Connect with us

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β’ κατηγορία (19η): Ο Άτλας “φρέναρε” τον Αχαϊκό, μάχη για τα πλέι-οφ στον 2ο όμιλο

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

Published

on

Ολοκληρώθηκε χθες το 19ο κομμάτι στο παζλ της Β ΕΠΣΑ κατηγορίας.

Στον 1ο όμιλο, ο Άτλας με τέρμα του Φλωράτου λύγισε τον Αχαϊκό, ο οποίος υπέστη την πρώτη ήττα του, αλλά παρέμεινε πρώτος. Παρόλα αυτά τα Ροΐτικα μείωσαν στους 2 βαθμούς, κερδίζοντας τον ΑΠΟ Αρόης και το πρωτάθλημα πήρε…φωτιά.

Στον 2ο όμιλο, η Θύελλα Αιγίου ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της ΑΕ Αιγίου, ενώ επικρατεί κομφούζιο για τις θέσεις των πλέι-οφ, μετά τη μοιρασιά στο Δαβουρλής-Αετός Ρίου, τη νίκη της ΑΕ Αρόης με την Αργυρά και την ισοπαλία που πήρε ο Ηρακλής Πατρών στο 90′ με τον Φοίνικα Ζήριας.

Αναλυτικά το πανόραμα της 19ης:

Α Όμιλος

Φαραϊκός- Σταροχώρι 2-1

Παναχαϊκός- Αστέρας Λεοντίου 0-1

Περιβόλα- ΑΟ Τριταίας 5-3

Αναγέννηση Πατρών-Κρίνος 2-0

Άτλας-Αχαϊκός 1-0

Πείρος Ισώματος-Ικαρος Πετρωτού 3-1

Ροΐτικα- ΑΠΟ Αρόη 3-0

 

Β Όμιλος

Δαβουρλής Κ.92- Αετός Ρίου 1-1

ΑΕ Αιγίου- Θύελλα Αιγίου 0-4

Αστήρ Τέμενης- Ζαβλάνι 3-3

Καλάβρυτα- Φλόγα Ροδιάς 1-0

ΑΕ Αρόης-Αργυρά Πατρών 2-1

Φοίνικας Ζήριας-Ηρακλής Πατρών 1-1

Άνω Καστρίτσι-Αχιλλέας Καμαρών 2-3

 

Οι Βαθμολογίες:

Α Όμιλος (σε 19 παιχνίδια)

1 Αχαϊκός 48 (51-14)
———————————-
2 Ροΐτικα 46 (54-14)
3 Αναγέννηση Π. 40 (43-18)
4  Περιβόλα 39 (49-20)
5 Σταροχώρι 29 (43-38)
‐———————————————
6 Άτλας 28 (39-31)
7  ΑΟ Τριταίας 28 (24-29)
8  Φαραϊκός 27 (36-25)
9 Παναχαϊκός 26 (33-43)
—–‐—————————————–
10 Αστέρας Λεοντίου 18 (26-41)

11 Ίκαρος Πετρ. 18 (26-46)

12 Πείρος Ισώματος 17 (36-53)

13 Κρίνος 10 (24-55)
—————————————-
14 ΑΠΟ Αρόη 5 (12-80)

 

Β Όμιλος (σε 19 παιχνίδια)

1 Θύελλα Αιγίου 53 (57-12)
————————–
2 Καλάβρυτα 47 (65-21)
3 ΑΕ Αρόης 34 (28-24)
4 Ηρακλής Πατρών 32 (45-35)
5 Αετός Ρίου 31 (44-32)
—————————————
6  Δαβουρλής 30 (41-26)
7 Αστέρας Τέμενης 25 (25-33)
8   Φοίνικας Ζήριας 24 (20-17)
9 ΑΕ Αιγίου 24 (24-35)
‐————————————-
10  Ζαβλάνι 23 (32-39)
11 Αχιλλέας Καμαρών 21 (21-41)
12 Φλόγα Ροδιάς 16 (28-47)
13 Αργυρά 10 (22-47)

————————————————-
14 Άνω Καστρίτσι 2 (16-57)

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία, πλέι-άουτ: ΑΟ Τριταίας, Φαραϊκός, ΑΕ Αρόης και Τέμενη ανανέωσαν την παρουσία τους

Published

on

Ολοκληρώθηκε σήμερα η διαδικασία των πλέι-άουτ της Β΄κατηγορίας.

Στον 1ο όμιλο ο Φαραϊκός λύγισε στο 93΄τον Παναχαϊκό και κατέκτησε την παραμονή, κάτι που έκανε (πιο άνετα) ο ΑΟ Τριταίας, κερδίζοντας την υποβιβασμένη Νεάπολη με 5-1.

Στον 2ο όμιλο η ΑΕ Αρόης με 2 γκολ του Ραυτόπουλου και 1 του Βερβέρογλου έριξε στο καναβάτσο τον Απόλλωνα Συνοικισμού και μαζί με τον Αστέρα Τέμενης (3-0 την Άβυθο) παρέμειναν στην Β΄κατηγορία.

