Connect with us

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Το Ζαβλάνι/Αίας πήρε Καπετανάκο…

Published

on

Μια σημαντική προσθήκη για το Ζαβλάνι/Αίαντα είναι αυτή του Δημήτρη Καπετανάκου από τον Αετό Πατρών.

Σε μια ακόμη μεταγραφή προχώρησε η νέα ομάδα του Ζαβλανίου/Αίαντα που φέτος ενώθηκε και θα αγωνιστεί στην Β’ Κατηγορία.

Οι “κυανέρυθροι” θα έχουν μαζί τους τον Δημήτρη Καπετανάκο, που πέρυσι ήταν στον Αετό Πατρών, με τον οποίο κατέκτησε την άνοδο στην Α’ Κατηγορία. Ο νεαρός χαφ συμφώνησε, με τους ιθύνοντες του Ζαβλανίου/Αίαντα να ευχαριστούν δημοσίως και τον Γιώργο Θεοφανόπουλο, νέο παράγοντα του Αετού, για την βοήθεια του στην επίτευξη της συμφωνίας.

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ερασιτεχνικό (εξ’ αναβολής): Μάχες σε Ακράτα, “Α.Κάνιστρας” και Ζήρια

Published

on

Πέραν του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, υπάρχει δράση σε Α’ και Β’ κατηγορία με εξ’ αναβολής αναμετρήσεις.

Ο πρώτος γύρος κλείνει με την σύγκρουση ανάμεσα σε Αιγείρα/Ακράτα και Εθνικό Πατρών για τον 2ο όμιλο.

Στον 1ο όμιλο της Β’ ΕΠΣΑ, Δάφνη Πατρών και Άτλας θα κυνηγήσουν το τρίποντο σε ένα αμφίρροπο ματς, ενώ στον 2ο όμιλο υπάρχει σύγκρουση Αιγιαλείας, μεταξύ Φοίνικα Ζήριας και Αχιλλέα Καμαρών

Αναλυτικά:

A’ Kατηγορία – Β’ Όμιλος – Εξ αναβολής 11ης αγωνιστικής

Αιγείρα/ΑκράταΕθνικός Πατρών (15:00, Ακράτας, Φωκάς)

Β’ Kατηγορία – Α’ Όμιλος – Εξ αναβολής 7ης αγωνιστικής

Δάφνη Π.- Άτλας (20:00, Α.Κάνιστρας, Σεσέντος)

Β’ Kατηγορία – Β’ Όμιλος – Εξ αναβολής 7ης αγωνιστικής

Φοίνικας Ζήριας-Αχιλλέας Καμαρών (15:00, Ζήριας, Βαβαρούτας)

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β’ κατηγορία: Όσα συνέβησαν στην 7η αγωνιστική

Το πανόραμα και οι βαθμολογίες των ομίλων

Published

on

Α’ Όμιλος: Πρώτο πάλι το Μιντιλόγλι, “μπαμ” από Πυρσό

Ο Αστέρας Μιντιλογλίου νίκησε με πρωταγωνιστή τον Παναγιωτόπουλο και με το τρίποντο επί του Τριταιϊκού πέρασε στο ρετιρέ της βαθμολογίας, μετά την ήττα με την Δάφνη Πατρών.

Ωστόσο η Δάφνη έχει παιχνίδι λιγότερο, αφού δεν αγωνίστηκε με τον Άτλαντα, ο οποίος επίσης πήρε ανάσες και καλείται να αντιδράσει, έπειτα από την εντός έδρας ισοπαλία με την Λακκόπετρα.

Η πιο πιθανή ημερομηνία για το μεταξύ τους παιχνίδι είναι η 29η του Νοεμβρίου, αλλά ακόμα δεν έχει παρθεί οριστική απόφαση από την ΕΠΣ Αχαΐας.

Στο ματς που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο, ο Πυρσός με γκολ του Δεπούντη έριξε στο καναβάτσο το Σταροχώρι, που έχει θέσει ως στόχο την είσοδο στα πλέι-οφ. Το γκολ των νικητών σημείωσε ο Σπύρος Δεπούντης και ανάγκασε τον αντίπαλο στην 2η φετινή ήττα του.

Ο Δίας «τσίμπησε» τον πόντο στην έδρα του Λιμνοχωρίου και πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε ανοδική τροχιά, ενώ ο Ίκαρος Λακκόπετρας και ο Ολυμπιακός Φίλων Ποδοσφαίρου πήραν βαθιές ανάσες βαθμολογικά.

Ο Ίκαρος λύγισε εντός έδρας τον Παναχαϊκό και ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος από τον Κρίνο, με αμφότερους τους νικητές να σημειώνουν τη 2η επιτυχία τους. Νεάπολη και Φαραϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι και το αποτέλεσμα δεν ευνόησε κανέναν από τους δύο.

