Connect with us

ΒΟΛΕΙ

Το πρόγραμμα για Παναχαϊκή, ΕΑΠ, Ολυμπιάδα και Αιγιαλέων

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής βόλεϊ των ανδρών με την Παναχαϊκή και την Ολυμπιάδα να υποδέχονται την Κέρκη Σάμου και την Ροδίων αντίστοιχα, ενώ ΕΑΠ και Αιγιαλέων φιλοξενούνται από Κόροιβο και Πανερυθραϊκό.

Το πρόγραμμα της Α2 Ανδρών 2018-19:

Α2 Ανδρών – Α’ όμιλος – 1ος υποόμιλος
1η Αγωνιστική (3-4 Νοεμβρίου)
Ολυμπιάδα Πατρών – Ροδίων Άθλησις
Πανερυθραϊκός – Αιγιαλέων Αιγίου
Πανιώνιος – Καλαμάτα 80
Φοίβος Μελισσίων – ΟΦΗ
2η Αγωνιστική (10-11 Νοεμβρίου)
Φοίβος Μελισσίων – Ολυμπιάδα Πατρών
Ροδίων Άθλησις – Πανερυθραϊκός
Αιγιαλέων Αιγίου – Πανιώνιος
ΟΦΗ – Καλαμάτα 80
3η Αγωνιστική (17-18 Νοεμβρίου)
Πανερυθραϊκός – Φοίβος Μελισσίων
Πανιώνιος – Ροδίων Άθλησις
Καλαμάτα 80 – Αιγιαλέων Αιγίου
Ολυμπιάδα Πατρών – ΟΦΗ
4η Αγωνιστική (24-25 Νοεμβρίου)
Φοίβος Μελισσίων – Πανιώνιος
Ολυμπιάδα Πατρών – Πανερυθραϊκός
Ροδίων Άθλησις – Καλαμάτα 80
ΟΦΗ – Αιγιαλέων Αιγίου
5η Αγωνιστική (1-2 Δεκεμβρίου)
Καλαμάτα 80 – Φοίβος Μελισσίων
Πανιώνιος – Ολυμπιάδα Πατρών
Αιγιαλέων Αιγίου – Ροδίων Άθλησις
Πανερυθραϊκός – ΟΦΗ
6η Αγωνιστική (8-9 Δεκεμβρίου)
Φοίβος Μελισσίων – Αιγιαλέων Αιγίου
Ολυμπιάδα Πατρών – Καλαμάτα 80
Πανερυθραϊκός – Πανιώνιος
ΟΦΗ – Ροδίων Άθλησις
7η Αγωνιστική (15-16 Δεκεμβρίου)
Ροδίων Άθλησις – Φοίβος Μελισσίων
Αιγιαλέων Αιγίου – Ολυμπιάδα Πατρών
Καλαμάτα 80 – Πανερυθραϊκός
Πανιώνιος – ΟΦΗ
8η Αγωνιστική (22-23 Δεκεμβρίου)
Ροδίων Άθλησις – Ολυμπιάδα Πατρών
Αιγιαλέων Αιγίου – Πανερυθραϊκός
Καλαμάτα 80 – Πανιώνιος
ΟΦΗ – Φοίβος Μελισσίων
9η Αγωνιστική (12-13 Ιανουαρίου)
Ολυμπιάδα Πατρών – Φοίβος Μελισσίων
Πανερυθραϊκός – Ροδίων Άθλησις
Πανιώνιος – Αιγιαλέων Αιγίου
Καλαμάτα 80 – ΟΦΗ
10η Αγωνιστική (19-20 Ιανουαρίου)
Φοίβος Μελισσίων – Πανερυθραϊκός
Ροδίων Άθλησις – Πανιώνιος
Αιγιαλέων Αιγίου – Καλαμάτα 80
ΟΦΗ – Ολυμπιάδα Πατρών
11η Αγωνιστική (26-27 Ιανουαρίου)
Πανιώνιος – Φοίβος Μελισσίων
Πανερυθραϊκός – Ολυμπιάδα Πατρών
Καλαμάτα 80 – Ροδίων Άθλησις
Αιγιαλέων Αιγίου – ΟΦΗ
12η Αγωνιστική (2-3 Φεβρουαρίου)
Φοίβος Μελισσίων – Καλαμάτα 80
Ολυμπιάδα Πατρών – Πανιώνιος
Ροδίων Άθλησις – Αιγιαλέων Αιγίου
ΟΦΗ – Πανερυθραϊκός
13η Αγωνιστική (9-10 Φεβρουαρίου)
Αιγιαλέων Αιγίου – Φοίβος Μελισσίων
Καλαμάτα 80 – Ολυμπιάδα Πατρών
Πανιώνιος – Πανερυθραϊκός
Ροδίων Άθλησις – ΟΦΗ
14η Αγωνιστική (16-17 Φεβρουαρίου)
Φοίβος Μελισσίων – Ροδίων Άθλησις
Ολυμπιάδα Πατρών – Αιγιαλέων Αιγίου
Πανερυθραϊκός – Καλαμάτα 80
ΟΦΗ – Πανιώνιος
