομιχαλός 13 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Νικολαΐδης 5 (1), Σμιθ 8 (4 λάθη), Αμινού 2, Πιλάβιος, Γουίλιαμς, Βουλγαρόπουλος 2.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 22/38 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 42 ριμπάουντ (27+15), 15 ασίστ, 15 λάθη, 12 κλεψίματα, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο: 20/38 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 7/16 βολές, 30 ριμπάουντ (23+7), 15 ασίστ, 17 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό (19/12, 20:00), ενώ το Λαύριο υποδέχεται τον Ηρακλή (18/12, 20:00).

BASKET LEAGUE

Δεν προχωράει με ΕΡΤ ο ΕΣΑΚΕ αν δεν πάρει απάντηση από Nova

Published

on

Τι περιμένει ο ΕΣΑΚΕ για να προχωρήσει σε επαφές με την δημόσια τηλεόραση (ΕΡΤ) προκειμένου να ανανεώσει την μεταξύ τους συνεργασία για την επόμενη σεζόν;

Πολύ απλά. Μια απάντηση από τη Nova με την οποία εδώ και καιρό έχει κάνει μια πρώτη διερευνητική επαφή για πιθανή συνεργασία των δυο πλευρών.

Στόχος του ΕΣΑΚΕ να εξασφαλίσει μια καλύτερη οικονομική πρόταση από αυτή που έχει στα χέρια του από την ΕΡΤ, προκειμένου να είναι ανάλογα και τα ανταλλάγματα που θα πάρουν οι ΚΑΕ.

Μίλτος Σπυρόπουλος

Continue Reading

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ: Το Σούπερ Καπ στην Κύπρο του χρόνου

Published

on

Με το Σούπερ Καπ θα ανοίξει η αυλαία της νέας αγωνιστικής περιόδου (2022-23) από τον ΕΣΑΚΕ ως είθισται τα τελευταία χρόνια κι όπως αποκαλύπτει σήμερα η «Match» και το Matchnews.gr, η εν λόγω διοργάνωση θα φιλοξενηθεί στην Κύπρο.

Η απόφαση έχει ληφθεί σε συνεργασία με τις Λίγκες των δυο χωρών και θα είναι η πρώτη φορά που το Ελληνικό Σούπερ Καπ θα φιλοξενηθεί σε κάποια άλλη χώρα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι θα λάβουν μέρος οι τέσσερις πρώτες ομάδες της βαθμολογίας της φετινής σεζόν οι οποίες θα ξεκαθαρίσουν οριστικά μετά την ολοκλήρωση των πλέι-οφ.

Η Μεγαλόνησος κάνει τελευταία σημαντικά βήματα στο άθλημα κι όπως είναι γνωστό, θα φιλοξενήσει έναν όμιλο του Eurobasket 2025 μετά από απόφαση της ΦΙΜΠΑ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Τριπλή πρωτιά στη στατιστική για Δ.Αγραβάνη

Published

on

Αν και λόγω τραυματισμού ο Δημήτρης Αγραβάνης δεν αγωνίστηκε σε όλα τα παιχνίδια του Προμηθέα στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, εν τούτοις πήρε την πρωτιά σε τρεις κατηγορίες της στατιστικής, δείγμα των ικανοτήτων που διαθέτει.

Ο αρχηγός της πατρινής ΚΑΕ μετά από σκληρή μάχη με τον Τζεράι Γκραντ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 262 πόντους (13,79 μ.ο.) έχοντας 86/134 δίποντα, 15/54 τρίποντα και 45/76 βολές.

Επίσης στο νήμα μάζεψε τα περισσότερα ριμπάουντ με βασικό αντίπαλο κι εδώ τον Αμερικάνο σέντερ (131 έναντι 129), ενώ η 3η πρωτιά του είχε να κάνει με τα 22 κλεψίματα που κατέγραψε, ξεπερνώντας τον δεύτερο Γκίκα που είχε 17 αλλά σε πολύ λιγότερα παιχνίδια σε σχέση με τον Αγραβάνη.

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.