Τζόρτζεβιτς: «Από τις καλύτερες εγκαταστάσεις στην Ευρώπη ο Προμηθέας»

Μέλι… έσταζε ο Σάσα Τζόρτζεβιτς για τον Προμηθέα και τις φιλοδοξίες του, ενόψει της αναμέτρηση με τη Βίρτους Μπολόνια.

Αναλυτικά όσα είπε ο “Σάλε”:

«Αντιμετωπίζουμε τον Προμηθέα, ο οποίος είναι μία φιλόδοξη ομάδα, που την έχει ένα νέος παράγοντας, ενώ διαθέτει μία από τις καλύτερες εγκαταστάσεις στην Ευρώπη.

Αυτό, αποδεικνύεται από την καλή πορεία που έχουν κάνει φέτος στο Eurocup.

Στο πρώτο μεταξύ ματς, στο οποίο γνωρίσαμε την πρώτη ήττα της σεζόν, ήταν δύσκολα. Ξέρουμε τι να περιμένουμε και θα πρέπει να παίξουμε με ενέργεια και να είμαστε πιο προσεκτικοί στην άμυνα», δήλωσε ο τεχνικός της Βίρτους.

BASKET LEAGUE

Basket League (16η): Σημάδια… ζωής από ΠΑΟΚ και Άρη, ξέσπασε το Περιστέρι

Published

on

Με την αναμέτρηση του Προμηθέα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ αύριο Κυριακή (19/1) να απομένει, η 16η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League πήρε από σήμερα τον δρόμο της.

Από το αγωνιστικό πρόγραμμα, ξεχώρισαν οι νίκες των ΠΑΟΚ και Άρη επί των Ιωνικού και Λάρισας εντός έδρα αντίστοιχα που τους δίνει μια μικρή “ανάσα” παρόλο που συνεχίζουν αμφότεροι να είναι ουραγοί στην βαθμολογία.

Ο έτερος συμπολίτης, Ηρακλής από την άλλη, ηττήθηκε από το Ρέθυμνο, ενώ η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου. Τέλος, το Λαύριο πήρε άνετη νίκη κόντρα στον Κολοσσό και το Περιστέρι ξέσπασε στον Πανιώνιο εκτός έδρας, μετά την ήττα από την Νίζνι.

Κυριακή 19/1
Προμηθέας-Παναθηναϊκός 19:15 (ΕΡΤ Sports)

Επόμενη αγωνιστική (17η)

Σάββατο 25/1
Κολοσσός Ρόδου-Προμηθέας 15:30 (ΕΡΤ 2/ErtPlay 2)
Ηρακλής-Λάρισα 15:30 (ΕΡΤ 2/ErtPlay 4)
Ρέθυμνο-Πανιώνιος 15:30 (ΕΡΤ 2/ErtPlay 1)
Ήφαιστος Λήμνου-Λαύριο 15:30 (ΕΡΤ 2/ErtPlay 3)
Περιστέρι-ΑΕΚ 17:45 (ΕΡΤ Sports)

Κυριακή 26/1
Ιωνικός Νίκαιας-Άρης 19:00 (ΕΡΤ 3)

Δευτέρα 27/1
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 19:30 (COSMOTE Sport 4)

Διάβασε Περισσότερα

Α2 ΜΠΑΣΚΕΤ

A2 Μπάσκετ (15η): Ημέρα των… φιλοξενούμενων

Published

on

Ολοκληρώθηκε το μεγαλύτερο κομμάτι της 15ης αγωνιστική της Α2 Εθνικής μπάσκετ, με μονάχα μια αναμέτρηση να εκκρεμεί για αύριο, αυτή του Ψυχικού με τον Διαγόρα.

Στα σημερινά παιχνίδια, είχαμε 5/7 να λήγουν υπέρ των φιλοξενούμενων ομάδων, με εξαίρεση την αναμέτρηση του Απόλλωνα στο Μεσολόγγι με τον πρωτοπόρο και αήττητο Χαρίλαο Τρικούπη που “ράγισε” καρδιές μέχρι να έρθει το τελικό 88-84 στην παράταση και εκείνη του Φίλιππου Βέροιας που επικράτησε άνετα του Αμύντα.

