Connect with us

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία (16η): Ισοπαλία χωρίς γκολ στο ντέρμπι, μεγάλες νίκες Σταροχώρι, Αργυρά

Published

on

Με θέαμα και συγκινήσεις ξεκίνησε η 16η στροφή της Β΄κατηγορίας και παράλληλα ο δεύτερος γύρος στην κανονική διάρκεια του εξαιρετικού αυτού πρωταθλήματος.

Στον 1ο όμιλο το Σταροχώρι «φιλοδώρησε» τον Παναχαϊκό με 6-1 (1-1 το ημίχρονο, στο 1-3 χάνει πέναλτι ο Βεργίνης των γηπεδούχων) και προσωρινά πέρασε στην κορυφή, αφού αύριο παίζει η Δόξα Νιφορείκων με τους Πετεινούς στο Πετρωτό. Λέων Αλισσού και Περιβόλα πανηγύρισαν έναντι Αχαϊκού και Καμινίων αντίστοιχα και συνεχίζουν με φόντο την 5άδα.

Στο ντέρμπι των προπορευόμενων στον όμιλο της Αιγιαλείας, Άνω Καστρίτσι και Αναγέννηση Ψαθοπύργου έμειναν στο 0-0. Ο Μπούρδος στο 33΄είχε δοκάρι, ενώ για τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκε ο Διαμαντόπουλος στο 72΄. Η Αργυρά πέτυχε τη νίκη της ημέρας επί της Φλόγας Ροδιάς, χάρη σε γκολ των Μαραθεύτη και Καψάλη και εδραιώνεται στις θέσεις των πλέι-οφ. Ο Απόλλων Εγλυκάδας προηγήθηκε με 2-0 με Γιαννόπουλο και Πύργα, αλλά ο Αστέρας Τέμενης ισοφάρισε σε 2-2, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία.

«Χ» στο Αίγιο με την Άβυθο έφερε ο Πανιώνιος/Αχιλλέας, με «δράστη» τον Σπάχιου.

Αναλυτικά αποτελέσματα-πρόγραμμα-Βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος

Περιβόλα-Καμίνια  2-0

Παναχαϊκός-Σταροχώρι  1-6

Λέων Αλισσού-Αχαϊκός  1-0

Κυριακή 26/1

Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ώρα 11.00, Αστραπή-Εθνικός/Πολύτεκνος, Καλύβας

Γήπεδο Πετρωτού, Ώρα 12.00, Πετεινοί-Δόξα Νιφορεϊκων, Αθανασόπουλος

Γήπεδο «Ντα Λούζ», Ώρα 12.00, Φαραϊκός-Δάφνη Πατρών, Μπλίκας

Γήπεδο Μιντιλογλίου, Ώρα 15.00, Αστέρας Μιντιλογλίου-Ίκαρος Πετρωτού, Φωκάς

Γήπεδο Λάππα, Ώρα 15.00, Ατρόμητος Λάππα-Καλλιθέα, Τηλιγάδας

 

Β’ Όμιλος

Άβυθος Αιγιαλείας-Πανιώνιος/Αχιλλέας  1-1

Απόλλων Συνοικισμού-Αχιλλέας Καμαρών  2-0

Αστέρας Τέμενης-Απόλλων Εγλυκάδας  2-2

Αργυρά-Φλόγα Ροδιάς  2-1

Άνω Καστρίτσι-Αναγέννηση Ψαθοπύργου  0-0

Κυριακή 26/1

Γήπεδο Ρίου, Ώρα 15.00, Αετός Ρίου-Δρέπανο, Πολυγένης

Γήπεδο Αγυιάς, Ώρα 15.00, Ζαβλάνι/Αίας-ΠΑΟΚ Πάτρας, Παλαιολόγος

Τετάρτη 29/1

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Ώρα 15.30, Ολυμπιακός Πατρών-Φοίνικας Ζήριας,

 

Οι Βαθμολογίες (σε 16 ματς)

Α΄ όμιλος

1 Σταροχώρι 37

——————————

2 Δόξα Νιφ. 35

3 Πολύτεκνος/Εθνικός Π.  30

4 Ικαρος Πετρ. 29

5 Αστέρας Μιντ. 28

——————————-

6    Λέων Αλισσού 27

7 Αστραπή Ψαρ. 26

8  Περιβόλα 24

9 Ατρόμ. Λάππα 22

10 Πετεινοί 21

11 Αχαϊκός 17

—————————

12 Φαραικός 17

13 Καλλιθέα 12

14 Παναχαϊκός 11

15 Καμίνια 5

——————

16 Δάφνη Π. 4

 