Β’ Όμιλος: Σε απόσταση αναπνοής η Αρόη, σε άνοδο ο Πανιώνιος 

Με μία εκκρεμότητα μένει η 7η πράξη στον 2ο όμιλο της Β΄κατηγορίας, αφού το ντέρμπι της Αιγιαλείας ανάμεσα σε Φοίνικα Ζήριας και Αχιλλέα Καμαρών θα πραγματοποιηθεί στις 29 Νοεμβρίου.

Ωστόσο οι συγκινήσεις δεν έλειψαν με την ΑΕ Αρόης να κερδίζει εύκολα τους νεανικούς Πετεινούς και να είναι η κερδισμένη της εβδομάδας. Αυτό συνέβη, καθότι ο Απόλλων Συνοικισμού/Αιγίου αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Αστέρα Λεοντίου.

Μάλιστα η ομάδα του Δ.Βαλσαμή είχε δύο δοκάρια με τους Καραθανάση και Στασινόπουλο και διαμαρτύρεται για πέναλτι που δεν της δόθηκε, σε εμφανές χέρι του αντιπάλου στη μεγάλη περιοχή.

Με δύο γκολ του Σκέμπι και με σκόρερ τον Ορφανίδη και τον Μποζιονέλο ο Πανιώνιος/Αχιλλέας ήταν καταιγιστικός απέναντι στην ΑΕ Αιγίου, την οποία συνέτριψε με 4αρα. Στα τελευταία τρία παιχνίδια η ομάδα του Κώστα Λάζαρη μετράει 2 νίκες και 1 ισοπαλία και κοιτάζει τη ζώνη των πλέι-οφ με περισσότερη αισιοδοξία.

Η Πάτρα 2005 δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον αδύναμο Αίαντα Πατρών και με 7 γκολ βρίσκεται στην 3η θέση, ενώ με 1 βαθμό λιγότερο ακολουθεί ο Ηρακλής Πατρών, που με τέρμα του Σουλιώτη έκαμψε την αντίσταση της Αβύθου.

Την 3η φετινή επιτυχία του πανηγύρισε ο Απόλλωνας Εγλυκάδας κόντρα στον Αστέρα Τέμενης με καλό ποδόσφαιρο.

Η ταυτότητα της 7ης:

Α Όμιλος 

Ολυμπιακός Φίλων Ποδοσφαίρου-Κρίνoς 3-1

Λιμνοχώρι-Δίας 0-0

Αστέρας Μιντιλογλίου- Α.Ο. Τριταίας/Τριταιϊκός 2-0

Ικαρος Λακκόπετρας-Παναχαϊκός 4-2

Νεάπολη-Φαραικός 1-1

Σταροχώρι-Πυρσός Πατρών 0-1

Δάφνη Πατρών-Άτλας (29/11)

Β Όμιλος

Πάτρα 2005- Αίας Π. 7-0 

Αστέρας Λεοντίου-Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου 0-0 

Πανιώνιος Αχιλλέας- ΑΕ Αιγίου 4-0 

ΑΕ Αρόης- Πετεινοί 5-0

Άβυθος Αιγιάλειας-Ηρακλής Π. 0-1

Απόλλων Εγλυκάδος-Αστήρ Τέμενης 3-0

Φοίνικας Ζήριας-Αχιλλέας Καμαρών (29/11)

 

Οι Βαθμολογίες:

Α ΌΜΙΛΟΣ

1 Αστέρας Μιντ. 18 (15-2)

———————

2 Δάφνη Πατρών 16 (12-4)

3 Σταροχώρι 15 (16-11)

4 Άτλας 13 (15-4)

5 Λιμνοχώρι 13 (12-6)

—————

6 Παναχαϊκός 9 (16-13)

7 Δίας 9 (10-8)

8 Πυρσός 9 (9-11)

9 Ίκαρος Λακ. 7 (14-15)

—————

10 Φαραϊκός 7 (7-8)

11 Ολυμπιακός Φ.Π. 7 (6-19)

12  ΑΟ Τριταίας 6 (7-16)

13 Νεάπολη 5 (6-15)

———-

14 Κρίνος 4 (7-15)

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1Απόλλων Συνοικ. 17 (19-5)

—————-

2 ΑΕ Αρόης 16 (26-10)

3 Πάτρα 2005 13 (16-12)

4 Ηρακλής Πατρών 12 (13-7)

5 Αστέρας Λεοντίου 12 (11-6)

——————

6 Αχιλλέας Καμαρών 12 (8-6)

7 Πανιώνιος/Αχ. 11 (15-8)

8 Απόλλων Εγλ. 10 (12-11)

9 Φοίνικας Ζήριας 10 (9-10)

—————

10 Αστήρ Τέμενης 9 (9-8)

11 ΑΕ Αιγίου 9 (11-11)

12 Αβυθος Αιγιαλείας 4 (9-25)

13 Πετεινοί 1 (7-20)

——————–

14 Αίας Πατρών  0 (9-32)

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β’ κατηγορία (7η αγ.): Νίκες για Μιντιλόγλι και Ολυμπιακό Φίλων, όρθιος ο Δίας στο Λιμνοχώρι

Published

on

Με τρεις αναμετρήσεις στον 1ο όμιλο άνοιξε η αυλαία στην 7η πράξη της Β’ κατηγορίας.

