Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές του ΣΚ στο ερασιτεχνικό
Με δράση και με τις τελευταίες αγωνιστικές για το 2019 πορεύεται αυτό το σαββατοκύριακο το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο του Νομού μας.
Στην Α΄κατηγορία η 15η στροφή περιλαμβάνει αμφίρροπες μάχες, το ίδιο και η 13η πράξη της Β΄κατηγορίας, ενώ το ενδιαφέρον κορυφώνεται στην ανταγωνιστική Γ΄κατηγορία, που θα ξετυλίξει το κουβάρι της 11ης αγωνιστικής της.
Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές σε όλες τις κατηγορίες:
Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (15η Αγωνιστική)
Α΄ Όμιλος
Σάββατο 21/12
Γήπεδο Χαλανδρίτσας, Ώρα 15.00, Δόξα Χαλανδρίτσας-ΑΕ Πάτρα, Πετρόπουλος
Γήπεδο Ριόλου, Ώρα 15.00, Πανμοβριακός-Αστέρας Τσουκαλεϊκων, Οικονόμου
Γήπεδο «Ντα Λούζ», Ώρα 15.00, Δόξα Παραλίας-Λιμνοχώρι, Σαφαρίκας
Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ώρα 15.00, Ατρόμητος-Δίας Σαραβαλίου, Φωκάς
Κυριακή 22/12
Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Ώρα 15.00, Αχαϊός Σαραβαλίου-Αναγέννηση, Καλύβας
Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 18.00, Πήγασος-Αχαϊκή, Καδδάς
Β’ Όμιλος
Σάββατο 21/12
Γήπεδο Δημητρόπουλου, Ώρα 15.00, Αιγείρα/Ακράτα-Δαβουρλής, δεν έχει ορισθεί
Γήπεδο Καλαβρύτων, Ώρα 15.00, Καλάβρυτα-ΑΠΟ Αρόης, Μπλίκας
Γήπεδο Αγυιάς, Ώρα 15.00, Αετός Πατρών-Νίκη Προαστίου, Παπαδόπουλος
Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 15.00, Άρης Πατρών-Θύελλα Αιγίου, Χρονάς
Κυριακή 22/12
Γήπεδο Πετρωτού, Ώρα 15.00, Ηρακλής-Κεραυνός Αγίου Βασιλείου, Αθανασόπουλος
Γήπεδο Αιγίου, Ώρα 15.00, Παναιγιάλειος-ΑΠΣ Πάτραι, Ανδριανός
Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (13η Αγωνιστική)
Α’ Όμιλος
Σάββατο 21/12
Γήπεδο Λακκόπετρας, Ώρα 15.00, Δόξα Νιφορεϊκων-Καλλιθέα, Ρουμπάνης
Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Ώρα 15.00, Πολύτεκνος-Πετεινοί, Ανδριανός
Γήπεδο Πετρωτού, Ώρα 15.00, Ίκαρος Πετρωτού-Φαραϊκός, Ντάβλα
Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 18.00, Αχαϊκός-Καμίνια, Μέρμηγκας
Κυριακή 22/12
Γήπεδο Χαλανδρίτσας, Ώρα 12.00, Σταροχώρι-Δάφνη Πατρών, Παπαχρήστος
Γήπεδο Πετρωτού, Ώρα 12.15, Παναχαϊκός-Περιβόλα, Σαμαρτζής
Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ώρα 15.00, Αστραπή-Ατρόμητος Λάππα, Χρονάς
Γήπεδο Μιντιλογλίου, Ώρα 15.00, Αστέρας Μιντιλογλίου-Λέων Αλισσού, Παπαδόπουλος
Β’ Όμιλος
Σάββατο 21/12
Γήπεδο Ρίου, Ώρα 15.00, Αναγέννηση Ψαθοπύργου-Φοίνικας Ζήριας, Καδδάς
Γήπεδο Καμαρών, Ώρα 15.00, Αχιλλέας Καμαρών-Πανιώνιος/Αχιλλέας, Καλύβας
Κυριακή 22/12
Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 12.00, ΠΑΟΚ Πάτρας-Αετός Ρίου, Καμζόλας
Γήπεδο Προαστίου, Ώρα 15.00, Δρέπανο-Φλόγα Ροδιάς, Ασπρουλόπουλος
Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 15.00, Απόλλων Εγλυκάδας-Αβυθος Αιγιαλείας, Ταξιάρχης
Γήπεδο Αγυιάς, Ώρα 15.00, Ζαβλάνι/Αίας-Αργυρά Πατρών, Φωκάς
Γήπεδο Ροδιάς, Ώρα 15.00, Απόλλων Αιγίου-Ολυμπιακός Πατρών, Καραβασίλης
Γήπεδο Τέμενης, Ώρα 15.00, Αστέρας Τέμενης-Άνω Καστρίτσι, Μπλίκας
Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (11η Αγωνιστική)
Α’ Όμιλος
Κυριακή 22/12
Γαλήνη-Φωστήρας Οβρυάς 3-0 α.α.