Β΄ όμιλος

1 Αναγέννηση Ψ. 39

—————————–

2 Άνω Καστρίτσι 39

3 Αετός Ρίου 32

4    Αργυρά Π. 28

5 Φλόγα Ρόδιας 27

—————————

6 Φοίνικας Ζήρ. 27

7 Απόλλων Εγλ. 27

8 Πανιώνιος Αχιλ. 26

9 Ζαβλάνι/Αίας 18

10 Άβυθος 18

11 Αχιλλέας Καμ. 16

———————————

12 Αστήρ Τέμενης 14

13 Απόλλων Συν. 13

14 Ολυμπιακός Π. 11

15 Δρέπανο 8

—————————

16 ΠΑΟΚ Πατρών 8

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β.Παντελής: «Πάντα ζητούμενο η νίκη»

Published

on

Μετά από το σύντομο πέρασμα του από τον Αχαιό Σαραβαλίου και την Α΄κατηγορία ο Παντελής επανήλθε στα γνώριμα λημέρια του Σταροχωρίου και ήδη έχει πάρει θέση βασικού στα πλάνα του Νίκου Λαγογιάννη.

Ο νεαρός αθλητής μίλησε στην «Match» για την αγχωτική επικράτηση επί των Καμινίων και αποκάλυψε τον στόχο της ομάδας του αγωνιστική με αγωνιστική.

«Ήταν ένα σκληρό ματς και κερδίσαμε δύσκολα, αφού σπαταλήσαμε ευκαιρίες και δεν κάναμε εύκολη τη δουλειά μας.

Είναι σημαντικό ότι περάσαμε στην 2η θέση της βαθμολογίας, αλλά το ζητούμενο είναι να είμαστε συγκεντρωμένοι κάθε αγωνιστική. Σκοπός είναι το τρίποντο κάθε εβδομάδα και στο τέλος θα δούμε τι έχουμε καταφέρει και αν πετύχαμε».

Διάβασε Περισσότερα

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β’ κατηγορία (19η): Διπλό ανόδου η Δόξα Νιφ., τρένο χωρίς φρένα ο Αετός Ρίου (το πρόγραμμα)

Published

on

Με δύο μεγάλα ντέρμπι άνοιξε η αυλαία στην 19η στροφή της Β΄ΕΠΣΑ κατηγορίας σε 1ο και 2ο όμιλο.

Η Δόξα Νιφορείκων λύγισε με ανατροπή τον Εθνικό/Πολύτεκνο (2-1) και έκανε ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην Α΄κατηγορία, ενώ η Περιβόλα νίκησε τον Λέοντα Αλισσού με 5-3 σε παιχνίδι που θύμισε Πρέμιερ Λιγκ και παρέμεινε ζωντανή για τα πλέι-οφ.

Στον 2ο όμιλο ο Αετός Ρίου με γκολ του Γιώργου Πολυζωγόπουλου έκαμψε την αντίσταση της Αργυράς στο Προάστιο και έπιασε προσωρινά το Άνω Καστρίτσι στην 2η θέση, αποδεικνύοντας ότι θα κυνηγήσει με αξιώσεις την άνοδο.

Τα αποτελέσματα- το πρόγραμμα της 19ης και οι βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος

Περιβόλα- Λεών Αλισσού 5-3  (6΄Λαζανάς, 27΄Μπαρούνης, 68΄, 80΄Παντελής, 89΄Μπενέτος/ 28΄, 87΄Στουπάκης, 64΄ Γ.Σέρμπος)

Εθνικός/Πολύτεκνος- Δόξα Νιφορείκων 1-2  (7΄ Θοδωρή/ 37΄Νταλάπας, 63΄Ανδρικόπουλος)

Κυριακή 16/2

Καμίνια- Σταροχώρι (11:00- Βραχνείκων- Αθανασόπουλος)

Καλλιθέα- Αστραπή Ψαρ.  (12:30- Πετρωτού- Σπυρόπουλος)