Ο Αστέρας Μιντιλογλίου νίκησε τον ΑΟ Τριταίας με δυο γκολ του Παναγιωτόπουλου στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, ενώ ο Ολυμπιακός Φ.Π. λύγισε τον Κρίνο με 3-1 και ανάσανε βαθμολογικά.

Σημαντικό βαθμό πήρε ο νεανικός Δίας στη δύσκολη έδρα του Λιμνοχωρίου.

Η ταυτότητα της 7ης:

Α Όμιλος 

Ολυμπιακός Φίλων Ποδοσφαίρου-Κρίνoς 3-1

Λιμνοχώρι-Δίας 0-0

Αστέρας Μιντιλογλίου- Α.Ο. Τριταίας/Τριταιϊκός 2-0

Κυριακή 19/11

Λακκόπετρας, 15:00, Ικαρος Λακκόπετρας-Παναχαϊκός, Μαρδάς (Ωρολογάς-Θανόπουλος)

Ζαρουχλεΐκων, 15:00, Νεάπολη ΑΕ-Φαραικός, Ζήκος (Αβραμοπούλου-Ασημακόπουλος)

Προσφυγικών, 18:00, Σταροχώρι-Πυρσός Πατρών, Γιαννόπουλος (Γεωργακόπουλος-Ασημακόπουλος)

Δάφνη Πατρών-Άτλας (22/11, Α.Κάνιστρας, 20:00)

Β Όμιλος

Κυριακή 19/11

Κ. Ζάρρας (Σαραβαλίου), 12:00, Πάτρα 2005-Αίας Πατρών, Κονιδάρης (Μαργαρώνης-Απ.Παλαιολόγος)

Κ. Ζάρρας (Σαραβαλίου), 15:00, Αστέρας Λεοντίου-Απόλλων Συνοικισμού Αιγίου, Ταξιάρχης (Μαργαρώνης-Απ.Παλαιολόγος)

Αγυιάς, 15:00, Πανιώνιος Αχιλλέας (Αγυιάς)-Αιγίου ΑΕ, Φωκάς (Αγγελόπουλος-Παυλόπουλος)

Προσφυγικών, 15:00, Αρόης Α.Ε.-Πετεινοί, Γκοτσόπουλος (Γεωργακόπουλος-Μ.Ψιμάρνης)

Αβύθου , 15:00, Άβυθος Αιγιάλειας-Ηρακλής Πατρών, Γκαβός (Ζεντέλης-Πούλος)

ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 15:00, Απόλλων Εγλυκάδος-Αστήρ Τέμενης, Σεσέντος (Σωτηρόπουλος-Παππάς)

Φοίνικας Ζήριας-Αχιλλέας Καμαρών (22/11, Ζηριας, 15:00)

 

Οι Βαθμολογίες:

Α ΌΜΙΛΟΣ

1 Αστέρας Μιντ. 18 (15-2)

———————

2 Δάφνη Πατρών 16 (12-4)

3 Σταροχώρι 15 (16-10)

4 Άτλας 13 (15-4)

5 Λιμνοχώρι 13 (12-6)

—————

6 Παναχαϊκός 9 (14-9)

7 Δίας 9 (10-8)

8 Ολυμπιακός Φ.Π. 7 (6-19)

9 Φαραϊκός 6 (6-7)

—————

10 Πυρσός 6 (8-11)

11 ΑΟ Τριταίας 6 (7-16)

12 Ίκαρος Λακ. 4 (10-13)

13 Κρίνος 4 (7-15)

———-

14 Νεάπολη 4 (5-14)

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

1Απόλλων Συνοικ. 16 (19-5)

—————-

2 ΑΕ Αρόης 13 (21-10)

3 Αχιλλέας Καμαρών 12 (8-6)

4 Αστέρας Λεοντίου 11 (11-6)

5 Φοίνικας Ζήριας 10 (9-10)

——————

6 Πάτρα 2005 10 (9-12)

7 Ηρακλής Πατρών 9 (12-7)

8 Αστήρ Τέμενης 9 (9-5)

9 ΑΕ Αιγίου 9 (11-7)

—————

10 Πανιώνιος/Αχ. 8 (11-8)

11 Απόλλων Εγλ. 7 (9-11)

12 Αβυθος Αιγιαλείας 4 (9-24)

13 Πετεινοί 1 (7-15)

——-

14 Αίας Πατρών  0 (9-25)

Continue Reading
Advertisement

Facebook