Α2 Ανδρών – Α’ όμιλος – 2ος υποόμιλος
1η Αγωνιστική (3-4 Νοεμβρίου)
Παναχαϊκή Πετοσφαίριση – Κέρκης Σάμου
Κόροιβος Αμαλιάδας – ΕΑ Πατρών
Νέοι Βύρωνος – Απόλλων Αθηνών
Δραπετσώνα – ΑΕ Αρμενίων
2η Αγωνιστική (10-11 Νοεμβρίου)
Δραπετσώνα – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση
Κέρκης Σάμου – Κόροιβος Αμαλιάδας
ΕΑ Πατρών – Νέοι Βύρωνος
ΑΕ Αρμενίων – Απόλλων Αθηνών
3η Αγωνιστική (17-18 Νοεμβρίου)
Κόροιβος Αμαλιάδας – Δραπετσώνα
Νέοι Βύρωνος – Κέρκης Σάμου
Απόλλων Αθηνών – ΕΑ Πατρών
Παναχαϊκή Πετοσφαίριση – ΑΕ Αρμενίων
4η Αγωνιστική (24-25 Νοεμβρίου)
Δραπετσώνα – Νέοι Βύρωνος
Παναχαϊκή Πετοσφαίριση – Κόροιβος Αμαλιάδας
Κέρκης Σάμου – Απόλλων Αθηνών
ΑΕ Αρμενίων – ΕΑ Πατρών
5η Αγωνιστική (1-2 Δεκεμβρίου)
Απόλλων Αθηνών – Δραπετσώνα
Νέοι Βύρωνος – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση
ΕΑ Πατρών – Κέρκης Σάμου
Κόροιβος Αμαλιάδας – ΑΕ Αρμενίων
6η Αγωνιστική (8-9 Δεκεμβρίου)
Δραπετσώνα – ΕΑ Πατρών
Παναχαϊκή Πετοσφαίριση – Απόλλων Αθηνών
Κόροιβος Αμαλιάδας – Νέοι Βύρωνος
ΑΕ Αρμενίων – Κέρκης Σάμου
7η Αγωνιστική (15-16 Δεκεμβρίου)
Κέρκης Σάμου – Δραπετσώνα
ΕΑ Πατρών – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση
Απόλλων Αθηνών – Κόροιβος Αμαλιάδας
Νέοι Βύρωνος – ΑΕ Αρμενίων
8η Αγωνιστική (22-23 Δεκεμβρίου)
Κέρκης Σάμου – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση
ΕΑ Πατρών – Κόροιβος Αμαλιάδας
Απόλλων Αθηνών – Νέοι Βύρωνος
ΑΕ Αρμενίων – Δραπετσώνα
9η Αγωνιστική (12-13 Ιανουαρίου)
Παναχαϊκή Πετοσφαίριση – Δραπετσώνα
Κόροιβος Αμαλιάδας – Κέρκης Σάμου
Νέοι Βύρωνος – ΕΑ Πατρών
Απόλλων Αθηνών – ΑΕ Αρμενίων
10η Αγωνιστική (19-20 Ιανουαρίου)
Δραπετσώνα – Κόροιβος Αμαλιάδας
Κέρκης Σάμου – Νέοι Βύρωνος
ΕΑ Πατρών – Απόλλων Αθηνών
ΑΕ Αρμενίων – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση
11η Αγωνιστική (26-27 Ιανουαρίου)
Νέοι Βύρωνος – Δραπετσώνα
Κόροιβος Αμαλιάδας – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση
Απόλλων Αθηνών – Κέρκης Σάμου
ΕΑ Πατρών – ΑΕ Αρμενίων
12η Αγωνιστική (2-3 Φεβρουαρίου)
Δραπετσώνα – Απόλλων Αθηνών
Παναχαϊκή Πετοσφαίριση – Νέοι Βύρωνος
Κέρκης Σάμου – ΕΑ Πατρών
ΑΕ Αρμενίων – Κόροιβος Αμαλιάδας
13η Αγωνιστική (9-10 Φεβρουαρίου)
ΕΑ Πατρών – Δραπετσώνα
Απόλλων Αθηνών – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση
Νέοι Βύρωνος – Κόροιβος Αμαλιάδας
Κέρκης Σάμου – ΑΕ Αρμενίων
14η Αγωνιστική (16-17 Φεβρουαρίου)
Δραπετσώνα – Κέρκης Σάμου
Παναχαϊκή Πετοσφαίριση – ΕΑ Πατρών
Κόροιβος Αμαλιάδας – Απόλλων Αθηνών
ΑΕ Αρμενίων – Νέοι Βύρωνος

