ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Το πρόγραμμα του 21ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Beach Handball
Πραγματοποιήθηκε μέσω τηλεδιάσκεψης η κλήρωση των αγώνων για το 21ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και το 7ο Κύπελλο Ελλάδος Beach Handball που θα διεξαχθούν 18-19 Ιουλίου στο Avant Garde Sports Club, στην Καρδία Θεσσαλονίκης.
Τα σωματεία που θα λάβουν μέρος είναι τα ακόλουθα: Απόλλων Σταυρούπολης, Απόλλων Καλαμαριάς, Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης, Ολύμπιος Δίας Απροπύργου (Άνδρες) και ΑΟΑ Καστοριάς, Σπάρτακος, Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Γυναίκες).
Η Επιτροπή Beach Handball ενημερώνει ότι θα ακολουθηθούν τα Υγειονομικά Πρωτόκολλα που προβλέπονται. Θα υπάρχει μία είσοδος όπου θα τηρείται κατάλογος για όσους εισέρχονται, ενώ θα γίνεται θερμομέτρηση.
Σάββατο 18 Ιουλίου 2020
09:30 Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης- ΑΟΑ Καστοριάς (ΚΓ)
10:20 Απόλλων Σταυρούπολης- Απόλλων Καλαμαριάς (ΚΑ-1ος ημιτελικός)
11:10 Σπάρτακος Goalbet- Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (ΚΓ)
12:00 Ολύμπιος Δίας Ασπροπύργου- Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (ΚΑ- 2ος ημιτελικός)
12:50 ΑΟΑ Καστοριάς- Σπάρτακος Goalbet (ΚΓ)
13:40 Απόλλων Σταυρούπολης- Απόλλων Καλαμαριάς (ΠΑ)
17:00 Ολύμπιος Δίας Ασπροπύργου- Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (ΠΑ)
17:50 Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης- Σπάρτακος Goalbet (ΠΓ)
18:40 Oλύμπιος Δίας Ασπροπύργου- Απόλλων Σταυρούπολης (ΠΑ)
19:30 Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης- Απόλλων Καλαμαράς (ΠΑ)
21:00 Τελικός Κυπέλλου Γυναικών
21:50 Τελικός Κυπέλλου Ανδρών
Κυριακή 19 Ιουλίου 2020
09:30 ΑΟΑ Καστοριάς- Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (ΠΓ)
10:20 Απόλλων Καλαμαριάς- Ολύμπιος Δίας Ασπροπύργου (ΠΑ)
11:10 Απόλλων Σταυρούπολης- Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (ΠΑ)
12:00 Σπάρτακος Goalbet- ΑΟΑ Καστοριάς (ΠΓ)
12:50 1Ος ημιτελικός 2-3 (ΠΑ)
13:40 2Ος ημιτελικός 1-4 (ΠΑ)
16:00 Μικρός τελικός (ΠΑ)
16:50 Τελικός Πρωταθλήματος Γυναικών
17:40 Τελικός Πρωταθλήματος Ανδρών
ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Αυλαία για την Ακαδημία των Σπορ στην Νέα Ιωνία
Για την 18η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Eθνικής κατηγορίας ανδρών, η ομάδα της Ακαδημίας των Σπορ, θα ταξιδέψει την Κυριακή στην Νέα Ιωνία, όπου στις 4.30 το απόγευμα θα φιλοξενηθεί από την τοπική ομάδα του Ο.Φ.Ν.Ι.
Ο αγώνας είναι διαδικαστικού χαρακτήρα μιας και η Πατρινή ομάδα έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία, έχοντας διασφαλίσει την 8η θέση στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ η γηπεδούχος ομάδα έχει υποβιβαστεί στην Β΄ Eθνική κατηγορία.
Για αυτό τον λόγο ο προπονητής των πρασίνων Γιάννης Παπαγιαννόπουλος θα κοιτάξει να εκμεταλλευτεί τον αγώνα και θα δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής στους μικρούς σε ηλικία αθλητές του.
Έτσι θα αποκτήσουν εμπειρίες που θα τους φανούν χρήσιμες για το μέλλον τους στο άθλημα και κατ’ επέκταση για την ομάδα της Πάτρας, που σημειωτέο για την νέα αγωνιστική περίοδο θα είναι και πάλι η μοναδική εκπρόσωπος της χερσαίας Δυτικής Ελλάδας στην Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών.
ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Η Ακαδημία των Σπορ θέλει τη νίκη στο Κουκούλι για να σφραγίζει την παραμονή της στην Α2 Εθνική
Η Ακαδημία των Σπορ με νίκη στον αγώνα, σφραγίζει το εισιτήριο παραμονής στην Α2 εθνική κατηγορία και ας χάσει την τελευταία αγωνιστική στην Νέα Ιωνία
Μια στροφή πριν τελειώσει το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας χάντμπολ και συγκεκριμένα για την 17η αγωνιστική, η ανδρική ομάδα της Ακαδημίας των Σπορ θα φιλοξενήσει, το Σάββατο στις 6 το απόγευμα στο κλειστό του ΠΕΑΚ Πάτρας στο Κουκούλι, την ομάδα του Άρη Νίκαιας, ο οποίος βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα και διεκδικεί την είσοδό του στην 4αδα του πρωταθλήματος για τα play of ανόδου.
ΧΑΝΤΜΠΟΛ
To πρόγραμμα της Εθνικής χάντμπολ στα προκριματικά του EURO 2026
Η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών έμαθε τους αντιπάλους της στον 3ο όμιλο της προκριματικής φάσης του EURO 2026, ύστερα από τη χθεσινή κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στην Κοπεγχάγη, ενώ σήμερα η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Χάντμπολ ανακοίνωσε και το πρόγραμμα των αγώνων.
Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα αρχίζει τις υποχρεώσεις στο γκρουπ φιλοξενώντας τη Γεωργία, ενώ τις ολοκληρώνει εντός έδρας με αντίπαλο τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη. Στο μεταξύ, η «γαλανόλευκη» θα δώσει δύο «κολλητά» παιχνίδια με την Ισλανδία στην διπλή αγωνιστική (3η-4η) του Μαρτίου.
Αναλυτικά το πρόγραμμα του 3ου ομίλου:
1η αγωνιστική
(6-7 Νοεμβρίου 2024)
Ελλάδα-Γεωργία
Ισλανδία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη
2η αγωνιστική
(9-10 Νοεμβρίου 2024)
Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ελλάδα
Γεωργία-Ισλανδία
3η αγωνιστική
(12-13 Μαρτίου 2025)
Ελλάδα-Ισλανδία
Γεωργία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη
4η αγωνιστική
(15-16 Μαρτίου 2025)
Ισλανδία-Ελλάδα
Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Γεωργία
5η αγωνιστική
(7-8 Μαΐου 2025)
Γεωργία-Ελλάδα
Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ισλανδία
6η αγωνιστική
(11 Μαΐου 2025, 19:00)
Ελλάδα-Βοσνία/Ερζεγοβίνη
Ισλανδία-Γεωργία