ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Τρομερή νίκη Προμηθέα στο “καυτό” Ιβανώφειο!

Published

on

Τρομερό “διπλό” πανηγύρισε ο Προμηθέας μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση με τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο (70-72) στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστική της EKO Basket League.

Κορυφαίος για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν ο Αγραβάνης, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Χάνλαν (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ζάρας (14 πόντοι).

Το νικητήριο καλάθι πέτυχε ο Κατσίβελης στα 54 δευτερόλεπτα!

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένος το παιχνίδι και προηγήθηκε 11-6 στο πρώτο πεντάλεπτο, ωστόσο ο Προμηθέας έτρεξε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (11-13 στο 7’), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Γιατρά να έχει το πάνω χέρι έστω και οριακά με πρωταγωνιστές τους Έλις και Αγραβάνη (39-40).

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου παρά το δυνατό ξεκίνημα του Ηρακλή, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 11-0, γύρισαν τελείως το μομέντουμ του αγώνα και έφτασαν μέχρι και το +8 (46-54 στο 26’ και η τέταρτη περίοδος ήταν βεβαίως συγκλονιστική, όπως αναμενόταν. Με τρίποντο του Μπαμπ, η ομάδα του Γιατρά διατήρησε το προβάδισμα των 4 πόντων (58-62 στο 33’), ωστόσο κάπου εκεί βραχυκύκλωσε επιθετικά.

Με σερί 6-0, ο Ηρακλής ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση και πέρασε μπροστά σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα (64-62 στο 36’), αλλά με παλικαρίσια καλάθια από Κασελάκη και Κατσίβελη ο Προμηθέα πήρε την σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-40, 51-55, 70-72.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Προμηθέας: Με Κολοσσό στα προημιτελικά του Κυπέλλου

Published

on

Ο Προμηθέας θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Κολοσσό Ρόδου στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς οι Ροδίτες επικράτησαν εκτός έδρας του Ιωνικού με 86-74.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη στηρίχθηκε στον Ντόμινικ Άρτις, ήταν συνολικά ανώτερη από τους γηπεδούχους και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στο θετικό αποτέλεσμα λίγες μόλις μέρες μετά από τη δύσκολη νίκη της στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό Β’ της Α2.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουφός): Σμιθ 14 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Ζάισλοφτ 9 (3/8 τρίποντα), Πετρόπουλος 3, Πρίτζετ 21 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαραγκίδης, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 15 (2/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γιουλ 3 (1/5 σουτ), Χουγκάζ 9 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος (5 ασίστ), Λάιλ 15 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άρτις 18 (6/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Άντριτς 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λιάπης 5 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 13 (4/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπιλλής, Τούμπα 12 (6/8 δίποντα), Γκόινς 12 (3/4 τρίποντα)

Continue Reading

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Γιατράς: “Περήφανος για τους παίκτες μου”

Published

on

Στην 1η αγωνιστική του EuroCup ο Προμηθέας παρέδωσε πνεύμα στο δ’ δεκάλεπτο απέναντι στην Γκραν Κανάρια και ηττήθηκε φυσιολογικά με 86-75.

Από τη μια η ανετοιμότητα της ομάδας λόγω εποχής, από την άλλη η μειωμένη πιθανώς συγκέντρωση λόγω της κατάκτησης του Super Cup και το κακό δεν αποφεύχθηκε.

Ο Μάκης Γιατράς, πάντως, είχε καλά λόγια να πει για την προσπάθεια των παικτών του μετά τη λήξη του ματς:

«Θα ήθελα να συγχαρώ την Γκραν Κανάρια για τη νίκη. Είμαι πολύ υπερήφανος για τους παίκτες μου, οι οποίοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια στο παρκέ. Χάσαμε το ματς, αλλά θα συνεχίσουμε την προσπάθειά μας για να πάρουμε καλύτερα αποτελέσματα».

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Ήττα για τον Προμηθέα στην πρεμιέρα του EuroCup

Published

on

Παρά το γεγονός πως βρισκόταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, εν τέλει ο Προμηθέας ηττήθηκε με 75-86 από την ισπανική Γκραν Κανάρια στο Δ.Τόφαλος για την 1η αγωνιστική του EuroCup.

Ο Προμηθέας, τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης θα ταξιδέψει στην Ιταλία προκειμένου ν’ αντιμετωπίσει την Τρέντο (Τρίτη 6/10). Φυσικά είναι μια νέα ομάδα, υπάρχουν πολλές αλλαγές συγκριτικά με πέρυσι. Αλλά έδειξε ότι έχει δυνατότητες αν και θα χρειαστεί χρόνος για να μονταριστεί.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 26-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά όλα άλλαξαν στη συνέχεια.

Οι Ισπανοί βρέθηκα να προηγούνται με 36-26 ενώ απέμεναν 6’15’’ για το τέλος του ημιχρόνου. Η ελληνική ομάδα μέσα σε 2’06’’ έκανε επιμέρους σκορ 14-0 και πέρασε 40-36. Πλέον ο αγώνας απέκτησε άλλη όψη.

Με το σκορ στο 48-43 υπέρ του Προμηθέα στο ημίχρονο και με τις δύο ομάδες να σκοράρουν πολύ, είδαμε κάτι διαφορετικό στην 3η περίοδο. Πολύ πιο «κλειστό» το σκορ (13-15 το επιμέρους σκορ) και ο Προμηθέας κράτησε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (61-58).

Στην τελευταία περίοδο, οι Ισπανοί άρχισαν καλύτερα και με επιμέρους σκορ 11-4 προηγήθηκαν 69-65  ενώ απέμεναν 5’30’’ για το τέλος. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Τζέικομπ Γουάιλι ήταν ο πρωταγωνιστής από πλευράς Ισπανών.

O Προμηθέας είχε «κολλήσει» επιθετικά και η Γκραν Κανάρια βρέθηκε στο +5 (σκορ 75-70) ενώ απέμεναν τέσσερα λεπτά για το τέλος. Και με 5 σερί πόντους του Αλμπισί ενώ απέμεναν 3’10’’ οι Ισπανοί ξέφυγαν 78-70.

Πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει μια καλή διαφορά και ο αγώνας δε μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43, 61-58, 75-86

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 14, Λούντζης 8, Τζέιμς 2, Αγραβάνης 8, Νίξον, Φλόιντ, Γιαννόπουλος 16, Μίλερ 27, Μαντζούκας, Μπαζίνας

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Φίσακ): Γουάιλι 22, Μπαλτσερόφσκι 4, Φεράρι 8, Οκόγιε 10, Αλμπισί 17, Ντέλα Βάλε 11, Σούρνα 4, Μπουριανάτζε, Κοστέλο 8, Μπεϊράν 2.

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.