Connect with us

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία: Μεγάλα ντέρμπι σε 1ο και 2ο όμιλο (Το πρόγραμμα της 11ης στροφής)

Published

on

Και αυτό το σαββατοκύριακο τα παιχνίδια της Β΄κατηγορία είναι αμφίρροπα και γεμάτα σασπένς, ενώ στον 1ο και 2ο όμιλο υφίστανται αρκετές μάχες στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Πιο συγκεκριμένα, το πρωτοπόρο Λιμνοχώρι φιλοξενείται στο “Κ.Ζάρρας” από τον Αχαιό Σαραβαλίου την Κυριακή και ο Φαραϊκός καλείται να επιστρέψει στις νίκες μετά από 3 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, αλλά ο Αστέρας Μιντιλογλίου είναι πάντα επικίνδυνος. Σπουδαίο ματς αναμένεται στην Χαλανδρίτσα, με το Σταροχώρι να θέλει 4η σερί νίκη κόντρα στον Ωλενιακό, που διαθέτει εξαιρετικό σύνολο.

Στον 2ο όμιλο, ο Ηρακλής Πατρών που κινεί τα νήματα στην βαθμολογία με νέο τεχνικό τον Ανδρέα Λελάκη αντιμετωπίζει τον σκληροτράχηλο Πολύτεκνο, ενώ ο Απόλλων Εγλυκάδας θα επιδιώξει νέο νικηφόρο αποτέλεσμα, αλλά η Γαλήνη δεν είναι αμελητέα ποσότητα. Ενδιαφέρον συγκεντρώνει και η “σύγκρουση” της Περιβόλας με τον Παναχαϊκό.

Στον 3ο όμιλο, η Αιγείρα/Ακράτα και η Φλόγα Ροδιάς που μοιράζονται την κορυφή αντιμετωπίζουν στα “σπίτια” τους τον Κεραυνό Σελιανιτίκων και τον Κεραυνό 2016 αντίστοιχα, ενώ ο Αετός Ρίου παίζει εκτός με τον ανεβασμένο Ολυμπιακό Ζαρουχλείκων. Αμφίρροπη μάχη αναμένεται ανάμεσα σε Αργυρά και Φλόγα Κάτω Καστριτσίου, ενώ το Άνω Καστρίτσι υποδέχεται τον Αστέρα Τέμενης, με την Αυτόνομη έπειτα από το “διπλό” στην Τέμενη να θέλει να βάλει τρικλοποδιά και στα ισχυρά Καλάβρυτα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 11ης αγωνιστικής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 15/12

Ώρα 15.00

Γήπεδο Βραχνεϊκων, Ροίτικα-Καμίνια, Τηλιγάδας

Κυριακή 16/12

Ώρα 15.00

Γήπεδο Χαλανδρίτσας, Σταροχώρι-Ωλενιακός, Μιχαλόπουλος

Γήπεδο Λακκόπετρας, Απόλλων Βίδοβας-Λέων Αλισσού, Τιμολέων

Γήπεδο Μαζαρακίου, Πείρος Ισώματος-Ίκαρος Πετρωτού, Παναγιωτόπουλος

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Αχαϊός Σαραβαλίου-Λιμνοχώρι, Χρονάς

Γήπεδο Λάππα, Ατρόμητος Λάππα-Προοδευτική, Παλαιολόγος

Γήπεδο Μιντιλογλίου, Αστέρας Μιντιλογλίου-Φαραϊκός, Μαχαίρας-Μουστάκας

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 15/12

Ώρα 15.00

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Απόλλων Εγλυκάδας-Γαλήνη, Ιωαννίδης

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Πολύτεκνος-Ηρακλής Πατρών, Οικονόμου

Κυριακή 16/12

Ώρα 10.00

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Δόξα Πατρών-Ολυμπιακός Πατρών, Παρδάλης

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Πετεινοί-Πυρσός, Αρκουμάνης

Γήπεδο Αγυιάς, ΑΠΟ Αρόης-Ρωμανός, Ασπρουλόπουλος

Ώρα 10.30

Γήπεδο Ζαρουχλεϊκων, Ψηλαλώνια-Αχαϊκός, Μπλίκας

Ώρα 12.15

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Περιβόλα-Παναχαϊκός, Πετρόπουλος