Το πανόραμα: 

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

ΑΟ Τριταίας- Νεάπολη 5-1

Παναχαικός- Φαραϊκός 1-2

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Αστήρ Τέμενης- Άβυθος 3-0

ΑΕ Αρόης- Απόλλων Συνοικ. 3-1

 

Οι βαθμολογίες:    

Α΄ΟΜΙΛΟΣ    

1 Φαραϊκός 16 (4-2)

2 ΑΟ Τριταίας 15  (7-3)

————————–

3 Παναχαϊκός 13 (2-3)

4 Νεάπολη 7 (1-6)

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ    

1  Αστήρ Τέμενης 17 (9-4)

2 ΑΕ Αρόης 17 (8-3)

——————————–

3 Άβυθος 14 (3-6)

4 Απόλλων Συνοικ. 14 (3-10)

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία, πλέι-άουτ: Πέφτουν…κορμιά για την σωτηρία

Published

on

Ολοκληρώνεται σήμερα η δράση στην Β΄κατηγορία με τα πλέι-άουτ και το φινάλε θα είναι δραματικό. 

Στον 1ο όμιλο ξεχωρίζει το ντέρμπι του Παναχαϊκού με τον Φαραϊκό, ενώ ο ΑΟ Τριταίας με νικη επί της υποβιβασμένης Νεάπολης παραμένει στην κατηγορία. 

Στον 2ο όμιλο όλες οι ομάδες μετρούν 14 βαθμούς και ίσως παίξει ρόλο και η διαφορά τερμάτων. 

Θυμιζουμε ότι παραμένουν στην Β΄ΕΠΣΑ οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο, με τους 3ους και 4ους να υποβιβάζονται στην Γ΄ΕΠΣΑ. 

Το σημερινό πρόγραμμα:  

Α΄ΟΜΙΛΟΣ  

ΑΟ Τριταίας- Νεάπολη (17:30, Ροϊτίκων, Βαβαρούτας)   

Παναχαικός- Φαραϊκός (17:30, Α.Κάνιστρας, Παπαδόπουλος)  

Β΄ΟΜΙΛΟΣ 

Αστήρ Τέμενης- Άβυθος (17:30, Τέμενης, Αντωνίου)   

ΑΕ Αρόης- Απόλλων Συνοικ. (17:30, Προσφυγικών, Πετρόπουλος)  

  

Οι βαθμολογίες:      

Α΄ΟΜΙΛΟΣ      

1    Φαραϊκός 13 (2-1)     

————————–      

2 Παναχαϊκός 13 (1-1)      

3 ΑΟ Τριταίας 12 (2-2)    

4 Νεάπολη 7 (0-1)      

   

Β΄ΟΜΙΛΟΣ      

1  ΑΕ Αρόης 14 (5-2)   

——————————–   

2 Αστήρ Τέμενης 14 (6-4)   

3 Άβυθος 14 (3-3)      

4 Απόλλων Συνοικ. 14 (2-7) 

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία, πλέι-οφ: Πανηγύρισαν την άνοδο στην Α΄κατηγορία, Πυρσός και Ηρακλής Πατρών (+pic)

Published

on

Τα δύο τελευταία εισιτήρια για την Α΄κατηγορία κατοχυρώθηκαν σε Πυρσό και Ηρακλή Πατρών στο φινάλε των πλέι-οφ της Β΄κατηγορίας. 

Στον 1ο όμιλο ο Πυρσός επικράτησε του Αστέρα Μιντιλογλίου και πήρε την πρωτιά, ενώ στον 2ο όμιλο ο Ηρακλής Πατρών πέρασε νικηφόρα από τις Καμάρες και με ανατροπή και έκοψε πρώτος το νήμα. 

Το πανόραμα:  

Α΄ΟΜΙΛΟΣ, ΠΛΕΪ-ΟΦ   

Πυρσός- Αστέρας Μιντιλογλίου 2-1  (34΄Βαγγελάτος, 53΄Κακαφώνης/ 71΄Φ.Πλέγας)

Άτλας- Λιμνοχώρι 2-0 (22΄Μπαλάσης, 58΄Δήμας)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ, ΠΛΕΪ-ΟΦ   

Αχιλλέας Καμαρών- Ηρακλής Π. 1-2 (51΄Μπούρδος/ 88΄πέν. Φούντζουλας, 93΄Μπρίνιας)

ΑΕ Αιγίου- Πάτρα 2005 1-1  (69΄Κωστόπουλος/ 14΄Δαραμούσκας)

 

Οι βαθμολογίες:      

Α΄ΟΜΙΛΟΣ      

1 Πυρσός 25 (5-2)     

————————–      

2 Άτλας 24 (3-1)      

3 Λιμνοχώρι 21 (2-4)    

4 Αστέρας Μιντ. 18 (1-4)      

   

Β΄ΟΜΙΛΟΣ      

1  Ηρακλής Π. 27 (7-2)   

——————————–   

2 Αχιλλέας Καμ. 22 (6-4)   

3 ΑΕ Αιγίου 17 (4-5)      

4 Πάτρα 2005 16 (1-7) 

Continue Reading
Advertisement

Facebook