VOLLEY LEAGUE

Στην Εθνική για τα ματς με Σουηδία, Λουξεμβούργο οι Πελεκούδας και Ράπτης

Το βόλεϊ της Πάτρας είναι περήφανο πλέον και σε Εθνικό επίπεδο, πέρα από τα όσα καταφέρνουν οι αθλητές της πόλης στις μεγάλες ομάδες της Ελλάδας, αφού οι Παναγιώτης Πελεκούδας και Αλέξανδρος Ράπτης θα βρίσκονται στην αποστολή της Εθνικής ομάδας για τα παιχνίδια με Σουηδία και Λουξεμβούργο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει περάσει ήδη από την προκριματική Φάση για τα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2019 και το εντός έδρας παιχνίδι με τους Σκανδιναβούς (5/1/19 ή 6/1, 17:00, ΕΡΤ) θα έχει πανηγυρικό τόνο.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πέρα από τους παίκτες του Παναθηναϊκού Πελεκούδα και Ράπτη κάλεσε τους εξής:

Κοκκινάκης (Ποϊτεβίν), Πρωτοψάλτης (Φριντρισχάφεν), Τζούριτς (ΠΑΟΚ), Φιλίπποφ (ΠΑΟΚ), Τακουρίδης (ΠΑΟΚ), Τζιουμάκας (ΑΕΚ), Πετρέας (Ολυμπιακός), Στιβαχτής (Ολυμπιακός), Ζουπάνι (Ολυμπιακός), Κουμεντάκης (Ολυμπιακός), Δαρίδης (Ολυμπιακός), Φράγκος (Ολυμπιακός), Ζήσης (Παναθηναϊκός), Χ.Ανδρεόπουλος (Παναθηναϊκός), Δαλακούρας (Κομοτηνή).

Διάβασε Περισσότερα

VOLLEY LEAGUE

Νίκη… τρίαδας ο Παναθηναϊκός-Το πανόραμα της Volley League

“Αέρα” πέρασε από την έδρα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης ο Παναθηναϊκός ΑΟ ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volley Leauge και πλέον βρίσκεται μια “ανάσα” από τους Παμβοχαϊκό και ΠΑΟΚ.