 

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 15/12

Ώρα 15.00

Γήπεδο Προαστίου, Αργυρά-Φλόγα Κάτω Καστριτσίου, Καραβασίλης

Γήπεδο Ροδιάς, Δόξα Ελαιώνα-Απόλλων Συνοικισμού, Παπαδόπουλος

Κυριακή 16/12

Ώρα 10.30

Γήπεδο Βραχνεϊκων, Ολυμπιακός Ζαρουχλείκων-Αετός Ρίου, Ταξιάρχης

Ώρα 15.00 

Γήπεδο Ροδιάς, Φλόγα Ροδιάς-Κεραυνός 2016, Οικονόμου

Γήπεδο Ρίου, Άνω Καστρίτσι-Αστέρας Τέμενης, Αθανασόπουλος

Γήπεδο Ακράτας, Αιγείρα/Ακράτα-Κεραυνός Σελιανιτίκων, Τάγαρης

Γήπεδο Αγυιάς, Αυτόνομη-Καλάβρυτα, Τηλιγάδας

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β΄κατηγορία: Ντέρμπι για Λακκόπετρα, δεσπόζει το Δρέπανο-Απόλλων Εγλυκ.

Published

on

Μεγάλα παιχνίδια περιλαμβάνει το σαββατοκύριακο ο 1ος και ο 2ος όμιλος της Β΄κατηγορίας.

Στον 1ο όμιλο ο Ίκαρος Λακκόπετρας δοκιμάζεται στην Χαλανδρίτσα με την επικίνδυνη ομάδα του Σταροχωρίου και αν πάρει το παιχνίδι θα κάνει άλμα προς την άνοδο.

Στον 2ο όμιλο το Δρέπανο διασταυρώνει τα ξίφη του με τον Απόλλωνα Εγλυκάδας. Οι γηπεδούχοι έχουν ανέλθει στην Α΄κατηγορία μαθηματικά, αλλά διεκδικούν το πρωτάθλημα, όπως και η Εγλυκάδα, η οποία με 2Χ2 κερδίζει αήττητη πρωτάθλημα και άνοδο.

Το πρόγραμμα των 2 ομίλων:
Α’ Όμιλος (28η)

Κυριακή 21/5
Γηπ. Αγυιάς,  13.30, Γαλήνη-Πείρος Ισώματος, Δανιήλ
Γηπ. «Α. Κάνιστρας»,  14.00,  Αχαϊκός-Ολυμπιακός Πατρών, Μπαρλής
Γηπ. Ζαρουχλεΐκων,  17.00, Δάφνη Πατρών-Περιβόλα, Καμζόλας
Γηπ. «Ντα Λουζ», 17.00, Φαραϊκός-Ατρόμητος Λάππα, Μέρμηγκας
Γηπ. Μιντιλογλίου, 17.00, Αστέρας Μιντιλογλίου-Πυρσός Π., Ασπρουλόπουλος
Γηπ. Χαλανδρίτσας, 17.00, Σταροχώρι-Ικαρος Λακκόπετρας, Γιαννόπουλος

Αστραπή Ψαρ.- Λέων Αλισσού 3-0 α.α.

Καμίνια- Άτλας  0-3 α.α.

Β’ Όμιλος  (29η)

Σάββατο 21/5

Γήπεδο Πλαστήρα,  17:00,  ΑΕ Αιγίου- Πετεινοί,  Δανιήλ

Κυριακή 22/5
Γηπ. «Α. Κάνιστρας»,  11.30, ΠΑΟΚ Πάτρας-Φλόγα Ρόδιας, Τηλιγάδας
Γηπ. Ροδιάς,  17.00, Απόλλων Συνοικισμού-Αυτόνομη, Παπιγκιώτης
Γηπ. Ρίου,  17.00, AE Δρέπανου-Απόλλων Εγλυκάδος, Σαφαρίκας
Γηπ. Ζήριας, 17.00, Φοίνικας Ζήριας-Αστέρας Τέμενης, Παλαιολόγος
Γηπ. Αγυιάς, 17.00, Πανιώνιος Αχιλλέας-Αργυρά Πατρών, Μιχαλόπουλος
Γηπ. Πλαστήρα,  17.00, Αβυθος Αιγιάλειας-Ζαβλάνι/Αίας, Σπηλιόπουλος