Η Καρδίτσα εδραιώνεται στα πλέι οφ, περνώντας με νίκη και από την έδρα του Ανατόλια, ενώ στα ψηλά έμεινε και η Ελευθερούπολη, με μεγάλη αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέπει την κατάσταση και να επικρατεί του Τρίτωνα.

Μεγάλο διπλό πήρε και ο Οίακας μέσα στην Αμαλιάδα, την στιγμή που έφυγε αλώβητο το Αγρίνιο από το Μετς, που έκοψε την φόρα που έδειχνε να έχει πάρει το Παγκράτι.  Τέλος, ο Ολυμπιακός Β’ επέστρεψε στις νίκες σε βάρος της Δάφνης.

on

Ένας θαρραλέος και συγκλονιστικός Απόλλωνας έφτασε μια “ανάσα” από το να κάνει ότι δεν έχει μπορέσει καμία ομάδα ως τώρα στο πρωτάθλημα, δηλαδή να κερδίσει τον αήττητο και πρωτοπόρο, Χαρίλαο Τρικούπη στο Μεσολόγγι.

Οι “μελανόλευκοι” του Δελέγκου τα έδωσαν όλα, πήγαν το ματς στην παράταση, όμως, οι λεπτομέρειες στοίχισαν για το τελικό 88-84 υπέρ των γηπεδούχων.

Ηρωική προσπάθεια και χωρίς Τσάμη, πρώτοι σκόρερ Τσιακμάς 21 (κορυφαίος), Ζούμπος 18, Κάδρας 12, Μολφέτας 11, Τζακόπουλος 10.

Ο αγώνας

Σε κανένα σημείο του αγώνα ο Απόλλωνας δεν έδειξε να φοβάται. Έπαιζε στα ίσια τους πρωτοπόρους γηπεδούχους που από την πρώτη περίοδο πήραν το… “μήνυμα”. Ενδεικτικό είναι το 23-22 της πρώτης περιόδου, με την κατάσταση, όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο να αλλάζει.

Οι Σαχπατζίδης και Αντωνάκης έκαναν ζημιά στην άμυνα των “μελανόλευκων”, αλλά οι Τσιακμάς, Τζιακόπουλος και Μολφέτας κρατούσαν την ομάδας τους μέσα στο “κόλπο”, με το 48-44 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Νιφόρας έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (60-62) μετά από μεγάλο διάστημα, ωστόσο τα δυο συνεχόμενα τρίποντα των Αντωνάκη και Παπαδιονυσίου έδωσαν “αέρα” στους γηπεδούχους. Ο Απόλλωνας δεν έλεγε με τίποτα να το βάλει κάτω και  με ρεσιτάλ ευστοχίας και αυτοπεποίθησης λίγο έλειψε με την βοήθεια των Κάδρα, Τσιακμά να πάρει το μεγάλο “διπλό”.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης έστειλε το ματς με 75-75 στην παράταση και εκεί στις κρίσιμες λεπτομέρειες φάνηκε πιο ψύχραιμος όπως τονίσαμε και παραπάνω. Παρόλα αυτά, στον Απόλλωνα θα πρέπει να αισθάνονται μόνο περηφάνια μετά από αυτή την εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 48-44 (ημχ), 60-62, 75-75 (κ.α.), 88-84 (πρτ.)

Επιμέλεια: Κυριάκος Δημητρόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ17 ώρες πριν

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ LIVE!

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ21 ώρες πριν

Όργια Μαντζούκα με 49 πόντους στη νίκη επί της Άλμπα!

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ19 ώρες πριν

Ανακοινώθηκε η αποστολή της Παναχαϊκής για Κέρκυρα

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ17 ώρες πριν

Α’ Κατηγορία (17η): Δόξα Παραλίας και Αετός Πατρών πήραν τα ντέρμπι

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ16 ώρες πριν

Παλεύει γερά στο Μεσολόγγι ο Απόλλωνας με Χ.Τρικούπη (ΗΜΙΧΡΟΝΟ)

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ20 ώρες πριν

Β΄ κατηγορία (15η): Επικίνδυνες αποστολές για τους πρωτοπόρους στον Β΄όμιλο

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ18 ώρες πριν

Α’ Κατηγορία (17η-ΗΜΙΧΡΟΝΟ): Προηγείται η Δόξα στο ντέρμπι, μπροστά ο Παναιγιάλειος