Στην ακριτική πόλη οι πράσινοι και με την στήριξη 200 οπαδών τους έκαναν περίπατο απέναντι στον σκληροτράχηλο Εθνικό, επικρατώντας με 3-0 σετ χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός στο μπλοκ, ο αρχηγός Σωτήρης Πανταλέων έπαιξε σε ακόμη ένα ματς εκπληκτικά (14 πόντοι, 6 μπλοκ) και έτσι έφτασε τους 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα και την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου κόντρα στην Κηφισιά έχει την ευκαιρία να προσπεράσουν τον τρίτο Παμβοχαϊκό που έχει βαθμούς περισσότερους αλλά με παιχνίδι παραπάνω.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 21-25, 21-25)

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 0-3 (22-25, 22-25, 15-25)
ΓΑΣ Παμβοχαϊκός – Ηρακλής Πετ. 2015 3-0 (25-21, 25-15, 25-20)
ΑΟΠ Κηφισιάς – ΑΕΚ 3-2 (25-22, 25-20, 22-25, 23-25, 15-11)
ΑΟ Φοίνικας Σύρου – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 3-1 (22-25, 25-22, 25-18, 25-16)
ΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παναθηναϊκός ΑΟ 0-3 (20-25, 21-25, 21-25)

Η βαθμολογία:

1. Ολυμπιακός 24 (9)
2. ΠΑΟΚ 17 (8)
3. Παμβοχαϊκός 17 (9)
4. Παναθηναϊκός 15 (8)
5. Φοίνικας Σύρου 13 (8)
6. ΑΕΚ 10 (8)
7. Ηρακλής 10 (8)
8. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 7 (8)
9. Κηφισιά 5 (8)
10. ΑΕ Κομοτηνής 5 (8)

Διάβασε Περισσότερα

VOLLEY LEAGUE

Περίπατος για Ολυμπιακό στην Πυλαία-Το πανόραμα της Volley League

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στην Πυλαία, κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες (μετά το Λιγκ Καπ) και αναδείχτηκε αήττητος πρωταθλητής χειμώνα της Volleyleague ανδρών.

Κορυφαίος και σε αυτό το ματς ήταν ο Σμιτ με 15 πόντους και ακολούθησε ο Μπέμε με 10, ενώ σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε και ο Πετρέας. Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, πληγώθηκε από τα λάθη του, με τον Τζούριτς να διασώζεται επιθετικά με 17 πόντους.

Oι γηπεδούχοι πάλεψαν αρκετά στα δύο πρώτα σετ, όμως ήταν φανερό πως στο τελευταίο είχαν παραδώσει τα “όπλα”.

Η διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 11-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 22-25
3ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 15-25

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (4/7 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμιτ 16 (12/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (6/19 επ., 1 άσσος, 38%υπ.-25%αρ.), Ράουβερντινκ 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 50%υπ.-30%αρ.), Στεφάνου –λ (77%υπ.-46%αρ.)/ Ζουπάνης 4 (4/5 επ.,), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Φράγκος, Δαρίδης -λ

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Γκορτσιάνουκ 8 (7/14 επ, 1 άσσος, 38%υπ.-6%αρ.), Τζούριτς 17 (15/35 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης, Σαφράνοβιτς 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 31%υπ.-6%αρ.), Εφραιμίδης –λ (50%υπ.-17%αρ.)/ Μάρκεζ 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδης –λ (75%υπ.-50%αρ.), Τερζής 1 (1/2 επ.), Χιμένεθ 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 20%υπ.)

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο 15/12

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 0-3
(22-25, 22-25, 15-25)

Παμβοχαϊκός-Ηρακλής (18:00)
Κηφισιά-ΑΕΚ (19:00)

Κυριακή 16/12
Φοίνικας Σύρου-Κομοτηνή (16:30)

Δευτέρα 17/12
Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Παναθηναϊκός (17:00 – ΕΡΤ2)

Η βαθμολογία:

1. Ολυμπιακός (9-0) 24
2. ΠΑΟΚ (6-2) 17
3. Παμβοχαϊκός (4-4) 14
4. Παναθηναϊκός (4-3) 12
5. Φοίνικας Σύρου (3-4) 10
6. Ηρακλής (2-5) 10
7. ΑΕΚ (4-3) 9
8. Εθνικός Αλεξανδρούπολης (3-4) 7
9. Κομοτηνή (1-6) 5
10. Κηφισιά (1-6) 3

Η επόμενη (11η) αγωνιστική:

Σάββατο 22/12
Ηρακλής-Φοίνικας Σύρου
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός-Κηφισιά
Κομοτηνή-Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Διάβασε Περισσότερα

Facebook

Διαφήμιση

Copyright © 2018 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.