 

Οι Βαθμολογίες:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ  (σε 27 ματς)

1 Ατρόμητος Λάππα 73 (99-24)

2  Ικαρος Λακ. 59 (61-26)

————————————

3 Αστέρας Μιντ. 56 (66-19)

4 Αχαϊκός 53(53-28)

5 Σταροχώρι 47 (53-38)

6 Πείρος Ισώματος 44 (53-42)

7 Γαλήνη 42 (43-36)

8) Φαραϊκός 39  (56-52)

9 Άτλας 39  (51-48)

10 Περιβόλα 35 (41-49)

——————————————

11 Πυρσός Π. 35  (35-39)

12  Αστραπή Ψαρ. 32  (36-41)

13  Δάφνη Π. 30 (42-55)

14 Ολυμπιακός Π. 19 (30-75)

15 Καμίνια 9

* Τα Καμίνια αποχώρησαν από το πρωτάθλημα

 

Β ΟΜΙΛΟΣ (σε 28 ματς)

1 Δρέπανο 67 (81-20)

2 Απόλλων Εγλ. 64  (76-20)

————————————

3 Πανιώνιος Αχιλ. 60 (80-30)

4  Αχιλλέας Καμ. 53  (56-38)

5   ΑΕ Αιγίου 35  (55-43)

6   Ζαβλάνι 35  (48-38)

7  Φοίνικας Ζήρ. 35   (44-44)

8 Αστήρ Τέμενης 34 (45-52)

9 Αργυρά Π. 33  (40-36)

10 Φλόγα Ρόδιας 33  (41-51)

———————————-

11 ΠΑΟΚ Πατρών 28  (37-48)

12 Πετεινοί 27 (43-61)

13 Απόλλων Συν. 26   (32-59)

14 Άβυθος Αιγ. 25 (31-42)

15 Αυτόνομη 3 (12-141)

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Η Αστραπή έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής (ΦΩΤΟ)

Published

on

Η Αστραπή Ψαροφαίου ήταν αποφασιστική την Κυριακή και στο ντέρμπι παραμονης με αντίπαλο τη Δάφνη Πατρών για την 27η στροφή του 1ου ομίλου της Β΄κατηγορίας νίκησε δίκαια με 4-0.

Τα γρήγορα γκολ στο 3΄από τον Σεφερλή και στο 10΄από τον Σπανό έγειραν την πλάστιγγα προς το μέρος της «Μπάρτσα», ενώ στο 41΄ο Κουκής έκανε το 3-0. Ακόμα ένα γκολ ήρθε στην επανάληψη και ο Σπανός έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 53ο λεπτό.

Το ντέρμπι που ακολουθεί με την Περιβόλα, που έχει επίσης ίδιο στόχο, είναι ολόκληρη η σεζόν για αμφότερες τις ομάδες.

Τα γκολ: 3’ Σεφερλής, 10΄, 53΄Σπανός, 41΄Κουκής

ΑΣΤΡΑΠΗ ΨΑΡ. (Ξηνταρόπουλος): Δαλαβούρας, Τσάμης, Γκάντζος, Γιάννου, Ανάγνου, Λέκκας, Βερβέρογλου, Σεφερλής, Κουκής, Πρίντεζης, Σπανός

ΔΑΦΝΗ Π. (Σπαθής):  Χριστόπουλος, Πόγκας, Μάρκου, Ζέρβας, Σωτηρόπουλος, Γιαννακόπουλος, Νικολογιάννης, Χρυσοβέργης, Κατσαρέλιας, Χαλιλόπουλος, Διαμαντόπουλος.

Φωτογραφικό υλικό της Match από το παιχνίδι:

Continue Reading

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Β’ Κατηγορία: Το πανόραμα και ο απόηχος των 2 ομίλων

Published

on

Ολοκληρώθηκε χθες η 27η πράξη στον 1ο όμιλο και η 28η αγωνιστική στον 2ο όμιλο στην ενδιαφέρουσα Β΄ΕΠΣΑ κατηγορία της τρέχουσας σεζόν.