15:30

Αχαϊκός- Ίκαρος Πετρωτού  («Α.Κάνιστρας»- Ιωαννίδης)

Ατρόμητος Λάππα- Πετεινοί  (Λάππα- Μπλίκας)

Φαραϊκός- Παναχαϊκός (Ντα Λουζ Οβρυάς- Πράνταλος)

Δάφνη Πατρών- Αστέρας Μιντιλογλίου (Ζαρουχλείκων- Μπακόπουλος)

 

Β’ Όμιλος

Αργυρά- Αετός Ρίου  0-1  (28΄Πολυζωγόπουλος)

Κυριακή 16/2

Ολυμπιακός Πατρών- Άνω Καστρίτσι (10:00- «Κ.Ζάρρας»- Καραβασίλης)

15:30

Πανιώνιος/Αχιλλέας- Αστήρ Τέμενης (Αγυιάς- Ασπρουλόπουλος)

Άβυθος Αιγιαλείας- Απόλλων Αιγίου (Δημητρόπουλο- Οικονόμου)

Φλόγα Ροδιάς- Ζαβλάνι/Αίας  (Ροδιάς- Ρουμπάνης)

Αναγέννηση Ψαθοπύργου- Απόλλων Εγλυκάδας (Ρίου- Χρονάς)

Φοίνικας Ζήριας- Αχιλλέας Καμαρών  (Καμαρών- Μέρμηγκας)

ΠΑΟΚ Πάτρας- Δρέπανο (18:00- «Α.Κάνιστρας»- Τηλιγάδας)

 

Οι βαθμολογίες (σε 18 αγώνες)

Α΄ όμιλος

1 Δόξα Νιφ. 47

——————————

2 Πολύτεκνος/Εθνικός Π.  39

3 Σταροχώρι 37

4 Ικαρος Πετρ. 35

5 Λέων Αλισσού 33

——————————-

6    Αστέρας Μιντ. 32

7  Ατρόμ. Λάππα 29

8  Περιβόλα 28

9 Αστραπή Ψαρ. 27

10 Πετεινοί 24

11 Φαραικός 21

—————————

12 Αχαϊκός 19

13 Καλλιθέα 13

14 Παναχαϊκός 11

15 Καμίνια 11

——————

16 Δάφνη Π. 4

 

Β΄ όμιλος

1 Αναγέννηση Ψ. 45

—————————–

2 Άνω Καστρίτσι 42

3 Αετός Ρίου 42

4  Φοίνικας Ζήρ. 34

5  Φλόγα Ρόδιας 33

—————————

6 Απόλλων Εγλ. 33

7  Αργυρά Π. 31

8 Πανιώνιος Αχιλ. 29

9 Άβυθος 21

10 Αχιλλέας Καμ. 19

11 Ζαβλάνι/Αίας 18

———————————

12 Αστήρ Τέμενης 14

13 ΠΑΟΚ Πατρών 14

14 Απόλλων Συν. 13

15 Ολυμπιακός Π. 11

—————————

16 Δρέπανο 11

Διάβασε Περισσότερα

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία: Μεγάλα ντέρμπι σε 1ο και 2ο όμιλο (19η αγωνιστική)

Published

on

Συνεχίζεται αυτό το σαββατοκύριακο το ενδιαφέρον και εντυπωσιακό πρωτάθλημα της Β΄ΕΠΣΑ κατηγορίας και από το πρόγραμμα δεν λείπουν τα ντέρμπι.

Στον 1ο όμιλο δεσπόζει η μάχη του Εθνικού Πατρών/Πολύτεκνου που φιλοξενεί το Σάββατο στο Προάστιο την πρωτοπόρο Δόξα Νιφορείκων. Οι γηπεδούχοι με νίκη θα μειώσουν στους 2 πόντους από την κορυφή, ενώ με «2» οι «μελανόλευκοι» θα κάνουν άλμα προς την άνοδο.

Στον 2ο όμιλο η Αργυρά περιμένει τον Αετό Ρίου στο ίδιο γήπεδο και μετά το Εθνικός- Δόξα Νιφ., σε ένα παιχνίδι που αναμένεται να κριθεί στο νήμα, αφού μιλάμε για δύο ποιοτικές και σταθερές ομάδες, που έχουν θέσει υψηλούς στόχους.