Γήπεδο Πετρωτού, Ώρα 10.00, Δόξα Πατρών-Αστέρας Λεοντίου, Γαλανόπουλος
Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ώρα 12.00, Ατρόμητος Ζαρουχλεϊκων-Ρωμανός, Οικονόμου
Γήπεδο Λακκόπετρας, Ώρα 15.00, Ίκαρος Λακκόπετρας-Νεάπολη Πατρών, Αρκουμάνης
Γήπεδο Μετοχίου, Ώρα 15.00, Μετόχι-Πείρος Ισώματος, Κονιδάρης
Γήπεδο «Φ. Αραβαντινός», Ώρα 15.00, Ωλενιακός-Κρίνος, Χαμουζάς
Γήπεδο Βραχνεϊκων, Ώρα 15.00, Ροίτικα-Ολυμπιακός Ζαρουχλεϊκων, Πολυγένης
Β’ Όμιλος
Σάββατο 21/12
Κεραυνός Σελιανιτίκων-Νέο Σαλμενίκο 3-0 α.α.
Γήπεδο Αγυιάς, Ώρα 18.00, Σπάρτακος-ΑΕ Αιγίου, Αρκουμάνης
Κυριακή 22/12
Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 10.00, Άτλας-Αυτόνομη, Τηλιγάδας
Γήπεδο Αγυιάς, Ώρα 12.00, Φλόγα Κ. Καστριτσίου-Πυρσός, Ρουμπάνης
Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Ώρα 12.00, ΑΕΚ Πατρών-Σκεπαστό, Αγγελόπουλος
Γήπεδο Ρίου, Ώρα 15.00, Παναχαϊκή 2014-Προοδευτική, Γκαβός
Ρεπό : ΑΕ Αρόης
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Γεωργαντόπουλος: «Ματς σαν τελικοί»
Πολύ καλή εμφάνιση είχε στη νίκη επί της Νίκης Προαστείου ο μέσος του Άρη Πατρών, Φώτης Γεωργαντόπουλος, που ξεχώρισε στη μεσαία γραμμή.
«Ήταν σημαντική η νίκη απέναντι στη δυνατή ομάδα της Νίκης. Παίξαμε καλά και κερδίσαμε δίκαια. Ακολουθούν τρεις τελικοί και αυτά τα ματς έτσι πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε, στοχεύοντας στη νίκη» σχολίασε στη «Match».
Ο Άρης αγωνίζεται το Σάββατο (30/3) με τον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου στο “Α.Κάνιστρας” και θέλει μόνο νίκη, όντας στη 2η θέση της κατάταξης των πλέι-οφ, ένα πόντο πίσω από τον πρωτοπόρο Ατρόμητο, που δοκιμάζεται στο “Φ.Αραβαντινός” κόντρα στην Θύελλα Πατρών.
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Πρωταθλητής Αχαΐας: Μαθαίνει το πρόγραμμα για την άνοδο στην Γ΄Εθνική
Το πρωτάθλημα της Α΄κατηγορίας βρίσκεται σε εξέλιξη και απομένουν τρεις στροφές πριν το φινάλε των πλέι-οφ, για να γίνει γνωστός ο πρωταθλητής.
Στη συνέχεια θα διεκδικήσει σε μίνι πρωτάθλημα την άνοδο στην Γ΄Εθνική με τους πρωταθλητές των ΕΠΣ Ηλείας, Μεσσηνίας, Λακωνίας, Αρκαδίας, Ζακύνθου και Κεφαλλονιάς-Ιθάκης.
Η κλήρωση για τα μπαράζ ανόδου θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη (2/4) σε ξενοδοχείο της Αθήνας και θα μεταδοθεί ζωντανά από το κανάλι της ΕΠΟ στο YouTube.
Η διαδικασία θα ξεκινήσει στις 11:00. Θυμίζουμε ότι οι τρεις πρώτες ομάδες από τον όμιλο θα κερδίσουν την άνοδο.
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Αποστολόπουλος: «Ορίζουμε τη μοίρα μας»
Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης του Ατρόμητου Πατρών με τον Διαγόρα Βραχνεΐκων ήταν ο Κίμης Αποστολόπουλος.
Ο ικανός μέσος σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του Σάκη Πεφάνη, η οποία παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης των πλέι-οφ της Α΄κατηγορίας και παράλληλα έβγαλε αντίδραση μετά από την ήττα στο Προάστειο.
Μιλώντας στη «Match» ο Αποστολόπουλος αναφέρθηκε στο παιχνίδι με τους «μπλε» του Κώστα Τσιπιανίτη, αλλά και στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια, τα οποία θα καθορίσουν τους κόπους ολόκληρης της σεζόν.
«Ήταν δύσκολο το ματς με τον Διαγόρα. Είναι ομάδα με ενθουσιασμό και δεν έχει άγχος, οπότε είναι ικανή να κάνει ζημιές. Ωστόσο κάναμε το παιχνίδι μας και κερδίσαμε δίκαια χωρίς να απειληθούμε ιδιαίτερα.
Πλέον ακολουθούν τρία παιχνίδια δύσκολα με Θύελλα, Πανμοβριακό και Άρη, που διεκδικούν επίσης το πρωτάθλημα. Το καλό είναι ότι ορίζουμε την τύχη μας ως πρωτοπόροι και αν πετύχουμε το απόλυτο θα πάρουμε τον τίτλο.
Βέβαια το μυαλό μας είναι στο παιχνίδι που ακολουθεί με την Θύελλα Πατρών και δουλεύουμε για αυτό, αφού μας περιμένει ένα ντέρμπι σε μία δυνατή έδρα».