Δείτε αναλυτικά μέσω της εφημερίδας Match Αχαϊας (φύλλο 16/5) τι συνέβη το σαββατοκύριακο, αλλά και τις βαθμολογίες.

Α΄ όμιλος: Κρατάει την 2η θέση η Λακκόπετρα, ζωντανή η Αστραπή

Πέρασε και η 27η αγωνιστική και ο 1ος όμιλος της Β΄ κατηγορίας κρέμεται (χωρίς υπερβολές) από μία λεπτή κλωστή.

Ο Ατρόμητος Λάππα έχει «καθαρίσει» την 1η θέση και την άνοδο, ενώ κέρδισε τον Άτλαντα με 3-1 σε ένα επιθετικό και ανοικτό παιχνίδι. Ωστόσο και η 2η θέση παρέχει εισιτήριο ανόδου και εκεί διατηρεί τα ηνία ο Ίκαρος Λακκόπετρας, ο οποίος με σύμμαχο την έδρα του νίκησε τον φορμαρισμένο Φαραϊκό (4-2).

Ο Αστέρας Μιντιλογλίου πέρασε αλώβητος από την Χαλανδρίτσα και νίκησε με 4-3 τον καλοδουλεμένο Πείρο Ισώματος, σε ένα ματς γεμάτο σασπένς και πολλά γκολ. Επομένως η ομάδα του Θόδωρου Λαμπρόπουλου παραμένει σε απόσταση μίας νίκης από την Λακκόπετρα και απομένουν 3 στροφές πριν το κλείσιμο της αυλαίας.

Χαμός για την… επιβίωση

Περιβόλα και Αστραπή Ψαροφαϊου ήταν κερδισμένοι, με τον Πυρσό να παίρνει άκοπα το τρίποντο, λόγω Καμινίων. Ιδίως οι «πράσινοι» λύγισαν με ανατροπή το Σταροχώρι, ενώ η «Μπάρτσα» συνέτριψε την Δάφνη Πατρών, η οποία πλέον έχει ζοριστεί αισθητά.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η Γαλήνη επικράτησε του Ολυμπιακού Πατρών με 4-3 και μάλιστα ανέτρεψε τα δεδομένα, αφού έχανε με 3-0.

Ο Αχαϊκός πήρε τρεις βαθμούς χωρίς να ιδρώσει και διατηρείται στην 4η θέση και στο -6 από την άνοδο.

 

Β΄ όμιλος: Δρέπανο στα «σαλόνια», από κοντά ο Απόλλων Εγλυκάδας

Η 28η αγωνιστική σήμανε την άνοδο του Δρέπανου στην Α΄ κατηγορία, 2 στροφές πριν το φινάλε της σεζόν και ενώ η ομάδα του Χρήστου Λάιου έχει να δώσει μόνο το ντέρμπι με τον Απόλλωνα Εγλυκάδας (ρεπό στην τελευταία στροφή).

Μάλιστα η άνοδος «κλείδωσε» σε μία δύσκολη έδρα και απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο, αφού οι «μπλε» συνέτριψαν τον Αχιλλέα Καμαρών με 5-0 και δικαίως κέρδισαν το ένα από τα δύο εισιτήρια της ανόδου.

Από κοντά

ο Απόλλωνας

Ο Απόλλων Εγλυκάδας έκανε το καθήκον του απέναντι στην Αυτόνομη και κατέχει τα ηνία στην 2η θέση, όπως και την άνοδο.

Ακολουθεί το ντέρμπι με το Δρέπανο και εκεί θα κριθεί και ο τίτλος, θυμίζοντας ότι το Δρέπανο προπορεύεται με 3 βαθμούς και το ματς του Α΄ Γύρου είχε λήξει 1-1.