Την Κυριακή η πρωτοπόρος Αναγέννηση Ψαθοπύργου έχει δύσκολο εντός έδρας με τον φορμαρισμένο Απόλλωνα Εγλυκάδας, ενώ το Άνω Καστρίτσι που καταδιώκει την ομάδα του Βασίλη Φίλιππα θεωρείται φαβορί απέναντι στον Ολυμπιακό Πατρών. «Πόλεμος» στα χαμηλά στρώματα αναμένεται και στο ΠΑΟΚ Πάτρας- Δρέπανο, αφού αμφότεροι παλεύουν για την αποφυγή της τελευταίας θέσης, που ισοδυναμεί με απευθείας υποβιβασμό.

Το πρόγραμμα της 19ης και οι βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος

Σάββατο 15/2

Περιβόλα- Λεών Αλισσού (15:30- Πετρωτού- Ντάβλα)

Εθνικός/Πολύτεκνος- Δόξα Νιφορείκων (15:30- Προαστίου- Καλύβας)

Κυριακή 16/2

Καμίνια- Σταροχώρι (11:00- Βραχνείκων- Αθανασόπουλος)

Καλλιθέα- Αστραπή Ψαρ.  (12:30- Πετρωτού- Σπυρόπουλος)

15:30

Αχαϊκός- Ίκαρος Πετρωτού  («Α.Κάνιστρας»- Ιωαννίδης)

Ατρόμητος Λάππα- Πετεινοί  (Λάππα- Μπλίκας)

Φαραϊκός- Παναχαϊκός (Ντα Λουζ Οβρυάς- Πράνταλος)

Δάφνη Πατρών- Αστέρας Μιντιλογλίου (Ζαρουχλείκων- Μπακόπουλος)

 

Β’ Όμιλος

Σάββατο 15/2

Αργυρά- Αετός Ρίου  (18:00- Προαστίου- Πράνταλος)

Κυριακή 16/2

Ολυμπιακός Πατρών- Άνω Καστρίτσι (10:00- «Κ.Ζάρρας»- Καραβασίλης)

15:30

Πανιώνιος/Αχιλλέας- Αστήρ Τέμενης (Αγυιάς- Ασπρουλόπουλος)

Άβυθος Αιγιαλείας- Απόλλων Αιγίου (Δημητρόπουλο- Οικονόμου)

Φλόγα Ροδιάς- Ζαβλάνι/Αίας  (Ροδιάς- Ρουμπάνης)

Αναγέννηση Ψαθοπύργου- Απόλλων Εγλυκάδας (Ρίου- Χρονάς)

Φοίνικας Ζήριας- Αχιλλέας Καμαρών  (Καμαρών- Μέρμηγκας)

ΠΑΟΚ Πάτρας- Δρέπανο (18:00- «Α.Κάνιστρας»- Τηλιγάδας)

 

Οι βαθμολογίες (σε 18 αγώνες)

Α΄ όμιλος

1 Δόξα Νιφ. 44

——————————

2 Πολύτεκνος/Εθνικός Π.  39

3 Σταροχώρι 37

4 Ικαρος Πετρ. 35

5 Λέων Αλισσού 33

——————————-

6    Αστέρας Μιντ. 32

7  Ατρόμ. Λάππα 29

8  Αστραπή Ψαρ. 27

9 Περιβόλα 25

10 Πετεινοί 24

11 Φαραικός 21

—————————

12 Αχαϊκός 19

13 Καλλιθέα 13

14 Παναχαϊκός 11

15 Καμίνια 11

——————

16 Δάφνη Π. 4

 

Β΄ όμιλος

1 Αναγέννηση Ψ. 45

—————————–

2 Άνω Καστρίτσι 42

3 Αετός Ρίου 39

4  Φοίνικας Ζήρ. 34

5  Φλόγα Ρόδιας 33

—————————

6 Απόλλων Εγλ. 33

7  Αργυρά Π. 31

8 Πανιώνιος Αχιλ. 29

9 Άβυθος 21

10 Αχιλλέας Καμ. 19

11 Ζαβλάνι/Αίας 18

———————————

12 Αστήρ Τέμενης 14

13 ΠΑΟΚ Πατρών 14

14 Απόλλων Συν. 13

15 Ολυμπιακός Π. 11

—————————

16 Δρέπανο 11

Διάβασε Περισσότερα

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.