Connect with us

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β’ κατηγορία (24η αγ.): Νίκες με φόντο τα πλέι-οφ για ΑΟ Τριταίας και Αετό Ρίου

Το πανόραμα της αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των ομίλων

Published

on

Ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας.

Στον 1ο ομιλο, ο ΑΟ Τριταίας με γκολ του Στούπα λύγισε τον Άτλαντα και πλησίασε στον πόντο την 5η θέση, η οποία οδηγεί στα πλέι-οφ.

Στον 2ο όμιλο ο Αετός Ρίου πήρε το ντέρμπι με τον Ηρακλή Πατρών και έκανε καθοριστικό βήμα, προκειμένου να δώσει το παρόν στα πλέι-οφ ανόδου.

Η ταυτότητα της 24ης αγωνιστικής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟ Αρόη-Αστέρας Λεοντίου 1-5

Άτλας- ΑΟ Τριταίας 0-1

Αχαϊκός-Ίκαρος Πετρωτού 5-2

Πείρος Ισώματος-Κρίνος 1-1

Παναχαϊκός-Σταροχώρι 3-0

Αναγέννηση Πατρών-Φαραικός 2-1

Περιβόλα- Ροΐτικα 1-4

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Ηρακλής Πατρών-Αετός Ρίου 0-2

Άνω Καστρίτσι-Αρόης Α.Ε. 0-3 α.α.

Αργυρά Πατρών-Θύελλα Αιγίου 3-2

Δαβουρλής K’ 92-Φλόγα Ρόδιας 2-0

Φοίνικας Ζήριας-Αχιλλέας Καμαρών 0-1

ΑΕ Αιγίου -Ζαβλάνι 6-4

Καλάβρυτα-Αστήρ Τέμενης 4-0

 

Οι Βαθμολογίες:

Α Όμιλος (σε 24 παιχνίδια)

1 Ροΐτικα 58 (65-18)
———————————-
2 Αχαϊκός 57 (67-25)
3 Αναγέννηση Π. 50 (54-25)
4  Περιβόλα 48 (65-29)
5 Σταροχώρι 38 (49-46)
‐———————————————
6 ΑΟ Τριταίας 37 (35-36)
7  Άτλας 37 (47-37)
8  Παναχαϊκός 35 (54-50)
9 Φαραϊκός 32 (44-34)
—–‐—————————————–
10 Πείρος Ισώματος 24 (44-61)

11 Αστέρας Λεοντίου 22 (37-55)

12 Ίκαρος Πετρ. 21 (33-62)

13 Κρίνος 15 (31-63)
—————————————-
14 ΑΠΟ Αρόη 5 (15-98)

 

Β Όμιλος (σε 24 παιχνίδια)

1 Θύελλα Αιγίου 64 (73-19)
————————–
2 Καλάβρυτα 54 (75-30)
3 ΑΕ Αρόης 45 (39-27)
4 Αετός Ρίου 43 (58-34)
5 Δαβουρλής 43 (56-27)
—————————————
6 Ηρακλής Πατρών 41 (56-47)
7 ΑΕ Αιγίου 33 (34-44)
8 Αστέρας Τέμενης 32 (32-45)
9 Φοίνικας Ζήριας 30 (25-23)
‐————————————-
10  Αχιλλέας Καμαρών 28 (29-48)
11 Ζαβλάνι 23 (40-59)
12 Φλόγα Ροδιάς 19 (34-61)
13 Αργυρά 15 (30-57)

————————————————-
14 Άνω Καστρίτσι 2 (16-74)

– Το Άνω Καστρίτσι αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα…

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Θύελλα Αιγίου: Ταλέντο της ομάδας υπέγραψε στον ΠΑΟΚ

Published

on

Η Θύελλα Αιγίου αισθάνεται περηφάνια για την εξέλιξη του Θανάση Φλώρου. 

Ο γεννηθείς το 2010 κεντρικός αμυντικός υπέγραψε στον ΠΑΟΚ και θα ενταχθεί στην Κ15 των πρωταθλητών Ελλάδος. 

Είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον των ανθρώπων της ομάδας από τον Βορρά, αγωνιζόμενος με την Μικτή Αχαΐας και στα δοκιμαστικά είχε αφήσει άριστες εντυπώσεις, για αυτό και αποκτήθηκε. 