Ο Πανιώνιος/Αχιλλέας ήθελε γκέλα του Δρέπανου στις Καμάρες, αλλά δεν έγινε το «χατίρι» του, με τον ίδιο να περνάει με 4-3 από την έδρα του Αστέρα Τέμενης, σε ένα θεαματικό ματς, που ήλεγχε στο μεγαλύτερο κομμάτι του

ΑΕ Αιγίου και Φοίνικας Ζήριας μοιράστηκαν τον πόντο το Σάββατο στο γήπεδο του Πλαστήρα σε ένα παιχνίδι δίχως γκολ, ενώ Αργυρά και Απόλλων Αιγίου αναδείχθηκαν μεν ισόπαλοι, αλλά το παιχνίδι είχε 4 γκολ (2-2). Ισοπαλία είχαμε και στο Φλόγα Ροδιάς-Άβυθος (1-1), ενώ ο ΠΑΟΚ Πάτρας ήταν καταιγιστικός απέναντι στους Πετεινούς (4-0).

Ρεπό αυτήν την εβδομάδα είχε το Ζαβλάνι.

 

Το αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ  (27η)

Περιβόλα-Σταροχώρι 2-1

Αστραπή Ψαροφαΐου-Δάφνη Πατρών 4-0

Ατρόμητος Λάππα-Άτλας 3-1

Ίκαρος Λακκόπετρας-Φαραικός 4-2

Πείρος Ισώματος-Αστέρας Μιντιλογλίου  3-4

Ολυμπιακός Πατρών-Γαλήνη 3-4

Πυρσός- Καμίνια 3-0 α.α.

Λέων Αλισσού- Αχαϊκός  0-3 α.α.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ  (28η)

Α.Ε. Αιγίου-Φοίνικας/Ζήριας 0-0

Πετεινοί-Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας 0-4

Αχιλλέας Καμαρών- Δρέπανο  0-5

Αστέρας Τέμενης-Πανιώνιος/Αχιλλέας  3-4

Φλόγα Ρόδιας-Άβυθος  1-1

Αργυρά Πατρών-Απόλλων Συνοικισμού 2-2

Αυτόνομη Π.Ο.-Απόλλων Εγλυκάδος  0-7

 

Οι Βαθμολογίες:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ  (σε 27 ματς)

1 Ατρόμητος Λάππα 73 (99-24)

2  Ικαρος Λακ. 59 (61-26)

————————————

3 Αστέρας Μιντ. 56 (66-19)

4 Αχαϊκός 53(53-28)

5 Σταροχώρι 47 (53-38)

6 Πείρος Ισώματος 44 (53-42)

7 Γαλήνη 42 (43-36)

8) Φαραϊκός 39  (56-52)

9 Άτλας 39  (51-48)

10 Περιβόλα 35 (41-49)

——————————————

11 Πυρσός Π. 35  (35-39)

12  Αστραπή Ψαρ. 32  (36-41)

13  Δάφνη Π. 30 (42-55)

14 Ολυμπιακός Π. 19 (30-75)

15 Καμίνια 9

* Τα Καμίνια αποχώρησαν από το πρωτάθλημα

 

Β ΟΜΙΛΟΣ (σε 28 ματς)

1 Δρέπανο 67 (81-20)

2 Απόλλων Εγλ. 64  (76-20)

————————————

3 Πανιώνιος Αχιλ. 60 (80-30)

4  Αχιλλέας Καμ. 53  (56-38)

5   ΑΕ Αιγίου 35  (55-43)

6   Ζαβλάνι 35  (48-38)

7  Φοίνικας Ζήρ. 35   (44-44)

8 Αστήρ Τέμενης 34 (45-52)

9 Αργυρά Π. 33  (40-36)

10 Φλόγα Ρόδιας 33  (41-51)

———————————-

11 ΠΑΟΚ Πατρών 28  (37-48)

12 Πετεινοί 27 (43-61)

13 Απόλλων Συν. 26   (32-59)

14 Άβυθος Αιγ. 25 (31-42)

15 Αυτόνομη 3 (12-141)

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Copyright © 2019 Mikad Εκδοτικές Διαφημιστικές Υπηρεσίες. --- Το σύνολο του περιεχομένου και των υπηρεσιών της ιστοσελίδας matchnews.gr διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση. Απαγορεύεται η χρήση σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.