Στη φωτογραφία με τον προπονητή του Κυριάκο Αθανασίου και τον μάνατζερ Χρήστο Δημητριάδη. 

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία, πλέι-άουτ: ΑΟ Τριταίας, Φαραϊκός, ΑΕ Αρόης και Τέμενη ανανέωσαν την παρουσία τους

Published

on

Ολοκληρώθηκε σήμερα η διαδικασία των πλέι-άουτ της Β΄κατηγορίας.

Στον 1ο όμιλο ο Φαραϊκός λύγισε στο 93΄τον Παναχαϊκό και κατέκτησε την παραμονή, κάτι που έκανε (πιο άνετα) ο ΑΟ Τριταίας, κερδίζοντας την υποβιβασμένη Νεάπολη με 5-1.

Στον 2ο όμιλο η ΑΕ Αρόης με 2 γκολ του Ραυτόπουλου και 1 του Βερβέρογλου έριξε στο καναβάτσο τον Απόλλωνα Συνοικισμού και μαζί με τον Αστέρα Τέμενης (3-0 την Άβυθο) παρέμειναν στην Β΄κατηγορία.

Το πανόραμα: 

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

ΑΟ Τριταίας- Νεάπολη 5-1

Παναχαικός- Φαραϊκός 1-2

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Αστήρ Τέμενης- Άβυθος 3-0

ΑΕ Αρόης- Απόλλων Συνοικ. 3-1

 

Οι βαθμολογίες:    

Α΄ΟΜΙΛΟΣ    

1 Φαραϊκός 16 (4-2)

2 ΑΟ Τριταίας 15  (7-3)

————————–

3 Παναχαϊκός 13 (2-3)

4 Νεάπολη 7 (1-6)

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ    

1  Αστήρ Τέμενης 17 (9-4)

2 ΑΕ Αρόης 17 (8-3)

——————————–

3 Άβυθος 14 (3-6)

4 Απόλλων Συνοικ. 14 (3-10)

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία, πλέι-άουτ: Πέφτουν…κορμιά για την σωτηρία

Published

on

Ολοκληρώνεται σήμερα η δράση στην Β΄κατηγορία με τα πλέι-άουτ και το φινάλε θα είναι δραματικό. 

Στον 1ο όμιλο ξεχωρίζει το ντέρμπι του Παναχαϊκού με τον Φαραϊκό, ενώ ο ΑΟ Τριταίας με νικη επί της υποβιβασμένης Νεάπολης παραμένει στην κατηγορία. 

Στον 2ο όμιλο όλες οι ομάδες μετρούν 14 βαθμούς και ίσως παίξει ρόλο και η διαφορά τερμάτων. 

Θυμιζουμε ότι παραμένουν στην Β΄ΕΠΣΑ οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο, με τους 3ους και 4ους να υποβιβάζονται στην Γ΄ΕΠΣΑ. 

Το σημερινό πρόγραμμα:  

Α΄ΟΜΙΛΟΣ  

ΑΟ Τριταίας- Νεάπολη (17:30, Ροϊτίκων, Βαβαρούτας)   

Παναχαικός- Φαραϊκός (17:30, Α.Κάνιστρας, Παπαδόπουλος)  

Β΄ΟΜΙΛΟΣ 

Αστήρ Τέμενης- Άβυθος (17:30, Τέμενης, Αντωνίου)   

ΑΕ Αρόης- Απόλλων Συνοικ. (17:30, Προσφυγικών, Πετρόπουλος)  

  

Οι βαθμολογίες:      

Α΄ΟΜΙΛΟΣ      

1    Φαραϊκός 13 (2-1)     

————————–      

2 Παναχαϊκός 13 (1-1)      

3 ΑΟ Τριταίας 12 (2-2)    

4 Νεάπολη 7 (0-1)      

   

Β΄ΟΜΙΛΟΣ      

1  ΑΕ Αρόης 14 (5-2)   

——————————–   

2 Αστήρ Τέμενης 14 (6-4)   

3 Άβυθος 14 (3-3)      

4 Απόλλων Συνοικ. 14 (2-7) 

Continue Reading
Advertisement

Facebook